Situata në burgje, sqaron Drejtoria e Përgjithshme: Një punonjës i prekur te 313, në Reç ishte vetëm një i dyshuar

Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve nëpërmjet një deklarate për shtyp ka sqaruar situatën në lidhje me të prekurit që pretendohen të jenë në burgjet e Shqipërisë. Në njoftim thuhet se ka vetëm një të prekur dhe ai është një punonjës i burgut 313 në Tiranë. Ai është karantinuar, ndërsa janë bërë tamponat edhe për kontaktet që ai ka patur, të cilët kanë rezultuar negativ.

Sakaq Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve ka saktësuar se në Shkodër, konkretisht për burgun e Reçit, nuk ka asnjë të kontaminuar, ndryshe nga se ç’pretendohet. Sipas deklaratës thuhet se ka patur një dyshim, por nga testi i kryer ka rezultuar negativ. Ndërkohë vetë Ministria e Drejtësisë Etilda Gjoni në parlament tha se mediat duhet të bëjnë kujdes sepse nuk ka asnjë të prekur në burgje.

Deklarata

Deklaratë për shtyp Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve, në transparencë të plotë me qytetarët, informon publikun se më datë 14.04.2020, një prej punonjësve që shërben në Institucionin e Ekzekutimit të Vendimeve Penale “Jordan Misja” në Tiranë, ka rezultuar i infektuar me virusin Covid-19. Më herët, ai i është nënshtruar kontrolleve të zakonshme shëndetësore të ekipit të mjekëve që kontrollon të gjithë punonjësit e burgjeve në kuadër të masave të marra për parandalimin e virusit Covid-19, ku nuk ka shfaqur asnjë shenjë. Vetëm pas shenjave që kanë shfaqur familjarët e tij, ai ka kryer një vizitë më të specializuar nga mjekët epidemiolog dhe pas kryerjes së tamponit përkatës në Spitalin Infektiv sipas protokolleve shëndetësore, ka rezultuar pozitiv së bashku me bashkëshorten dhe djalin. Në mënyrë të menjëhërshme, ekipi shëndetësor nga ana e Drejtorisë së Përgjithshme të Burgjeve, në bashkëpunim me mjekë epidemiologë ndërmorën menjëhëre masat për të kryer hetimin e duhur epidemiologjik.

Nga zhvillimi i hetimit epidemioligjik, informacionet nga dosja mjekësore, shqyrtimit të kamerave të sigurisë si dhe intervistimeve përkatëse me punonjësit, janë grumbulluar të dhënat e sakta ku rezulton se: -Punonjësi nuk ka pasur kontakte të afërta me persona të tjerë si dhe gjatë ushtrimit të aktivitetit të tij ditor ka qenë i pajisur me maska, doreza si dhe ka ruajtur distancimin social duke respektuar të gjitha udhëzimet e DPB në kuadër të masave të ndërmarra kohë më parë për të parandaluar përhapjen e Covid-19 dhe ndërprerjen në kohë të çdo rreziku që mund të vijë. Theksojmë se, punonjësi nuk ka pasur asnjë funksion të lidhur drejtpërdrejt me regjimin e brendshëm të burgjeve, ç’ka deri më tani konfirmojmë se nuk ka asnjë rrezik për të burgosurit.

Pas përfundimeve të nxjerra nga grupi i specialistëve të shëndetësisë në DPB, të shqyrtuara me kujdes edhe nga mjekë epidemiologë, më datë 15.04.2020 janë marrë masat për mbajtjen nën kontroll, vetëkarantimim dhe kryerje të analizave për disa punonjes të këtij institucioni. Këta të fundit, pasi kanë kryer analizat përkatëse kanë rezultuar të gjithë me përgjigje NEGATIV dhe do ti rikthehen punës shumë shpejt.

Ndërkohë, DPB vazhdon të përforcojë edhe më shumë shkallën e dizinfektimit për të gjitha ambjentet e administratës, ambjentet në regjimin e jashtëm dhe të brendshëm. Gjithashtu, në zbatim të urdhrave të lëshuara nga Ministri i Drejtësisë, në të gjitha IEVP-të janë zbatuar me rigorozitet të gjitha masat e vendosura, ku janë dezinfektuar rregullisht ambjentet, janë furnizuar plotësisht me ilaçe, janë pajisur të gjithë punonjësit me maska dhe doreza si dhe janë zhvilluar trajnime apo porosi të veçanta për çdo punonjës. Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve, i uron shërim sa më të shpejtë punonjësit të infektuar dhe familjarëve të tij duke shpresuar që masat e ndërmarra do të ndërpresin çdo zinxhir infektiv. Nga ana tjetër, Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve përgënjeshtron lajmin e përcjellë në disa media ku tendecionalisht spekulohej se kanë rezultuar pozitiv me virusin Covid-19 edhe dy punonjës në IEVP “Shkodër”

Në mënyrë të qëllimtë për ngjalljen e panikut në publik, disa media elektronike në mënyrë të përsëritur kanë fabrikuar histori për punonjës të infektuar. Sqarojmë se deri më tani, punonjësit tanë gëzojnë shëndet të plotë dhe nuk kanë asnjë shenjë të Covid-19. Pak ditë më parë, ka pasur vetëm një dyshim për një punonjës, ku pas kryerjes së tamponit përkatës ai rezultoi negativ dhe vijon punën normalisht.

Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve, i bën thirrje të gjitha medieve dhe lutet për më shumë kujdes, përgjegjshmëri dhe profesionalizëm në përcjelljen e informacioneve kaq delikate për shëndetin e stafit dhe të burgosurve, pasi publikimi i informacioneve të tjetërsuara dhe të rreme për institucione të sigurisë së lartë, shkakton dëmtime të rënda emocionale. DPB siguron se vijon të jetë në gadishmëri të plotë gjatë gjithë kohës, duke mbajtur nën monitorim të përforcuar të gjithë situatën për të parandaluar në kohë çdo rrezik të mundshëm të shkaktuar nga virusi Covid19

140 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 2. Howdy great blog! Does running a blog similar to this take a massive amount work? I’ve no expertise in computer programming but I had been hoping to start my own blog in the near future. Anyhow, should you have any recommendations or tips for new blog owners please share. I understand this is off subject however I just needed to ask. Kudos!|

 3. I feel that is among the so much significant information for me. And i am satisfied studying your article. However should statement on few general issues, The website style is wonderful, the articles is actually nice : D. Just right process, cheers|

 4. Hi would you mind letting me know which web host you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good web hosting provider at a reasonable price? Many thanks, I appreciate it!|

 5. I just like the helpful info you provide on your articles. I’ll bookmark your blog and take a look at again right here frequently. I’m fairly sure I will be told plenty of new stuff right here! Best of luck for the next!|

 6. After I initially left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I receive 4 emails with the exact same comment. Perhaps there is a means you can remove me from that service? Thanks!|

 7. Very good blog! Do you have any recommendations for aspiring writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally confused .. Any ideas? Bless you!|

 8. Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It really useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.|

 9. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.|

 10. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

 11. Heya i am for the primary time here. I came across this board and I find It really helpful & it helped me out much. I hope to give one thing back and aid others such as you aided me.|

 12. Howdy! I could have sworn I’ve visited this website before but after going through some of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely pleased I came across it and I’ll be book-marking it and checking back often!|

 13. Hmm it looks like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any tips for rookie blog writers? I’d genuinely appreciate it.|

 14. Have you ever considered creating an e-book or guest authoring on other sites? I have a blog based upon on the same topics you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my readers would value your work. If you’re even remotely interested, feel free to send me an e-mail.|

 15. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

 16. What i do not understood is in truth how you are not actually much more smartly-appreciated than you might be right now. You’re very intelligent. You realize therefore considerably in the case of this subject, produced me in my view consider it from numerous numerous angles. Its like women and men don’t seem to be involved until it’s something to accomplish with Girl gaga! Your personal stuffs outstanding. At all times handle it up!|

 17. I’m now not positive the place you’re getting your info, however good topic. I must spend some time studying more or working out more. Thanks for great info I was on the lookout for this information for my mission.|

 18. Hi there, just become alert to your weblog via Google, and found that it’s really informative. I am gonna be careful for brussels. I will appreciate for those who proceed this in future. Many folks will probably be benefited out of your writing. Cheers!|

 19. Superb blog! Do you have any hints for aspiring writers? I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely overwhelmed .. Any recommendations? Appreciate it!|

 20. Hi there! This article could not be written much better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I’ll forward this post to him. Pretty sure he will have a very good read. I appreciate you for sharing!|

 21. Someone essentially help to make seriously posts I’d state. That is the very first time I frequented your web page and to this point? I surprised with the research you made to make this actual put up extraordinary. Excellent process!|

 22. When someone writes an piece of writing he/she retains the thought of a user in his/her mind that how a user can know it. So that’s why this article is perfect. Thanks!|

 23. I’m very happy to find this website. I need to to thank you for ones time for this particularly wonderful read!! I definitely savored every bit of it and i also have you saved as a favorite to look at new things on your site.|

 24. Hey there would you mind letting me know which webhost you’re using? I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a reasonable price? Thanks, I appreciate it!|

 25. We stumbled over here by a different website and thought I might as well check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to looking into your web page repeatedly.|

 26. Great post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Very helpful info specifically the last part 🙂 I care for such information much. I was seeking this particular information for a long time. Thank you and best of luck.|

 27. Hey just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same outcome.|

 28. Fascinating blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog stand out. Please let me know where you got your theme. Appreciate it|

 29. I’m not sure where you’re getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for magnificent info I was looking for this info for my mission.|

 30. Thanks a bunch for sharing this with all folks you actually recognise what you are speaking about! Bookmarked. Kindly additionally talk over with my site =). We can have a link trade contract among us|

 31. Hello, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam feedback? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me insane so any support is very much appreciated.|

 32. Hi there, You have performed an incredible job. I will certainly digg it and personally recommend to my friends. I am confident they will be benefited from this website.|

 33. Hey there superb website! Does running a blog similar to this take a large amount of work? I have virtually no knowledge of computer programming but I was hoping to start my own blog in the near future. Anyway, if you have any ideas or tips for new blog owners please share. I understand this is off topic however I just wanted to ask. Many thanks!|

 34. Hello it’s me, I am also visiting this web page regularly, this web site is actually pleasant and the viewers are actually sharing pleasant thoughts.|

 35. Thanks a bunch for sharing this with all people you really recognize what you’re talking approximately! Bookmarked. Kindly also talk over with my site =). We will have a hyperlink alternate contract between us|

 36. I don’t even know the way I ended up right here, however I assumed this publish was great. I don’t realize who you might be however definitely you are going to a famous blogger in the event you aren’t already. Cheers!|

 37. Nice post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon every day. It will always be helpful to read through articles from other authors and use a little something from their sites. |

 38. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100 certain. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Cheers|

 39. Hello, Neat post. There is an issue with your website in web explorer, may check this? IE nonetheless is the marketplace leader and a large portion of other folks will omit your fantastic writing because of this problem.|

 40. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?|

 41. My brother recommended I may like this web site. He used to be totally right. This publish truly made my day. You cann’t believe just how a lot time I had spent for this information! Thank you!|

 42. I’ve been browsing online greater than three hours as of late, yet I never discovered any attention-grabbing article like yours. It’s pretty worth sufficient for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made excellent content material as you did, the web will likely be a lot more helpful than ever before.|

 43. I don’t know whether it’s just me or if perhaps everyone else experiencing issues with your website. It seems like some of the text on your content are running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if this is happening to them as well? This could be a issue with my browser because I’ve had this happen before. Thanks|

 44. I’m really enjoying the theme/design of your site. Do you ever run into any web browser compatibility issues? A number of my blog audience have complained about my blog not working correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have any ideas to help fix this issue?|

 45. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a colleague who had been doing a little homework on this. And he in fact ordered me dinner due to the fact that I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending time to talk about this issue here on your blog.|

 46. Hello, i think that i noticed you visited my weblog thus i got here to go back the favor?.I’m attempting to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!|

 47. With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement? My site has a lot of exclusive content I’ve either created myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any methods to help stop content from being ripped off? I’d certainly appreciate it.|

 48. I’m not sure where you’re getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for great info I was looking for this info for my mission.|

 49. hi!,I love your writing very much! percentage we keep in touch extra approximately your post on AOL? I require an expert on this house to unravel my problem. May be that is you! Looking ahead to look you. |

 50. I’m no longer positive where you are getting your information, however great topic. I must spend some time learning more or understanding more. Thanks for magnificent info I was on the lookout for this information for my mission.|

 51. hi!,I love your writing so much! proportion we keep up a correspondence extra about your post on AOL? I require an expert on this area to solve my problem. May be that is you! Looking forward to look you. |

 52. Excellent way of describing, and pleasant piece of writing to get information regarding my presentation subject matter, which i am going to deliver in institution of higher education.|

 53. I truly love your blog.. Excellent colors & theme. Did you build this amazing site yourself? Please reply back as I’m trying to create my own site and would like to find out where you got this from or just what the theme is called. Appreciate it!|

 54. Have you ever thought about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and everything. However think about if you added some great graphics or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and videos, this blog could definitely be one of the very best in its field. Superb blog!|

 55. Hey, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, excellent blog!|

 56. Wonderful article! This is the kind of information that are meant to be shared across the internet. Shame on the search engines for not positioning this submit upper! Come on over and consult with my website . Thank you =)|

 57. Howdy! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?|

 58. Just want to say your article is as surprising. The clearness in your publish is just cool and that i could assume you are knowledgeable in this subject. Well with your permission allow me to grasp your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks one million and please carry on the enjoyable work.|

 59. Good post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis. It’s always helpful to read articles from other writers and use something from other websites. |

 60. When I originally left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I get four emails with the same comment. Is there a way you are able to remove me from that service? Many thanks!|

 61. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something that I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!|

 62. Hey! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.|

 63. I’ll right away snatch your rss feed as I can not find your e-mail subscription link or newsletter service. Do you have any? Please let me recognise so that I may subscribe. Thanks.|

 64. I believe everything typed made a ton of sense. But, consider this, what if you added a little content? I mean, I don’t wish to tell you how to run your blog, but suppose you added something that makes people want more? I mean BLOG_TITLE is a little boring. You should peek at Yahoo’s front page and see how they write article headlines to get people to click. You might add a video or a related picture or two to get readers interested about what you’ve written. Just my opinion, it would bring your blog a little livelier.|

 65. Link exchange is nothing else except it is only placing the other person’s blog link on your page at proper place and other person will also do similar in support of you.|

 66. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative. I’m going to watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!|

 67. you’re actually a just right webmaster. The web site loading speed is amazing. It seems that you are doing any distinctive trick. Furthermore, The contents are masterwork. you’ve done a excellent process on this subject!|

 68. I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back later. All the best|

 69. I do accept as true with all the ideas you’ve offered in your post. They are very convincing and can certainly work. Nonetheless, the posts are very brief for novices. Could you please extend them a little from subsequent time? Thank you for the post.|

 70. What i don’t realize is in reality how you’re now not actually a lot more smartly-appreciated than you may be right now. You’re very intelligent. You recognize thus significantly when it comes to this subject, produced me personally believe it from numerous various angles. Its like men and women aren’t involved until it is something to do with Woman gaga! Your own stuffs great. At all times take care of it up!|

 71. I’m curious to find out what blog system you’re working with? I’m having some small security issues with my latest blog and I would like to find something more safeguarded. Do you have any recommendations?|

 72. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100 certain. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Thanks|

 73. Thanks for ones marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you can be a great author.I will make
  sure to bookmark your blog and will often come back later on.
  I want to encourage continue your great writing, have a nice morning!

 74. Outstanding post however , I was wondering if you could write a litte more on this topic?
  I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further.
  Bless you!

Leave a Reply

Your email address will not be published.