‘Non grata’ nga Anglia, Berisha: Ambasadori britanik bëri akt të mirëfilltë korruptiv, e çova çështjen në gjykatë

Kryeministri Edi Rama ka bërë me dije një lajm të ri lidhur me luftën e tij për të kthyer pas vendimet “non grata”. I ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “Opinon”, Berisha tha se kishte dërguar në gjyq dhe kërkonte rishqyrtimin e “non gratës” nga Mbretëria e Bashkuar, duke u mos u kursyer edhe lidhur me ambasadorin britanik në Shqipëri, Alastair King-Smith. Për këtë të fundit ka kursyer as akuzat për korrupsion.

“Nuk dija asgjë për Fatjon Dautin. Nuk e njihja fare, unë më pas mora vesh se ishte përzënë nga Britania e Madhe. Por asnjë akuzë. Pra është konsideruar i rëndësishëm në rrjet, por nuk është ka pasur akuzë ndaj tij. Gazetari thotë se që takova përfaqësues të PD dhe më thanë që nuk ka asnjë funksion. Duhet ta pranoj se në rastin. Ambasadori britikanik ka mbajtur qëndrim mbështetës ndaj Lulzim Bashës, nëse iu pranoni vërtetë Fatjon Dautin për dëshmi…Kjo që ka bërë ambasadori britanik është akt i mirëfilltë korruptiv, i ndikuar nga Edi Rama dhe Lulzim Basha. Kam dokument unë për këtë që them. është në proces. Britania e Madhe ka proces, e ka të parashikuar rishqyrtimin. Është në rishqyrtim,”-tha Berisha.