Audio libri: Violeta Volumi Zysha nga Shkodra që përkthen klasikët për t’i dëgjuar

Letërsi, përralla, klasikë të huaj e shqiptarë të cilët nuk e kërcënojnë jetën e së drejtës së autorit e kanë lejuar Violetën të ndërtojë këtë komunikim me lexuesin, që i përkasin të gjithë grupmoshave. Por më tepër, mësuesja e fizikës ngul këmbë që ka ndihmuar ata në nevojë, si të moshuarit, të verbërit por për befasinë e saj, të rinjtë tani janë më dominantët në shkarkimet online të librave audio

Violeta Volumi, mësuse fizike për vite, dhe me një përvojë drejtuese në shkollat e mesme të Shkodrës, tani në pension, ndërton një “perandori” leximi në shqip në audio. Kur trendet flasin për të rinj high –tech që çojnë jetën para kompjuterëve, Violeta i jep një dorë këtij ndryshimi të epokës digitale, duke hyrë me një projekt të guximshëm, të leximeve audio, pa para. Letërsi, përralla, klasikë të huaj e shqiptarë të cilët nuk e “kërënojnë” jetën e së drejtës së autorit e kanë lejuar Violetën të ndërtojë këtë komunikim me lexuesin, që i përkasin të gjithë grupmoshave. Por më tepër, mësuesja e fizikës ngul këmbë që ka ndihmuar ata në nevojë, si të moshuarit, të verbërit por për befasinë e saj, të rinjtë tani janë me dominantët në shkarkimet online të librave audio. Ajo ka ndërtuar deri tani një arkiv me 36 libra në versionin audio, të cilat i ofron pa pagesë për të gjithë lexuesit.

Kur kam qenë keq një periudhë, kjo ishte dëshira që dikush të më lexonte. Më vinte keq që në atë kohë shfrytëzoja audiokasetat. Me veten thoja gjithnjë që, kur të mundem do ta bëj këtë gjë dhe ja ku erdhi koha. Vendosa që ta bëj me të gjitha mundësitë që kam, të bëhem një dado e njerëzve në momente jo vetëm të vështira, por edhe të mira”, tha Violeta Volumi.

Librat gjenden lehtësisht “online” dhe shkarkohen pa pagesë, ndërsa vetë Violeta mirëpret të tjerë vullnetarë çdo ditë në stendat e Panairit të Librit, që t’i bashkohen nismës së saj.

Jeni për një qëllim në panairin e librit për një ide të re leximi, që ka guximin unik për ta realizuar. Mund të na thoni për çfarë bëhet fjalë?

Bëhet fjalë për një libër -audio . Vitin e kaluar kur Vodafon lançoi librin elektronik e-book unë ato ditë sapo kisha filluar ta ideoja. U gëzova shumë që dikush, që ka shumë fuqi, i ofron publikut falas librin, që është nga pasuritë më të mëdha të njeriut në jetë, me të cilin shoqërohet nga fëmijëria deri në pleqëri. Rrjedhimisht, në këto ditë, të të ofrojë dikush një produkt falas është një gjë shumë e madhe. Për këtë ide unë pashë disa site të ndryshme në botë, u mundova të ideoj si do të ishte një site shqiptar, meqë s’kishte asnjë me audio libra. Pasi u regjistrova fillimisht në një site libri- vox të huaj, atëhere thashë pse mos ta nis punën për ta realizuar. Me ndihmë nga të gjitha drejtimet, me nipa e mbesa, me familjarë dikush më sugjeroi ëebsite apo dikush tjetër lexuesin. Dhe kështu në mënyrë vullnetare e filluam këtë punë. Tani, ja pas një viti janë 36 libra disa romane, novela, poezi, tregime të shkurtra, poema…që ndiqen audio.

Përzgjedhja e librave është bërë nga ju personalisht, mbi ç’kritere?

Po përzgjedhjen e librave e kam bërë vete, duke menduar se kjo duhet t’iu ofrohet të gjitha kategorive, për të përfituar prej këtij projekti, nisur nga fëmijët dhe mamatë e tyre, njerëzit që kanë probleme shëndeti, dhe pleqve që nuk e kanë mundësinë ekonomike të blejnë librin apo për ata që kanë nisur të humbasin pak shikimin, të verbërve, pra bëhet fjalë për një kategori që kanë nevojën më të madhe për t’u mbështetur moralisht, më shumë se kushdo.

Ti je mësuese, në cilën zonë, dhe pse kjo lidhje me letërsinë?

Unë kam qenë mësuese fizike, por edhe drejtuese shkolle për shumë vite. Por letërsia ka qenë bashkudhëtarja ime. Unë kam qenë mësuee në Shkodër, brenda qytetit, duke kaluar edhe në përvoja drejtuese në disa gjimnaze.

Thoni se ishte punë njëvjeçare në përgatitjen e kolanës audio, që përfshin disa kategori dhe grupmosha të cilët kanë më së shumti nevoja. A ka pasur interes, të interesuar për këtë mënyrë kontakti me librin, letërsinë?

Fillimisht ishte problem si se mund t’ia bënim të njohur njerëzve që kjo mundësi ekziston. Kështu që nisa me gjëra më të thjeshta me facebook, me miq e mikesha. Më pas u bë një promovim modest në Shkodër edhe falë një medie që publikoi diçka, nisi të njihej dalngadalë. Aktualisht ka arritur në 70 mijë numri i klikimeve në faqe, ndërsa të regjistruar në wëebsite kanë shkuar në 400 persona, të cilët bëjnë edhe shkarkime të librave. Ndërsa të tjerët mund ta dëgjojnë online.

Cilët kanë qenë grupmoshat që ka tërhequr më shumë, çfarë fenomeni është vërejtur prej jush në këtë komunikim audio?

Fillimisht më kanë bërë përshtypje se grupmoshat që dominonin më shumë ishin mbi 65 vjeç, ndërsa në një kontroll të javës së kaluar është zhvendosur grupmosha.Tani grupmosha që po e ndjek shkon nga 15-25 vjeç. Si gjini më rezulton që numri i meshkujve është pak më i madh se numri i lexueseve femra. Ndërsa si kombësi rreth 70% janë në Shqipëri, dhe pjesa tjetër janë jashtë, Maqedoni, Kosovë, Itali Greqi, Amerikë, Londër dhe Francë. Janë shqiptarë që mesa duket e ndjekin.

Thoni se ofroni falas këtë lloj shërbimi, atëhere cili është përfitimi juaj në këtë “biznes” leximi, dhe kostoja për ju?

Përfitimi është vetëm moral. Ndihesh mirë kur dikush të merr në telefon, apo merr një mesazh që të thotë faleminderit, ose kur të thonë se po presin për librin e radhës, ose kur të kërkojnë për të vënë edhe disa përralla të tjera. Ky është shpërblimi më i madh. Për hir të së vërtetës, ka grupmosha që vijnë e më thonë se do të ishin gati të paguanin nëse do të vija edhe gjëra më moderne. Ndoshta një ditë kjo edhe mund të ndodhë, pasi e kërkon nevoja. Kostoja për këtë punë është vetëm pagesa e ëeb-it.

Në veçanti, për cilën lloj letërsie janë më tepër të interesuar, të huaj apo atë shqipe? Me të drejtën e autorit si ia bëni?

Meqënëse faqja është e lirë, në të gjithë botën, këto bazohen në letërsinë klasike në mënyrë që të mos kemi probleme me të drejtën e autorit, meqenëse nuk ka hyrje, të ardhura atëherë nuk mund të paguash të drejtën e autorit që është gjallë. Në këtë kuadër je i detyruar të përdorësh ata autorë të cilët nuk na lejojnë përdorimin e lirë, duke pasur parasysh se këtu e drejta shkon në 70 vite pas vdekjes. Ne, këto kemi shfrytëzuar si material, pra letërsi klasike të cilët nuk janë të “mbrojtur” nga e drejta, pasi kanë kaluar 70 vite nga vdekja e autorit. Dhe kriteri i dytë është mos të kem probleme me shtëpitë botuese. Për këtë kam shfrytëzuar shtëpinë botuese “Naim Frashëri” të dikurshmen, Shtypshkronjën e Re, të dikurshme.

Po shtëpitë botuese a janë ofruar për mbështetje, janë në dijeni të këtij projekti?

Po, disa e dijnë. Prezantimin e parë e kam bërë me shtëpinë botuese  Dituria, të cilëve u kam kërkuar si mund të zgjidhet ana legale e këtij problemi. Shtëpia e vetme botuese që më është ofruar dhe kam nisur punën është shtypshkronja “Çabej”.

Vepra e fundit që kam vënë është Fausti i Gëtes, në variantin e përkthimit nga Pashko Gjeçi që është edhe shkodran. Sa i takon llojit të letërsisë që dominon nga përdoruesit audio, predominon ajo e huaj për dy arsye: e para, problem i grup moshave, për të cilët nuk mund të vë autorë nën 70 vjet që janë ndarë nga jeta, kështu që rrjedhimisht kam vënë Migjenin, Lahutën e Malsisë, jam duke punuar me pjesën tjetër, por meqë janë kryesisht në vargje duan edhe interpretues më shumë se sa thjesht lexues. Libri është mirë të lexohet në mënyrë  të natyrshme, ndërsa kur bëhet fjalë për poezi duhet transmetuar gjithçka, ndaj kërkon më shumë profesionalizëm.

Bisedoi: V.Murati

92 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 3. After I originally commented I seem to have clicked the
  -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get 4 emails
  with the exact same comment. Is there a means you are able to remove me from
  that service? Kudos!

 4. I believe people who wrote this needs true loving because it’s a blessing.
  So let me give back and tell you exactly how to do change your life and if you want to really findout?
  I will share info about how to get connected to girls for
  free Don’t forget.. I am always here for yall. Bless yall!

 5. I have been exploring for a little bit for any high
  quality articles or blog posts in this kind of space . Exploring in Yahoo
  I at last stumbled upon this web site. Reading this info So i’m satisfied to
  convey that I’ve a very excellent uncanny feeling I came upon exactly what I
  needed. I so much for sure will make sure to do not put out of your mind this website and give
  it a glance regularly.

 6. Hi, i think that i saw you visited my web site thus i came to
  “return the favor”.I’m trying to find things to
  enhance my website!I suppose its ok to use some of
  your ideas!!

 7. I do agree with all the ideas you have offered on your post.
  They are really convincing and will certainly work.
  Nonetheless, the posts are very quick for newbies. Could you please lengthen them a little from next time?

  Thanks for the post.

 8. I just like the helpful information you supply on your
  articles. I will bookmark your weblog and check once more right
  here frequently. I am reasonably sure I’ll be told
  many new stuff proper here! Good luck for the next!

 9. First off I would like to say wonderful blog!
  I had a quick question that I’d like to ask if you do
  not mind. I was interested to know how you center yourself and clear your thoughts before writing.
  I’ve had a tough time clearing my mind in getting my ideas out.
  I truly do take pleasure in writing however it just
  seems like the first 10 to 15 minutes are wasted just trying to figure out how to begin.
  Any recommendations or hints? Thanks!

 10. Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend
  your site, how could i subscribe for a blog site?
  The account aided me a acceptable deal. I had been a
  little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 11. I really like your blog.. very nice colors & theme.

  Did you design this website yourself or did
  you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to construct my own blog and would like to know where u got this
  from. thanks a lot

 12. Hi! This post couldn’t be written any better!

  Reading this post reminds me of my good old room mate!
  He always kept talking about this. I will forward this page to
  him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 13. I seriously love your blog.. Excellent colors &
  theme. Did you make this amazing site yourself?
  Please reply back as I’m trying to create my own personal site and want to
  learn where you got this from or exactly what the theme
  is called. Thanks!

 14. Does your site have a contact page? I’m having problems locating it
  but, I’d like to send you an email. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing.

  Either way, great website and I look forward to seeing it improve over time.

 15. Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She
  placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched
  her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 16. I blog often and I really appreciate your information. This article has really peaked my interest.
  I will take a note of your blog and keep checking for new information about once a
  week. I opted in for your Feed as well.

 17. I’m no longer certain where you’re getting your information, however great topic.
  I must spend some time learning more or figuring out
  more. Thanks for great info I was in search of this information for my mission.

 18. It’s important to me to give back to others, as
  I have been blessed in many ways. Passing on useful information is a great way to make a difference.

 19. Hi! This post couldn’t be written any better! Reading through
  this post reminds me of my previous room mate! He always kept chatting about this.

  I will forward this post to him. Pretty sure he will have a good read.
  Many thanks for sharing!

 20. Hi there, I discovered your website by the use of Google whilst searching for a comparable subject, your site got here up, it
  looks great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, just became aware of your blog via Google, and found
  that it’s truly informative. I’m going to watch out
  for brussels. I’ll be grateful when you continue this in future.
  Many people might be benefited from your writing.

  Cheers!

 21. Hey! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative
  in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on.
  You have done a extraordinary job!

 22. I was wondering if you ever considered changing the layout of your website?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people
  could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 pictures.

  Maybe you could space it out better?

 23. Good post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis.
  It will always be useful to read content from other
  writers and practice something from other websites.

 24. Its like you learn my mind! You appear to know a lot about this, such as you wrote the e book in it or
  something. I think that you just could do with a few p.c.

  to drive the message home a little bit, but instead of
  that, this is magnificent blog. A fantastic read.
  I will definitely be back.

 25. Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger,
  and I was curious about your situation; we have developed some nice practices and we are looking to trade solutions
  with other folks, please shoot me an e-mail if interested.

 26. I just like the valuable information you provide to your
  articles. I will bookmark your weblog and take a look at once more
  right here regularly. I am rather certain I’ll be told lots of new stuff
  right here! Best of luck for the next!

 27. Greetings I am so happy I found your blog, I really found
  you by accident, while I was browsing on Bing for something else, Anyhow
  I am here now and would just like to say cheers for a tremendous post and a all round thrilling blog (I also love the
  theme/design), I don’t have time to read through it all at the moment but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I
  have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the superb b.

 28. I blog frequently and I really appreciate your content.
  This article has truly peaked my interest. I will bookmark your site and keep checking for new information about once per week.
  I opted in for your Feed too.

 29. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this superb blog!
  I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to brand new updates and will talk about this website with my Facebook group.
  Talk soon!

 30. Hmm it looks like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess
  I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying
  your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still
  new to the whole thing. Do you have any suggestions for newbie blog writers?
  I’d certainly appreciate it.

 31. This is very interesting, You are a very skilled blogger.
  I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your fantastic post.
  Also, I’ve shared your website in my social networks!

 32. Hi there! This article could not be written any better!
  Looking through this article reminds me of my previous roommate!
  He always kept preaching about this. I am going to forward this information to him.

  Pretty sure he’s going to have a good read. I appreciate you for sharing!

 33. Hello! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask.

  Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog article or vice-versa?
  My blog addresses a lot of the same topics as yours and I
  feel we could greatly benefit from each other. If you might be
  interested feel free to send me an email. I look forward to hearing from you!
  Terrific blog by the way!

 34. This is really interesting, You are a very skilled blogger.
  I’ve joined your feed and look forward to seeking more
  of your excellent post. Also, I’ve shared your website in my social networks!

 35. whoah this blog is magnificent i love studying your posts.
  Keep up the good work! You understand, lots of persons are hunting around for this info,
  you can aid them greatly.

Leave a Reply

Your email address will not be published.