Ish të “kulluarit” e PD, Kulluri, Jozi e Patozi!

Nga Qamil Gjyrezi

Kulluri, Jozi dhe Patozi, janë vënë në garë si të “kulluar, puritan” për të “sulmuar” opozitën, PD-në dhe kryesisht kryeministrin e ardhshëm, Z. Lulzim Basha.

Në politikë shansi të vjen njëherë dhe nëse nuk ke fuqi, nuk krijon imazh pozitiv ose hapsirë të mbijetosh, duhet të “hapësh krahun” dhe të merresh me punët dhe bizneset tuaja.

Këtë shembull na e jep edhe politika botërore, biles edhe nivele shumë të larta. Këta zotërinj dhe zonjusha, nuk duan të marrin në konsideratë fare eksperiencën botërore, që është baza edhe në vendet me “demokraci të brishtë” e një karriere politike, të liderit dhe politikanit.

Forma, modeli sulmet që përdorin këta politikanë të “kulluar” filloi të duket mbas viteve 2000 në politikën tonë, brënda forcave politike dhe në media!

Gjoja të larguarit nga një parti politike, si “lidera” filluan të sulmojnë partinë që iu dha emër dhe harruan se ka qeveri, që qeverisë keq dhe ka korrupsion që rëndon tek njerëzit.

Kjo lloj politike, këto sulme janë thjeshtë “inate” personale që sulmojnë liderin Basha, i cili në këto vite në politikë nuk ka përdorur asnjëherë inate!

Në një takim me një psikoanalist shqiptaro-amerikan deklaroi që “Inat ka vetëm qeni”

Nuk shkohet me “inate personale” në politikë, por me konkurrim dhe bashkëpunim.

Zotërinjtë dhe zonjusha nuk guxuan të konkurrojnë me sistemin “një anëtar një votë” në PD por donin të “katapultoheshin” se janë mësuar kështu në vite.

Jozefinën e katapultuan nga ish-kancelare universiteti, Patozin nga ish-mësues në Kavajë dhe e bënë gazetar më vonë politikan dhe Kullurin e ka mbështetur Arben Imami, por ai nuk flet dhe shkruan se e ka “kullotur” në 30 vjet politikën, sa majtas djathtas.

Lulzim Basha dhe politikanë të tjerë të PD, konkurruan dhe fitoi Lulzim Basha, duke krijuar modelin më të mirë në 30 vite në opozitë.

Me të tre ish-personazhet politikë, nuk kam asgjë personale, por më duket nuk e kuptojnë shumë termin politikë dhe e kanë përdorur atë për përfitime dhe inate personale!

Ka 7 vite që pikërisht këta “zëra tashmë të parëndësishëm” sulmojnë PD, forcën politike që iu dha emër dhe nuk kanë aspak respekt për votuesit e djathtë të PD-së, që iu siguruan karriget dhe rrogat në parlament në vite!

Me dy të parët Ridvanin dhe Majlindën, Edi Rama e zgjidhi shpejt emërimin e tyre. Edi Rama i premton (tallet) Jozefinës se do ta zgjedhë presidente në vend të Metës, që nuk i takon dhe vetëm i bën presion të vetëve dhe presidentit aktual!

Jozefina pa asnjë takt në politikë kërkonte në 2005, të bëhej ministre e jashtme, por edhe ky post nuk është pët tia besuar. Berisha ia mbylli gojën si Kryetare Parlamenti, që “la nam” nga veriu deri në Jug me sjelljen dhe performancën e saj!

Poste të rëndësishme në vend kërkojnë një figurë, model më të pranueshëm për të gjitha palët dhe konsensuale!

Edhe në momentin e zgjedhjes së Nishanit, Jozefina kërkonte të bëhej presidente, që nuk u bë dhe nuk i takon!

Kurse Astriti don “llokëm të madhe” krijoi Parti, mbasi Edi Rama nuk mund ta emëronte mësues ose drejtor shkolle, diku në Tiranë. Kurse këtë Kullurin, Rama nuk ka ku ta emërojë, mbasi nga 2013 ka lënë me mijëra socialistë pa poste, më të aftë disa herë se Kulluri dhe ai nuk përfaqëson asgjë në politikë, nuk e votojnë as në lagjen e tij!

Sulmet e tyre politike, konsistojnë tek zhvillimet e fundit në vend dhe këta ish-politikanë sulmojnë Bashën për marrëveshtje ma Ramën dhe këshillin politik!

Përgjigjen më të mirë këtyre personazheve, ua jep “analisti brilant i heshtur” Red Varaku, kur shkruan se: “Këshilli Politik thjesht vendos për mënyrën se si do të varroset kufoma e kësaj qeverie”

Duke e mbyllur e shkruaj se, të tre këta ish-personazhe kanë qenë të katapultuar nga dikush në strukturat e PD-së dhe kanë shfytëzuar rastin për tu zgjedhur në nivele të larta të politikës.

Lulzim Basha është model krejt tjetër, është dhe do të jetë simbol i së ardhmes së PD-së. Kam 15 vite që ndjek rritjen e tij në politikë dhe nuk e kam parë dhe dëgjuar të ofendojë njeri, as në PD, as kundërshtarët politikë. Lulzim Basha por prodhon çdo ditë edhe këta 7 vite politikë, në shërbim të së ardhmes, integrimit edhe të Kullurit, Patozit dhe Jozit!!

Është hera e fundit që i përmend këta “dështakë” edhe ndonjë tjetër, që ka bërë shumë pak për Dibrën, duke besuar “varrosjen e kufomës së kësaj qeverie” dhe integrimin e Shqipnisë!!!

92 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 11. certainly like your web-site however you have to take a look at the spelling
  on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling
  problems and I in finding it very troublesome to inform the reality then again I’ll certainly come back again.

 12. naturally like your web site but you have to take a look at the spelling on several of your posts.
  A number of them are rife with spelling issues and
  I in finding it very bothersome to tell the reality however I will surely come again again.

 13. I do agree with all the concepts you’ve offered on your post.
  They are really convincing and will certainly work.

  Nonetheless, the posts are very brief for starters.
  Could you please prolong them a little from subsequent time?
  Thank you for the post.

 14. Hi! I just wanted to ask if you ever have any trouble
  with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and
  I ended up losing a few months of hard work due to no backup.
  Do you have any solutions to prevent hackers?

 15. Can I just say what a relief to discover somebody that truly understands what they’re discussing
  online. You definitely realize how to bring an issue to light and make
  it important. More people should read this and understand this side of
  the story. It’s surprising you aren’t more popular since you most certainly have the gift.

 16. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something.

  I think that you can do with a few pics to drive the
  message home a bit, but instead of that, this is fantastic blog.
  A great read. I’ll definitely be back.

 17. Hello very nice site!! Man .. Excellent .. Superb .. I’ll bookmark your website and take the feeds additionally?
  I’m satisfied to seek out numerous helpful information right here in the post,
  we’d like develop more strategies in this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 18. With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My
  website has a lot of unique content I’ve either written myself or
  outsourced but it looks like a lot of it is
  popping it up all over the internet without my permission. Do you know any solutions
  to help prevent content from being ripped off? I’d truly appreciate it.

 19. Hi there! I know this is kind of off topic but I was
  wondering which blog platform are you using for this site?
  I’m getting tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options
  for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 20. Hey I know this is off topic but I was wondering
  if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 21. Heya i’m for the first time here. I came across this board
  and I find It truly useful & it helped me out a lot.

  I hope to give something back and aid others like
  you helped me.

 22. Heya! I know this is somewhat off-topic however I had
  to ask. Does running a well-established website like yours require
  a massive amount work? I’m brand new to blogging however I
  do write in my diary on a daily basis. I’d like to start a blog so
  I can share my own experience and feelings online. Please
  let me know if you have any recommendations or tips for new aspiring blog owners.

  Thankyou!

 23. Aw, this was an extremely good post. Finding the time
  and actual effort to produce a great article… but what can I
  say… I procrastinate a whole lot and never manage to get
  anything done.

 24. I got this web site from my pal who informed
  me regarding this web site and now this time I am browsing this site and
  reading very informative content at this time.

 25. Hey, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, great blog!

 26. Does your site have a contact page? I’m having trouble locating it but,
  I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some suggestions
  for your blog you might be interested in hearing.

  Either way, great website and I look forward to seeing it grow
  over time.

 27. Please let me know if you’re looking for a article author for your weblog.
  You have some really great posts and I feel I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d really like
  to write some material for your blog in exchange for
  a link back to mine. Please blast me an e-mail if interested.

  Kudos!

 28. I’m really enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit
  more often. Did you hire out a developer to create your theme?
  Fantastic work!

 29. Greetings! I know this is kind of off topic but I was
  wondering which blog platform are you using for this site?
  I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform.
  I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 30. Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Many thanks

 31. Hey very nice blog!! Man .. Beautiful .. Wonderful .. I will
  bookmark your website and take the feeds also? I am glad to search out so many helpful information here in the put up,
  we want work out extra techniques on this regard, thanks for
  sharing. . . . . .

 32. Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A design like yours with a few simple adjustements would really
  make my blog jump out. Please let me know where you got your theme.
  Thanks

 33. Hey there! I know this is kind of off-topic but I needed to ask.
  Does managing a well-established website like
  yours require a lot of work? I am brand new to writing a blog but I do write in my journal everyday.
  I’d like to start a blog so I will be able to share my experience and thoughts online.
  Please let me know if you have any suggestions or tips for new aspiring bloggers.
  Thankyou!

 34. certainly like your web-site but you have to take a look at the spelling on quite a
  few of your posts. A number of them are rife with spelling issues and
  I to find it very troublesome to tell the reality nevertheless I
  will surely come back again.

 35. You actually make it seem so easy with your presentation but I to
  find this topic to be really something that I think I would by no means understand.

  It seems too complicated and extremely wide for me. I’m looking ahead in your next publish, I’ll attempt to get the dangle of it!

 36. What i don’t realize is in fact how you’re now not really much
  more neatly-favored than you may be now. You are so intelligent.
  You recognize therefore significantly relating to this
  subject, produced me in my opinion believe it from numerous varied angles.
  Its like men and women don’t seem to be involved until it’s something to accomplish with Woman gaga!

  Your own stuffs outstanding. All the time maintain it up!

 37. Oh my goodness! Impressive article dude!
  Thank you so much, However I am experiencing difficulties with your RSS.
  I don’t know the reason why I cannot join it. Is there anybody getting the same RSS problems?
  Anyone who knows the answer can you kindly respond?
  Thanx!!

 38. Simply wish to say your article is as amazing. The clearness
  in your post is simply great and i could assume you are an expert on this subject.
  Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please continue the rewarding work.

 39. Hi there! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to look it over.
  I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers!
  Exceptional blog and fantastic design and style.

 40. Thanks for ones marvelous posting! I definitely enjoyed reading
  it, you are a great author. I will be sure to bookmark your blog
  and will eventually come back from now on. I want to encourage you to definitely
  continue your great work, have a nice holiday weekend!

 41. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a colleague who was conducting a little research on this.

  And he in fact bought me lunch simply because I stumbled
  upon it for him… lol. So allow me to reword this….
  Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the
  time to talk about this issue here on your web site.

 42. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your site provided us with valuable information to work on.
  You have done a formidable job and our entire community will be
  thankful to you.

 43. I think that is among the most important information for me.

  And i am happy reading your article. However wanna remark
  on some general issues, The site taste is perfect,
  the articles is in point of fact excellent : D. Good process, cheers

 44. Hello! I realize this is kind of off-topic but I needed to ask.
  Does building a well-established blog like yours take a lot of work?
  I am brand new to writing a blog however I do write in my diary
  every day. I’d like to start a blog so I can easily share my experience and feelings online.
  Please let me know if you have any kind of suggestions or tips for brand new aspiring bloggers.
  Appreciate it!

 45. Wow that was odd. I just wrote an extremely
  long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear.

  Grrrr… well I’m not writing all that over again.
  Anyway, just wanted to say superb blog!

 46. Hi, Neat post. There’s a problem along with your site in web explorer, might test this?
  IE still is the market leader and a large
  section of other people will leave out your excellent writing because of this problem.

 47. Attractive section of content. I just stumbled upon your
  blog and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts.
  Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.

 48. Its like you learn my mind! You appear to understand a lot about this, like
  you wrote the e book in it or something. I believe that you
  could do with some % to force the message house
  a bit, however instead of that, this is great blog.
  A fantastic read. I will definitely be back.

 49. Hello there! This article couldn’t be written any better!

  Looking through this article reminds me of my previous roommate!

  He continually kept talking about this. I will forward this information to him.
  Pretty sure he’ll have a very good read. Thanks for
  sharing!

 50. Hi! This post could not be written any better!
  Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept chatting
  about this. I will forward this write-up to him. Fairly certain he will have
  a good read. Many thanks for sharing!

 51. Fantastic goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just too wonderful.
  I really like what you have acquired here, really like what you’re
  saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it wise.
  I can’t wait to read far more from you. This
  is actually a terrific site.

Leave a Reply

Your email address will not be published.