Veshje popullore shqiptare në kartolinat e hershme që qarkulluan në të gjithë botën

Veshje popullore shqiptare në kartolinat e hershme që qarkulluan në të gjithë botën . Pasuria dhe shumëllojshmëria e veshjeve popullore shqiptare u fotografuan për herë të parë në fund të shekullit të nëntëmbëdhjetë dhe në fillim të shekullit të njëzetë. Izolimi tradicional i shqiptarëve nga pjesa tjetër e Evropës bënë që veshjet popullore të shfaqnin tipare të veçanta dhe shpesh të rralla, të cilat mahnitën udhëtarët e parë evropianë.

Në Malësinë e Veriut çdo fis, bile çdo luginë dhe çdo fshat, kishte veshje të veta të cilat ishin të dukshme për popullatën në përgjithësi. Veshjet popullore tregonin jo vetëm përkatësinë fisnore dhe fetare, por edhe – për femrat në shumë raste – nëse gruaja në fjalë ishte e martuar apo jo. Veshjet popullore shqiptare ishin në përdorim të përgjithshëm deri në vitet ‘30, dhe në disa treva shqiptare edhe pas Luftës së Dytë Botërore. Madje edhe në dhjetëvjeçarët e parë të shekullit të njëzetenjë nuk është gjë e rrallë të shohësh gra të cilat përdorin veshje popullore përditë, apo të paktën në ditën e pazarit. Kjo vlen në radhë të parë për Veriun e Shqipërisë në rrethet e Shkodrës, të Malësisë së Madhe, të Lezhës dhe të Mirditës, por veshjet shfaqen tek-tuk edhe në zonat e thella të Shqipërisë së Jugut, të Kosovës, të Malit të Zi dhe të Maqedonisë. Mirëpo, për fat të keq, globalizimi po i zhduk këto veshje me shpejtësi të madhe.


Gjatë tre dhjetëvjeçarëve të parë të shekullit të njëzetë fotografitë e veshjeve popullore u shndërruan në kartolina dhe, si në vendet e tjera, këto të fundit u futën në qarkullim për shitje. Kjo përmbledhje kartolinash të hershme na vjen nga fondet e Qendrës për Studime Shqiptare (Centre for Albanian Studies) në Londër, së cilës i jemi mirënjohës. Në fund duhet theksuar se kjo përmbledhje ofron në radhë të parë kostumet e Veriut. Arsyeja e mungesës së veshjeve të Jugut nuk është se ato janë më pak të bukura apo më pak interesante, por thjesht sepse fotografët e parë dhe, rrjedhimisht, kartolinat e para erdhën nga Veriu.

Robert Elsie

902 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 11. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 12. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 13. Hi there! This post could not be written much better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I will send this information to him. Pretty sure he’ll have a great read. I appreciate you for sharing!
  https://txt2080.com/

 14. read more info https://bookmarkfeeds.stream/story.php?title=have-real-like-sex-knowledge-of-silicon-dolls#discusshttps://pastebin.pl/view/05bcdc62https://penzu.com/p/7fa65e2fhttps://bookmarkingworld.review/story.php?title=essential-recommendations-to-remember-prior-to-obtaining-sex-using-a-sex-doll#discusshttp://www.fitbudds.com/members/sexdoll732/activity/237333/https://bookmarking.stream/story.php?title=buy-some-new-adult-desires-with-real-sex-dolls#discusshttps://2.gp/a7uUehttp://lovedoll241.booklikes.com/post/3296296/purchase-mini-sex-dolls-online-at-sldolls-comhttps://firsturl.de/O2794r4https://www.instapaper.com/p/visechillpvcarcher0http://10lance.com/story.php?title=7-exciting-information-about-rubber-love-dolls-edition-2020#discusshttp://tinyurl.com/cqeekc15https://www.cloudflare.com/5xx-error-landing/https://is.gd/W03aTnhttps://bookmarkspot.win/story.php?title=man-sex-dolls-getting-pleasure-to-both-men-and-women#discusshttp://ryde.jacobbeasley.com/members/sexdoll817/activity/146715/https://saveyoursite.win/story.php?title=tips-for-a-practical-sex-doll-experience#discusshttps://postheaven.net/lovedoll759/acquire-mini-sex-dolls-on-the-internet-at-sldolls-comhttps://s.id/szUophttps://pbase.com/topics/lovedoll750/how_to_get_a_fabulous_mini_shttps://ondashboard.win/story.php?title=the-best-way-to-separate-higher-grade-and-sub-standard-sex-dolls#discusshttps://bookmarks4.men/story.php?title=crucial-recommendations-to-recollect-ahead-of-having-sex-which-has-a-sex-doll#discusshttp://mensshirts.lalbug.net/story.php?title=why-rubber-dolls-are-at-the-least-actual-scorching-women-8211-4-sexy-qualities#discusshttps://sportbookmark.stream/story.php?title=top-ten-misconceptions-about-true-sex-dolls#discusshttps://zenwriting.net/sexdoll947/miniature-sex-dolls-purchase-on-the-nethttps://lessontoday.com/profile/sexdolls893/activity/150648/https://bookmark4you.win/story.php?title=mechanical-sex-dolls-how-your-doll-brings-you-enjoyment#discusshttp://sqworl.com/kvlfa3http://isarflossfahrten.net/story.php?title=7-effortless-guidelines-show-them-a-love-doll-on-your-spouse-or-lover#discuss

 15. With slots of fun to be enjoyed by all, from traditional fruity retro reels or modern-themed slots, you’re bound to find something for yourself here, that you enjoy. This includes a spin-tacular no deposit bonus on us, when you register with Mr Spin’s mobile casino today! Other than no deposit bonuses, you can also play free slots with the demo-mode. Completing the CAPTCHA proves you are a human and gives you temporary access to the web property. From 26 April 2022, visitors can visit our gated attractions in any group size and Vaccination-Differentiated Safe Management Measures (VDS) will no longer be required upon entry. Refer to MOH guidelines for more information. In this concise, no-nonsense guide, we will provide you with the top three online casinos in NJ that give you the best value for your money. Armed with this knowledge, you will be able to stretch your gambling bankroll further, boost your chances of winning, and, perhaps most importantly, have much more fun playing more of your favorite games without risking any additional cash. https://www.rogershood.com/community/profile/claire53j004272/ Bearing the above mentioned facts in mind, it’s no wonder so many Canada online casinos use NetEnt software games. Over 60 casinos currently offer NetEnt games, giving players a wide variety of casinos to choose from when deciding where to play. If you’re wondering which NetEnt casino to join, we’ve made things easier. We have ranked the top casinos that use the Swedish developer’s software, so you don’t have to research yourself. Our NetEnt casino list offers the top Canadian operators with NetEnt games you can put your trust in. (%) A live casino has a dealer, whereas most if not everyone uses a random number generator. In fact, they do a great job of enhancing your experience while also offering all the associated benefits that come with playing online. If you are considering a Canadian LIVE Dealer Casino, make sure that they have plenty of tables and dealers always opening. You can see if an online casino has enough resources to meet peak demand by looking at the naming convention of their tables games. For instance:

 16. Greetings from Los angeles! I’m bored at work so I decided to check out your blog on my iphone during lunch break. I enjoy the info you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how quick your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, good site!|

 17. Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I’ll be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll certainly return.|