Shën Valentini, Rifati dhe Shpresa rrëfejnë historinë e dashurisë pas gjysëm shekulli martesë

Dita e Shen Valentinit njihet ndryshe si dita e te dashuruarve ne te gjithe boten. Permes lidhjes direkte ne emisionin “Start” ne Tv1 Channel gazetarja Merisa Gjoni kishte perzgjedhur nje çift shkodran i cili ka shume vite qe feston Shen Valentinin.

Çifiti shkodran Rifati dhe Shpresa Karini jane nje shembull per tu ndjekur sesi dashuria vazhdon te jete po aq e madhe edhe pas shume vitesh martese.

Prej shume vitesh ata punonje si rrobaqepes dhe sot Rifati ka edhe 80 vjetorin e tij te lindjes.

Rifati Gjate gjithe jetes time kam punuar, por pavaresisht moshes une serish do te vazhdoj punen ne profesionin tim. Kam qene vetem 11 vjeç atehere kur nisa punen si rrobaqepes dhe keshtu kane kaluar 61 vite pune. Ne moshen 12 vjeçare kam qepur pantallonat e para dhe te gjithe mbeteshin te habitur prej meje. Si ka mundesi qe nje femije kaq i vogel te beje nje pune kaq te madhe.

Kaq vite te kaluara bashke me Rifatin kane qene vertete te lumtura, kemi bere nje jete te thjeshte, por nje jete te mbushur me dashuri, nje jete qe per ne ka qene kenaqesi. Me aq mundesi sa kemi patur gjithmone e kemi shijuar jeten edhe nga ana profesionale dhe ajo personale. Mendoj qe per deri ketu ku kemi arritur jemi te plotesuar.

Shpresa Me Rifatin jemi fejuar me 2 mars te vitit 1975. Ne njifeshim bashke si rrobaqepes ndonese nuk ishim ne nje ndermarrje. Rifati punonte poshte shtepise time dhe u pershendesnim çdo dite. Por nje shkendije e vogel na beri qe ne te njifemi dhe te jemi ketu ku jemi sot. Te vetmet debate qe ne mund te kemi jane ato qe lidhen me profesionin tone si rrobaqepes.

18 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 11. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 12. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

Leave a Reply

Your email address will not be published.