Koronavirusi u shpall nga OBSH virus pandemik, por çfarë është pandemia?

Ne nuk duhet të jemi shumë të etur për të shpallur një pandemi pa një analizë të kujdesshme dhe pa një analizë të qartë të fakteve, tha ai, duke përmendur thirrjet për një deklaratë nga disa politikanë dhe gazetarë.

Vërejtjet e tij vërtiten rreth një pyetje kryesore Çfarë u nevojitet ekspertëve që ta etiketojnë një sëmundje një pandemi?

Një pandemi është një sëmundje e re që është përhapur globalisht, sipas OBSH së. Duke qenë se shumica e njerëzve nuk janë imun ndaj kësaj sëmundje të re, ajo mund të përhapet përtej parashikimit.

Pandemitë, siç kanë shpjeguar disa ekspertë, nuk flasin për ashpërsinë e një sëmundjeje, vetëm për shtrirjen e saj gjeografike.

Kalimi nga epidemitë lokale në një pandemi globale, sipas OBSH-së, mund të ndodhë shpejt ose gradualisht, siç tregohet nga vlerësimi global i rrezikut, bazuar kryesisht në të dhënat virologjike, epidemiologjike dhe klinike.

Megjithatë, për momentin, OBSH thotë se koronavirusi nuk ka pasur një transmetim të qëndrueshëm dhe intensiv në komunitet ose nuk ka shkaktuar viktima në shkallë të gjerë.

Kina ka më pak se 80 000 raste në një popullsi prej 1 4 miliardë banorësh, shpjegoi OBSH. Në pjesën tjetër të botës ka 2 790 raste në një popullsi prej 6 3 miliardë banorësh.

18 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 10. https://amd1080.com/woori/
  Excellent goods from you, man. I’ve consider your stuff prior to andd youu are simply too great. I really like whaat you’ve obtained right here, certainly like what you’re staing and the way during which you are saying it. You are making iit entertaiing and you still care for tto keep it sensible. I can’t wait to read far more from you. That is really a great website.

 11. Excellent blog here! Also your website loads up fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol

Leave a Reply

Your email address will not be published.