Të kuptojmë rrezikun e Koronavirusit nëpërmjet letrës që një mjek Italian i ka shkruar të birit

Mjeku italian Alberto Pellai ka shkruar një letër-koment me titull “I dashur fëmijë, ja përse koronavirusi ngjall kaq shumë frikë por ti nuk duhet t’i druhesh”.

Me mbi 3800 shpërndarje deri në këto momente , kjo është letra që po ‘thyen’ rrjetin si një ndër më të klikuarat në mediat kombëtare e ndërkombëtare.

LETRA E PLOTË

Është një virus. Është aq i vogël saqë mund të shihet veçse në laboratorë specialë me mikroskopë specialë.

Prandaj na frikëson kaq shumë. Sepse është i pakapshëm me sy të lirë. Gjithmonë ne qeniet njerëzore kemi frikë nga gjithçka që na bën keq dhe që nuk mund të shihet.

I ndodhte njeriut që shkonte në pyll për të gjuajtur kafshë të eg ra. Ai nuk i shikonte dhe i duhej të shkonte t’i kërkonte. Ato qëndronin në vende të fshehta dhe, për të mos u vrarë, mundej që ta vrisnin.

Aty truri ynë ka mësuar të ndezë emocionin e frikës. Na ka pajisur me kapacitetin e paralajmërimit të një rreziku që nuk shihet. Në këtë mënyrë jemi më të përgatitur për t’u përballur kur na shfaqet përpara syve.

Frika është si sirena e ambulancës që ulërit brenda teje. Koronavirusi, sot, bën që të bien të gjitha sirenat e alarmit të të gjithë botës. Flasin vazhdimisht në media, internet, televizion.

Ka disa mes të rriturve që janë më të qetë, ka të tjerë në ankth, disa janë shumë të frikësuar. Por ndërkohë ka njerëz me nerva të forta që po punojnë ditë e natë për ta luftuar këtë rrezik.

Fatkeqësisht në disa vende kanë anulluar ekskursionet shkollore. Nuk bëhen më stërvitjet sportive. Ngjan sikur jemi në një luftë, kjo të vjen ndërmend. Kemi një frikë të tmerrshme për ta përballuar.

Nuk mund ta zhbëjë këtë frikë, por mund të them që, teksa është e drejtë të ndjesh alarm për diçka që na kërcënon, në të njëjtën kohë duhet të mësojmë të kemi masë në mënyrën si e përballojmë rrezikun: Ta marrim për atë që është dhe për aq sa është.

Është e vërtetë që koronavirus është një agjent i ri infeksioni që për të parën herë po godet qeniet njerëzore. Më parë ishte prezent vetëm në trupin e disa kafshëve.

Është e vërtetë: Disa njerëz të infektuar nga koronavirusi kanë vde kur.

Këto ne të gjithë i dimë tashmë, por ja disa të vërteta të tjera që, në këtë klimë alarmi, duhet të tregohen, por që njerëzit i përhapin shumë pak:

E para, sëmundja është lokalizuar në disa zona të caktuara, të quajtura zona të shpë rthimit të infeksionit. Kur u identifikua zona e shpërthimit, ekspertët morën të gjitha masat e mundshme për të mos e lejuar të dilte që atje. Është tamam si një kafshë në kurth. Atje ku ka shpër thyer, njerëzit janë sot në izolim dhe karantinë. Nuk po dalin prej ditësh nga territori i tyre.

Sëmundja e prodhuar nga koronavirusi është e ngjashme me një grip. Të shkakton kollë, tështimë, temperaturë. Në shumë njerëz virusi nuk prodhon as këto simtoma. Vetëm pak njerëz sëmuren me simtoma shumë më të rënda, si pneumonia.

E duhet të dish që mes këtyre të sëmurëve nuk ka fëmijë. Ose ta shpjegoj më mirë, duket se ata që janë në moshën tënde, kanë një aftësi të natyrshme t’i rezistojnë su lmit të virusit. Do të thotë që ky virus nuk përbën një kër cënim të vërtetë për fëmijët.

Përpos kësaj, duhet të konsiderosh që në vendet në të cilat është përhapur infeksioni, ka miliona e miliona njerëz të tjerë. Prej tyre shumë pak marrin infeksionin, dhe prej atyre të paktëve vetëm 2 përqind kanë vdekur.

Është e trishtueshme të dish që qoftë edhe një njeri i vetëm vd es nga një sëmundje. Megjithatë është e rëndësishme që ti të kuptosh që e gjithë bota po lufton për të shmangur që kjo të ndodhë.

Por është thelbësore që njerëzit të alarmohen. Sepse kështu perceptojnë një rrezik dhe mësojnë të bëjnë gjithë çfarë nevojitet për të shmangur që ai të rritet.

Është ajo që kanë bërë me ty prindërit e tu që kur ke lindur.

Të kanë mësuar që përpara se të kalosh rrugën, duhet të presësh që semafori të kthehet në të gjelbër. Në të kundërt rrezikon të tërhiqesh zv arrë nga një makinë. Kjo të ka lejuar të mësosh që të jesh në botë i sigurt, duke ditur se si të shmangësh rreziqet.

Të kanë mësuar që nuk mund të hash vetëm hamburger dhe patatina. Sepse trupi yt ka nevojë edhe për fibra e vitamina që gjenden tek frutat dhe perimet. Vetëm në këtë mënyrë mund të kesh një trup të shëndetshëm.

Të kanë mësuar që kur lundron në internet nuk duhet të japësh të dhënat e tua – emër, mbiemër e adresë –askujt, sepse nuk dihet se kush qëndron në anën tjetër.

Për koronavirusin është diçka e ngjashme. Bota tani paralajmërohet se jashtë është një virus për të cilin nuk dimë shumë gjëra. E prandaj duhet të mbrohemi.

Çdo ditë në laboratorë, shkencëtarët po punojnë për të gjetur një vaksinë dhe kurën. Në çdo moment, njerëzit që drejtojnë po marrin masa.

Dhe mos harro atë 2 përqindshin, pra edhe njerëzit që sëmuren kanë 98 përqind mundësi për t’u shëruar. Dhe pothuajse e gjithë popullsia ka mundësi maksimale të mos sëmuret.

Ekspertët e parandalimit na thonë të bëjmë disa gjëra që janë shumë të thjeshta, por shumë të rëndësishme:

1-Nëse të vjen të teshtish, bëje tek bërryli. Në këtë mënyrë ulet mundësia e rrezikut për të përhapur jo vetëm koronavirusin, por çdo virus tjetër që ka të bëjë me rrugët e frymëmarrjes.

2-Laj mirë duart, lart, poshtë e mes gishtave, me sapun të lëngshëm, për më shumë se dhjetë sekonda.

3-Mund të këndosh ndërkohë këngën “shumë urime për mua” teksa lan duart, kështu arrin të kryesh procesin për aq kohë sa duhet e ndërkohë thua diçka të bukur dhe fut brenda në shpirt pak gëzim dhe optimizëm.

4-Përdor kartopiceta për rrufën dhe hidhi menjëherë në një kosh të mbyllur.

5-Mos i vendosni gishtat dhe duart në gojë, sy, hundë (por tashmë e keni ditur këtë!) dhe mos ha thonjtë. Këta mbaji të shkurtër dhe të rregullt.

Kjo është gjithçka ajo që mund të bësh ti vetë për të mposhtur këtë përbindëshin e padukshëm që të ka frikësuar. Të cilin po e njohim nga dita në ditë dhe po mësojmë ta mundim.

Njeriu, gjatë gjithë historisë ka ditur si të bëjë gjëra të jashtëzakonshme. Mësoi të kapërcejë sëmundje shumë më të tmerrshme, shpiku raketa që mund të na çojnë në Hënë, zbuloi se si ta shndërrojë ujin dhe dritën e diellit në energji.

Mos harro: Frika na bën të shohim vetëm anën e errët dhe të zymtë të gjërave. Por ti mos humb në errësirë.

Beso! Beso edhe në punën e miliona njerëzve sot që po punojnë dhe po luftojnë për të fituar betejën kundër koronavirusit. Mëso t’i imagjinosh të gjithë së bashku. Janë një ushtri e pafundme me miliona burra dhe gra – mjekë, studiues, shkencëtarë, infermierë, oficerë të zbatimit të ligjit – kundër një virusi mikroskopik të padukshëm.

Do t’ia dalim edhe këtë herë, do ta shohësh që do t’ia dalim!

349 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 11. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 12. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 13. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 14. My partner and I stumbled over here coming from a
  different web address and thought I might as well check things out.
  I like what I see so i am just following you.

  Look forward to looking into your web page yet again.

 15. This is the perfect blog for anyone who hopes to understand this topic.
  You understand so much its almost tough to argue with you
  (not that I really would want to…HaHa). You definitely put a
  fresh spin on a subject that’s been discussed for years.
  Great stuff, just excellent!

 16. I think this is one of the most vital info for me.
  And i’m glad studying your article. But should remark on some normal issues, The website style is
  ideal, the articles is truly excellent : D. Just right task,
  cheers

 17. Attractive section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that
  I get actually enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.

 18. I’m pretty pleased to find this great site. I wanted
  to thank you for your time for this particularly fantastic read!!
  I definitely loved every little bit of it and I have you bookmarked to check out new things in your web site.

 19. Have you ever thought about writing an ebook or guest authoring on other blogs?
  I have a blog based on the same topics you discuss and
  would love to have you share some stories/information. I
  know my audience would value your work. If you are even remotely interested, feel free
  to shoot me an e mail.

 20. Hmm it looks like your site ate my first comment (it
  was super long) so I guess I’ll just sum it up
  what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any helpful hints for newbie blog writers? I’d really appreciate it.

 21. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be
  really something which I think I would never
  understand. It seems too complex and extremely broad for me.
  I am looking forward for your next post, I will try to get the
  hang of it!

 22. Awesome website you have here but I was curious about if
  you knew of any discussion boards that cover the same topics discussed in this article?
  I’d really like to be a part of group where I can get feedback from other experienced individuals that share the
  same interest. If you have any recommendations, please let me know.
  Appreciate it!

 23. When some one searches for his required thing, thus he/she desires to be available that in detail, therefore
  that thing is maintained over here.

 24. I blog quite often and I seriously appreciate your content.
  This great article has really peaked my interest.
  I’m going to bookmark your website and keep checking for new details about once a week.
  I opted in for your RSS feed too.

 25. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that “perfect balance” between superb usability and appearance.

  I must say you have done a excellent job with this. In addition, the blog loads very quick for me on Safari.
  Outstanding Blog!

 26. Simply desire to say your article is as amazing.
  The clearness in your post is just cool and i could assume you’re an expert on this subject.
  Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep
  up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

 27. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to
  make your point. You definitely know what youre talking about, why waste
  your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read?

  Also visit my web-site: special

 28. Hey are using WordPress for your site platform?

  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my
  own. Do you require any coding knowledge to make your
  own blog? Any help would be really appreciated!

 29. Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and
  in accession capital to assert that I acquire in fact
  enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access
  consistently quickly.

 30. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was
  great. I don’t know who you are but definitely
  you’re going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 31. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good.
  I do not know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 32. Hi, i feel that i saw you visited my weblog thus i got here to return the want?.I am trying
  to find issues to enhance my site!I suppose its good enough to use a few
  of your ideas!!

  Feel free to surf to my site … tracfone

 33. After looking at a handful of the blog posts on your website, I
  truly appreciate your way of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Take a
  look at my website too and let me know your opinion.

  Feel free to visit my homepage: tracfone

 34. Hi would you mind sharing which blog platform you’re using?
  I’m going to start my own blog soon but I’m having a
  tough time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m
  looking for something completely unique.
  P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!

 35. Hi! I’m at work browsing your blog from my new iphone 4!
  Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts!
  Carry on the superb work!

 36. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post
  was good. I don’t know who you are but certainly you are
  going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 37. I know this if off topic but I’m looking into starting my
  own blog and was curious what all is required to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web savvy so I’m not 100% positive. Any tips or advice would be greatly appreciated.
  Cheers

  Feel free to visit my site: tracfone special

Leave a Reply

Your email address will not be published.