“Ti je shembull” JAVA E AKTIVITETEVE TË 8 MARSIT

TiJeShembull është risia që ka startuar javën e aktiviteteve në kuadër të 8 Marsit, Ditës Ndërkombëtare të Grave. Ideuar dhe organizuar nga Bashkia e Shkodrës, këto takime kanë synim evidentimin dhe vlerësimin e kontributit të grave dhe vajzave, të cilat kanë spikatur me aktivitetin e tyre jo vetëm si profesioniste por edhe si nëna, vajza e motra brenda familjeve e komuniteteve ku jetojnë.

Gratë dhë vajzat e pranishme në këtë aktivitet dhanë treguan jetën e tyre dhe dhanë mesazhe shprese.

Takimi i parë ishte në Njësinë Administrative të Gurit të Zi, ku përmes një bashkëbisedimi të hapur, gratë dhe vajzat pjesëmarrëse treguan jetën dhe eksperiencat e tyre. Mjaft i veçantë ishte gërshetimi i shembujve të para vitit 1990 dhe atyre të 30 viteve të fundit

Pavarësisht kësaj, të gjitha bashkoheshin në një pikë Me përpjekje, përkushtim e në disa raste me sakrifica, gratë dhe vajzat ia dalin Ia dalin të jenë jo vetëm familjare shembull por edhe profesioniste të zonja në fushat e tyre.

16 Comments

  1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

  2. Hi, i think that i saw you visited my blog thus i came to “return the favor”.I’m trying to find things to enhance
    my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

Leave a Reply

Your email address will not be published.