OBSH jep udhëzimet për komunitetet fetare: Jo puthje e përqafime, buzëqeshni

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) ka këshilluar komunitetet fetare se si të veprojnë për të frenuar përhapjen e koronavirusit në kohën e Covid-19, para disa festave të tyre.

Përballë Pashkëve të krishtera, Pesave hebreje dhe Ramazanit musliman, OBSH thotë se udhëheqësit fetarë dhe komunitetet duhet të marrin në konsideratë përshtatjen në kushte të tjera të praktikave të adhurimit për të parandaluar kontaktin fizik dhe për të zvogëluar mundësinë e përhapjes së virusit.

Rekomandohet që përqafimet dhe puthjet të zëvendësohen nga mbajtja e një “distanca fizike”, shoqëruar nga fjalë miqësore ose buzëqeshje.

OBSH thekson që nëse bashkësitë fetare janë të detyruara për tubime, duhet ta bëjnë këtë në koordinim me autoritetet lokale dhe në përputhje me çdo masë emergjente që mund të ekzistojë tashmë.

“Nëse tubimet në distancë ose virtuale nuk janë të mundshme, mbajeni në minimum kohëzgjatjen e tubimit, për të kufizuar kontaktin midis pjesëmarrësve dhe për të mbajtur të paktën një metër distancë midis njerëzve në çdo kohë”, thekson udhëzimi i OBSH.

OBSH rekomandon gjithashtu parandalimin e prekjes apo puthjen të ndonjë sendi e vendi në emër të devotshmërisë, për të cilat besimtarët janë mësuar gjatë adhurimit dhe lutjes.

“Virusi Covid-19 mund të mbetet në sipërfaqe të tilla për orë ose ditë” paralajmëron OBSH.

Nga ana tjetër, OBSH kërkon vëmendje që mes masës së besimtëreve mos penetrojë ndonjë i infektuar.

“Inkurajoni besimtarët të mos marrin pjesë në adhurim nëse kanë ndonjë simptomë të Covid-19, ose nëse ata kohët e fundit kanë udhëtuar në zona me infeksion të përhapur në komunitet”, thuhet në udhëzimin e OBSH.

Komunitetet fetare këshillohen që të pastrojnë shpeshta dezinfektimin e vendeve të adhurimit, vendeve të pelegrinazhit dhe ndërtesave të tjera, menjëherë para dhe pas tubimeve.

Theksohet se bashkësitë fetare janë një hallkë kryesore për të siguruar sigurinë e qytetarëve.

Paralajmërohet që nëse udhëheqësit fetarë nuk janë në gjendje të zbatojnë masat dhe rregullat e përcaktuara të sigurisë, të gjitha tubimet fetare duhet të anulohen.

31 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 3. fantastic points altogether, you just gained a new reader. What may
  you recommend in regards to your put up that you just made some
  days in the past? Any positive?

 4. Howdy excellent blog! Does running a blog
  similar to this require a lot of work? I’ve very little knowledge of
  programming but I was hoping to start my own blog in the near future.
  Anyway, if you have any ideas or tips for new blog owners please share.
  I know this is off subject however I simply wanted to ask. Kudos!

 5. Excellent weblog here! Also your website rather a lot up fast!

  What web host are you the usage of? Can I am getting your affiliate hyperlink on your host?
  I desire my website loaded up as fast as yours lol

 6. Hi! Someone in my Facebook group shared this website with
  us so I came to take a look. I’m definitely enjoying the information. I’m
  bookmarking and will be tweeting this to my followers!

  Terrific blog and outstanding design.

 7. Just wish to say your article is as astonishing. The clearness for your post is just great and that i could assume you’re an expert in this
  subject. Well along with your permission let me to clutch your RSS feed to keep up to date with coming near near post.

  Thanks one million and please carry on the enjoyable work.

 8. Hey there exceptional website! Does running a blog such as
  this take a large amount of work? I’ve absolutely no expertise in computer programming however I had been hoping to start
  my own blog soon. Anyhow, if you have any ideas or tips for new blog
  owners please share. I understand this is off topic nevertheless I simply wanted to ask.
  Thanks a lot!

 9. What i do not understood is if truth be told how you’re now not really much more
  smartly-favored than you may be now. You are so intelligent.
  You recognize therefore significantly in the case of this matter,
  made me for my part consider it from a lot of numerous angles.
  Its like men and women are not interested unless it is something
  to accomplish with Girl gaga! Your individual stuffs excellent.
  At all times handle it up!

  Here is my web blog; tracfone special

Leave a Reply

Your email address will not be published.