Koronavirusi / Në kafe, rrugë e makina! Identifikohen 100 persona që hynë nga Italia dhe su vetëizoluan për 14 ditë

Policia e Shtetit ka identifikuar në terren nga kontrollet mbi 100 persona që ditët e fundit kanë hyrë në Shqipëri nga Italia dhe nuk janë vetëkarantinuar duke shkelur rregullat. Personat në fjalë janë gjetur në Tiranë, Durrës, Fier dhe në Shkodër në makina dhe kafene. Ata janë shoqëruar nga policia në shtëpi dhe janë këshilluar që të mos dalin, ndërsa duke filluar nga nesër do të rikontrollohen nëse janë të vetëizoluar apo jo. Mes atyre që kanë shkelur rregullat e vetëizolimit 14 ditor janë edhe gra e vajza.

“Deri në këto momente, nga ora 17 00 dhe deri tani janë identifikuar mjaft persona që kanë ardhur nga Italia në periudhën 2 javore. Në Durrës, në Tiranë, në Fier, në Shkodër janë identifikuar persona nga këto kontrolle. Dhe është një numër që i kalon 100 persona. Durrësi, Tirana, Fieri, Shkodra dhe po ti mbledhësh të gjitha janë 100 persona që kanë hyrë 2 javët e fundit nga Italia” tha drejtori i Rendit Publik në Policinë e Shtetit, Albert Dervishaj.

Që prej orëve të pasdites, forca policore speciale të FNSH-së, Patrullat e Përgjithshme dhe Forcat e Posaçme “Shqiponjat” në bashkëpunim me patrulla ushtarake, kanë ngritur rreth 70 pika kontrolli në 8 qytetet kryesore dhe ato me risk të shtuar, për parandalimin e përhapjes së COVID19. Patrullat, të stacionuara apo të lëvizshme po vijojnë të kontrollojnë drejtuesit e mjeteve apo pasagjerët që ditët e fundit kanë udhëtuar në vendet e prekura gjerësisht nga koronavirus. Për këta qytetarë parashikohet të vetëkarantinohen deri në 14 ditë, në të kundërt Policia do ti gjobisë.

“Në kuadër të masave parandaluese për koronavirusin, të gjithë ata që hyjnë në Shqipëri dhe vijnë nga zonat e kuqe nga shteti fqinj Itali, zona në izolim, duhet të vetëkarantinohen për 14 ditë në shtëpitë e tyre, dhe do të jenë nën mbikëqyrjen e mjekëve. Nëse një person nuk e zbaton këtë urdhër, do të merren masa administrative siç parashikohen në nenin 35 të ligjit numër. 15/2016 për parandalimin dhe luftimin e infeksioneve dhe sëmundjeve infektive. Gjoba arrin deri në 5 qind mijë lekë të rinj ky ishte vendimi i marrë në datë 9 mars, por duket se nuk i ka trembur.

Kontrollet dhe më pas identifikimin, policia e bën në bazë të listës së marrë nga sistemi “Tims” të personave që kanë hyrë në Shqipëri në ditët e fundit nga Italia dhe vendet e tjera të prekura me koronavirus.

1 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 11. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 12. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 13. Somebody necessarily assist to make significantly articles I’d state.
  This is the very first time I frequented your web page
  and to this point? I amazed with the research you made to create this actual put
  up extraordinary. Wonderful task!

 14. Great post. I was checking constantly this blog and I am impressed!
  Very helpful information specifically the last part :
  ) I care for such info a lot. I was looking for this particular information for a very long time.
  Thank you and best of luck.

 15. I am not sure where you’re getting your info, but great topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding
  more. Thanks for excellent information I was looking for this information for my mission.

 16. I do trust all the ideas you’ve presented to your post. They are very convincing and
  will certainly work. Nonetheless, the posts are too short
  for newbies. May just you please extend them a bit from
  subsequent time? Thank you for the post.

 17. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your
  blog? My blog site is in the very same area of interest as yours
  and my visitors would definitely benefit from a lot of the information you provide
  here. Please let me know if this okay with you. Thanks!

 18. Great weblog right here! Also your site loads up very fast!
  What host are you the usage of? Can I am getting your affiliate
  link on your host? I wish my site loaded up as fast
  as yours lol

 19. Hey! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to take
  a look. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!
  Fantastic blog and superb design and style.

 20. The other day, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to see if it can survive a 30 foot drop,
  just so she can be a youtube sensation. My apple
  ipad is now destroyed and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to
  share it with someone!

 21. Oh my goodness! Impressive article dude!
  Thank you, However I am having issues with your RSS.
  I don’t know why I am unable to join it. Is there anyone else getting similar RSS issues?
  Anyone that knows the answer will you kindly respond?
  Thanks!!

 22. What i don’t understood is in truth how you’re no
  longer really a lot more well-preferred than you
  may be now. You’re so intelligent. You realize thus considerably on the subject of this matter, made me personally imagine it from so many various angles.
  Its like men and women are not interested until it’s something to accomplish with Woman gaga!

  Your personal stuffs great. Always take care of it up!

 23. My brother suggested I would possibly like this web site.

  He used to be totally right. This submit actually made my day.

  You can not imagine just how a lot time I had spent for this
  info! Thanks!

 24. Please let me know if you’re looking for a writer for your site.
  You have some really good articles and I feel I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please send me an e-mail if interested. Thank you!

 25. I think this is among the most important info for me. And i’m glad reading your article.
  But want to remark on few general things, The web site style is ideal,
  the articles is really great : D. Good job, cheers

 26. Hi! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog post
  or vice-versa? My blog goes over a lot of the same topics
  as yours and I think we could greatly benefit from each
  other. If you happen to be interested feel free to send me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Awesome blog by the
  way!

 27. Heya just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading properly.

  I’m not sure why but I think its a linking issue.

  I’ve tried it in two different web browsers and both show
  the same outcome.

 28. For employers, we’ve focused our investigation on pricing, candidate attain, and how properly the platform vets candidates ahead of they make
  it to your inbox.

  Review my site – Effie

 29. Excellent post. Keep posting such kind of information on your page.
  Im really impressed by it.
  Hey there, You have performed an incredible job. I will definitely digg it and individually
  suggest to my friends. I am sure they’ll be benefited from this
  website.

 30. The second group of participants integrated three regional government officers ftom the City of Incheon, where the new
  integrated resort is positioned.

  Feel free to surf to mmy homepage; Dena

 31. You can also enjoy an interactive story-driven slot game from our “SlotoStories” series or a
  collectible slot game like ‘Cubs & Joeys”!

  Review my web-site: Darla

 32. Then the story jumps back in time to show Moo-sik as a resourceful youngster, the son of
  a poor illiterate mother and a petty gangster who is
  regularly in jail.

  Also visit my web blog :: Meredith

 33. In thee contemporary age, the typical Korean punter likes to bet on sports such as soccer, basketball,
  and many racetracks and motorsports.

  My web blog … Keira

 34. It’s genuinely very difficult in this busy life to listen news on Television, so I only use world wide web
  for that reason, and get the newest news.

  Feel free to visit my page Deloras

 35. I’ve classified these jobs into the following categories and added an average hourly rate (US$) to give you an thought of what sort of
  spend to expect.

  Visit my blg … Hilton

 36. “Casino” tells the story of a man, after dubbed the king of the casino,
  who lost everything he has in an unfortunate chain of events.

  Here is my web page – Monica