Koronavirusi/ Pezullohet deri më 3 prill pelegrinazhi në Kishën e Laçit dhe të Shkodrës, meshat online

Me një dekret të lëshuar ditën e sotme nga Dioqeza Katolike dhe që hyn në fuqi menjëherë janë pezulluar veprimtaritë fetare, përfshirë këtu edhe pelegrinazhin në Shenjtëroren e Kishës së Shna Ndoit në Laç edhe Shenjtëroren e Zojës në Shkodër.

Një masë e tillë nga ardhur me qëllim fitimin e betejës me koronavirus, i cili tashmë është prezent në Shqipëri. Në këtë dekret të ipeshkëvinjtë e Kishës Katolike përcaktohen edhe masat për t’u mbrojtur nga ky virus, mes tyre rrëfimet personale në kisha do të bëhen në distancë minimumi nga 1 m, pezullimin kremtimeve liturgjike, përfshirë Meshën e Shenjtë. Ndërkohë, në këtë situatë famulltarët ngarkohen me disa detyra të veçanta si psh, mbajtjen Meshën në kapelat e tyre, duke e transmetuar atë edhe online nëpërmjet rrjeteve sociale.

Dekreti i Kishës Katolike për pezullimin e të gjitha veprimtarive deri me datë 3 prill 2020. Dekreti përfshin edhe pezullimin e pelegrinazheve në Shenjtëroren e Kishës së Shna Ndoit në Laç edhe Shenjtëroren e Zojës në Shkodër. Duke vlerësuar situatën e ditëve të fundit e krijuar nga Covid-19 në Shqipëri, duke pasur parasysh urdhëresën nr. 132, datë 08.03.2020, të Ministrisë së Shëndetësisë dhe të Mbrojtjes Sociale, po ashtu Letrën e Konferencës Ipeshkvore të datës datës 29 shkurt 2020, duke vlerësuar përvojën e kishave simotra në vende të tjera, pas konsultimit me specialistë të fushës e duke i thirrur sensit të përgjegjësisë si Ipeshkëvinj të Kishës Katolike në Shqipëri:

Dekretojmë: Pezullimin e të gjithë aktiviteteve dioqezane dhe famullitare në Kishën Katolike në Shqipëri në të cilat parashikohet pjesmarrja dhe grumbullimi i popullit deri me datë 3 prill 2020 e që konkretisht do të thotë: Pezullimin e të gjitha kremtimeve liturgjike, përfshirë Meshën e Shenjtë; Pezullimin e katekizmit, për fëmijë e të rritur; Pezullimin e të gjitha aktiviteteve të tjera të programuara, dioqezane dhe famullitare, me fëmijët dhe të rriturit; Pezullimin e të gjitha kurseve të formimit pranë qëndrave tona komunitare.

Ndërkohë, ftojmë famullitarët që: të kremtojnë Meshën në kapelat e tyre, duke e transmetuar atë edhe online nëpërmjet rrjeteve sociale; të garantojnë rrëfimin personal duke ruajtur distancat e duhura e duke garantuar edhe sekretin e bisedës; të garantojnë marrjen e Kungimit për të sëmurët që e kërkojnë në shtëpi, gjithmonë duke ruajtur rregullat e vendosura nga organet e shëndetësisë; të garantohet Sakramenti i Vajimit për të sëmurët në rastet kur kërkohet, duke ndjekur rregullat e duhura higjenike; të garantohen funeralet duke shmangur mbledhjen e popullit, por duke bërë lutjen në momentin e mbylljes së arkivolit dhe në momentin e vendosjes në varr; kishat të rrinë të hapura për lutjen personale gjatë ditës, duke informuar dhe këshilluar njerëzit që të mbajnë distancën e duhur nga njëri tjetri.

Po ashtu ftojmë të gjithë besimtarët katolikë që të jenë të vëmendshëm dhe të dëgjueshëm ndaj rregullave dhe udhëzimeve të nxjerra nga organet përkatëse për përballimin e situatës. Të jemi të vetëdijshëm për sakrificën që duhet të bëjmë të gjithë bashkë për të mirën e njerëzve dhe shëndetit të tyre. Të vazhdojmë të dashur besimtarë ti lutemi Hyjit në familjet dhe në shtëpitë tona për këtë situatë që të kalojë sa më shpejt në vendin tonë dhe në të gjithë botën. Ky dekret hyn në fuqi me datë 12 shkurt 2020″ thuhet në njoftim.

Ndërkohë ditën e djeshme edhe Komuniteti Mysliman njoftoi besimtarët që deri më 3 prill anulohet falja e namazit të xhumasë dhe ligjërimet masive.

1 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 11. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 12. “I haven’t seen you in these parts,” the barkeep said, sidling during to where I sat. “Repute’s Bao.” He stated it exuberantly, as if word of his exploits were shared by means of settlers around multitudinous a firing in Aeternum.

  He waved to a expressionless butt upset us, and I returned his gesture with a nod. He filled a telescope and slid it to me across the stained red wood of the bench prior to continuing.

  “As a betting houseman, I’d be delighted to wager a honourable bit of invent you’re in Ebonscale Reach on the side of more than the carouse and sights,” he said, eyes glancing from the sword sheathed on my in to the bow slung across my back.

  https://www.google.co.ao/url?q=https://renewworld.ru/otlichie-new-world-versii-deluxe-i-standart-edition/

 13. Excellent weblog here! Additionally your website quite a bit up very fast! What host are you the usage of? Can I get your associate hyperlink in your host? I desire my website loaded up as quickly as yours lol|

 14. Great blog here! Also your website quite a bit up very fast! What host are you the usage of? Can I am getting your associate link in your host? I want my web site loaded up as fast as yours lol|

 15. We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your website provided us with valuable information to work on. You’ve done an impressive job and our whole community will be thankful to you.|

 16. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you so much, However I am experiencing problems with your RSS. I don’t understand the reason why I cannot subscribe to it. Is there anybody else having similar RSS problems? Anyone that knows the solution can you kindly respond? Thanks!!|

 17. Cool blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog stand out. Please let me know where you got your theme. Thanks a lot|

 18. Admiring the dedication you put into your blog and in depth information you present. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed information. Fantastic read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.|

 19. Have you ever thought about creating an ebook or guest authoring on other websites? I have a blog based on the same subjects you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my readers would appreciate your work. If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an e mail.|

 20. I am really enjoying the theme/design of your website. Do you ever run into any browser compatibility issues? A handful of my blog audience have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have any tips to help fix this problem?|

 21. I am not sure where you are getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for excellent info I was looking for this information for my mission.|

 22. Hi there! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird when viewing from my iphone. I’m trying to find a template or plugin that might be able to resolve this issue. If you have any recommendations, please share. Thanks!|

 23. Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.|

 24. Howdy fantastic website! Does running a blog like this require a massive amount work? I’ve absolutely no knowledge of computer programming however I had been hoping to start my own blog in the near future. Anyways, should you have any recommendations or techniques for new blog owners please share. I know this is off subject nevertheless I simply wanted to ask. Thanks a lot!|

 25. Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently fast.|

 26. I think this is among the most significant information for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on some general things, The web site style is perfect, the articles is really nice : D. Good job, cheers|

 27. Hi there, I discovered your website by the use of Google while looking for a comparable subject, your website came up, it appears good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 28. This design is wicked! You definitely know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!|

 29. Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.|

 30. I’m really enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Fantastic work!|

 31. I have to thank you for the efforts you have put in penning this site. I really hope to check out the same high-grade content from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own website now ;)|

 32. I’m really enjoying the design and layout of your website. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Excellent work!|

 33. I was curious if you ever thought of changing the layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?|

 34. Please let me know if you’re looking for a article author for
  your weblog. You have some really good posts and I
  think I would be a good asset. If you ever want to take
  some of the load off, I’d love to write some content for your blog in exchange for a link back
  to mine. Please shoot me an email if interested. Thank you!

 35. Wow, awesome weblog format! How lengthy have you ever been blogging
  for? you made running a blog look easy. The entire glance of your website is fantastic, as well as the
  content material!

 36. I think the admin of this site is actually working hard in favor of his website, for the reason that here every data
  is quality based material.

 37. I’d like to thank you for the efforts you’ve put in writing this blog.

  I really hope to view the same high-grade content from you
  later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me
  to get my own, personal website now 😉

 38. May I just say what a relief to uncover somebody who actually understands what they’re talking about on the web.
  You certainly know how to bring an issue to light and make it important.
  More and more people really need to look at this and understand this side of your story.

  It’s surprising you aren’t more popular since you certainly have the gift.

 39. Hey there! I’m at work surfing around your blog from my new iphone!
  Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your
  posts! Carry on the great work!

 40. Very great post. I just stumbled upon your blog and wanted to mention that I have
  really enjoyed browsing your blog posts. After all I will be subscribing for your rss
  feed and I hope you write again very soon!

 41. I’m not sure why but this weblog is loading extremely slow for me.
  Is anyone else having this problem or is it a issue on my end?
  I’ll check back later and see if the problem still exists.

 42. Hey there, I think your site might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog in Ie, it looks fine
  but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, awesome blog!

 43. Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
  I’ll make sure to bookmark it and return to read more of your useful info.
  Thanks for the post. I will definitely return.

 44. Great goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just too excellent.
  I really like what you have acquired here, certainly like what you’re saying and the way in which you say it.
  You make it entertaining and you still care for to keep it wise.
  I can’t wait to read much more from you. This is really a great web site.

 45. Fantastic blog! Do you have any hints for aspiring writers?

  I’m planning to start my own blog soon but I’m a little
  lost on everything. Would you propose starting with a
  free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m
  totally overwhelmed .. Any recommendations? Bless you!

 46. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog
  and was wondering what all is needed to get set
  up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very internet savvy so I’m not 100% certain. Any suggestions
  or advice would be greatly appreciated. Thank you

 47. one during the givers involved no lie argued because assisted on the man who discovered run on the year Your company was to liberate namely real people who harbored a guilty gentle upon discrimination, what plaquenil used for generic plaquenil tablets I’d thereby been outside a do mine before, its nitrile wearing the follows about the back per our tap harbored to eye , Often the polymerases score together per a durable .

 48. Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written article.
  I will be sure to bookmark it and return to read more of
  your useful info. Thanks for the post. I will certainly
  return.

 49. I loved as much as you will receive carried out
  right here. The sketch is attractive, your authored material stylish.

  nonetheless, you command get bought an shakiness over that you
  wish be delivering the following. unwell unquestionably come
  more formerly again as exactly the same nearly very often inside case
  you shield this increase.

 50. After going over a handful of the blog articles on your website, I truly appreciate your technique of blogging.
  I added it to my bookmark site list and will
  be checking back in the near future. Take a look
  at my web site too and tell me how you feel.

 51. Right here is the right web site for anybody who hopes to find out about this topic.

  You know a whole lot its almost hard to argue with you (not that
  I really would want to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic that has been written about for a long time.
  Great stuff, just excellent!

 52. I’m not sure why but this weblog is loading very slow for me.
  Is anyone else having this problem or is it a issue on my end?
  I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 53. Excellent beat ! I wish to apprentice whilst you amend your site, how could i
  subscribe for a blog website? The account aided me a appropriate deal.
  I have been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright transparent
  concept

 54. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who had been conducting a little homework on this.

  And he actually bought me breakfast because I stumbled upon it for him…
  lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanks for spending some time to
  discuss this matter here on your web page.

 55. You actually make it seem really easy along with your presentation but I to find this topic to be actually one thing that I believe I might by no means understand. It kind of feels too complicated and very huge for me. I am having a look forward for your next publish, I will attempt to get the cling of it!|

 56. Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar one and i
  was just curious if you get a lot of spam remarks?
  If so how do you stop it, any plugin or anything you can recommend?
  I get so much lately it’s driving me insane so any assistance is very much appreciated.

 57. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly donate to
  this brilliant blog! I suppose for now i’ll settle for bookmarking
  and adding your RSS feed to my Google account.

  I look forward to brand new updates and will talk
  about this website with my Facebook group. Talk soon!

 58. Hello there! I could have sworn I’ve been to this site before but after
  going through many of the articles I realized it’s new to
  me. Nonetheless, I’m certainly delighted I found it and I’ll be bookmarking
  it and checking back regularly!

 59. My spouse and I stumbled over here different page and thought I may as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to finding out about your web page again.|

 60. I must thank you for the efforts you have put in writing this site.
  I really hope to check out the same high-grade content from you later on as well.
  In truth, your creative writing abilities has inspired me to
  get my own website now 😉

 61. Heya i’m for the first time here. I found this board and I in finding It truly helpful & it helped me out much.
  I am hoping to provide something back and aid others such as you helped me.

 62. Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was wondering your situation; many of us have created some nice procedures and
  we are looking to swap solutions with others, please shoot
  me an e-mail if interested.

 63. Hi! I just wish to give you a big thumbs up for your great information you’ve got
  here on this post. I’ll be coming back to your site for more soon.

 64. Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be
  on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I
  definitely get annoyed while people think about worries that they plainly do not
  know about. You managed to hit the nail upon the top
  and defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

 65. Everything is very open with a really clear
  description of the challenges. It was definitely informative.
  Your website is extremely helpful. Thanks for sharing!

 66. Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?

  A theme like yours with a few simple tweeks would really make my
  blog shine. Please let me know where you got your design. Many
  thanks

 67. Greetings from Carolina! I’m bored at work so I decided to browse your site on my iphone
  during lunch break. I really like the knowledge you present here and
  can’t wait to take a look when I get home.
  I’m surprised at how fast your blog loaded on my phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, awesome blog!

 68. Greetings from California! I’m bored to tears at work
  so I decided to check out your website on my iphone during lunch break.
  I enjoy the knowledge you provide here and can’t wait to take a look when I
  get home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my mobile
  .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, very good blog!

 69. We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.

  Your site provided us with valuable information to work on. You’ve done
  a formidable job and our whole community will be thankful
  to you.

 70. Nice weblog here! Also your web site rather a lot up fast!
  What host are you the usage of? Can I am getting your affiliate hyperlink for your host?
  I want my website loaded up as fast as yours lol

 71. Hello there! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d
  ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog post or vice-versa?
  My blog discusses a lot of the same topics as yours and
  I think we could greatly benefit from each other. If you
  are interested feel free to shoot me an e-mail.

  I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 72. Hi! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I really enjoy reading through your articles.
  Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the same topics?

  Appreciate it!

 73. Because the admin of this site is working, no uncertainty very shortly it will be well-known, due to its
  quality contents.

 74. i need a loan with no credit, i need a loan with no credit check. i need loan with bad credit need loan now i need a loan with bad credit i need a direct loan lender, money 3 payday loans, cash advances, cash advances, cash advance loans direct lender. Economics describes business, designed for companies.

 75. Write more, thats all I have to say. Literally, it
  seems as though you relied on the video to make your point.
  You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you
  could be giving us something enlightening to read?

 76. I believe what you posted was very reasonable. However, think about this, suppose you added a little information? I ain’t saying your
  content isn’t good., however suppose you added something that makes people want more?
  I mean Koronavirusi/ Pezullohet deri më 3 prill pelegrinazhi në
  Kishën e Laçit dhe të Shkodrës, meshat
  online – EETIMESTV.COM is a little boring. You ought to look at Yahoo’s home page and see how they create news headlines to get viewers to click.
  You might add a video or a related picture or two to get people
  interested about what you’ve got to say. In my opinion, it could bring your
  posts a little livelier.

 77. Just want to say your article is as amazing. The clarity in your submit is just great and i could think you are a professional on this subject. Well along with your permission let me to seize your feed to keep up to date with coming near near post. Thanks one million and please carry on the gratifying work.|

 78. Attractive element of content. I simply stumbled upon your weblog and in accession capital to say that I get actually enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you get entry to persistently quickly.|

 79. Every weekend i used to visit this website, for the reason that i want enjoyment, as this this website conations actually
  pleasant funny material too.

 80. Thank you for another excellent article. Where else could anyone get that kind of information in such a perfect means of writing? I’ve a presentation subsequent week, and I’m on the look for such info.|

 81. If you are going for most excellent contents like me, only visit this
  site daily because it offers quality contents, thanks

 82. I do consider all of the concepts you’ve introduced on your post. They’re very convincing and can definitely work. Still, the posts are very brief for starters. May you please extend them a little from subsequent time? Thanks for the post.|

 83. fantastic publish, very informative. I’m wondering why the opposite experts of this sector don’t notice this. You should continue your writing. I am sure, you have a huge readers’ base already!|

 84. I want to to thank you for this fantastic read!! I certainly enjoyed every bit of it.
  I’ve got you book marked to look at new things you post…

 85. Wow that was odd. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say fantastic blog!|

 86. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have truly enjoyed surfing around your blog posts. After all I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!|

 87. hello!,I love your writing very a lot! percentage we keep up a correspondence extra approximately your article on AOL? I require an expert on this house to unravel my problem. Maybe that is you! Taking a look forward to peer you. |

 88. Hey! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Carry on the fantastic work!|

 89. Hello, i think that i saw you visited my weblog thus i came to “return the favor”.I am attempting to find things to enhance my site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!|

 90. Hi there! I realize this is kind of off-topic but I had to ask. Does operating a well-established blog such as yours require a lot of work? I’m brand new to running a blog however I do write in my journal every day. I’d like to start a blog so I will be able to share my personal experience and views online. Please let me know if you have any suggestions or tips for brand new aspiring bloggers. Thankyou!|

 91. I was wondering if you ever considered changing the structure of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 pictures. Maybe you could space it out better?|

 92. Fantastic web site. A lot of helpful information here. I am sending it to several buddies ans also sharing in delicious. And obviously, thanks on your effort!|

 93. Thanks for ones marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you will be a great author. I will always bookmark your blog and may come back down the road. I want to encourage you continue your great writing, have a nice afternoon!|

 94. Fantastic blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers? I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely confused .. Any recommendations? Cheers!|

 95. I was recommended this blog via my cousin. I’m not sure whether this put up is written via him as nobody else recognise such distinctive about my difficulty. You are incredible! Thanks!|

 96. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz respond as I’m looking to create my own blog and would like to find out where u got this from. many thanks|

 97. It is the best time to make some plans for the long run and it is time to be happy. I’ve learn this put up and if I may I desire to suggest you some fascinating things or tips. Perhaps you can write subsequent articles regarding this article. I want to learn even more issues approximately it!|

 98. Hey there! I just would like to offer you a big thumbs up for the great information you have here on this post. I am coming back to your web site for more soon.|

 99. I like what you guys are up too. This kind of clever work and coverage! Keep up the superb works guys I’ve added you guys to my personal blogroll.|

 100. Wow! This blog looks exactly like my old one! It’s on a totally different subject but it has pretty much the same page layout and design. Wonderful choice of colors!|