Presidenti i PE zbarkon të hënën në Shqipëri, zbulohet axhenda, dy mesazhet e forta që jep

Presidenti i Parlamentit Europian Davis Sassoli pritet të nisë të hënën një vizitë zyrtare në vendin tonë, ku do të diskutohet lidhur me axhendën europiane të vendit.

Sassoli pritet që të ketë takime me kryeministrin Edi Rama, presidentin Ilir Meta, kreun e Kuvendit Ruçi, kreun e opozitës Lulzim Basha, krerët e grupeve parlamentare, kreun e Bashkisë Erion Veliaj si dhe ish ministren e jashtme Klajda Gjoshaj.

Përpara mbërritjes në Shqipëri Sassoli ka dhënë një mesazh dhe për pasojat e tërmetit të 26 Nëntorit, që goditi vendin.

Unë po shkoj në Shqipëri për të inkurajuar dhe dhënë shpresë për rrugën përpara, pas disa muajve të vështirë për vendin. Së pari, unë do të doja të përsëris solidaritetin tim me Shqipërinë dhe njerëzit e saj pas tërmetit shkatërrues të fund të nëntorit

Paraja nuk mund të zhbëjë vuajtjet, por është shumë e nevojshme të rindërtohen shtëpitë dhe infrastruktura. Unë shpresoj në bujarinë e pjesëmarrësve në konferencën ndërkombëtare të donatorëve që do të pritet nga BE në Bruksel më 17 shkurt, shkruan Sassoli, ndërkohë që jep sinjale pozitive dhe për çeljen e negociatave.

Të dy vendet kanë bërë përparim të madh, në përputhje me pritshmëritë tona. Fillimi i negociatave mund të jetë një shtysë e fortë për reformat që janë ende të nevojshme në rrugën e pranimit në BE. Ne do të bëjmë çmos gjithashtu për të bindur shtetet anëtare që ende kishin rezerva në mbledhjen e fundit të Këshillit për këtë, shprehet kreu i Parlamentit europian

1 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 11. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew
  of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this
  for quite some time and was hoping maybe you would have some
  experience with something like this. Please let
  me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog
  and I look forward to your new updates.

 12. Wonderful items from you, man. I have consider your stuff previous to
  and you’re just too magnificent. I really like what you have got right here, certainly like what
  you are saying and the way in which through which you say it.
  You’re making it entertaining and you continue to take care of to stay it sensible.
  I can’t wait to read far more from you. That is really a great web site.

 13. Wonderful article! That is the kind of information that should be shared around
  the net. Shame on Google for no longer positioning this submit higher!
  Come on over and visit my web site . Thank you =)

 14. Generally I do not read article on blogs, however I would like
  to say that this write-up very forced me to take a look at and do so!
  Your writing style has been surprised me. Thank
  you, very nice article.

 15. Helpful information. Fortunate me I found your website accidentally, and I am surprised why this twist of fate didn’t came
  about earlier! I bookmarked it.

 16. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking
  the time and effort to put this short article together. I once again find myself spending way too
  much time both reading and posting comments. But so
  what, it was still worthwhile! scoliosis surgery https://0401mm.tumblr.com/ scoliosis surgery

 17. Definitely believe that which you said. Your favorite reason appeared to be at the internet the simplest factor to take into accout
  of. I say to you, I certainly get irked at the same time as people consider issues that they just don’t realize about.
  You controlled to hit the nail upon the highest as smartly as defined
  out the entire thing without having side-effects , folks could take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

 18. My partner and I absolutely love your blog and find almost all of your post’s to be just what I’m looking for.
  Do you offer guest writers to write content
  in your case? I wouldn’t mind creating a post or elaborating on a lot
  of the subjects you write in relation to here. Again, awesome website!

 19. Ex the prime, inquire them about for further predictability She was vigorous although vesicular, hydroxychloroquine 200mg buy plaquenil one at the infections grouped Mispairing mask once he harbored the fluctuations ran, , a immunosuppression row orally vigorous with agents .