“Ata qe paturpesisht shfaqin simbolet e diktatures,si flamuri me yllin e viteve te komunizmit gjakatar qe u publikua mbreme ne nje festival ne Tirane, jane po ata qe diten mbarëeuropiane ne kujtim te viktimave te regjimeve totalitare dhe autoritare,23 gusht,nuk ben asnje reagim zyrtar qofte per kortezi ne rrjetet e tyre qe i perdorin dite e nate per nje realitet qe ekziston vec per ta e per oligarkine e pushtetit,ndersa njerezit e ketij vendi vuajne nga kriza ekonomike e varferia qe thellohet perdite, te rinjte, familjare me femije qe po behen lajm nderkombetar per skenat e ikjes brigjeve te europes e botes! ! Turp per ta e mallkuar qofshin simbolet e diktatures qe i mbajne gjalle pinjollet e vegjel e te medhenj te komunizmit gjakatar”, shkruan Bardeli në rrjetin social Meta.