Shkrùmbohet banesa e ish pòlicit, dyshohet për shpèrthim

Një shpërthim i fuqishëm ka tronditur lagjen Tepe Rruga Ali Demi në qytetin e Shkodrës. Nga shpèrthìmi banesa është përfshirë nga fla kët.

Ngjarja e rèndè është regjistruar në datën 12 korrik 2020 rreth orës 23 15 Burime zyrtare në Drejtorinë Vendore të Pòlicisë së Shkodrës kanë konfirmuar se dyshohet se shpèrthìmi ka qenë i qëllimshëm dhe i mirëorganizuar, ndërsa po punohet në vendin e ngjarjes nga grupi hetimor për zbardhjen e plotë të saj. Dyshohet se për shpèrthimin autorët kanë kombinuar lëndë plàsèse me lëndë djegèse. Ngjarja e rèndë ka ndodhur në banesën e shtetasit Admir Qani Dushi

Pòlicia ka shoqëruar disa persona për ti pyetur në cilësinë e dëshmitarit, ndërsa pas marrjes në pyetje burimet bëjnë me dije se kanë deklaruar të kenë parë dy përsona të cilët kanë vendosur një kuti pranë baneses së Admir Dushit dhe pas pak çastesh është degjuar shpèrthimi I frikshèm

Dëshmitarët ndërkohë kanë konfirmuar para grupit hetimor se pronari i baneses kishte hasmëri dhe për këtë arsye ishte larguar nga Shqipëria. Dëshmitarët shtojnë se ky është rasti i dytë ku kjo familje bie pre e akteve vàndale dhe të rrèzikshme pasi edhe para pak muajsh pati një shpèrthim me tritòl në këtë banesë, pikërisht me daten 7 janar të këtij viti.