Shqiptarët e Malit të Zi kritika Ramës Jo vetëm premtime, veproni!


Shqiptarët e Malit të Zi kërkojnë nga qeveria shqiptare të heqë dorë nga kortezitë e fjalëve, por të vihet në lëvizje për të zbatuar premtimet e dhëna. Madje në përgatitje të zgjedhjeve të tetorit ata bëjnë thirrje edhe për më shumë bashkëpunim nga shteti amë.

Premtimet e qeverisë shqiptare kanë qënë të shumta, por në realitet është bërë shumë pak. Roli i shtetit shqiptar tek bashkëkombasit tanë që jetojnë në Mal të Zi, nuk është ndjerë dhe madje ata janë të pakënaqur me Tiranën zyrtare.

Ministri për të Drejta dhe Pakica në qeverinë e Malit të Zi, Mehmet Zenka thotë se ka ardhur koha ti jepet fund vizitave të kortezisë, e të kalohet tek veprimet konkrete.

Mehmet Zenka Sa herë që takohemi, ne kërkojmë dicka ata premtojnë dhe reailizimi është zero. Ka ardhur koha që shteti shqiptar të ulet me shtetin malazez dhe të përcaktojnë kërkesat afatmesme. Na duhen zgjidhje afatmesme dhe afatgjata.

Politikat afatmesme dhe afatgjata janë ato që duhen parë me emergjencë. Në këtë pikë ministri Zenka përmend dy prej tyre.

Mehmet Zenka Përfaqësimi i shqiptarëve në bazë proprocionalitetit dhe decentralizimi në Mal të Zi

Një optikë tjetër ka në këtë lexim të marrëdhenieve mes dy shteteve zyrtari shqiptar i partisë së Milo Gjukanoviç, DPS Nikoll Gegaj. Ai i cilëson për tu marrë shembull

Nikoll Gegaj Nuk mund të themi është ideal por dukshëm është përmirësuar krahasuar me vitet e kaluara.

Viti që kemi nisur është një vit zgjedhor në Mal të Zi, e ku shqiptarët nga një deputet, shpresojnë që përfaqësimi i tyre në kuvendin e ri të jetë sëpaku me dy ose tre ligjvënës. Por për të kapur këtë objektiv së pari duhet që forcat politike të gjejnë gjuhën e bashkëpunimit, pasi përçarja që i ka karakterizuar në gjithë këto vite

ORA NEWS

42 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 10. I have realized that car insurance providers know the cars and trucks which are vulnerable to accidents and various risks. Additionally, these people know what type of cars are inclined to higher risk as well as the higher risk they’ve the higher your premium amount. Understanding the straightforward basics of car insurance will assist you to choose the right types of insurance policy which will take care of your preferences in case you get involved in any accident. Many thanks sharing a ideas on the blog.

 11. you’re in point of fact a excellent webmaster. The web site loading velocity is incredible. It seems that you’re doing any unique trick. Moreover, The contents are masterwork. you’ve done a excellent activity in this topic!

 12. Thanks for enabling me to attain new tips about pc’s. I also have the belief that one of the best ways to keep your notebook in primary condition has been a hard plastic-type case, and also shell, that will fit over the top of the computer. Most of these protective gear tend to be model specific since they are made to fit perfectly across the natural covering. You can buy them directly from owner, or through third party sources if they are readily available for your notebook computer, however its not all laptop could have a covering on the market. Once again, thanks for your suggestions.

 13. Yet another thing I would like to mention is that as opposed to trying to accommodate all your online degree classes on times that you complete work (as most people are worn out when they return), try to find most of your lessons on the saturdays and sundays and only a few courses in weekdays, even if it means taking some time away from your saturdays. This is fantastic because on the week-ends, you will be extra rested and also concentrated for school work. Thanks for the different suggestions I have mastered from your web site.JJ’s Ducted Gas Heating Repairs and Installation 162 Mitchell Rd, Lilydale VIC 3140 0412 531 821

Leave a Reply

Your email address will not be published.