Lulzim Basha bën Desada Metajn numrin 2 të PD, i merr zyra të fshehta te ish garda, ja kush janë të punësuarit e parë

Largimi nga emisioni Opinion i Desada Metajt dhe bashkimi me ekipin e Lulzim Bashës nuk përbën ndonjë suprizë për shumicën e gazetarëve.

Atyre nuk u kanë shpëtuar hyrje-daljet e shpeshta të Desadës në zyrën e kreut demokrat dhe as afrimi i saj me familjen biologjike të Bashës. Lajmi qëndron tek detyra që i është ngarkuar Desadës prej Kryetarit të Partisë Demokratike. “De facto” numri dy i PD.

Metaj do të drejtojë një zyrë komunikimi private të Lulzim Bashës, jashtë Partisë Demokratike, i cili ka për qëllim të kontrollojë të gjithë propagandën e Bashës duke përfshirë edhe kundërpropagandën ndaj sulmeve dhe kritikëve të imazhit dhe autoritetit të tij. Zyra që do të drejtojë Metaj do të koordinojë dhe bashkëpunojë ngushtë me një ekip konsulentësh politikë izraelitë, që janë kontraktuar nga Basha dhe që janë vendosur prej disa ditësh në Shqipëri, ku do të qëndrojnë deri në zgjedhjet e ardhshme.

Metaj do të mbajë titullin zyrtar Shefe e Përgjithshme e Komunikimit të Kryetarit të PD-së dhe do të jetë ajo që do të vendosë dhe kontrollojë përzgjedhjen, prodhimin dhe shpërndarjen e propagandës pro Bashës dhe kundër kundërshtarëve apo kritikëve të Bashës. Ndikimi i saj në propagandën e PD-së ka filluar të ndihet menjëherë siç u pa në sulmet e suksesshme që Basha dhe analistët pranë tij u bënë “revolucionarëve” “naivëve” “jorealistëve” në media dhe publik, që duke shërbyer si “paterica të Ramës” kritikuan marrëveshjen Gjiknuri-Bylykbashi-Vasili-Hajdari, për të bërë një marrëveshje të re Rama-Basha.

Por përveç përgatitjes dhe koordinimit të sulmeve ndaj kundërshtarëve të Bashës, Metaj do të mbajë, në emër të Bashës, kontaktet me mediat dhe njerëzit kryesorë të mediave në vend, me qëllim përmirësimin e mbulimit të Bashës prej tyre dhe në përgjithësi përmirësimit të imazhit të Bashës në media.

Zyra do të përdorë si kanale zyrtare dhe të identifikuara, ashtu edhe kanale private dhe anonime për të kanalizuar propagandën, përfshi krijimin e portaleve anonime dhe profileve fallco në rrjetet sociale, operacione këto tipikë për çdo operacion politik propagande.

I gjithë funksionimi i Zyrës së Komunikimit që do të drejtojë Metaj është konceptuar si një operacion privat, që nuk duhet të asociohet me Partinë Demokratike, me qëllim për të dhënë në publik idenë se produktet e këtij operacioni janë të pavarur, janë nga intelektualë dhe opinionistë indipendentë dhe qytetarë jopartiakë. Kjo do të forcojë idenë se mbështetja e kreut të opozitës në zonën gri të elektoratit, është në rritje të vazhdueshme, ndërkohë që kundërshtarët e tij dhe vetë Edi Rama janë në presion të vazhdueshëm nga zërat objektivë dhe të paanshëm.

Për këtë qëllim zyra e komunikimit është vendosur jashtë godinës së PD-së, pranë zonës së shtrenjtë tek ish Garda. Me përjashtim të Metajt, e cila u kujdes vetë të publikonte edhe lajmin për kthimin në PD, asnjë punonjës tjetër i zyrës nuk do të ketë lidhje me PD-në dhe zyrtarët e saj. Zyra do të financohet nga burime të fshehta, që nuk do të deklarohen zyrtarisht, siç bëjnë në fakt të gjitha partitë politike.

Për të dhënë idenë e pavarësisë nga PD të operacionit propagandistik, Desada Metaj, e cila drejton këtë operacion të ndërlikuar, ka përzgjedhur dhe ka marrë miratimin e Lulzim Bashës për një ekip, që jep në dukje idenë e njerezve të pavarur dhe objektivë.

I punësuari i parë i ekipit të Metajt është Fitim Zekthi, aktualisht këshilltar i Kryetarit të Partisë Demokratike dhe ish-kandidati për deputet në zonën e Elbasanit, i cili njihet për shkrimet e tij entuziaste dhe brohoritëse për zotin Basha. Javët e fundit ai ka ngritur dhe shpjeguar publikut një sërë tezash të ndërlikuara filozofiko-politike për arritjet e Bashës gjatë vitit që shkoi e sidomos suksesin e jashtëzakonshëm të Bashës që arriti ta bindë Ramën se duhet të ketë një marrëveshje të re Rama-Basha.

Anëtari tjetër i ekipit të Metajt është sociologu Ergys Mërtiri, i cili është dalluar në publik për diskutime temash sociale. Pas marrjes së detyrës Mërtiri ka qënë shumë aktiv në mbrojtjen publike të vendimeve dhe qendrimeve të Bashës dhe së bashku me Zekthin, do të jenë dy figurat kryesore “të pavarura” intelektuale në mbështetje të Bashës.

Anëtari i tretë i përzgjedhur nga Metaj nuk është i njohur në publik. Ai quhet Xhodi Hysa, me profesion financier, por që njihet nga njerëzit e medias me profilin e rremë në facebook Jozef Shvejk, përmes të cilit ka sulmuar ashpër 2 vjet më parë Lulzim Bashën, bashkëshorten dhe kunatin e tij.

Ai ka qenë student i Jorida Tabakut, e cila e punësoi anë në bashkinë Tiranë, kur ishte nënkryetare. Xhodi Hysa ka bërë fotografin personal të Tabakut, duke e shoqëruar atë në të gjitha aktivitet e saj publike, brenda dhe jashtë Parlamentit. Afrimi i Xhodi Hysës me Desada Metajn ndodhi kur ai ishte një nga administratorët e faqes anonime Lolita, në të cilën janë goditur shpesh Basha dhe bashkëpunëtorë të tij.

275 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 2. Magnificent beat ! I would like to apprentice even as you amend your website, how
  could i subscribe for a weblog web site? The account aided me a acceptable deal.
  I were a little bit acquainted of this your broadcast provided vivid clear
  concept

 3. This is the perfect site for anyone who wants to find out about this topic.
  You realize a whole lot its almost hard to argue with you (not that I
  really will need to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a topic that has been discussed for many years.
  Wonderful stuff, just excellent!

 4. Hello, all the time i used to check webpage posts here early
  in the break of day, as i enjoy to gain knowledge of more and more.

 5. With havin so much content and articles do
  you ever run into any problems of plagorism or copyright
  infringement? My blog has a lot of unique content I’ve either created myself
  or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my permission. Do you know any ways to help stop content from being stolen? I’d definitely appreciate
  it.

 6. Hello! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay.
  I’m definitely enjoying your blog and look forward to new updates.

 7. I have been browsing online more than three hours today,
  but I by no means found any interesting article like yours.
  It’s lovely value sufficient for me. Personally, if all
  website owners and bloggers made good content as you did, the internet might be much more useful than ever before.

 8. It’s in point of fact a nice and helpful piece of
  information. I am satisfied that you just shared this helpful information with us.
  Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

 9. Thanks for the auspicious writeup. It actually used to be a enjoyment account it.
  Look complex to more brought agreeable from you!

  By the way, how can we keep up a correspondence?

 10. Hello this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if
  you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but
  have no coding expertise so I wanted to get advice from someone with experience.

  Any help would be greatly appreciated!

 11. When someone writes an post he/she keeps the thought of
  a user in his/her mind that how a user can understand it.
  Therefore that’s why this post is perfect. Thanks!

 12. Greetings! Very useful advice within this article! It’s
  the little changes that will make the most significant
  changes. Many thanks for sharing!

 13. Hey There. I discovered your blog the usage of msn. That is an extremely well written article.
  I’ll be sure to bookmark it and return to learn extra of your
  helpful information. Thanks for the post. I will certainly return.

 14. Hello There. I found your blog using msn. This is a really well
  written article. I’ll be sure to bookmark
  it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post.
  I will definitely return.

 15. Undeniably believe that which you said. Your favorite
  justification seemed to be on the web the easiest
  thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they just do not know
  about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect
  , people could take a signal. Will likely be back to get more.
  Thanks

 16. I think this is one of the most significant info for
  me. And i’m glad reading your article. But should remark on few general
  things, The web site style is wonderful, the articles is really excellent :
  D. Good job, cheers

 17. A motivating discussion is definitely worth comment.
  I believe that you ought to publish more on this subject matter, it might
  not be a taboo matter but typically people do
  not talk about such subjects. To the next! Best wishes!!

 18. Great article! This is the kind of info that are supposed to be shared around the internet.
  Shame on the search engines for now not positioning this put up higher!
  Come on over and consult with my web site . Thank you =)

 19. Excellent way of explaining, and nice article to take data on the topic of my presentation subject, which i
  am going to deliver in school.

 20. I’m not certain where you are getting your information, but
  good topic. I needs to spend some time studying much more or working
  out more. Thanks for magnificent info I used to be on the lookout for this information for my mission.

 21. Excellent blog right here! Additionally your site loads up very fast!

  What host are you the use of? Can I am getting your associate hyperlink to your host?
  I want my website loaded up as quickly as yours lol

 22. Good day! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe
  guest authoring a blog article or vice-versa?
  My site goes over a lot of the same topics as yours
  and I think we could greatly benefit from each other.
  If you are interested feel free to send me an email.
  I look forward to hearing from you! Superb blog by the way!

 23. Hello! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard
  work due to no data backup. Do you have any solutions to prevent hackers?

 24. First off I would like to say great blog! I had a quick
  question which I’d like to ask if you don’t mind.

  I was curious to know how you center yourself and clear your thoughts before writing.
  I’ve had a hard time clearing my thoughts in getting my ideas
  out there. I truly do enjoy writing but it just seems like
  the first 10 to 15 minutes tend to be lost simply just
  trying to figure out how to begin. Any suggestions or hints?
  Cheers!

 25. I will immediately snatch your rss feed as I can’t in finding your email subscription hyperlink
  or e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly allow me
  know in order that I could subscribe. Thanks.

 26. It’s genuinely very complicated in this busy life to listen news on Television, therefore I just
  use world wide web for that reason, and get the most recent information.

 27. Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.

  I’ll be sure to bookmark it and return to read more of your useful info.
  Thanks for the post. I will certainly return.

 28. Hey there would you mind stating which blog platform you’re using?
  I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a hard time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for
  something unique. P.S Apologies for being off-topic but I had to
  ask!

 29. Hello! I’ve been reading your site for a while now and finally got the bravery
  to go ahead and give you a shout out from Dallas Tx!
  Just wanted to mention keep up the fantastic job!

 30. Excellent blog here! Also your web site loads up fast! What host are you using?
  Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 31. I absolutely love your site.. Excellent colors & theme.
  Did you develop this website yourself? Please reply back
  as I’m attempting to create my own personal website and
  want to know where you got this from or exactly what the
  theme is named. Thanks!

 32. Have you ever thought about writing an ebook or guest authoring on other websites?

  I have a blog based upon on the same ideas you discuss and would really
  like to have you share some stories/information. I
  know my readers would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an e mail.

 33. Hi there, this weekend is good in support of me, for the reason that this moment i am reading this wonderful informative article here at my home.

 34. Hey there! I understand this is sort of off-topic however I had
  to ask. Does running a well-established blog
  such as yours take a lot of work? I am completely
  new to blogging however I do write in my diary on a daily basis.
  I’d like to start a blog so I can easily share my personal experience and
  thoughts online. Please let me know if you have any recommendations or tips for brand new aspiring blog owners.

  Appreciate it!

 35. Heya i am for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out a lot.
  I hope to give something back and aid others like you aided me.

 36. Excellent post. I was checking continuously this blog and I’m impressed!
  Extremely helpful info particularly the last part 🙂 I care for such information much.
  I was seeking this particular info for a long time.
  Thank you and good luck.

 37. Thanks for finally writing about > Lulzim Basha bën Desada Metajn numrin 2 të PD, i merr zyra të fshehta te ish garda, ja kush janë të punësuarit e
  parë – EETIMESTV.COM < Loved it!

 38. What i don’t realize is if truth be told how you’re now not really a lot more neatly-appreciated
  than you may be now. You are very intelligent. You recognize thus significantly relating to this subject, made me individually consider it from so many various angles.
  Its like women and men aren’t involved until it is something to do
  with Girl gaga! Your own stuffs nice. Always take care of it
  up!

 39. I’m impressed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s both
  educative and amusing, and let me tell you,
  you have hit the nail on the head. The issue is something
  not enough people are speaking intelligently about.
  Now i’m very happy that I stumbled across this in my
  hunt for something relating to this.

 40. Excellent post. I was checking continuously this blog and
  I’m impressed! Extremely helpful info specifically the
  last part 🙂 I care for such information a lot. I was
  looking for this particular info for a long time. Thank you and good luck.

 41. I’m curious to find out what blog platform you are working with?
  I’m experiencing some small security problems with
  my latest website and I’d like to find something
  more secure. Do you have any suggestions?

 42. The other day, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested
  to see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is
  now destroyed and she has 83 views. I know this is completely
  off topic but I had to share it with someone!

 43. I do not even know how I ended up here, but I thought this post
  was good. I don’t know who you are but definitely you are
  going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 44. If you wish for to increase your experience just keep visiting this website and be updated with the hottest news posted here.

 45. I was suggested this blog by means of my cousin. I am not sure whether this
  publish is written through him as no one else recognise such special approximately my trouble.
  You are wonderful! Thanks!

 46. Hi there! I could have sworn I’ve visited this blog before but
  after going through some of the posts I realized it’s new to me.
  Anyways, I’m definitely pleased I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 47. I like the valuable info you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here
  regularly. I am quite certain I’ll learn plenty of new stuff right here!

  Good luck for the next!

 48. Fantastic beat ! I would like to apprentice even as you amend your web site, how can i subscribe for
  a weblog site? The account aided me a appropriate deal.
  I had been a little bit familiar of this your broadcast provided brilliant transparent idea

 49. Hey there, You’ve done an excellent job. I’ll certainly digg it and
  personally recommend to my friends. I’m sure they will be benefited from this website.

 50. It’s really a cool and useful piece of info. I’m glad
  that you simply shared this useful information with us.
  Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 51. Hmm it appears like your site ate my first comment
  (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what
  I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog.

  I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any tips for newbie blog writers? I’d certainly appreciate
  it.

 52. Thanks for sharing your thoughts. I truly appreciate your efforts and I will be waiting for your further write ups thank you once again.

 53. Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look of
  your site is excellent, as well as the content!

 54. What’s up mates, how is all, and what you would like to say about this piece of writing, in my view its truly remarkable in support of me.

 55. Its such as you learn my thoughts! You seem to grasp so much about this, such as you wrote
  the ebook in it or something. I feel that you can do with a few percent to drive the message house a bit,
  but other than that, this is magnificent blog. A great read.
  I will definitely be back.

 56. Woah! I’m really digging the template/theme of this website.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that
  “perfect balance” between usability and visual appearance.
  I must say you have done a superb job with this. In addition, the blog loads very fast for me
  on Chrome. Outstanding Blog!

 57. Excellent site you’ve got here.. It’s hard to find excellent writing like yours these days.
  I honestly appreciate people like you! Take care!!

 58. It is perfect time to make a few plans for the long
  run and it’s time to be happy. I have learn this publish
  and if I may just I want to suggest you some fascinating things or tips.
  Maybe you could write next articles referring to this article.
  I wish to read even more issues about it!

 59. Hey! Do you know if they make any plugins to assist with Search
  Engine Optimization? I’m trying to get my blog
  to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good
  gains. If you know of any please share. Kudos!

 60. Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is valuable and all. Nevertheless imagine if
  you added some great pictures or video clips to give your
  posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and video
  clips, this website could undeniably be one of the greatest in its field.
  Excellent blog!

 61. Hi, i think that i noticed you visited my website thus i came to return the prefer?.I’m
  attempting to in finding things to enhance my site!I guess its good enough to make
  use of some of your ideas!!

 62. Today, I went to the beach front with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old
  daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to
  her ear and screamed. There was a hermit crab inside and
  it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is
  totally off topic but I had to tell someone!

 63. Wow that was unusual. I just wrote an very long comment
  but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr…
  well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to
  say fantastic blog!

 64. Hey I know this is off topic but I was wondering if you
  knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet
  my newest twitter updates. I’ve been looking
  for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 65. Thanks for your marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you can be a great author.
  I will remember to bookmark your blog and definitely will
  come back from now on. I want to encourage yourself to continue your great job,
  have a nice holiday weekend!

 66. It’s difficult to find well-informed people in this particular topic, however,
  you sound like you know what you’re talking about!
  Thanks

 67. Thanks , I have recently been searching for information about this topic for
  ages and yours is the best I’ve found out so far.
  But, what about the conclusion? Are you sure about the supply?

 68. I’m impressed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and amusing, and without a doubt, you’ve hit
  the nail on the head. The issue is something not enough men and
  women are speaking intelligently about. Now i’m very happy I stumbled across this in my search for
  something concerning this.

 69. Hey! Someone in my Myspace group shared this website
  with us so I came to look it over. I’m definitely loving the
  information. I’m book-marking and will be tweeting this
  to my followers! Exceptional blog and great style and design.

 70. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say
  that I have truly loved browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing for your rss feed and I’m hoping you write once more soon!

 71. My partner and I absolutely love your blog and find nearly all of your
  post’s to be exactly I’m looking for. Do you offer guest writers to write content in your case?
  I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on a few of the subjects you write concerning here.
  Again, awesome website!

 72. I know this website offers quality based content and
  additional data, is there any other web site
  which provides these kinds of data in quality?

 73. Howdy! This post could not be written much better!
  Looking at this article reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept talking about this. I’ll send this post to him.
  Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

 74. Good day! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?
  I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform.
  I would be fantastic if you could point me in the direction of
  a good platform.

 75. Hi mates, how is the whole thing, and what you want to say regarding this paragraph, in my view its truly amazing designed for me.

 76. Great website. Plenty of helpful info here.
  I am sending it to several buddies ans also sharing in delicious.
  And certainly, thank you on your effort!

 77. Excellent post. I was checking continuously this
  blog and I’m impressed! Very helpful info particularly
  the last part 🙂 I care for such information a lot.
  I was seeking this certain info for a long time. Thank you and best of luck.

 78. whoah this blog is great i like studying your posts. Stay
  up the good work! You recognize, many people are searching around for this info, you could aid them greatly.

 79. I believe that is among the such a lot significant information for me.
  And i am glad reading your article. However should remark on some general
  things, The website style is great, the articles is in point of fact nice : D.
  Good activity, cheers

 80. Fine way of describing, and good paragraph to
  obtain information concerning my presentation subject matter,
  which i am going to deliver in institution of higher education.

 81. Good day! This is my first visit to your blog!
  We are a collection of volunteers and starting a new project in a community in the
  same niche. Your blog provided us beneficial information to work
  on. You have done a extraordinary job!

 82. Excellent weblog right here! Additionally your website so much up fast!

  What host are you using? Can I get your associate link for
  your host? I wish my website loaded up as quickly as yours
  lol

 83. Excellent post. Keep writing such kind of info on your blog.
  Im really impressed by it.
  Hi there, You have done an excellent job. I will definitely digg it
  and for my part recommend to my friends.
  I am sure they will be benefited from this website.

 84. Have you ever thought about publishing an e-book or guest authoring on other sites?

  I have a blog based upon on the same subjects
  you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my visitors
  would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free
  to send me an e-mail.

 85. Greetings! Very useful advice in this particular post!
  It’s the little changes that make the greatest
  changes. Thanks a lot for sharing!

 86. Have you ever thought about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is fundamental and all.
  However just imagine if you added some great graphics or video
  clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and clips, this blog could definitely be one of the very best in its
  field. Good blog!

 87. Very nice post. I simply stumbled upon your weblog and wanted
  to mention that I’ve really enjoyed browsing your blog posts.
  In any case I will be subscribing in your feed and
  I’m hoping you write once more very soon!

 88. May I just say what a comfort to find someone that genuinely knows
  what they’re discussing online. You definitely understand how to bring a problem to light and make it
  important. A lot more people must check this
  out and understand this side of your story. I was surprised you are not more popular because you definitely have the gift.

 89. Hey there just wanted to give you a quick heads up.
  The text in your post seem to be running off the screen in Opera.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something to
  do with internet browser compatibility but I thought I’d post to let you know.
  The design look great though! Hope you get the issue resolved soon. Cheers

 90. Terrific article! That is the type of info that are meant to be shared across the internet.
  Shame on the search engines for not positioning this publish higher!

  Come on over and seek advice from my web site . Thanks =)

 91. Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was
  wanting to know your situation; many of us have
  created some nice methods and we are looking to
  swap methods with others, be sure to shoot me an email
  if interested.

 92. I’m not certain the place you’re getting your information, however good topic.

  I needs to spend a while finding out much more or figuring
  out more. Thank you for wonderful information I used to be
  looking for this information for my mission.

 93. Simply wish to say your article is as surprising. The clarity in your
  post is just spectacular and that i could think you’re a professional in this subject.
  Fine with your permission let me to clutch your RSS feed to keep updated with
  drawing close post. Thanks 1,000,000 and please keep
  up the enjoyable work.

 94. It’s actually a great and useful piece of information. I’m glad that you simply shared this helpful information with us.
  Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 95. Hey! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new project in a community
  in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a
  extraordinary job!

 96. I am really impressed with your writing abilities as smartly as
  with the format to your blog. Is that this a paid topic or did you customize it yourself?
  Anyway stay up the nice quality writing, it is uncommon to peer a nice blog like this one nowadays..

 97. hello!,I like your writing very much! share we keep up a correspondence more approximately your article on AOL?
  I need a specialist on this space to unravel my problem.
  Maybe that’s you! Taking a look ahead to peer you.

 98. Hey there! This is kind of off topic but I need some advice from
  an established blog. Is it difficult to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about making my own but I’m not sure where
  to start. Do you have any points or suggestions? Many thanks

 99. Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your
  web site, how could i subscribe for a blog website? The account aided me a acceptable deal.

  I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 100. I am not sure where you’re getting your information, but great topic.

  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for great information I was looking for
  this info for my mission.

 101. Howdy! This is my first comment here so I just wanted to give a
  quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading your posts.
  Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects?

  Thanks for your time!

 102. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am encountering problems with your RSS.

  I don’t understand why I cannot join it. Is there anybody else getting similar RSS issues?
  Anyone who knows the answer can you kindly respond? Thanks!!

 103. Your style is really unique in comparison to other people
  I’ve read stuff from. I appreciate you for posting
  when you have the opportunity, Guess I will just bookmark
  this blog.

 104. Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to shoot you an email.

  I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great website and I look forward to seeing it develop
  over time.

 105. Hello! Someone in my Myspace group shared this
  website with us so I came to look it over. I’m definitely loving
  the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to
  my followers! Fantastic blog and fantastic style and design.

 106. Hi! I know this is sort of off-topic but I had to ask. Does managing a well-established blog like yours take a massive amount work?

  I’m completely new to running a blog however I do write in my journal everyday.
  I’d like to start a blog so I can share my own experience and views online.
  Please let me know if you have any suggestions or tips for new aspiring blog owners.
  Thankyou!

 107. If you are going for best contents like me, just pay a quick visit this web site everyday because
  it presents feature contents, thanks

 108. Having read this I believed it was rather informative.
  I appreciate you finding the time and energy to put this
  article together. I once again find myself personally spending a
  significant amount of time both reading and leaving
  comments. But so what, it was still worthwhile!

 109. Simply want to say your article is as astonishing. The clarity
  on your publish is simply nice and i could suppose you’re an expert on this subject.
  Well with your permission allow me to seize your feed to stay updated
  with drawing close post. Thanks 1,000,000 and please carry on the
  enjoyable work.

 110. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this brilliant blog!
  I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my
  Google account. I look forward to fresh updates and will talk about this site with my Facebook group.
  Talk soon!

 111. Excellent post. I was checking continuously this blog and I’m impressed!

  Very helpful information particularly the last part 🙂
  I care for such info a lot. I was seeking this particular
  information for a long time. Thank you and best of luck.

 112. I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the excellent
  quality writing, it is rare to see a nice blog like this one today.

 113. My brother suggested I may like this blog. He used to be
  totally right. This submit actually made my day. You cann’t believe simply how so much time I had spent for this information! Thank
  you!

 114. Just want to say your article is as amazing. The clearness in your
  post is just excellent and i could assume you’re an expert
  on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please continue the gratifying work.

 115. Greetings from Colorado! I’m bored to tears at work so I decided to browse your website on my iphone during lunch break.

  I love the knowledge you present here and can’t wait to take
  a look when I get home. I’m shocked at how fast
  your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G ..
  Anyhow, fantastic site!

 116. It is the best time to make some plans for the future and it
  is time to be happy. I have read this post and if I could I desire
  to suggest you some interesting things or advice. Perhaps you can write
  next articles referring to this article. I wish to read more things about it!

 117. It’s really a great and helpful piece of information.
  I am satisfied that you simply shared this useful information with us.
  Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 118. Hi, I do think this is a great web site. I stumbledupon it 😉 I
  may come back once again since i have book-marked
  it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to
  help other people.

 119. Powerball hokds thhe world record for biggest jackpot in lottery history, set in 2016 when 3 winners in California, Florida and Tennessee shared the whopping $1.586 billion jackpot.

  Also viusit my bog … Learn here

 120. Hello every one, here every one is sharing these kinds of knowledge, thus it’s good to read this webpage,
  and I used to pay a visit this web site every
  day.

 121. Right here is the perfect webpage for anyone who wants to find out about this topic.
  You know a whole lot its almost tough to argue with you (not that I really will need to…HaHa).
  You certainly put a fresh spin on a topic which has been discussed for decades.
  Great stuff, just wonderful!

 122. Thanks for finally writing about > Lulzim Basha
  bën Desada Metajn numrin 2 të PD, i merr zyra të fshehta te ish garda, ja kush janë të punësuarit e parë
  – EETIMESTV.COM < Loved it!

 123. I’m really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way
  keep up the excellent quality writing, it’s rare to see
  a nice blog like this one these days.

 124. Excellent article. Keep writing such kind of info on your blog.
  Im really impressed by your site.
  Hello there, You’ve done an incredible job. I will certainly digg
  it and individually recommend to my friends. I am confident they’ll be benefited from
  this website.

 125. Excellent beat ! I would like to apprentice while you
  amend your site, how can i subscribe for a blog site?
  The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright
  clear concept

 126. Greetings from Colorado! I’m bored to tears at work so I
  decided to check out your site on my iphone during lunch break.
  I enjoy the knowledge you provide here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m shocked at how fast your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G ..

  Anyhow, superb blog!

 127. Please let me know if you’re looking for a author for your weblog.

  You have some really good posts and I feel I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some articles for
  your blog in exchange for a link back to mine. Please shoot me an email if interested.
  Cheers!

 128. I think what you wrote made a lot of sense. However, what
  about this? suppose you were to create a killer title?
  I am not suggesting your content isn’t solid.,
  however what if you added a headline that grabbed a person’s attention? I mean Lulzim
  Basha bën Desada Metajn numrin 2 të PD, i merr zyra të fshehta
  te ish garda, ja kush janë të punësuarit e parë – EETIMESTV.COM is kinda vanilla.
  You ought to peek at Yahoo’s home page and see how they write article
  headlines to get viewers interested. You might try adding a video
  or a pic or two to grab people interested
  about what you’ve got to say. In my opinion,
  it might make your blog a little livelier.

 129. I’m not sure exactly why but this blog is loading incredibly slow for me.
  Is anyone else having this problem or is it a problem on my end?
  I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 130. What i do not understood is actually how you’re now not
  actually a lot more smartly-liked than you might be right now.

  You are very intelligent. You know therefore considerably
  on the subject of this topic, produced me in my
  view imagine it from a lot of numerous angles. Its like men and
  women don’t seem to be interested until it’s something to accomplish
  with Girl gaga! Your individual stuffs nice. All the time
  take care of it up!

 131. Someone essentially lend a hand to make severely articles
  I would state. This is the first time I
  frequented your website page and thus far? I surprised with the analysis you made to make
  this particular post amazing. Great task!

 132. What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It positively helpful and it has aided me out loads.
  I’m hoping to give a contribution & assist different customers like its helped me.
  Good job.

 133. Hello, Neat post. There is an issue together with your web site in internet explorer, might check this?
  IE nonetheless is the marketplace leader and a big element of other people will leave out your wonderful writing
  due to this problem.

 134. Hey, I think your blog might be having browser compatibility
  issues. When I look at your blog in Ie, it looks
  fine but when opening in Internet Explorer,
  it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!

  Other then that, terrific blog!

 135. Pretty part of content. I simply stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account
  your weblog posts. Anyway I’ll bbe subscribing for your augment andd even I fulfillment you get admission to coinsistently
  fast.

  Here is my website ::Hannelore

 136. Superb blog! Do you have any suggestions for aspiring writers?
  I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything.

  Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go ffor
  a paid option? There aare so many hoices out therfe that I’m totally confused
  .. Any recommendations? Bless you!

  Here is mmy webpage porno HD guide

 137. Whaat i don’t understood iss in truth how you are
  no longer really much more well-preferred than you might be right now.
  You’re so intelligent. You already know thus significantly relating to this
  matter, made me for my part imagine it from a lot of various angles.
  Its like men andd women are noot interested except it’ssomething to
  accomplish with Girl gaga! Your individual stuffs nice.
  Alll the time take care off it up!

  Here is my web site; deutsche pornos

 138. I think that everything typed made a lot of
  sense. However, think about this, suppose you typed a
  catchier title? I ain’t saying your content is not good.,
  however suppose you added a post title that grabbed people’s attention? I mean Lulzim Basha bën Desada Metajn numrin 2 të
  PD, i merr zyra të fshehta te ish garda, ja kush janë të punësuarit e parë –
  EETIMESTV.COM is a little vanilla. You might look at Yahoo’s
  front page and watch how they create post titles to get people to click.

  You might try adding a video or a related pic or two
  to grab people excited about everything’ve written. Just my opinion, it might bring your blog a little
  bit more interesting.

 139. You’re so cool! I do not think I’ve read something like that before.
  So nice to find someone with a few unique thoughts on this topic.
  Really.. many thanks for starrting this up.
  This website is something that is required on the web,
  someone with some originality!

  Here iis my homepage :: live sex online

 140. Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and
  i was just wondering if you get a lot of spam comments?
  If so how do you stop it, any plugin or anything you can recommend?

  I get so much lately it’s driving me insane so any support is very much appreciated.

  My web blog – fake cam

 141. With your post about Data Mining, your readers, particularly those beginners who are trying to explore this field won’t leave your page empty-handed. Here is mine at xrank.cyou I am sure you’ll gain some useful information from it, too.

 142. Thanks for your personal marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you may be
  a great author. I will be sure to bookmark your blog and will often come back in the foreseeable future.
  I want to encourage you to continue your great job, have a
  nice morning!

  Also visit my webpage :: tracfone 2022

 143. I think this is one of the most significant info for me. And i
  am glad reading your article. But wanna
  remark on some general things, The site style is wonderful, the articles is really excellent :
  D. Good job, cheers

  Look into my webpage: tracfone coupon

Leave a Reply

Your email address will not be published.