“Është t’ia japësh bam” Artan Hoxha publikon videon dhe jep mesazhin e fortë për Festivalin

Festivali i Këngës në RTSH këtë vit nuk përcolli atë që është pohuar nga shumë krijues, të ishte një festë e këngës. Arilena Ara me këngën “Shaj” fitoi Festivalin e 58 në RTSH, por ky edicion u shoqërua me debate dhe polemika të shumta, që kanë vazhduar gjatë edhe në rrjetet sociale. Shumë veta e shihnin këngëtaren Elvana Gjata si fituese.

Për këtë situatë ka reaguar edhe gazetari i Abc News Artan Hoxha. Ai kujton festivalet e vjetra me këngë të cilat të bënin ta doje vendin tënd si gjënë më të shtrenjtë në botë.

Hoxha shkruan:

Shqiperi o vendi im/
Mbushur drite dhe krenari/
Te kam nene dhe me ke djal/
Zemra ime Shqiperi/…

Keto jane dy vargje te refrenit te kenges pjesemarrese ne festivalin e 17-te me titull “Shqiperi o vendi im”…
Nje kenge gjithe frymezim qe te ben ta duash vendin tend si gjene me te shtrenjte ne bote, nje kenge qe te mbush shpirtin edhe kur e degjon pas 41 vitesh…
dhe ka zene vetem vendin e dyte…

Kur e mendon kush ishte pretendente per te fituar festivalin e 58-te, kush e fitoi festivalin, kush e drejtoi festivalin, kush ishte regjizore e festivalit, kush i perzgjidhte kenget e festivalit, kush ishte drejtori i TVSH qe organizoi festivalin, sa ishte fondi i festivalit qindra miliona lekesh paguar nga taksapaguesit shqiptare…
dhe kur degjon se cfare kengesh, cfare kengetaresh, cfare tekstesh kane patur kenget e po ketij festivali 41 vite me pare, ne festivalin e 17-te, eshte tia japesh bam.

19 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 11. Thanks for making me to attain new thoughts about computer systems. I also have belief that certain of the best ways to maintain your mobile computer in best condition is to use a hard plastic-type material case, and also shell, which fits over the top of one’s computer. These kinds of protective gear are usually model precise since they are made to fit perfectly within the natural casing. You can buy these directly from the owner, or via third party places if they are for your notebook computer, however not every laptop may have a shell on the market. Once more, thanks for your ideas.

1 Trackback / Pingback

 1. 대구웨딩홀

Leave a Reply

Your email address will not be published.