Burri s’i tregoi që kishte Sida, infektoi gruan dhe 3 djemtë, rrëfimi prekës i gruas: Ai ndërroi jetë, s’mendova një minutë për veten por për fëmijët.

“Historia ime” në Tv Klan ka sjellë ditën e sotme një rrëfim të guximshëm, të një gruaje po aq të guximshme. Olimbi Hoxhaj është drejtore e shoqatës së personave të prekur me virusin HIV/AIDS, e cila është themeluar në vitin 2004. Pikërisht një vit pasi Olimbia zbuloi se ishte prekur edhe vetë nga virusi vdekjeprurës.  

Ajo e mësoi këtë fakt, vetëm pak ditë pas ndarjes nga jeta të bashkëshortit të saj, i cili asnjëherë nuk  i kishte treguar se ishte i prekur nga virusi. Olimbia është nënë e 4 fëmijëve, 3 djemtë e saj janë mbartës të këtij virusi, ndërsa vajza nuk është e prekur nga HIV/AIDS.

Jeta e Olimbisë dhe e fëmijëve të saj ka qenë tepër e vështirë, jo vetëm për të jetuar me këtë sëmundje, por edhe për t’u përballur me refuzimin e njerëzve.

Megjithatë, ajo ia ka dalë dhe ka themeluar shoqatën, që edhe sot vijon dhe e drejton me mjaft përkushtim.

Olimbi: Im shoq ndërroi jetë dhe në atë moment, unë e gjeta veten të rrethuar vetëm nga fëmijët e mi sepse isha totalisht e braktisur nga të gjithë.

Mirela Milori: Pse?

Olimbi: Sepse është frika…

Mirela Milori: Pra bashkëshorti juaj ndërroi jetë sepse ishte i prekur nga virusi Hiv?

Olimbi: Po po!

Mirela Milori: Ju e dinit?

Olimbi: Jo absolutisht, unë e kam marrë vesh mbasi kishte ndërruar jetë…

Mirela Milori: Ai nuk e kishte ndarë me ju? E mori me vete këtë sekret pa ju a thënë?

Olimbi: Po, dhe ishte ambienti, shoqëria që e orientoi drejt fatalitetit sepse për shkak të pozicionit të punës, gjithë kolegët, të afërmit, miqtë e morën vesh dhe filuan ato reagimet ndaj diçkaje të panjohur, që të çon drejt frikës, largimit, izolimit. Dhe ndoshta kjo ndikoi, që ai mori atë veprim drastik. Që aq më tepër të nxitur dhe nga sistemi sepse sitemi ishte i papërgatitur. Para vitit 2004, kushdo që diagnostikohej me HIV ishte i destinuar të vdiste. Pra e vetmja gjë që të ofronte sistemi shëndetësor ishte një test diagnostik për HIV dhe një krevat në spitalin infektiv ku kaloje javën e fundit, i braktisur totalisht nga familjarët dhe të afërmit..

Mirela Milori: Çfarë ndodhi me ty kur kuptove që kishe virusin?  

Olimbi: Unë e kam treguar shpesh, se historia ime është treguar dhe ritreguar në media se u bë publike për faktin se ishte personi i parë që doli dhe foli hapur për një kauzë të tillë. Mbaj mend fjal֝ët e tim eti që më tha: Kapiteni i mirë njihet në furtunë. Dhe kjo ishte shprehja që ma përsësiste shpesh, mbasi mbyllte telefonin. Çdo natë që ta shikosh prindin të qajë është e dhimbshme, sidomos për një fëmijë. Sepse gjithmonë prindin duhet ta shohësh si një mbështetje, shtyllë, por ishte vetë momenti i atillë. Por gjithsesi kisha mjaftueshëm forca për t’ia dalë, sepse të qënit nënë është jo vetëm kënaqësi, por edhe përgjegjësi mjaft e madhe. Aq më tepër kur je një nënë që duhet të kesh brenda vetes të dy rolet, pra të jesh edhe baba edhe nënë për fëmijët e tu.

Mirela Milori: Ti kishe 4 fëmijë, 3 prej të cilëve janë me virus? Çfarë ndodhi kur bëre analizat e para dhe kuptove që fëmijët e t’u ishin mbartës të virusit?

Olimbi: Ajo është një moment shumë tragjik. Mbaj mend vetëm një moment të vështirë, që nga momenti që u testuan deri në momentin e marrjes së përgjigjeve kaluan dy javë, sepse askush nuk e merrte përsipër që të jepte rezultatin e testit. Ka qenë moment i vështirë për të gjithë ata që ishin të përfshirë aty, pastaj për mua ishte dramë. Me ato njohuri që kisha mendova që mbas dy vjetësh, familja do shuhej dhe do jetonte vetëm një antar i familjes, vetëm vajza.

Mirela Milori: Vajza është e paprekur?

Olimbi: Po sepse ka lindur para se të ndodhte infektimi përmes tranfuzionit të gjakut në spital.

Mirela Milori: Pra bashkëshorti juaj e ka marrë nga tranfuzioni i gjakut në spital?

Olimbi: Po në vitin ’93.

Mirela Milori: Çfarë ndodhi kur e more vesh?

Olimbi: Reagimi i parë ishte shokues dhe i dhimbshëm. Pastaj gjërat morën tjetër drejtim, se fillova të merrja informacion, të kërkoja mjekimin që ekzistonte në atë kohë jo në Shqipëri. Arrita ta siguroja, i bleva me një çmim të papërballueshëm për dikë. Sepse vetëm për një nga fëmijët kushtonte 2400 Euro në muaj, një dozë mujore, ndërkohë që ishte mjekim që po të fillonte do vazhdonte tërë jetën. Shpenzova gjithë kursimet e familjes, pata mbështetjen nga miqtë dhe dashamirësit, pastaj hymë në sistemin shtetëror.

Dy djemtë e saj më të vegjël ishin vetëm dy vjeç, ndërsa djali i madh 8 vjeç, në momentin kur u zbulua se ata ishin bartës të virusit. Olimbia tregon se ka qenë e vështirë sepse ajo dhe fëmijët e saj u përjashtuan në gjithçka.

Përjashtimi ishte në të gjitha, ishe një person i monitoruar 24 orë. Ne e kemi në gen ose në qasje në Shqipëri që ne më shumë interesohemi dhe merremi me çështjet e të tjerëve, se me çështjet personale. Por mua në atë kohë nuk më interesonte çfarë të tjerët mendonin për mua, më interesonte se çfarë mendoja unë dhe çfarë bëja unë për veten dhe fëmijët e mi”.

Problemet vijojnë me fëmijët në çerdhe dhe kopshte, sepse prindërit e fëmijëve të tjerë ishin kundërshtues.

Unë në sytë e prindërve të tjerë isha një kriminele, që i kisha sjellë fëmijët e mi që të infektoja ose vrisja fëmijët e tyre. Kjo ishte qasja e parë e mentalitetit të komunitetit. Në vitin 2004, unë fillova të punoja si institucion sepse e pashë që si individ ishte shumë e vështirë të përballesha me zyrat e shtetit dhe si institucion kishte tjetër qasje”.

Olimbia tregon se me shumë punë, mund, sakrifica dhe durim arritën të ecnin përpara. Vajza është 29 vjeç, njëri prej djemve 24 vjeç, ndërsa binjakët e saj sot janë 18 vjeç dhe janë në Universitet. Madje njëri prej tyre do bëhet mjek.

71 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 11. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 12. Good day! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?|

 13. Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it is really informative. I am gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!|

 14. Hi there! This post could not be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept chatting about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!|

 15. Great items from you, man. I’ve take into account your stuff previous to and you’re just too great. I actually like what you have received right here, really like what you are saying and the best way wherein you assert it. You’re making it entertaining and you continue to take care of to keep it sensible. I cant wait to read much more from you. That is really a tremendous web site.|

 16. I am really loving the theme/design of your site. Do you ever run into any internet browser compatibility issues? A small number of my blog visitors have complained about my site not working correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any recommendations to help fix this issue?|

 17. Simply desire to say your article is as astonishing. The clarity in your post is simply spectacular and i could assume you’re an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the gratifying work.|

 18. you are in point of fact a good webmaster. The site loading speed is incredible. It seems that you’re doing any unique trick. Moreover, The contents are masterwork. you have done a wonderful activity on this topic!|

 19. Heya! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no back up. Do you have any methods to prevent hackers?|

 20. เว็บบริการ สล็อตออนไลน์ พนันคาสิโนออนไลน์ ไม่ผ่านเอเย่น ให้บริการเกมสล็อตออนไลน์ เล่นผ่านเว็บไซต์และบนมือถือ เพียงแค่สมัครสมาชิก ผ่านระบบออโต้ ฝาก ถอน มั่นใจ ปลอดภัยเรื่องบริการ

 21. pgslot auto ซึ่งเป็นระบบ บริการ ฝาก ถอน อัตโนมัติที่ ได้รับความนิยมอย่างต่อเนื่อง เป็นการพัฒนาระบบที่นำมาใช้กับ สล็อต 2021 ระบบที่มีความเสถียร ความมั่นคง ปลอดภัย พัฒนามาเพื่อตอบสนอง ความต้องการให้ผู้ใช้งาน ได้รับการบริการที่รวดเร็ว ที่ดีที่สุดจากเรา

 22. เกมมือถือสล็อตออนไลน์ เล่นได้ตลอด 24 ชั่วโมง สามารถเล่นได้บนมือถือ ทุกรุ่น ทุกระบบ ทั้งระบบ android, IOS หรือจะสามารถเล่นผ่านคอมพิวเตอร์ เว็บไซต์ได้เช่นกัน เพียงแค่เชื่อมอินเทอร์เน็ตไม่ว่าจะเป็น 3G/4G เท่านี้ก็สามารถเล่น สล็อตออนไลน์ มือถือ ได้เลยทันที

 23. เราคือผู้ให้บริการเกมสล็อตออนไลน์อันดับหนึ่ง เกมสล็อตออนไลน์มาแรง 2021 สล็อตออนไลน์น่าเล่น เกมใหม่มาแรง ที่เราได้คัดสรรมารวมไว้ที่เดียวให้คุณได้สัมผัสก่อนใคร สุดยอดเกมทีทันสมัย เอกลักษณ์ที่ไม่เหมือนค่ายเกมอื่นด้วยตัวเกมที่เป็นรูปแบบแนว 3มิติ ทำให้มีความน่าเล่น น่าสนใจในการใช้งานมากขึ้น

 24. เว็บตรงทั้งหมดในเว็บเดียวมาใหม่ล่าสุดในตอนนี้พร้อมให้บริการลูกค้าเว็บพนันสล็อตทุกคน หากคุณกำลังหา “เว็บสล็อต” ว่าจะเล่นเว็บไหนดี ถือว่าคุณหาเจอแล้วกับเว็บเรา BEO777 เว็บสล็อตยอดนิยม https://beo777.com/

 25. เว็บคาสิโนสล็อตหลายค่ายในเว็บเดียว รวมทุกสล็อตไว้ในเว็บสล็อตเว็บเดียว ไม่ต้องสมัครสล็อตหลายๆหน้า ลดความยุ่งยาก เพิ่มโอกาสแตกของ เว็บสล็อตแตกง่าย 2021 ทำให้กลายเป็นเว็บสล็อตยอดนิยม เพราะ สล็อตแตกดี เล่นง่าย แตกหนัก แตกบ่อยที่สุด ทดลองเล่นสล็อตทุกค่าย ได้โดยไม่ต้องสมัครสมาชิก ถ้าหาว่า เล่นเว็บสล็อตเว็บไหน ที่ รวมสล็อตทุกค่าย ก็มาสัมผัสประสบการณ์ตรงกับ เว็บตรวสล็อต ที่รวมสล็อต pg กับ สล็อต xo และ สล็อต joker ที่แตกหนัก เล่นง่าย แตกไว บ่อยๆ https://beo777.com/

 26. เกมส์สล็อตออนไลน์ 3D ด้วยตัวเกมส์ที่สวยงาม หากคุณเป็นนักเล่นสล็อต สมัครเล่นเลย PGSLOT สล็อตได้เงินจริง มีทีมงานดูแลตลอด 24 ชม. https://BEO777.COM/

 27. เราคือเว็บที่มี คาสิโนออนไลน์แบ่งแยกชัดเจนระหว่างเกมเล่นบาคาร่า กับ โซนเกมที่เป็น สล็อตออนไลน์ ยิงปลา เพื่อให้ง่ายกับการมองเห็นของลูกค้า อีกทั้งระบบเว็บเราเป็นระบบที่ฝาก-ถอน AUTO 10-30 วินาทีทำให้ลูกค้าไม่ต้องอดใจนาน และทั้งยังเวลาเล่นเกมคาสิโน ไม่ต้องโยกเงินน่าเบื่อแบบเว็บอื่น หมดปัญหาเงินหาย หรือ ค่ายเกมส์ปิดโยกเงินออกไม่ได้ กดเข้าเล่นสามารถเล่นได้ทันที https://beo777.com/

 28. การฝาก-ถอน รับประกันไม่เกิน 3 วิ ด้วยระบบอัตโนมัติ ระบบรองรับการใช้งานง่ายผ่านคอมพิวเตอร์ และสมาทโฟนใช้เวลาไม่กี่นาที ก็สามารถเข้าเล่นเว็บพนันออนไลน์ได้อย่างง่ายดาย

 29. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.|

 30. คุณพี่มีคนอยู่เคียงข้างยังค่ะ ถ้าไม่มีหนูยังว่างค่ะ แล้วถ้าคุณพี่อยากมีเงินใช้??
  หนูของแนะนำเว็บนี้เลยค่ะฝากน้อย ได้เงินชั่วต้องเว็บนี้เลยนะค่ะ??
  ?BEO356?
  เล่นก่อน รวยก่อน นาทีนี้ นาทีทอง
  รับโบนัส กระจาย!!! ?

  ? โปรโมชั่นตอนนี้ ?
  ฝาก-ถอน ไม่มีขั้นต่ำ

  ✔️ ฝาก-ถอนอัตโนมัติ
  ✔️ระบบธนาคาร
  ? และมีให้เลือกมากมาย กว่า 1000+ เกม มีกิจกรรมให้ร่วมสนุก

  เล่นง่าย ได้จริง จ่ายจริง ปลอดภัย 100%

  ?ฝาก-ถอน ไม่มีขั้นต่ำ ?
  ? https://beo356.com/
  #เว็บพนันสล็อต#beo356#beogaimg#หาเงินออนไลน์ #สล็อตออนไลน์ #หาเงิน #บาคาร่าออนไลน์ #แนะนำเว็บ #แทงบอลออนไลน์ #หวยออนไลน์ #เกมไพ่ #เครดิตฟรี #ฝากถอนไม่มีขั้นต่ำ #คาสิโนแจกฟรี​​​​​​ #รวมเว็บเครดิตฟรีไม่ต้องฝากไม่ต้องแชร์​​​​​​ #เครดิตไม่ต้องแชร์​​​​​​ #แจกเครดิตฟรีไม่ต้องฝาก​​​​​​

 31. ?เว็บไซต์ สล็อต สล็อตออนไลน์ บาคาร่าออนไลน์ อันดับหนึ่ง
  ? เป็นเว็บสล็อตที่ดีที่สุด ของเราจะมีทั้ง สล็อต หวย มวย คาสิโน
  ?ป๊อกเด้งออนไลน์ เว็บสล็อตออนไลน์ เดิมพันออนไลน์ ทุกค่ายดัง ครบทุกค่ายที่
  ? ต้องการจะเล่น ขั้นต่ำเริ่มต้นสำหรับ สล็อตpg สล็อตxo เพียง 1 บาทเท่นนั้น สำหรับ
  ? บาคาร่า ขั้นต่ำเพียง 5 บาท

  สมัครฟรี คลิ๊กเลย https://beo356.com/
  แอดไลน์ @beo356( มี @ นำหน้า )
  โจโฉ 26/11/64

 32. ?สล็อต สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ สล็อตแตกง่ายที่สุด 2021
  ?เว็บสล็อต สล็อตเว็บใหญ่ที่แตกง่ายที่สุด มาใหม่ล่าสุดในตอนนี้พร้อมให้บริการลูกค้า
  ?เว็บพนันสล็อต ทุกคน หากคุณกำลังหา “เว็บสล็อต”
  ?ว่าจะเล่นเว็บไหนดี ถือว่าคุณหาเจอแล้วกับเว็บเรา BEO356 เว็บสล็อตยอดนิยม น้องใหม่มาแรง

  สมัครฟรี คลิ๊กเลย https://beo356.com/
  แอดไลน์ @beo356( มี @ นำหน้า )
  โจโฉ 26/11/644

 33. Hello there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this page to him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!|

 34. Hello I am so delighted I found your weblog, I really found you by accident, while I was browsing on Bing for something else, Regardless I am here now and would just like to say cheers for a marvelous post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the moment but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the awesome job.|

 35. Hello! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I really enjoy reading through your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same subjects? Many thanks!|

 36. You can certainly see your skills within the work you write. The arena hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. All the time follow your heart.|

 37. Heya i am for the first time here. I found this board and I in finding It really helpful & it helped me out much. I’m hoping to present one thing back and help others like you aided me.|

 38. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is excellent blog. A great read. I will certainly be back.|

 39. Right here is the right website for anyone who wishes to understand this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a topic that has been written about for years. Excellent stuff, just excellent!|

 40. Hey! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when viewing from my iphone. I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct this issue. If you have any suggestions, please share. Many thanks!|

 41. Its such as you learn my thoughts! You seem to understand so much about this, such as you wrote the ebook in it or something. I feel that you can do with a few to drive the message house a little bit, but other than that, this is great blog. A great read. I’ll definitely be back.|

 42. Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger, and I was curious about your situation; we have developed some nice procedures and we are looking to swap solutions with others, be sure to shoot me an e-mail if interested.|

 43. Howdy! I could have sworn I’ve visited this website before but after browsing through many of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly happy I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!|

 44. Hey would you mind stating which blog platform you’re using? I’m going to start my own blog soon but I’m having a hard time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!|

 45. Have you ever thought about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and everything. However imagine if you added some great visuals or videos to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and video clips, this blog could definitely be one of the greatest in its field. Wonderful blog!|

 46. Thank you a lot for sharing this with all of us you actually realize what you’re speaking approximately! Bookmarked. Please also discuss with my web site =). We could have a link trade agreement among us|

 47. After looking at a number of the blog posts on your web page, I really appreciate your technique of blogging. I saved as a favorite it to my bookmark site list and will be checking back soon. Take a look at my web site too and let me know how you feel.|

Leave a Reply

Your email address will not be published.