Rama vihet në siklet nga Lavrov, përmend Bashën për të dalë nga situata. Si gënjeu kryeministri

Bllofi i Ramës në konferencën e shtypit me Lavror, nuk tregoi vetëm faktin që ai dhe qeveria e tij nuk e kanë haberin e politikës së jashtme. Si kryeministër dhe ministër i jashtëm, nuk kishte asnjë informacion për marrëveshjen e vitit 2004 mes Shqipërisë dhe Rusisë. Deklaroi me vetësigurinë që karakterizon të paditurin, se që nga koha e Stalinit (në fakt prishka u bë në kohën e Hrushovit) nuk ka rënë as telefoni mes Tiranës dhe Moskës.

Lavrov, që është një ndër diplomatët më me përvojë në arenën nderkombëtare, shfrytëzoi rastin ta nxirrte bllof, por edhe të kujtonte se traktati i miqësisë dhe bashkëpunimit i nënshkruar, nuk.ishte ratifikuar nga pala shqiptare.

Nxorri kështu që problem për të cilin Kryeministri ministër i Jashtëm nuk mund të mos ishte në dijeni. Një informacion që ai duhet ta kishte marrë me vete në vend të gazetarëve – shtëpiakë. Në vend të ndjesës për ate përfaqësim të sikletshëm që po i bënte Shqipërisë dhe OSBE- së, Rama përfitoi që me të njëjtin shkëlqim injorance, te sulmonte kryetarin e Partisë Demokratike.

“Po ka pasur një marrëveshje të nënshkruar mes jush dhe udhëheqësit të sotëm të opozitës sepse ka qenë Ministër i Jashtëm i asaj kohe por më duhet ti mbetem parimit që diçka që është nënshkruar nga qeveria e mëparshme natyrisht nuk është se nuk duhet pranuar nga qeveria aktuale. Kur të kthehem në vend do ta shoh me kujdes dhe do tju dëshmoj që unë them çfarë bëj dhe bëj çfarë them” tha Rama, me të njëjtën lehtësi që flet para Gramoz Ruçit, duke bërë një tjetër gabim.

Në 2004 ka qenë Fatos Nano Kryeministër dhe Kastriot Islami Ministër i Jashtëm. Pas 2005 Kastriot Islami ishte një nga njerëzit më të afërt të Ramës, por kryeministri ishte duke menduar tjetër gjë.

Ai e kishte mendjen tek procesi gjyqësor kundër Lulzim Bashës me akuzën për financimet ruse. Një proces qesharak, që mori përgjigje negative nga gjykata në shkallën e parë. Apelimi i vendimit të gjykatës nga 2 prokurorë me shumë halle përpara Vettingut, u shpjegua sot në konferencën e shtypit, kur gjuha e Ramës shkoi atje ku dhimbte dhembi. Megjithëse shkoi me pompozitetin e Presidentit të Radhës së OSBE, megjithëse po dështonte të dukej serioz në një sprovë delikate, ai përsëri nuk e tejkaloi dot mentalitetin e politikanit dallkauk që sundon me të gjitha mjetet një vend të vogël.

E vetmja e mirë që erdhi nga ky turpërim, ishte se u bë akoma më e qartë që provat kundër Bashës në çështjen e lobimit rus i mbledh Rama, i paraqet me hundën mbyllur prokuroria, dhe i rrëzon gjykata.

(Dosja.al)

220 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 11. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 12. I have been exploring for a little bit for any high-quality articles or weblog posts in this sort of space .

  Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site.

  Studying this information So i’m glad to show that I’ve an incredibly excellent uncanny feeling I discovered just what I needed.
  I so much unquestionably will make certain to don?t omit this site and provides it a
  look on a constant basis.

 13. I’m extremely impressed with your writing skills and also with
  the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Either way keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this
  one today.

 14. It’s really a cool and helpful piece of information. I am glad
  that you shared this useful info with us. Please stay us informed like
  this. Thank you for sharing.

 15. You could certainly see your skills in the article you write.
  The world hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe.
  Always go after your heart.

 16. Terrific work! This is the type of information that are meant to be shared
  across the net. Shame on Google for now not positioning this post higher!
  Come on over and visit my web site . Thanks =)

 17. I think this is one of the most vital info for me. And i
  am glad studying your article. However want to remark on some
  general issues, The web site taste is perfect, the articles is actually excellent
  : D. Good process, cheers

 18. Just wish to say your article is as astonishing.
  The clarity in your post is just excellent and i can assume you’re
  an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post.
  Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

 19. I am curious to find out what blog system you happen to be
  using? I’m having some minor security problems with my latest site and I
  would like to find something more safeguarded.
  Do you have any recommendations?

 20. Thank you for the auspicious writeup. It in truth was once a
  enjoyment account it. Look complex to more introduced agreeable from you!
  By the way, how could we be in contact?

 21. Yesterday, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views.
  I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 22. Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
  I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful info.
  Thanks for the post. I’ll certainly return.

 23. Just wish to say your article is as surprising. The clarity to your submit is just great and i
  can suppose you are an expert in this subject. Well together
  with your permission let me to seize your feed to keep up to date with coming near near
  post. Thank you one million and please continue the gratifying
  work.

 24. Excellent beat ! I wish to apprentice at the same time
  as you amend your web site, how could i subscribe for a weblog
  site? The account helped me a applicable deal. I have been tiny bit familiar of this your broadcast offered
  vibrant clear idea

 25. Generally I don’t learn post on blogs, however I would like to
  say that this write-up very compelled me to take a look at and do
  so! Your writing style has been surprised me. Thanks, very nice post.

 26. Have you ever thought about writing an e-book or guest authoring on other blogs?
  I have a blog centered on the same ideas you
  discuss and would love to have you share some stories/information. I
  know my audience would enjoy your work. If you are even remotely interested,
  feel free to shoot me an e mail.

 27. I like the helpful info you provide in your
  articles. I’ll bookmark your weblog and check again here frequently.
  I am quite sure I will learn plenty of new stuff right here!
  Good luck for the next!

 28. I’ve been browsing on-line greater than 3 hours lately, but I never discovered any attention-grabbing article like yours.
  It’s pretty value sufficient for me. Personally, if all site owners and
  bloggers made excellent content material as you did,
  the net will be a lot more useful than ever before.

 29. I’m not that much of a online reader to be honest but your sites really nice,
  keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back down the road.
  Cheers

 30. I have been browsing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours.

  It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made good content
  as you did, the net will be a lot more useful than ever before.

 31. I don’t even know the way I stopped up right here, however I believed this put up was great.

  I don’t know who you might be but certainly you are going to a famous blogger if you happen to aren’t already.
  Cheers!

 32. Heya superb website! Does running a blog similar to this take a lot of
  work? I have absolutely no expertise in computer programming however I had
  been hoping to start my own blog soon. Anyhow, if you have any ideas or techniques for new blog owners please share.
  I know this is off topic but I just had to ask. Many thanks!

 33. whoah this blog is great i really like reading your posts.

  Keep up the good work! You already know, a lot of persons are hunting round for this
  information, you can aid them greatly.

 34. I’m extremely inspired along with your writing abilities as smartly
  as with the structure to your weblog. Is that this a paid topic or did you
  customize it yourself? Either way stay up the excellent quality
  writing, it’s uncommon to peer a nice weblog like this one
  today..

 35. Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your
  website, how could i subscribe for a blog website?
  The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 36. I do not know whether it’s just me or if perhaps everybody else experiencing
  problems with your blog. It looks like some of the written text in your posts are running off the screen. Can someone else please
  provide feedback and let me know if this is happening to them
  too? This may be a problem with my internet browser because I’ve had this happen previously.
  Thanks

 37. Holymoly that’s crazy man! Thank you so much I really
  appreciate for this man. Can i show my value on change your life and if you want
  to have a checkout? I will definitly share
  info about how to find hot girls for free I will be the one showing values from now on.

 38. Heya are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying
  to get started and create my own. Do you require any html coding
  expertise to make your own blog? Any help would be greatly
  appreciated!

 39. Thanks for ones marvelous posting! I quite enjoyed reading it,
  you might be a great author. I will always bookmark your blog and will eventually come back down the road.
  I want to encourage one to continue your great work, have
  a nice day!

 40. Excellent goods from you, man. I have have in mind your stuff previous to and you’re simply extremely fantastic.

  I really like what you’ve acquired right here, really like what you’re
  saying and the way in which you say it. You’re making it entertaining and you still care for to stay it sensible.
  I can not wait to read far more from you. This is actually
  a tremendous website.

 41. Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you, However I am experiencing problems with your RSS.
  I don’t understand the reason why I cannot join it.
  Is there anybody else getting identical RSS problems?
  Anyone who knows the answer will you kindly respond? Thanks!!

 42. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d most certainly donate
  to this fantastic blog! I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding
  your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will share this website
  with my Facebook group. Talk soon!

 43. My programmer is trying to persuade me to move to
  .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a variety of websites for about
  a year and am worried about switching to another platform.
  I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it?

  Any kind of help would be really appreciated!

 44. You really make it seem really easy with your
  presentation however I in finding this topic to be
  actually something which I believe I might by
  no means understand. It kind of feels too complex and very broad for me.
  I’m taking a look forward on your subsequent put up,
  I’ll try to get the hang of it!

 45. Awesome blog! Do you have any suggestions for aspiring writers?
  I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost
  on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for
  a paid option? There are so many choices out there that I’m completely confused ..

  Any suggestions? Kudos!

 46. Attractive section of content. I simply stumbled upon your
  website and in accession capital to assert
  that I get actually loved account your blog posts.
  Anyway I’ll be subscribing to your augment or even I success you get admission to persistently quickly.

 47. Hello there! I could have sworn I’ve visited this web site before but after
  going through some of the articles I realized it’s new to me.

  Nonetheless, I’m certainly happy I discovered it and I’ll
  be book-marking it and checking back regularly!

 48. Definitely believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the
  net the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they plainly do not know about.
  You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people can take a
  signal. Will probably be back to get more. Thanks

 49. This design is incredible! You obviously know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great
  job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 50. My brother suggested I may like this web site. He was totally
  right. This post actually made my day. You can not believe just how a lot time I
  had spent for this info! Thank you!

 51. You’re so awesome! I do not think I’ve truly read something like this before.
  So nice to discover someone with a few original thoughts
  on this topic. Really.. many thanks for starting this up.
  This site is something that is needed on the web, someone with a bit of originality!

 52. Wonderful site. A lot of useful info here. I am sending it to
  a few buddies ans also sharing in delicious. And naturally, thank you in your effort!

 53. Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look of your website is
  excellent, let alone the content!

 54. Hey there! Quick question that’s entirely off topic.

  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My site looks weird when browsing from my iphone 4.
  I’m trying to find a template or plugin that might be able to fix this issue.
  If you have any recommendations, please share.
  Thank you!

 55. Howdy would you mind letting me know which web host you’re working with?
  I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog
  loads a lot quicker then most. Can you recommend a good web hosting provider at a reasonable price?
  Thanks, I appreciate it!

 56. I’m no longer certain where you’re getting your info, but good topic.

  I needs to spend a while studying more or figuring out more.
  Thank you for wonderful info I used to be in search of this info for my mission.

 57. Have you ever thought about publishing an e-book or guest authoring on other sites?
  I have a blog centered on the same ideas you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my audience
  would enjoy your work. If you’re even remotely interested,
  feel free to shoot me an e-mail.

 58. Hello! Do you know if they make any plugins to safeguard
  against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve
  worked hard on. Any suggestions?

 59. I have been browsing online more than three hours
  today, yet I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made good content as you did,
  the internet will be a lot more useful than ever before.

 60. I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice, keep it up!
  I’ll go ahead and bookmark your website to come back
  later on. All the best

 61. Thanks for some other informative web site. The place
  else could I am getting that kind of information written in such an ideal manner?
  I have a venture that I’m simply now running on, and I have been on the glance out for such information.

 62. I think this is one of the so much important info for me.

  And i’m satisfied studying your article. But want to remark on few normal things, The site taste is great, the articles is in reality
  nice : D. Just right process, cheers

 63. Read information now. Definitive journal of drugs and therapeutics.
  medication for ed
  drug information and news for professionals and consumers. Some are medicines that help people when doctors prescribe.

 64. Comprehensive side effect and adverse reaction information. Get information now.
  medications for ed
  Learn about the side effects, dosages, and interactions. Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 65. Prescription Drug Information, Interactions & Side. Long-Term Effects.
  [url=https://viagrapillsild.com/#]sildenafil online pharmacy india[/url]
  Comprehensive side effect and adverse reaction information. All trends of medicament.

 66. Best and news about drug. Definitive journal of drugs and therapeutics.
  tadalafil prescription
  Comprehensive side effect and adverse reaction information. drug information and news for professionals and consumers.

 67. Some are medicines that help people when doctors prescribe. Learn about the side effects, dosages, and interactions.
  https://tadalafil1st.online/# buy tadalafil from india
  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Read here.

 68. One other issue is when you are in a circumstance where you don’t have a co-signer then you may really need to try to exhaust all of your educational funding options. You will discover many awards and other scholarships or grants that will give you money to help you with institution expenses. Thanks for the post. ラ ブ ド ー ル

Leave a Reply

Your email address will not be published.