PD Shkoder: Covid po perhapet frikshem, beni sa me shume teste

Përshëndetje të dashur bashkëqytetarë !

Duam ta nisim këtë komunikim me një falenderim për të gjithë ju që po respektoni masat e distancimit social e të karantinës dhe me urimin që të jeni mirë e ta kalojmë sa më parë këtë sfidë të përbashkët.

Ditën e sotme jemi njohur përsëri me një rritje të rasteve në qytetin tonë, rritje e cila e çon numrin e të prekurve në qytetin e Shkodrës në 31 raste. Urimi ynë shkon për shërimin sa më të shpejtë të bashkëqytetarëve tanë dhe të gjithë shqiptarëve që janë prekur nga Virusi Korona.

Partia Demokratike,dega Shkodër shpreh mirënjohjen dhe falenderimin maksimal për çdo person që sot është në krye të detyrës – nga bluzat e bardha, forcat e policisë, të gjithë ata që po mbështesin familjet në nevojë si dhe bizneset të cilat duhet të vazhdojnë të sigurojnë elementet jetike për qytetarët.

Thirrja jonë sot shkon për përkujdesjen dhe mbrojtjen maksimale të bluzave të bardha, të cilët janë në frontin e parë të luftës e pa të cilët nuk mund të përballemi me këtë virus të frikshëm.

Qeveria duhet të garantojë pa asnjë vonesë të gjitha mjetet e nevojshme mbrojtëse për personelin shëndetësor për të shmangur pasoja negative në shëndetin e tyre dhe të të gjithë qytetarëve. Duhet ti garantohen të gjitha kushtet personelit të Spitalit Shkodër në mënyrë që të arrijnë të mbrojnë shëndetin e tyre dhe të familjarëve të tyre.Është urgjente që në Shkodër të kemi kitet dhe tamponat testues për të bërë analizat për këdo që dyshohet si i prekur që të sigurohet mirëqenia e qytetarëve,por edhe për të ndërprerë zinxhirin e përhapjes së këtij virusi. Sigurimi i tamponeve është i domosdoshëm,pasi numri i ulët i testimeve në qytetin tonë nuk ndihmon në frenimin e përhapjes së virusit. Rritja e testimeve është një element i kërkuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe qeveria e vendit duhet ta ndërmarrë menjëherë këtë praktikë.

Duhet të evitohet përhapja e panikut në vend dhe mënyra më e mirë për ta arritur këtë është transparenca. Qeveria duhet të jetë transparante në çdo masë dhe veprim të ndërmarrë.

I bëjmë thirrje të gjitha institucioneve përgjegjëse të jenë transparente me numrin e testimeve, numrin e respiratorëve e të shtretërve si dhe masat e ndërmarra për mbrojtjen e personelit në qytetin e Shkodrës.

Të dashur bashkëqytetarë,
Ekonomia e qytetit tonë sot po kalon një kohë të vështirë. Ajo ka nevojë për garanci dhe mbështetje. Përsërisim kërkesën tonë ndaj qeverisë që të ndërmarrë masa të shpejta dhe transparente për të mbështetur të gjithë ato që janë të prekur nga kjo situatë. Partia Demokratike dhe kryetari Lulzim Basha kanë propozuar prej datës 11 Mars masa të forta mbështetëse për qytetarët dhe për biznesin. Marrja e këtyre masave është jetike për të shmangur krizën ekonomike që mund të pasojë këtë sfidë që po kalon vendi ynë.

Gjithashtu,në këtë kohë të vështirë kemi nevojë për shtimin e solidaritetit e mbështetjes ndaj njëri-tjetrit pasi jemi të gjithë bashkë në këtë sfidë.

Partia Demokratike,dega Shkodër i bën thirrje qytetarëve të vijojnë të respektojnë të gjitha masat e kërkuara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë!

Faleminderit !

913 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 10. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that
  I have truly enjoyed browsing your blog posts. After all I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 11. Link exchange is nothing else however it is just placing the other person’s blog link on your page at appropriate place and other person will also
  do similar in favor of you.

 12. I’m really enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me
  to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?
  Great work!

 13. This is really interesting, You’re a very skilled blogger.
  I have joined your feed and look forward to seeking more of your
  magnificent post. Also, I have shared your web site in my social
  networks!

 14. I was extremely pleased to discover this page.

  I want to to thank you for ones time for this wonderful
  read!! I definitely appreciated every part
  of it and I have you saved as a favorite to check out new stuff in your web site.

 15. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems
  as though you relied on the video to make your point.
  You obviously know what youre talking about, why throw away your
  intelligence on just posting videos to your blog when you could be
  giving us something enlightening to read?

 16. I do not even understand how I stopped up here, however I believed this submit used
  to be great. I don’t realize who you might
  be however certainly you’re going to a well-known blogger if you are not
  already. Cheers!

 17. What you posted was very reasonable. But, consider this, suppose you were to create a killer post
  title? I am not saying your information isn’t solid, but suppose you added something that grabbed folk’s attention? I
  mean PD Shkoder: Covid po perhapet frikshem, beni sa me shume teste – EETIMESTV.COM is a little boring.
  You could glance at Yahoo’s front page and watch how they create news headlines to get viewers
  interested. You might try adding a video
  or a pic or two to grab people interested about everything’ve got to say.
  In my opinion, it might bring your website a little livelier.
  cheap flights http://1704milesapart.tumblr.com/ cheap flights

 18. Hello, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you get a lot
  of spam responses? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can suggest?
  I get so much lately it’s driving me mad so any assistance is very much appreciated.
  quest bars http://bitly.com/3C2tkMR quest bars

 19. Howdy fantastic blog! Does running a blog similar
  to this take a large amount of work? I have very little expertise in coding but
  I had been hoping to start my own blog soon.
  Anyway, should you have any ideas or techniques for new blog owners please
  share. I understand this is off topic however I simply had to ask.
  Cheers! scoliosis surgery https://0401mm.tumblr.com/ scoliosis surgery

 20. Undeniably imagine that that you said. Your favourite justification appeared to be at the internet the
  simplest factor to bear in mind of. I say to you, I certainly get annoyed even as folks consider issues that they
  just don’t understand about. You controlled to hit the nail upon the highest
  and outlined out the whole thing without having side-effects , other people can take a signal.
  Will probably be again to get more. Thanks scoliosis surgery https://coub.com/stories/962966-scoliosis-surgery scoliosis
  surgery

 21. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something informative to read?|

 22. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a friend who was doing a little homework on this. And he actually bought me breakfast due to the fact that I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss this matter here on your website.|

 23. I think what you typed was actually very reasonable. However, what about
  this? what if you wrote a catchier title? I ain’t suggesting your
  information is not solid, however what if you added
  a post title that grabbed folk’s attention? I mean PD Shkoder: Covid po perhapet frikshem, beni sa me shume teste – EETIMESTV.COM is kinda vanilla.
  You should glance at Yahoo’s front page and note how they write article titles
  to get viewers to open the links. You might add a related
  video or a picture or two to get people excited about what you’ve written. In my opinion, it would make your blog a little livelier.

 24. you’re in reality a good webmaster. The site loading speed is incredible. It kind of feels that you are doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterpiece. you’ve performed a great process on this subject!|

 25. Hi there, simply changed into alert to your blog thru Google, and found that it’s truly informative. I’m going to be careful for brussels. I will appreciate when you continue this in future. A lot of folks will be benefited out of your writing. Cheers!|

 26. I was very pleased to find this website. I want to to thank you for your time for this fantastic read!! I definitely appreciated every bit of it and i also have you bookmarked to see new stuff in your web site.|

 27. Thanks for ones marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you
  will be a great author.I will be sure to bookmark your blog and may
  come back at some point. I want to encourage you to
  ultimately continue your great job, have a nice weekend!

 28. Definitely imagine that that you said. Your favourite reason seemed to be at the internet the easiest thing to remember of. I say to you, I definitely get annoyed whilst folks think about issues that they just do not recognise about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing with no need side-effects , folks could take a signal. Will likely be back to get more. Thank you|

 29. I am curious to find out what blog platform you happen to be using? I’m having some small security issues with my latest website and I would like to find something more secure. Do you have any recommendations?|

 30. Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and aid others like you aided me.|

 31. I’ll immediately grasp your rss feed as I can’t in finding your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Please allow me realize in order that I may subscribe. Thanks.|

 32. I do not know if it’s just me or if everybody else experiencing issues with your site. It appears like some of the text within your posts are running off the screen. Can somebody else please comment and let me know if this is happening to them too? This could be a issue with my internet browser because I’ve had this happen before. Kudos|

 33. I’ve been exploring for a bit for any high quality articles or blog posts on this sort of space . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web site. Reading this info So i am satisfied to express that I’ve an incredibly excellent uncanny feeling I found out exactly what I needed. I most indisputably will make sure to don?t disregard this website and provides it a glance regularly.|

 34. Hi! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no data backup. Do you have any methods to stop hackers?|

 35. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this superb blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will share this website with my Facebook group. Chat soon!|

 36. I’ve been browsing on-line more than 3 hours nowadays, yet I never discovered any attention-grabbing article like yours. It’s beautiful price sufficient for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made excellent content as you did, the web can be much more useful than ever before.|

 37. I was recommended this website by my cousin. I am not positive whether this submit is written by means of him as no one else recognise such distinct approximately my trouble. You’re amazing! Thank you!|

 38. Hey! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?

  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard
  work due to no backup. Do you have any methods
  to protect against hackers?

  Take a look at my blog post :: tracfone 2022

 39. What side effects can this medication cause? safe and effective drugs are available.
  https://stromectolst.com/# how much does ivermectin cost
  drug information and news for professionals and consumers. Definitive journal of drugs and therapeutics.

 40. Hey I am so grateful I found your blog page, I really found you by error, while I was researching on Yahoo for something else, Anyways I am here now and would just like to say thank you for a remarkable post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the moment but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the fantastic work.
  https://essaywritingservicebbc.com/