Këngë & Parodi / Kush i qan hallet e mia, Ilir Meta, LSI-ja hitet që këngëtarët ia kushtuan politikanëve në 30 vite, nga Edi tek Saliu e Enveri, mungon Fatos Nano


Politikanët tanë janë njerëzit më me fat në botë! Ndryshe nga të gjithë vendet e tjera ku populli i kërkon llogari një më një për planin, për mënyrën e qeverisjes, ne jemi ndryshe. Sa më keq qeveris dikush ne i thurim këngë, vargje, bejte. Amin o Zot… nuk kemi shkuar tek romanet! Dosja.al u fut nëpër arkiva, uff sa u lodhëm…dhe bëmë një përmbledhje të disa nga këngëve që iu kanë mbetur në mendje. Psh; sado socialist të jeni mos na thoni që nuk kërceni në dasma me këngën e Sali Berishës, ose nuk e dëgjoni goxha shpesh ‘Tironën’ e kryeministrit Rama.

HITET E FUSHATAVE DHE POLITIKËS:

‘Famozët’ e Shaolin Gang, disa vera më parë publikuan këngën e tyre më të re “Pare si Thaçi, pare si Rama”. Për t’i sqaruar të gjithë, me titullin e këngës nuk kemi pse merremi, se na qarkullon edhe paketa anti-shpifje. Praktikisht ka vetëm dy vargje si këngë por adhurohet nga masa. Si thoni ju, a u ka shkuar në vesh atyrë të dyve?

Parfum Versace, Pare si Thaçi

Parfim Versace, Pare si Thaçi

Parfim Versace, Pare si Thaçi

Versace, Versace, Versace, Versace

Dolce & Gabbana, Pare si Rama

Dolce & Gabbana, Pare si Rama

Dolce & Gabbana, Pare si Rama

Gabbana, Gabbana, Gabbana, Gabbana

Meqë ishim tek kryeministri Edi Rama, të rinjtë e sotëm të lindur në pasvitet 2000 nuk e dinë që kreu i qeverisë ka qënë dikur në opozitë. Dhe kur ishte në opozitë kishte frymëzim për të ndihmuar në shkrimin e këngëve për fushatat e tij. E gjitha filloi me këngën “Tirona”, ku Rama bërtiste me megafon dhe i gjuante me grusht tavolinës. Bëhej shumë zhurmë, zhurmë, zhurmë…sa zhurmë.

“Zhurmë, shumë zhurmë sa zhurmë.

Kjo është Tirona jonë, Tirona kontradiktës

E luftës, e paqes, e errësirës dhe e dritës

Mashtrimit të vërtetës, shpifjes interesit,

e qejfit dhe e stresit, ahengut dhe biznesit”

ATY KU KRYETARI BËRTET ME MEGAFON

Gjithçka mund të ndodhë, jetojmë në Tiron! Kënga tjetër e shkruar nga Edi Rama është për fushatën e 2009-ës sërish në bashkëpunim me WestSideFamily. Interesante ishte që një koment në YouTube poshtë këngës shkruante: A thua e ka dëgjuar këto kohë Rama këtë këngë? Dyshojmë!

“Çohu, Jemi ne Sot e Ardhmja

jemi ne vetëm ti në dorë e ke

ti mos rri por ÇOHU! ÇOHU! ÇOHU! ÇOHU!

Jemi ne sot Ndryshimi

jemi ne plot të ardhme ditë e re

ti mos rri po ÇOHU! ÇOHU! ÇOHU! ÇOHU!”

Tani do kalojmë tek shprehja legjendare me të cilën fillonte kënga ‘rock’ që i bënte shqiptarët të tundnin flokët: For me this is a miracle of freedom

Supergrupi i përbërë nga Elita 5, Genta Ismajli, Leonora Poloska, Çiljeta dhe Bojken Lako u mblodhën së bashku për të këduar këngën “Shqipëria po ndryshon”, tani Lulzim Basha e këndon vetë himnin. Ndonjëherë kërkon ndihmë edhe nga ndonjë tenor. Është djalë klasik!

“Shqipëria po ndryshon

Është një rrugë që na bashkon

Është një ëndërr që na fton

Është e ardhjma që premton

Është një komb që sot beson

Është një rrugë që na bashkon

Është një ëndërr që na fton

Është e ardhjma që premton

Është një komb që sot beson

Shqipëria po ndryshon”

Këngë për Sali Berishën e Azem Hajdarin ka bërë edhe patriotja e tyre Fatmira Breçani. Kënga vazhdon të jetë superhit dhe të nisë çdo dasëm në Kosovë. Armiku në këngë është Serbia, ndërsa heronjtë dy demokratët që e luftuan. Një pyetje kemi ne: Ku e ka murin Serbia ?

“Oh moj Serbi e

O murin ta prisha

O se mu m’thon e

O Sali Berisha

O moj Serbi e

O murin ta kalli

O se mu m’thon e

O Azem Hajdari”

Meqë jemi tek demokratët dhe ta mbyllim! Një ndër këngët me të bukura të përdorura për fushatë është ajo për të ndjerin Sokol Olldashi, kur garonte ndaj Ramën për Bashkinë e Tiranës. Ermal Mamaqi bashkë me Olsën kërkonin mbrapsht qytetin e tyre duke ironizuar fasadat shumëngjyshe të Ramës.

Më Kthe Qytetin!

“Kot më pyet më tej
Kërkon arsye për gjithçka

Edhe stoli ynë dhe pema,

siç do gjë quhen “Para”

Janë zhdukur s’di se ku

Pas fasadash portokalli

Imitojnë vjeshtën e largët

Fyejnë vjeshtën që më dhe ti

Qyteti i kthyer në fjetore

Në asnjë ëndërr s’më del ti

Këtu të rriturit s’kujtojnë dot

Fëmijët s’kanë më fëmijëri.

Ç’të bëjmë për atë stol të vjetër?

T’ia kthejmë qytetit përsëri

S’dua fasadat dhe shiritat

Qyteti im, me duhesh ti!”

Edhe për presidentin e vendit tonë ka një këngë, se s’ka asgjë më pak se homologu i Kosovës. Në këngë Meta përfytyrohet si një njeri që zgjidh halle. Ka të drejtë?

“Në malet e Skraparit, lindi burri i vatanit Kush mi qan hallet e mia, Ilir Meta-LSI-ja”

Edhe pse karriera e tij politike nuk kishte ndonjë ‘boom’ apo arritje për t’u mbajtur mend, kënga e “Aleancës Kuq e Zi” ishte vertet e bukur…për 28-29 nëntor vetëm. Reshat Arbana në poezi, Gjergji Jorgaqi, Genta Ismajli, Erion Korini, Tuna, Xhejsi Jorgaqi këndojnë dhe Lorik Cana (që as vetë nuk e di çfarë bën në klip po për të qënë brenda nxjerr tatuazhet dhe muskujt) krijuan “Kuq e Zi”. Lexoni dhe dëgjoni vetë. E bukur ë?

“Mjaft ti ke duruar nëna ime Shqipëri

Toka ime bukur të adhuroj

Shekujt ëndrrën tonë se ledhatuan kurrsesi.

Kuq e zi do të jetë aleanca për këtë Shqipëri.”

REF

Shqipëria zemra ime

shqipja kuq e zi

Çdo njeri nga ne

tjeter emër s’ka

Tjetër fe s’kërkon

vetëm SHQIPËTAR.

Sot bën këngë për dashurinë dhe për vajza superseksi por Getoari nuk ka qënë gjithmonë kështu. Kur Ramush Haradinaj ishte i pandehur në Hagë, Getti (ashtu quhej asaj kohe) i dedikoi një varg këngë. Nuk e gjeni dot emrin? Shikoni edhe njëherë, janë gërmat e para të çdo fjalie që këndon. Epo kot nuk i thonë Rambo atij.

[Getti]

RR- ta boj rrafsh kur je gabim

A- ambasador i karakterit tim

M- madhëria jeme ska ven për fjal

U e SH..une e boj shtet kjo ka me dal

DRIDHET- dridhet veni kur vjen mbreti

DRIDHET- dridhet toka prej tërmetit

DRIDHET- dridhet shteti prej s’lezeti

G&E- Genta Geti shtet në veti

Në fund kemi vendosur që të lëmë personin për të cilin janë kënduar më shumë këngë, po guxojmë të themi në rruzullin tokësor, Enver Hoxha.

“Enver Hoxha Tungjatjeta

Enver Hoxha e mprehi shpatën,

Edhe një herë o për situatën.

Kjo asht shpata që u rrin tek koka,

Gjithë armiqve o që ka bota.

Enver Hoxha Tungjatjeta!

Sa këto male e sa këto shkrepa!

Zanin Shqipes lart ia ngritë!

Gjithë këtë popull në dritë e qite!

P.S: Meqë bëmë gjithë këtë artikull, kemi edhe ne një kërkesë; një këngë për Fatos Nanon nuk e bënit dot? Nëse ka edhe ne nuk e dimë, ju lutem na informoni! Jemi padurim dhe zemërbosh :'(

(K.M;F.G/Dosja.al)


99 Comments

 1. Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your design. Bless you

 2. I’m really enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Outstanding work!

 3. Hi! I’ve been following your web site for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Humble Tx! Just wanted to mention keep up the fantastic job!

 4. Simply want to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply nice and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 5. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all. Nevertheless think of if you added some great photos or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and video clips, this site could certainly be one of the very best in its niche. Awesome blog!

 6. I am really loving the theme/design of your weblog. Do you ever run into any internet browser compatibility problems? A small number of my blog audience have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any solutions to help fix this issue?

 7. The other day, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 8. Howdy I am so thrilled I found your weblog, I really found you by error, while I was browsing on Aol for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say cheers for a fantastic post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the excellent job.

 9. Can I simply say what a relief to discover someone who really knows what they’re talking about on the net. You certainly understand how to bring an issue to light and make it important. More people ought to look at this and understand this side of the story. I was surprised that you’re not more popular because you definitely have the gift.

 10. I don’t even understand how I stopped up here, however I assumed this post used to be good. I don’t understand who you’re however definitely you are going to a famous blogger when you are not already. Cheers!

 11. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a variety of websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any kind of help would be really appreciated!

 12. First off I want to say terrific blog! I had a quick question that I’d like to ask if you don’t mind. I was curious to know how you center yourself and clear your mind before writing. I have had a difficult time clearing my mind in getting my thoughts out. I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally wasted just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips? Thanks!

 13. Howdy I am so glad I found your website, I really found you by error, while I was searching on Askjeeve for something else, Anyhow I am here now and would just like to say cheers for a fantastic post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the excellent job.

 14. Excellent post. I used to be checking continuously this blog and I am inspired! Very useful information specially the ultimate phase 🙂 I deal with such info a lot. I used to be seeking this particular info for a long timelong time. Thank you and good luck.

 15. I would like to thank you for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping to view the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my very own website now 😉

 16. It’s really a nice and helpful piece of information. I’m satisfied that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 17. Hi, i think that i saw you visited my website so i came to return the favor.I am trying to find things to improve my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 18. Hey! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!

 19. Hello, I believe your web site may be having internet browser compatibility issues. When I look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Besides that, wonderful website!

 20. What i do not realize is actually how you’re not really a lot more well-liked than you may be right now. You are so intelligent. You understand therefore significantly relating to this topic, produced me personally believe it from so many numerous angles. Its like men and women don’t seem to be fascinated unless it’s something to accomplish with Lady gaga! Your personal stuffs nice. Always deal with it up!

 21. I was very happy to discover this site. I want to to thank you for your time for this wonderful read!! I definitely enjoyed every little bit of it and I have you saved as a favorite to check out new things on your web site.

 22. It’s in point of fact a nice and helpful piece of information. I’m satisfied that you simply shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 23. Great beat ! I wish to apprentice whilst you amend your site, how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a appropriate deal. I were tiny bit familiar of this your broadcast provided shiny transparent concept

 24. Быстровозводимые строения – это современные системы, которые отличаются громадной скоростью возведения и гибкостью. Они представляют собой постройки, заключающиеся из заранее выделанных деталей или блоков, которые имеют возможность быть скоро собраны в районе застройки.
  Сооружение зданий из сэндвич панелей отличаются податливостью а также адаптируемостью, что дозволяет просто изменять а также адаптировать их в соответствии с пожеланиями покупателя. Это экономически успешное и экологически устойчивое решение, которое в крайние лета приняло маштабное распространение.

 25. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our whole community will be grateful to you.

 26. Thank you for the auspicious writeup. It in reality was a amusement account it. Glance complex to far added agreeable from you! By the way, how can we keep in touch?

 27. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is fantastic blog. A great read. I’ll definitely be back.

Leave a Reply

Your email address will not be published.