“Furtunë” në polici gjatë vitit 2019 / 70 efektive u arre.stuan ose u larguan nga detyra

Rreth 70 drejtues dhe efektivë të Policisë së Shtetit u arrestuan, u hetuan apo u larguan nga detyra gjatë periudhës, janar deri 20 dhjetor të 2019-s pasi lejuan grupet kriminale të kultivonin lëndë narkotik në shumë zona të ndryshme të vendit.

ABC News ka mësuar se ky evidentim u zbulua nga auditi i ministrisë së Brendshme.

Drejtoria e Standardeve Profesionale thekson që drejtuesit e Policive Vendore nuk kanë marrë masat e duhura për të parandaluar mbjelljen e kanabisit. Në ndihmë të Policisë së Shtetit kanë qenë edhe relacionet e minitorimit nga ajri në muajt qershor-korrik-gusht nga Guardia di Finanzza për parcelat me kanabis.

SPZ ët ose siç njihen ndryshe, Specialistët e Policisë Zonale, dyshohet se kanë bashkëpunuar me kultivuesit, duke mos i raportuar te eprorët e tyre për parcelat e zbuluara. Burime konfidencialë nga Buletini i Policisë së Shtetit, bëjnë me dijë për ABC News se, disa dhjetëra drejtues të tjerë të uniformave blu në rang lokal vijojnë të janë të pezulluar nga detyra dhe dyshohen si të përfshirë në kultivimin e kanabisit.

Emrat e tyre nuk janë bërë ende publikë për median, pasi hetimi administrativ nuk ka përfunduar. Shifrat e raportuar nëpërmjet komunikatave të brendshme në Policinë e Shtetit janë disa herë më e vogla krahasuar me bimët narkotike të sekuestruara në terren nga policia lokale.

Gjatë 12 muajve të 2019-s u shënua një riorganizim të grupeve kriminale për kultivimin e kanabisit në Shqipëri. Pjesa më e madhe e bimëve narkotike ishte mbjellë në tokë shtetërore dhe lartësia ishte mbi 2 metra, e gatshme për tu hedhur në treg. Rrethet më problematike në kultivimin e kanabisit rezultoi; Librazhdi, Erseka, Gjirokastra, Vlora, Durrësi, dhe Shkodra./abcnews.al

24 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 11. ?ช่วงเวลาที่ทุกคนรอคอย เว็บเดิมพันอันดับ1?
  ?ชั่วโมงนี้แล้วน้า สำหรับลูกค้าทุกคนตอนนี้?

  ✨ครบจบในเว็บเดียว 1 บาทก็ฝากได้ ?✨
  ? แอดมินยินดีบริการ 24 ชม. ?

 12. ✨️สล็อต PG เราออกแบบกราฟิกและเอฟเฟกต์เสียงที่หลากหลาย✨
  ให้ความสึกตื่นเต้นเป็นพิเศษ หากคุณสนใจร่วมลงทะเบียนกับเราที่ https://BEO777.COM/ ?️ ?️ ✨? ? ?

 13. Thanks for the suggestions you have contributed here. Another thing I would like to state is that computer memory needs generally rise along with other innovations in the technology. For instance, when new generations of processors are made in the market, there is certainly usually a related increase in the scale demands of all personal computer memory and hard drive room. This is because the program operated through these processors will inevitably increase in power to take advantage of the new technological innovation.

 14. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I?m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing. Cheers! ラ ブ ド ー ル

Leave a Reply

Your email address will not be published.