Të burgosurit e Reçit kërkojnë barazi gjinore: Të rishikohet amnistia, të ulet 1/3 e dënimit edhe për burrat (Letra)

172 të burgosur që vuajnë dënimin në burgun e Reçit në Shkodër në një letër drejtuar Report Tv kërkojnë nga qeveria që të ndryshojë projektligjin për amnistinë që ka përgatitur dhe do të miratojë në parlament në nisje të sesionit të ri parlamentar.

Nga projektligji i amnistisë përfitojnë disa kategori, por ajo që ka sjellë kundërshtimin e të dënuarve të Reçit është pika që parashikon uljen e 1/3 së dënimit për 28 gra. Të dënuarit e Reçit këtë e konsiderojnë si diskriminim gjinor.

Prandaj, ata i drejtohen qeverisë që në amnistinë e premtuar të ndërhyjë dhe të shikojë këtë pikë, pasi “të gjithë janë të barabartë përpara ligjit, si burrat edhe gratë” thonë të dënuarit.

Letra e të dënuarve të burgut të Reçit

Kërkesë drejtuar Report Tv

Jemi të dënuarit e burgut të Reçit Shkodër. Duke u bazuar te neni 18 të gjithë janë të barabartë para ligjit. Askush nuk mund të diskriminohet padrejtësisht për shkaqe të tilla si gjinia, raca, feja, etnia, gjuha, bindja politike, fetare, filozofike, gjendja ekonomike, arsimore, sociale dhe përkatësia prindërore.

Askush nuk mund të diskriminohet për shkaqe të përmendura në paragrafin 2 nëse nuk ekziston një përligj i arsyeshëm dhe objektiv. Amnistia e vitit 2019 që është premtuar dhe akoma nuk është dhënë.

Kërkojmë ta shikoni me përpikmëri këtë cështje gjinore, se të gjithë janë të barabartë para ligjit, si gratë edhe burrat, të ulet 1/3 dënimit. Kërkojmë nga Report Tv të ngrejë zërin për të burgosurit që vuajnë dënimin. Me respekt për Report Tv, të dënuarit e Reçit në Shkodër.

27 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 11. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 12. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 13. 💖ช่วงเวลาที่ทุกคนรอคอย เว็บเดิมพันอันดับ1💖
  🌼ชั่วโมงนี้แล้วน้า สำหรับลูกค้าทุกคนตอนนี้🌼

  ✨ครบจบในเว็บเดียว 1 บาทก็ฝากได้ 🎈✨
  💜 แอดมินยินดีบริการ 24 ชม. 💜

 14. ✨️สล็อต PG เราออกแบบกราฟิกและเอฟเฟกต์เสียงที่หลากหลาย✨
  ให้ความสึกตื่นเต้นเป็นพิเศษ หากคุณสนใจร่วมลงทะเบียนกับเราที่ https://BEO777.COM/ 🔥️ 💖️ ✨💜 💵 💎

 15. 💚 BEO777 💚
  🚩เว็บตรงไม่ผ่านเอเจ้นท์ ฝาก•ถอน ระบบ𝗔𝗨𝗧𝗢
  ➡ ️ฝากขั้นต่ำ 1 บาท 😍
  ➡ ️ถอนไม่จำกัดครั้ง 💯
  ➡ ️ไม่ต้องโยกเงินให้เสียเวลา💸
  ➡ ️รองรับทุกธนาคาร และ ทรูวอลเล็ต🏧
  ✅สมัครสมาชิกฟรี✅
  ❣️ https://beo777.com/

Leave a Reply

Your email address will not be published.