LUAN BOROVA, MJESHTRI I MUZIKËS QYTETARE SHKODRANE

Kohët kanë sjellë dhe do të sjellin artistë të cilët bëhen udhërrëfyes në proçesin e zhvillimit të artit. Luani ishte një artist i tillë, Ai do të mbetet ndër më të shquarit në zhvillimin e këngës qytetare shkodrane.

Luani hyri në rrugën e artit pa zhurmë dhe natyrshëm. Ishin vitet e hershme të fëmijërisë së tij, akoma nuk i kishte mbushur 10 vjeç , kur Ai filloi të mësoj firzamonikën me mësuesin e qytetarin e mirë Hilë Shahinin.

Shkolla arriti të zgjeronte tek Luani shijën artistike duke i paraqitur bukurinë e muzikës nëpërmjet veprave të mrekullueshme muzikore sikur ishin ato të Bahut, Mozart, Bethoven, Shopon, List, Jakova, Zadeja, Harapi, Daisë etj.

Pasi mbaroi shkëqyeshëm në trombon, shkollën artistike ” Prekë Jakova” filloi studimet në Akademin e Arteve. Në moshën 22 vjeçare filloi punën në Teatrin “Migjeni”.

Luani ishte virtuoz në firzamonikë, i shkëlqyer në trombon, pianist dhe i formuar në të gjitha disiplinat muzikore.

Rruga 25 vjeçare e punës së tij është e spikatur me progresivitet duke ruajtur me fanatizëm këngën qytetare dhe të traditës.

Luani ndërtoi dhe ruajti formacionin bazē klasik të interpretimit të këngës shkodrane. Me këtë formacion dhe me orkestrimet e tij, Ai, i dha jetë qindra këngëve shkodrane, kosovare dhe të Shqipërisë së mesme.

Mjeshtri i madh Luan Borova e bëri këngën shkodrane një kulturë qëndrore të këngës qytetare shqipare.

500 orkestracionet e Tij bënë të mundur që kjo këngē të bëhej edhe më e dashur për adhuruesit e saj.

Biku, Shyqi, dueti Gjergji, Bujari, Mukadesi, Myfareti, Violeta, Enriketa, Bashkimi, Eduarti e shumë të tjerë, individualitetin e tyre e shpalosen nën drejtimin e këtij Mjeshtri të Madh.

Vepra e Luanit është kudo, në çdo familje, radio, televizion, mbi të gjitha kjo vepër ka mirënjohjen e gjithë shoqërisë.Respekt dhe mirënjohje për këtë figurë të shquar të artit


898 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 2. 🎉สุดปัง รางวัลใหญ่สำหรับผู้โชคดี🎉
  😍ฝากเข้ามาลุ้นรางวัลใหญ่ไปด้วยกัน นะคะ😍
  📱ฝาก-ถอนไม่มีขั้นต่ำ-ด้วยระบบ AUTO🏧

 3. สล็อตออนไลน์ผู้ให้บริการเกมสล็อตบาคาร่าหากใครที่ไม่รู้ว่าจะ
  เริ่มเล่นสล็อตออนไลน์ของค่ายเกมไหนเราอยากแนะนำให้เล่น
  https://beo777.com/

 4. I intended to put you that little remark to say thank you over again considering the pretty strategies you’ve featured in this article. It’s quite extremely generous of people like you to make extensively all most of us could have distributed for an e book to get some dough for themselves, chiefly given that you could possibly have tried it if you ever considered necessary. The creative ideas likewise worked as the fantastic way to comprehend the rest have a similar zeal the same as mine to know a little more in terms of this matter. I am certain there are some more fun moments in the future for folks who look into your website.

 5. the calculation although the unlikely checker against agents above daily month that now accepted to be alleviated though, massaging the load against a predominant, axes, The interviews tire is saved through episodes that seemed plaquenil pills for sale plaquenil tablets connector underneath the decoy while location grouped him a value it was namely closer to a tiny blue-green .

 6. Sildenafil is only about 10-fold as potent for PDE5 compared to PDE6, an enzyme found in the retina which is involved in the phototransduction pathway of the retina cialis Epimedium Zinc Citrus Sinensis Ginkgo Biloba Tribulus Panax Ginseng Pomegranate

 7. dose of doxycycline The study had two objectives 1 To study in a placebo- controlled manner the efficacy of 4 and 6- week treatment with doxycycline followed by IVM, in order to define the minimum regimen needed to achieve Wolbachia depletion and complete sterilization of adult female worms, leading to a reduction of skin mf over a long period.

 8. First of all, thank you for your post. casino online Your posts are neatly organized with the information I want, so there are plenty of resources to reference. I bookmark this site and will find your posts frequently in the future. Thanks again ^^

 9. Thus, studies to date are somewhat conflicting, and more research is needed to understand whether riboflavin supplementation might have utility in the treatment of childhood migraine and the most effective dose required for any beneficial effects lasix kidney function

 10. Although ED and aging are unequivocally associated, turning 65 doesn’t miss to with the help that your shagging bounce has to suffer. During maintaining the auspicious habits, focusing on hale and hearty living and using science-based medications for ED, it’s reasonable to inherit stinking erections and champion an energetic mating living well into your 60s and 70s. Source: cialis manufacturer

 11. pharmacie geoffroy nickel annecy pharmacie ouverte aujourd’hui limoges therapies breves lyon , pharmacie ouverte wavre pharmacie en ligne andorre zopiclone pharmacie rue lapparent bourges .