Publikohet lista me 10 njerëzit më të pasur në botë, ja kush kryeson

Një milion sekonda janë afër 12 ditë, një miliard sekonda janë pothuajse 32 vjet. Sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg, themeluesi i Tesla, Elon Musk ka grumbulluar një vlerë neto prej rreth 238 miliardë dollarë. Nëse 50-vjeçari do të fillonte të shpenzonte një dollar çdo sekondë (pa grumbulluar pasuri të mëtejshme), pasuria e tij aktuale do t’i zgjaste më shumë se 7600 vjet.

Musk kryeson renditjen e njerëzve më të pasur në botë të publikuar nga Bloomberg. Ashtu si ai, pothuajse të gjithë dhjetë njerëzit më të pasur në këtë glob i kanë bërë pasuritë e tyre me biznese jashtë Shteteve të Bashkuara. Manjati i luksit Bernard Arnault i Francës, konglomerati i të cilit LVMH përfshin marka si Louis Vuitton, Christian Dior, Givenchy, Moët dhe Hennessy, është një nga përjashtimet. Kryetari i Reliance Industries dhe shtetasi indian Mukesh Ambani aktualisht është në renditjen e 10-të me një vlerë neto prej 89 miliardë dollarësh.

Kompania e trashëguar nga Ambani filloi në tekstile sintetike, por vazhdoi të bëhej një konglomerat që përfshin petrokimikat, shitjet me pakicë dhe telekomunikacionet. Ai u bë titull në tetorin e vitit të kaluar kur hyri shkurtimisht në klubin ekskluziv të atyre që kanë 100 miliardë dollarë ose më shumë në emrin e tyre individi i 11-të që e bën këtë.

Me koronavirusin që ende shkakton shqetësime të shpeshta të tregut të aksioneve, vlera neto e Ambani është aktualisht nën këtë linjë. Një tjetër incident që mund ta shqetësojë multi-miliarderin: indiani Gautam Adani po i afrohet fshehurazi në renditjen e miliarderëve. Themeluesi i Adani Group, operatori më i madh portual i Indisë, ka kaluar për pak kohë Ambani për vlerën neto të hënën. Pasuria e Gautam Adanit është rritur në mënyrë mbresëlënëse gjatë viteve të fundit, duke e bërë të mundshme që ai përfundimisht të kalojë përpara Ambani ose edhe më shumë nga 10 më të mirët në botë të individëve super të pasur.