23 vite pa princeshe Dianen. Jeta dhe arritjet e asaj që do mbahet mend gjithmonë si ‘princesha e popullit’

Kanë kaluar 23 vjet nga vdekja e princeshë Diana. Në 1995, dy vite para se princeshë Diana të vdiste në një aksident me makinë në Paris ajo ka folur në një intervistë televizive ku ka treguar se donte të ishte mbretëreshë, por ajo nuk po fliste për titullin e mirëfilltë “mbretëreshë“, por për mbretëreshë në zemrat e njerëzve.

23 vite nga vdekja e saj në 31 gusht 1997, bëhet e qartë se sa mirë e ka përmbushur ajo këtë mision. Çdo gusht, bëhen homazhe për të festuar jetën dhe trashëgiminë e saj dhe disa vende në Londër janë ndërtuar në shenjë përkujtimi për Dianën, të cilët mbajnë emrin e saj.

Gjithashtu këtë e ka pohuar dhe ish kryeministrit i Mbretërisë së Bashkuar Toni Bler, i cili e ka qujtur Dianën princesha e popullit

Princesha Di evoluoi me shpejtësi duke u kthyer në një ikonë hiri, elegance dhe magjepsese. Duke përjashtuar hijeshinë natyrore ajo përdori statusin e saj të famshëm për të ndihmuar kauza të shumta bamirësie, dhe ndryshimi i flokëve dhe veshjet e saj e bënë atë një trend.

Megjithatë, prapa skenave, vështirësitë martesore midis princeshës dhe princit po rriteshin. Diana luftoi me depresion të rëndë pas lindjes, vetëvlerësim të ulët, çrregullime në të ngrëna dhe tendosje gjithnjë e më e madhe për t’u ndjekur vazhdimisht nga të dyja vëzhguesit zyrtarë të mediave zyrtare dhe nga shtypi i tabloidit, veçanërisht nga paparacët. Prishja e martesave u bë gjithnjë e më e dukshme mes kritikave të ndërsjella, biografive të të gjitha tregimeve dhe pranimeve të pabesisë nga të dy palët dhe çifti u nda zyrtarisht në 1992

Diana paraqiti anën e saj në librin e diskutueshëm të Andreë Morton Diana: Historia e saj e Vërtetë dhe në një intervistë jashtëzakonisht të sinqertë televizive në 1995 Pas negociatave të zgjatura që e lanë Dianën me një zgjidhje të konsiderueshme financiare, por pa titullin Lartësia e saj Mbretërore, divorci i çiftit u bë përfundimtar në 28 Gusht 1996

Një prej grave më të fotografuara në botë, popullariteti i paparë i Dianës në Britani dhe jashtë vazhdoi pas divorcit të saj. Edhe pse ajo e përdori atë njeri të famshëm për një efekt të madh në promovimin e punës së saj bamirëse, media në veçanti paparacët ishin shpesh ndërhyrës. Duke iu shmangur ndjekjes së gazetarëve, Diana u v.ra, së bashku me shoqëruesin e saj, Dodi Fayed dhe shoferin e tyre, Henri Paul, në një aksident automobilistik në një tunel nën rrugët e Parisit në 1997

Megjithëse fotografët fillimisht u fajësuan për shkaktimin e aksidentit, një gjykatës francez në vitin 1999 i pastroi ata nga çdo akuzë, në vend që të fajësonte Paulin, i cili u zbulua se kishte një nivel alkooli në gjak mbi kufirin ligjor në kohën e përplasjes dhe që kishte marrë ilaçe pa recetë të papajtueshme me alkoolin.

Në 2006, një hetim i Scotland Yard për incidentin gjithashtu arriti në përfundimin se shoferi ishte fajtor. Në prill 2008, megjithatë, një juri britanike e hetimit vendosi se shoferin edhe paparacin fajtor për vra.sje të paligjshme përmes drejtimit të mjeteve të marra nga pakujdesia, megjithëse nuk gjeti prova të një komploti për të vr.arë Dianën ose Fayed, një akuzë e bërë prej kohësh nga babai i Fayed.

Vdekja e saj shkaktoj shprehje të papara të vajtimit publik, duke dëshmuar për mbërthimin e saj të madh në psikikën kombëtare britanike. Familja mbretërore, me sa duket u kap nga rojet e jashtëzakonshme të hidhërimit dhe nga kritikat ndaj heshtjes së tyre emocionale, prishi traditën në rregullimin e funeralit mbretëror në televizion ndërkombëtar.

Imazhi i Princit William, atëherë 15 vjeç dhe Princ Harry dhe 12 vjeç, duke ecur solemnisht me babanë e tyre pas arkivolit të Dianës në kortezhin e saj të varrimit u bë ikonike. Në varrimin e Dianës Sir Elton John interpretoi një version të këngës së tij klasike Candle in the wind me tekst që ishte rishikuar nga partneri i tij i këngëve, Bernie Taupin, për të reflektuar mbi jetën dhe vdekjen e Diana.Regjistrimi i këtij versioni të këngës u bë kënga më e suksesshme pop në histori deri më tani, duke shitur më shumë se 30 milion kopje.