Zbulohet arsyeja pse koronavirusi godet më shumë burrat se gratë

Gratë rritin përgjigje më të forta imune ndaj infeksionit, thonë shkencëtarët. Dhe në Kinë, burrat pinë duhan në një numër shumë më të madh.

Koronavirusi që e ka origjinën në Kinë ka përhapur frikën dhe ankthin në të gjithë botën. Por ndërsa virusi ka kursyer kryesisht një grup të prekshëm – fëmijë – duket se përbën një kërcënim të veçantë për moshat e mesme dhe të moshuarit, veçanërisht burrat.

Këtë javë, Qendra Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve publikoi analizën më të madhe të rasteve të koronavirusit deri më sot. Megjithëse burrat dhe gratë janë infektuar në një numër afërsisht të barabartë, studiuesit zbuluan, niveli i vdekjes tek burrat ishte 2.8 përqind, krahasuar me 1.7 përqind midis grave.

Shifrat janë tërhequr nga të dhënat mjekësore të pacientit, dhe kampioni mund të mos reflektojë plotësisht fushën e shpërthimit. Por pabarazia është parë edhe në të kaluarën.

Burrat gjithashtu u prekën në mënyrë disproporcionale gjatë shpërthimit të SARS dhe MERS, të cilat u shkaktuan nga koronaviruset. Më shumë gra sesa burra u infektuan nga SARS në Hong Kong në 2003, por shkalla e vdekjes tek burrat ishte 50 përqind më e lartë, sipas një studimi të botuar në Annals of Medicine Medicine.

Rreth 32 përqind e burrave të infektuar me Sindromën e frymëmarrjes të Lindjes së Mesme vdiqën, krahasuar me 25.8 përqind të grave.

Një numër faktorësh mund të ndikojnë kundër burrave në epideminë aktuale, thonë shkencëtarët, përfshirë disa që janë biologjikë, dhe disa që janë të rrënjosur në stilin e jetës.

Kur bëhet fjalë për një përgjigje imune kundër infeksioneve, burrat janë seksi më i dobët. Ky është një model që kemi parë në shumë infeksione virale të traktit respirator – burrat mund të kenë rezultate më të këqija,” tha Sabra Klein, një shkencëtar që studion ndryshimet seksuale në infeksionet virale dhe përgjigjet e vaksinimit në Shkollën e Johns Hopkins Bloomberg të Shëndetit Publik .

Ne e kemi parë këtë me viruse të tjera. Gratë i luftojnë më mirë, shtoi ajo. Gratë gjithashtu prodhojnë përgjigje më të forta imune pas vaksinimeve, dhe kanë përgjigje të përmirësuara immune.

“Është diçka në lidhje me sistemin imunitar te femrat që është më ekselente”, tha Dr. Janine Clayton, drejtore e Zyrës së Kërkimit për Shëndetin e Grave në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë.

Por ka një çmim të lartë, ajo shtoi: Gratë janë shumë më të ndjeshme ndaj sëmundjeve autoimune, si artriti reumatoid dhe lupus, në të cilin sistemi imunitar zhvendoset në mbivendosje dhe sulmon organet dhe indet e trupit.

Gati 80 përqind e atyre me sëmundje autoimune janë gra, vuri në dukje Dr. Clayton. Arsyet që gratë kanë reagime më të forta imune nuk janë plotësisht të qarta dhe hulumtimi është ende në një fazë të hershme, këshillojnë ekspertët.

Një hipotezë është se sistemet imune më të forta të grave u japin një avantazh mbijetesës pasardhësve të tyre, të cilët imunizojnë antitrupa nga qumështi i nënave që ndihmojnë në largimin e sëmundjes ndërsa sistemet imune të foshnjës ende po zhvillohen.

Një sërë faktorësh biologjikë mund të jetë përgjegjës, përfshirë estrogjenin e hormonit seksual femëror, i cili duket se luan një rol në imunitetin, dhe fakti që gratë mbajnë dy kromozome X, të cilat përmbajnë gjene të lidhura me imunitetin. Burrat, natyrisht, mbajnë vetëm një.

Eksperimentet në të cilat minjtë u ekspozuan ndaj koronavirusit SARS zbuluan se meshkujt ishin më të ndjeshëm ndaj infeksionit sesa femrat, një pabarazi që u rrit me moshën. Kishin një përgjigje imune më të ulët dhe ishin më të ngadalshëm për të pastruar virusin nga trupat e tyre. Ata pësuan më shumë dëme në mushkëri dhe vdiqën me ritme më të larta, tha Dr. Stanley Perlman, profesor i mikrobiologjisë në Universitetin e Ioëa-s i cili ishte autori i lartë i studimit.

Kur studiuesit bllokuan estrogjenin në femrat e infektuara ose hiqnin vezoret e tyre, ata kishin më shumë të ngjarë të vdisnin, por bllokimi i testosteronit te minjtë mashkull nuk bëri asnjë ndryshim, duke treguar që estrogjeni mund të luajë një rol mbrojtës.

Sjelljet shëndetësore që ndryshojnë nga seksi në disa shoqëri mund të luajnë gjithashtu një rol në përgjigjet e ndryshme ndaj infeksioneve.

Kina ka popullsinë më të madhe të duhanpirësve në botë – 316 milion njerëz – që përbën gati një të tretën e duhanpirësve në botë dhe 40 përqind të konsumit të duhanit në të gjithë botën. Por pak më shumë se 2 përqind e grave kineze pinë duhan, krahasuar me më shumë se gjysmën e të gjithë burrave.

Burrat kinezë gjithashtu kanë shkallë më të lartë të diabetit tip 2 dhe presion të lartë të gjakut sesa gratë, që të dyja rrisin rrezikun e komplikimeve pas infeksionit me koronavirusin. Shkalla e sëmundjes pulmonare obstruktive kronike është pothuajse dy herë më e lartë te burrat kinezë sesa tek gratë.

Në Shtetet e Bashkuara, gratë janë më proaktive në kërkimin e kujdesit shëndetësor sesa burrat, dhe disa studime të vogla kanë zbuluar se përgjithësimi vlen edhe për studentët kinezë në universitete në Shtetet e Bashkuara, gjithashtu.

127 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 11. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 12. Hi there are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world
  but I’m trying to get started and create my own. Do you require any html coding knowledge to make your own blog?

  Any help would be really appreciated!

 13. Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading
  this post reminds me of my previous room mate!

  He always kept chatting about this. I will forward this post to him.
  Fairly certain he will have a good read. Many thanks for
  sharing!

 14. I seriously love your site.. Great colors & theme.

  Did you create this website yourself? Please reply back as I’m trying to create my own personal
  site and would like to know where you got this from or just what the theme is called.
  Thank you!

 15. Hello! Do you use Twitter? I’d like to follow you if
  that would be ok. I’m definitely enjoying your blog and look
  forward to new posts.

 16. Hi there very cool blog!! Guy .. Beautiful .. Wonderful ..

  I’ll bookmark your site and take the feeds also?
  I am happy to search out numerous useful information here in the submit, we need develop more techniques on this regard, thank you for sharing.
  . . . . .

 17. Hey there! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to give it
  a look. I’m definitely enjoying the information.
  I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!

  Outstanding blog and superb style and design.

 18. Heya are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you require any html coding expertise to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!

 19. I’m impressed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s both equally
  educative and amusing, and let me tell you, you
  have hit the nail on the head. The issue is something which too
  few folks are speaking intelligently about. I’m very happy that I found this in my search for
  something concerning this.

 20. Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and
  wanted to say that I’ve truly enjoyed surfing around your weblog posts.

  After all I will be subscribing to your feed and I hope you
  write again very soon!

 21. Does your website have a contact page? I’m having trouble locating
  it but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great website and I look forward to seeing it develop over time.

 22. What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I have discovered It absolutely helpful
  and it has aided me out loads. I am hoping to give a contribution &
  assist other customers like its aided me. Good job.

 23. It’s the best time to make a few plans for the longer term and it’s
  time to be happy. I’ve learn this submit and if I could I want to counsel you few fascinating things or
  advice. Perhaps you could write subsequent articles regarding this article.
  I wish to read more issues approximately it!

 24. What i do not understood is if truth be told how you’re not really much
  more well-preferred than you might be now. You are very intelligent.
  You realize thus considerably in terms of this subject,
  produced me for my part imagine it from a lot of varied angles.
  Its like men and women aren’t interested except it is something to accomplish with Girl
  gaga! Your personal stuffs outstanding. At all times maintain it up!

 25. Appreciating the persistence you put into your website
  and in depth information you offer. It’s good to come across a
  blog every once in a while that isn’t the same old rehashed material.
  Wonderful read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 26. Hi my family member! I wish to say that this post is awesome, great written and include almost all significant infos.
  I would like to peer extra posts like this .

 27. Thanks a bunch for sharing this with all of us
  you actually understand what you’re talking about!

  Bookmarked. Please also seek advice from my web site =).
  We will have a link trade contract between us

 28. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a coworker
  who has been conducting a little homework on this. And he in fact ordered me dinner
  simply because I stumbled upon it for him… lol. So let
  me reword this…. Thank YOU for the meal!!
  But yeah, thanx for spending time to talk about this subject here on your web site.

 29. I like the helpful information you supply to your articles.

  I will bookmark your weblog and take a look at again here regularly.
  I’m somewhat certain I’ll learn many new stuff proper right
  here! Good luck for the next!

 30. I’m curious to find out what blog system you are using?

  I’m having some small security problems with my
  latest site and I would like to find something more safe.
  Do you have any suggestions?

 31. Hello there! This is kind of off topic but I need some
  guidance from an established blog. Is it very
  difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I
  can figure things out pretty fast. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start.
  Do you have any tips or suggestions? Appreciate it

 32. Excellent beat ! I wish to apprentice whilst you amend your website,
  how could i subscribe for a blog site? The account helped me a applicable deal.
  I were a little bit familiar of this your broadcast offered shiny transparent idea

 33. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make
  your point. You definitely know what youre talking about, why
  waste your intelligence on just posting videos to your weblog when you
  could be giving us something informative to read?

 34. Just wish to say your article is as amazing. The clarity in your post is simply great and i can assume you’re an expert
  on this subject. Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please carry on the gratifying work.

 35. Simply desire to say your article is as astonishing.
  The clarity in your post is just nice and i could assume you’re an expert on this subject.
  Well with your permission let me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post.
  Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 36. Hmm it appears like your website ate my first comment (it was
  extremely long) so I guess I’ll just sum it up what
  I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I as well am an aspiring blog writer but I’m still new
  to the whole thing. Do you have any tips for rookie blog writers?
  I’d certainly appreciate it.

 37. Somebody essentially assist to make severely posts I
  would state. This is the very first time I frequented your web page and so far?
  I surprised with the research you made to create
  this actual submit extraordinary. Magnificent process!

 38. OMG! This is amazing. Ireally appreciate it~ May I give my hidden information on a secret only I KNOW and if you want to with no joke truthfully see You really
  have to believe mme and have faith and I will show how to make passive income
  Once again I want to show my appreciation and may all the blessing
  goes to you now!.

 39. I’ve been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. In my view,
  if all webmasters and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.

 40. Hello would you mind letting me know which hosting company you’re working with?

  I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I must say this blog
  loads a lot faster then most. Can you recommend a good internet hosting provider
  at a reasonable price? Cheers, I appreciate it!

 41. Terrific work! That is the kind of information that are supposed
  to be shared around the internet. Shame on the search engines for
  no longer positioning this post upper! Come on over and talk over
  with my website . Thanks =)

 42. This is very interesting, You’re a very skilled blogger.

  I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more
  of your great post. Also, I have shared your
  web site in my social networks!

 43. Hi there I am so glad I found your blog page, I
  really found you by accident, while I was researching on Yahoo for something else,
  Anyways I am here now and would just like to say thank you for a remarkable post and
  a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have
  time to browse it all at the minute but I have bookmarked it
  and also included your RSS feeds, so when I have time
  I will be back to read a great deal more, Please do keep up
  the awesome work.

 44. Hi my friend! I wish to say that this post is amazing, great written and include approximately all vital infos.
  I’d like to see extra posts like this .

 45. I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way
  keep up the nice quality writing, it is rare to see a great blog like this one
  nowadays.

 46. I’ll immediately snatch your rss feed as I can not to find your e-mail subscription hyperlink or newsletter service.
  Do you’ve any? Please let me recognise so that I may subscribe.

  Thanks.

 47. Hey! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa?
  My site addresses a lot of the same subjects as yours and
  I believe we could greatly benefit from each other.
  If you might be interested feel free to shoot me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!

 48. I simply couldn’t leave your site before suggesting that I actually loved the usual info an individual supply on your guests?
  Is going to be again regularly in order to check up on new posts

 49. Good day! This post could not be written any better!
  Reading this post reminds me of my old room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward this post to him.
  Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 50. Amazing things here. I am very glad to see your article.
  Thank you so much and I’m having a look forward to contact you.
  Will you please drop me a e-mail?

 51. I like the valuable info you provide in your articles.
  I’ll bookmark your blog and check again here regularly.
  I’m quite sure I will learn many new stuff right here! Best of luck for the next!

 52. Everything said was actually very reasonable. However, think
  on this, what if you were to write a awesome post title?
  I am not saying your information is not solid, but what
  if you added a post title that makes people want more? I mean Zbulohet arsyeja pse koronavirusi godet më shumë
  burrat se gratë – EETIMESTV.COM is a little plain. You might peek at
  Yahoo’s home page and note how they create post titles to get viewers to open the links.
  You might add a related video or a picture or two
  to get people interested about everything’ve written. Just my opinion, it could bring your
  website a little livelier.

 53. I have read so many articles or reviews on the topic of
  the blogger lovers however this article is actually a
  nice piece of writing, keep it up.

 54. Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for?

  you made blogging look easy. The overall look of your website is great, let alone
  the content!

 55. I’m not positive where you’re getting your info, but great topic.
  I needs to spend a while finding out much more
  or figuring out more. Thanks for excellent info I was looking for
  this info for my mission.

 56. A motivating discussion is worth comment. I do believe that you ought
  to publish more about this topic, it may not be
  a taboo matter but typically people don’t speak about such issues.
  To the next! Many thanks!!

 57. You really make it seem so easy together with your presentation however I to find this matter to be really something that I
  believe I would by no means understand. It sort of feels too complicated and very broad for me.
  I’m looking forward for your subsequent submit, I’ll try to get the cling of it!

 58. Holymoly that’s crazy man! Thank you so much I really appreciate
  for this man. Can i say to you change your life and if you want
  to know whats up? I will definitly share info about how to
  make passive income I will be the one showing values from now on.

 59. Hello there! This is my first visit to your blog! We are
  a collection of volunteers and starting a new initiative in a community
  in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a wonderful job!

 60. Howdy great website! Does running a blog such as this take a lot of work?
  I have virtually no understanding of computer programming but I
  had been hoping to start my own blog in the near future. Anyways, should you have any recommendations or techniques for new blog owners please share.
  I know this is off subject but I just wanted to ask. Kudos!

 61. Can I show my graceful appreciation and show back my secrets on really good stuff and if you want to with no joke truthfully see Let me tell you a brief about
  howto make money I am always here for yall you know that right?

Leave a Reply

Your email address will not be published.