Mukades Çanga, “Mjeshtër i Madh”, zëri që i dha dimenione të reja këngës shkodrane


Mukades Çanga, “Mjeshtër i Madh” është një zë i rëndësishëm i traditës së pasur të këngës qytetare shkodrane. Vokali dhe forca interpretuese e saj kanë kaluar publikun shkodranë për të rrëmbyer interesim dhe ovacione, duartrokitje dhe vleresime përtej.

Emri dhe kontributi i saj renditen në kolanën e gjatë të atyre vlerave që e përfaqësuan dhe e ngriten në një nivel sfidues këngën dhe muzikën shkodrane, duke e renditur atë në kryeradhën e admirimit dhe vlerësimit.

Në 60-vjetorin e lindjes, Shkodra, Teatri “Migjeni” dhe gjithë artdashësit dhe muzikdashësit shkodran janë të obliguar të mblidhen në këtë solemnitet urimi, si në një kremte të rëndësishme të artit të këtij qyteti dhe Shqipërisë në tërësi.

Mukades Çanga, të gëzoni jetë të gjatë dhe shëndet. Të jeni gjithnjë në skenën e këngës, si në një arsye për të sfiduar vitet dhe për të frymëzuar brezat, ata që po e përfaqësojnë dhe denjësisht po e shpien në një gjeneratë të re traditën e muzikës qytetare shkodrane dhe këngën e bukur të këtij qyteti, krijuesve të pavdekshëm të këtyre brilanteve të skenës së këngës.

Albert Vataj

Nuk kishte si të ndodhte ndryshe, kur një vajzë e vogël çapkëne, shpalosi talentin e saj në moshën 9 vjeçare në aktivitetet që organizonte shtëpia e pionierit në atë kohë. Ky zë i bukur fëminor premtonte për një këngëtare të ardhshme, e cila jo shumë vonë hodhi dhe hapat e parë në skenat rinore të qytetit. Interpretimi i këngës së parë “Mori drandofilja e vogël”, nën drejtimin e violinistit, mjeshtrit Mark Kaftalli, befasoi specialistët dhe muzikantët e asaj kohe. Ishte akoma e re në karrierën e saj artistike dhe me që në këtë kohë në Tiranë ekzistonin kurse për kualifikimin e talenteve të reja, Mukades Çanga pati fatin e madh të mbarojë këtë kurs, por pati fatin më të madh që “kaloi nëpër duart” e mjeshtrave të mëdhenj të këngës popullore si: Ramadan Sokoli, Abdulla Grimci, Luçije Miloti, Ibrahim Tukiqi, Naile Hoxha, Xhevdet Hafizi, etj. Shkëlqimi i talentit të saj ishte një premisë që ajo të thirrej pa ngurrim në skenën e Teatrit “Migjeni” si këngëtare e estradës profesioniste duke u radhitur përkrah kolosëve të jareve shkodrane, mjeshtrave Bik Ndoja dhe Shyqyri Alushi dhe që nga ajo ditë nuk është shkëputur nga skena. Ajo është trashëgimtarja e denjë e brezit të këngëtarëve të mëdhenj shkodranë, është një nga zërat që ka dhënë kontribut të shquar për ta ruajtur traditën e muzikës popullore shkodrane. Pjesëmarrëse në spektaklin “12 në Hollywood”, i zhvilluar në Tiranë në vitin 1994. Në festivalin Folk Izmir, Turqi, viti 1996, në Maratona e Këngës Popullore.

Gjatë karrierës së saj artistike ka bashkëpunuar me shumë figura të shquara të muzikës shqiptare si me kompozitorët: Pjetër Gaci, Mark Kaftalli, Luan Barova, Zef Çoba, Adil Ujkashi, Shefqet Kruja, Shpëtim Saraçi, Naim Krasniqi, Ilir Zoga, Xhavit Ujkani, Jetmir Barbullushi etj. Këshilli Bashkiak i Shkodrës i ka dhënë titullin “Mirënjohja e Qytetit”, me motivacionin: “Këngëtare e shquar e muzikës popullore shkodrane që me zërin e saj melodioz ruajti vlerat e këngës qytetare, si dhe shumë vlera të tjera të mëdha”. Ja si shprehet në vlerësimet e tij shkrimtari dhe dramaturgu i njohur prof. Fadil Kraja: “Në qoftë se do të flasim për ditët e sotme mund të themi pa hezitim se Mukades Çanga është një pikë referimi për këngën popullore qytetare shkodrane, që fillon nga ajo dhe vazhdon me këngëtarë të tjerë që për fat të mirë i kemi me shumicë”.

“Zonja e këngës popullore qytetare shkodrane”. Ky është titulli që i japin bashkëqytetarët e vet dhe ndoshta ka më shumë vlerë se titulli ” Mjeshtër i Madh” dhe “Mirënjohje e Qytetit”. Desin nuk e bëjnë të madhe titujt, por lidhja me këngën dhe me qytetin e saj ku ajo e ndien veten gjithmonë një vajzë shkodrane.

Ramazan Çeka


47 Comments

 1. I have seen many useful issues on your site about computers. However, I have the opinion that notebook computers are still not quite powerful more than enough to be a option if you frequently do jobs that require a lot of power, like video touch-ups. But for web surfing, word processing, and many other popular computer functions they are fine, provided you may not mind the screen size. Thank you for sharing your notions.

 2. An attention-grabbing discussion is value comment. I think that you must write extra on this subject, it may not be a taboo topic however usually individuals are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers

 3. Thank you a bunch for sharing this with all people you really realize what you are speaking approximately! Bookmarked. Please additionally consult with my web site =). We will have a link trade contract between us!

 4. Thanks for the tips on credit repair on this excellent blog. Things i would advice people is to give up a mentality that they may buy at this moment and fork out later. Like a society many of us tend to repeat this for many things. This includes getaways, furniture, as well as items we really want to have. However, you must separate your current wants out of the needs. While you’re working to raise your credit ranking score actually you need some sacrifices. For example you possibly can shop online to economize or you can turn to second hand shops instead of pricey department stores to get clothing.

 5. I have realized some significant things through your site post. One other thing I would like to express is that there are numerous games on the market designed in particular for toddler age small children. They contain pattern acknowledgement, colors, dogs, and models. These typically focus on familiarization instead of memorization. This helps to keep little children engaged without feeling like they are studying. Thanks

 6. Undeniably imagine that that you said. Your favourite reason seemed to be on the internet the simplest factor to take into accout of. I say to you, I definitely get irked even as people consider worries that they plainly don’t know about. You controlled to hit the nail upon the top and also outlined out the entire thing with no need side effect , other folks could take a signal. Will probably be again to get more. Thanks

 7. I will immediately grasp your rss feed as I can’t in finding your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Please allow me know so that I could subscribe. Thanks.

 8. Excellent items from you, man. I have be mindful your stuff prior to and you are just too wonderful. I actually like what you’ve obtained here, really like what you are saying and the best way through which you are saying it. You make it enjoyable and you still care for to keep it smart. I can’t wait to learn far more from you. That is actually a wonderful site.

 9. you’re actually a good webmaster. The site loading pace is incredible. It sort of feels that you’re doing any unique trick. Furthermore, The contents are masterpiece. you have performed a wonderful process in this matter!

 10. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s truly informative. I am gonna watch out for brussels. I?ll be grateful if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 11. One thing is that one of the most prevalent incentives for making use of your cards is a cash-back and also rebate supply. Generally, you’ll get 1-5 back in various purchases. Depending on the credit card, you may get 1 in return on most buying, and 5 back again on expenses made going to convenience stores, gasoline stations, grocery stores plus ‘member merchants’.

 12. I might also like to convey that most of those who find themselves without health insurance are typically students, self-employed and those that are jobless. More than half of the uninsured are under the age of 35. They do not experience they are needing health insurance simply because they’re young and also healthy. Their own income is usually spent on homes, food, along with entertainment. Some people that do represent the working class either full or not professional are not offered insurance by means of their work so they get along without because of the rising tariff of health insurance in the states. Thanks for the tips you talk about through your blog.

 13. you are in point of fact a good webmaster. The website loading speed is incredible. It seems that you are doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterwork. you have done a magnificent job in this subject!

 14. Thanks for your tips about this blog. A single thing I wish to say is the fact purchasing gadgets items from the Internet is certainly not new. The truth is, in the past 10 years alone, the marketplace for online electronic devices has grown a great deal. Today, you’ll find practically any specific electronic device and devices on the Internet, which include cameras in addition to camcorders to computer parts and gambling consoles.

 15. Thanks for another informative web site. Where else could I get that type of information written in such an ideal way? I’ve a project that I am just now working on, and I have been on the look out for such info.

 16. Thanks for your post. One other thing is that if you are advertising your property on your own, one of the problems you need to be cognizant of upfront is when to deal with home inspection reviews. As a FSBO vendor, the key towards successfully shifting your property and saving money on real estate agent commission rates is information. The more you realize, the softer your property sales effort will be. One area that this is particularly significant is assessments.

 17. We’re a gaggle of volunteers and opening a brand new scheme in our community. Your web site provided us with useful information to work on. You have performed an impressive process and our whole community shall be thankful to you.

 18. Virtually all of whatever you state happens to be supprisingly precise and it makes me wonder why I had not looked at this in this light previously. This article truly did turn the light on for me personally as far as this particular subject matter goes. Nevertheless at this time there is one particular issue I am not necessarily too cozy with and while I attempt to reconcile that with the actual central idea of your issue, allow me see just what all the rest of your readers have to say.Nicely done.

 19. I believe this is one of the so much important information for me. And i’m happy reading your article. However should commentary on few general things, The website taste is great, the articles is in reality great : D. Excellent job, cheers

 20. Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how could we communicate?

 21. Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 22. Thanks for the strategies you are sharing on this weblog. Another thing I would really like to say is getting hold of copies of your credit profile in order to check accuracy of each detail would be the first motion you have to accomplish in credit score improvement. You are looking to clean your credit file from detrimental details faults that mess up your credit score.

 23. of course like your web site but you have to check the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I find it very troublesome to tell the truth nevertheless I will certainly come back again.

 24. Yet another thing is that when evaluating a good on the net electronics store, look for web stores that are constantly updated, preserving up-to-date with the latest products, the most beneficial deals, in addition to helpful information on goods and services. This will ensure you are getting through a shop which stays on top of the competition and gives you what you need to make educated, well-informed electronics expenditures. Thanks for the critical tips I’ve learned through your blog.

 25. I believe this is one of the most vital information for me. And i am satisfied studying your article. However wanna statement on few normal issues, The site taste is perfect, the articles is actually great : D. Good process, cheers

 26. One thing I would really like to comment on is that fat reduction plan fast can be performed by the perfect diet and exercise. People’s size not simply affects the look, but also the overall quality of life. Self-esteem, melancholy, health risks, along with physical ability are afflicted in excess weight. It is possible to do everything right but still gain. If this happens, a problem may be the root cause. While an excessive amount food and never enough exercising are usually the culprit, common medical ailments and trusted prescriptions can greatly add to size. Thx for your post in this article.

 27. An attention-grabbing dialogue is price comment. I think that you need to write more on this matter, it may not be a taboo subject however typically persons are not sufficient to talk on such topics. To the next. Cheers

 28. In these days of austerity in addition to relative panic about having debt, a lot of people balk contrary to the idea of using a credit card to make acquisition of merchandise or pay for a trip, preferring, instead just to rely on a tried and also trusted procedure for making settlement – hard cash. However, if you’ve got the cash available to make the purchase in whole, then, paradoxically, that is the best time just to be able to use the credit cards for several motives.

 29. I figured out more interesting things on this losing weight issue. Just one issue is a good nutrition is very vital if dieting. A tremendous reduction in junk food, sugary food, fried foods, sugary foods, beef, and white-colored flour products could be necessary. Retaining wastes unwanted organisms, and contaminants may prevent ambitions for shedding fat. While a number of drugs for the short term solve the challenge, the bad side effects are usually not worth it, and they also never offer more than a non permanent solution. This can be a known undeniable fact that 95 of celebrity diets fail. Thanks for sharing your notions on this web site.

 30. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts. In any case I?ll be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 31. In line with my research, after a foreclosed home is marketed at a bidding, it is common for the borrower to be able to still have any remaining balance on the mortgage. There are many lenders who attempt to have all service fees and liens paid back by the future buyer. On the other hand, depending on specific programs, laws, and state guidelines there may be many loans which are not easily resolved through the switch of financial products. Therefore, the responsibility still lies on the consumer that has received his or her property in foreclosure process. Thanks for sharing your thinking on this site.

 32. Thanks for the concepts you are revealing on this site. Another thing I want to say is the fact that getting hold of duplicates of your credit file in order to examine accuracy of any detail may be the first action you have to perform in fixing credit. You are looking to clear your credit reports from dangerous details faults that spoil your credit score.

 33. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

1 Trackback / Pingback

 1. Bubble Tea

Leave a Reply

Your email address will not be published.