Do martohet populli! Pronarët nuk duan t’ia dinë për gjoba, organizojnë dasma në kundërshtim me ligjin

Pronarët e lokaleve në Durrës dhe Berat duket se nuk duan t’ia dinë për gjobat që prej disa javësh janë vendosur nga qeveria për shkak se janë në kundërshtim me ligjin. Ndonëse nuk lejohen grumbullimet prej situatës së Covidit, njerëzit nuk kanë hequr dorë nga dasmat por në fund e pësojnë pronarët.

Policia ka ndëshkuar me masë administrative 1 milion lekë një pronar të lokalit në fshatin Sallmone, Shijak si dhe në rrugën Berat-Uznovë, dy restorante në të cilët ushtrohej aktivitet, duke mos respektuar protokollet e sigurisë. Ndërkohë është proceduar penalisht edhe një 45 vjecar, i cili prishi qetësinë publike duke vendosur muzikë në banesën e tij.

Njoftimi i policisë: Durrës. Policia e Durrësit ka ndëshkuar me masë administrative 1 milion lekë, pronarin e një lokali, pasi organizoi dasmë në kundërshtim me Aktin Normativ.

Gjithashtu procedohet penalisht një 45 vjeçar, për veprën penale “Prishja e qetësisë Publike”

Shërbimet e Policisë në Komisariatin e Policisë Shijak, në vijim të kontrolleve të ushtruara në subjekte të ndryshme, me qëllim parandalimin e përhapjes së COVID-19, kanë evidentuar në fshatin Sallmone, Shijak, një lokal që kishte organizuar dasmë në kundërshtim me Aktin Normativ, duke mos respektuar distancën e sigurisë midis personave. Për këtë subjekt me pronar shtetasin Sh.Ç., shërbimet e Policisë kanë vendosur masë administrative 1.000.000 lekë.

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Stacionin e Policisë Plazh, proceduan penalisht shtetasin H.J., 45 vjeç, banues në Durrës, pasi në orët e vona të natës ka vendosur muzikë të lartë në banesën e tij, duke prishur qetësinë publike. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Durrës, për veprime të mëtejshme.

Berat. Policia e Beratit ka ndëshkuar me nga 1.000.000 lekë gjobë, pronarët e dy restoranteve, pasi u konstatuan duke ushtruar aktivitet në kundërshtim me Aktin Normativ.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Berat, në vijim të kontrolleve të ushtruara në subjekte të ndryshme, me qëllim parandalimin e përhapjes së COVID-19, kanë evidentuar në rrugën Berat-Uznovë, dy restorante në të cilët ushtrohej aktivitet, duke mos respektuar protokollet e sigurisë.

Për subjektet në fjalë shërbimet e Policisë u kanë vendosur administratorëve V.S dhe E.A masë administrative 1.000.000 lekë secilit.

Drejtoria Vendore e Polcisië Berat apelon për të gjithë pronarët/administratorët e subjekteve që ushtrojnë aktivitet, të respektojnë me rigorozitet protokollet e sigurisë dhe masat kufizuese, me qëllim parandalimin e përhapjes së COVID