Mjeku jep lajmin e keq . Kjo pandemi si ajsberg, ky eshte vetem fillimi

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero në një lidhje me skype me studion e lajmeve të Fax News, ka treguar detaje nga situata në të cilën ndodhet vendi për shkak të përhapjes së koronavirusit duke thënë se ky është vetëm fillimi.

Ai ka deklaruar se parashikon që karantinimi totale të zgjas rreth 3 4 javë ndërsa pandemia deri në 4 muaj duke bërë apel nga ana tjetër, që të zbatohen të gjitha këshillat e dhëna deri më tani si dhe kufizimet që janë vënë.

Pipero tha gjithashtu se askush nuk mund të flasë për shifra por bazuar tek përvoja e vendeve të tjera, për çdo person që rezulton pozitiv ka një histori prej 10-15 personave të tjerë që e kanë marrë infeksionin

E kam konsideruar këtë epidemi si një Ajsberg në kuptimin e asaj që shohim dhe asaj që nuk shohim. Mendoj se efektin e kësaj epidemie nuk e kemi parë ndërsa në 2 3 javët në vijim do të shikojmë të tjera shifra. Në 10 raste të konfirmuara përfshihen edhe 10 15 raste të tjera në bazë të eksperiencave të kolegëve tanë në Kinë dhe Itali. Jemi në fillimet e saj dhe askush nuk mund të flasë për shifra apo se sa do të zgjas. Të paktën do të kalojnë 4 muaj për të thënë se kaq ishte për këtë vit, por kjo nuk është e thënë të jetë edhe koha e karantinimit për të cilën mendoj se është 3 4 javë.

Për masat do thoja se janë adekuate, të domosdoshme, drastike por ende nuk janë ekstreme. Duke pasur në konsideratë se e vetmja mundësi për të ulur shkallën e përhapjes është të kufizojmë kontaktet. Për mua janë masa të marra në kohën e duhur.

Nëse bëjmë pyetje Pse unë them se kurrë sduhet të pyesim pse për dje por çfarë do të bëjmë në vijim. Tia lëmë kohës të na gjykojë, edhe ne mjekët marrim kritika dhe na thonë pse nuk u bë kjo. Secili të mbrojë veten dhe duke mbrojtur veten, mbron edhe edhe shoqërinë, na lehtëson dhe na ndihmon edhe ne të tjerëve. Nuk janë pak të shtruar në spital, janë 17 Infektivi i ka të gjitha kapacitetet për të përballuar skenarin e parë, në varësi do të shtrihen në masa të tjera të parashikuara nga qeveria. Stafi mjekësor nuk rrezikohet, është i rrezikuar dhe ekspozuar. Jemi njerëz dhe mund të gabojmë, harrojmë të veshim diçka shumë të vogël për mbrojtjen personale.

Pipero ka folur edhe për 2 mjekët që kanë rezultuar pozitiv me koronavirus, duke thënë se edhe mjhekët gabojnë, ndërsa ka argumentuar se në rastin konkret ndodhi për shkak të mosbashkëpunimit mjek pacient.

Sa i takon 2 mjekëve pozitiv, ka ardhur për shkak të mos njohjes së situatës dhe mosbashkëpunimit për historinë e udhëtimit. Çdo qytetar që ka udhëtuar në zonat e transportimit të sëmundjes të telefonojë, të mos vrapojë drejt nesh dhe të infektojë edhe ata që e shoqërojnë apo edhe stafin mjekësor. Ata që kanë pasur kontakt me persona që kanë rezultuar pozitiv, duhet të vetëkarantinohen, dhe nëse kolla sidomos, temperatura dhe problemet në frymëmarrje vijojnë pas 14 ditësh, të marrin në telefon 127 Një thirrje edhe për personat në tërësi, të mos telefonojnë ju lutem në çdo rast urgjencën.  Frika dhe paniku janë aleati i virusit, i yni është kujdesi, ndiqni sa më shumë e korrektësisht këshillat, uji dhe sapuni janë mjetet më të mira edhe pak alkool sdo ishte keq , tha Pipero.

184 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 11. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 12. If you are going for most excellent contents like I do, only go to see this site everyday because it gives quality contents, thanks

 13. Greetings! Very useful advice in this particular post!
  It is the little changes that will make the most important changes.

  Thanks for sharing!

 14. Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look of your website is excellent, let alone the
  content!

 15. Thanks for your marvelous posting! I actually enjoyed reading
  it, you happen to be a great author.I will always bookmark your
  blog and may come back sometime soon. I want to encourage
  you to continue your great job, have a nice afternoon!

 16. You’re so cool! I do not suppose I’ve truly read anything
  like that before. So nice to discover somebody with unique
  thoughts on this subject. Seriously.. thank you for starting this
  up. This site is something that is needed on the
  web, someone with a bit of originality!

 17. I have to point out my gratitude for your generosity supporting visitors who have the need for help on this one subject matter.
  Your personal commitment to passing the message throughout appeared to be certainly
  important and have all the time permitted associates
  like me to get to their goals. Your personal valuable tutorial can mean a lot to
  me and a whole lot more to my mates. Thank
  you; from all of us.

  my blog http://800ws.net

 18. Hello there, I discovered your website by means of Google at the same time as looking for a comparable matter, your website got here
  up, it seems to be great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Also visit my webpage … Gold Leaf CBD

 19. I was wondering if you ever thought of changing the layout of your
  site? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people
  could connect with it better. Youve got an awful lot of text for
  only having one or two pictures. Maybe you
  could space it out better?

 20. I’ve been exploring for a little bit for any high quality articles or blog posts in this sort of space .

  Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web
  site. Studying this info So i am glad to express that
  I’ve a very good uncanny feeling I found out exactly what I needed.
  I such a lot indisputably will make certain to don?t fail to remember this web site and give it a glance regularly.

 21. Hey there! This is kind of off topic but I need some guidance from
  an established blog. Is it hard to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.

  I’m thinking about creating my own but I’m not sure where
  to start. Do you have any tips or suggestions? Thank you quest bars http://j.mp/3jZgEA2 quest bars

 22. Hmm it looks like your site ate my first comment
  (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I
  submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to everything.

  Do you have any tips for novice blog writers? I’d definitely appreciate
  it. cheap flights http://1704milesapart.tumblr.com/ cheap flights

 23. naturally like your website but you have to test the spelling on several of your posts.
  A number of them are rife with spelling problems and
  I find it very bothersome to inform the truth on the other hand I’ll definitely come again again.

 24. Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!

  Many thanks

 25. I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout
  on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days.

 26. Hey I am so grateful I found your website,
  I really found you by mistake, while I was searching on Digg for something else, Nonetheless I am here
  now and would just like to say thanks a lot for a tremendous
  post and a all round exciting blog (I also love
  the theme/design), I don’t have time to look over it all at the moment but I have bookmarked it
  and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a
  lot more, Please do keep up the great work.

 27. This is the right site for anyone who wishes to find out about this topic.
  You realize so much its almost hard to argue with you (not that
  I personally would want to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic that’s
  been written about for years. Wonderful stuff,
  just great!

 28. After I initially left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments
  are added- checkbox and now every time a comment is
  added I receive four emails with the exact same comment. There has to
  be a way you can remove me from that service? Cheers!

 29. Hey there, You’ve done an incredible job.
  I’ll definitely digg it and personally recommend to my friends.
  I am confident they’ll be benefited from this
  web site.

  My web page :: 2022

 30. Do you mind if I quote a couple of your posts as long
  as I provide credit and sources back to your blog? My blog is in the
  exact same niche as yours and my users would certainly benefit from
  a lot of the information you provide here. Please let me know if this ok with you.
  Cheers!

 31. Simply want to say your article is as astounding. The clarity to your put
  up is just nice and i could suppose you are knowledgeable in this subject.
  Fine with your permission allow me to clutch your RSS feed to stay updated with coming near near post.
  Thanks a million and please continue the rewarding
  work.

  Here is my web-site … coupon

 32. Hey I know this is off topic but I was wondering if
  you knew of any widgets I could add to my blog that
  automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was
  hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 33. Generally I do not learn post on blogs, however I wish to
  say that this write-up very forced me to check out and
  do so! Your writing taste has been surprised me.
  Thank you, quite nice article.

 34. I am not sure where you are getting your information, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for magnificent information I was looking for this information for my mission.

Leave a Reply

Your email address will not be published.