Amerikanëve u duket vetja si Papa në Argjentinë, fjalimi i Ramës shkrin së qeshuri ambasadoren Yuri Kim

Kryeministri Edi Rama ishte i pranishëm në ceremoninë e organizuar nga Bashkia Tiranë, tek pallati i Brigadave, me rastin e 100 vjetorit të Tiranës si Kryeqytet, ndërkohë që të ftuar ishin edhe diplomatë të huaj, mes tyre dhe ambsadorja Amerikane Yuri Kim dhe ambsadori i BE së Luigi Soreca.

Megjithëse ka një largim gjithnjë e në rritje të të rinjve nga vendi, Rama nuk hezitoi të përsëriste faktin se ambasadorët e huaj kanë shumë dëshirë të vijnë në Tiranë, ndërkohë që sipas tij, ka edhe nga ato që kanë dashur të rikthehen

Duke u paraprirë, kritikave për faktin se rinia po largohet nga vendi, Rama u shpreh se amerikanët ndihen këtu si Papa kur shkon në Argjentinë dhe se ato që vijnë nga BE ja janë të lodhur me shumë rregull dhe me shumë disiplinë, standarde dhe monotoni.

Nga ana tjetër Ambasadorja amerikane u filmua teksa qeshte nga fjalimi i kryeministrit Edi Rama, ndërkohë që herë pas here mimika e saj shprehte habi nga rrëfimet kreut të qeverisë, teksa fliste me superlativa për qytetin që e drejtoi për 12 vjet.

Nuk e mbaj mend saktësisht vitin, por mbaj mend që ishte i hapur vendi i punës për Ambasadorin e BE së dhe rastësisht kam takuar shefen e atëhershme të diplomacisë Evropiane, që më tha

Ça ndodh me Shqipërinë? Se kuptova pyetjen? Tha kemi disa vende për ambasadorë dhe kemi hapur aplikimet. Për vende e BE-së ka një mesatare të zakonshme 9-10 aplikime. Për vendin në Tiranë janë 41 aplikantë. Ça është ai vend dhe pse duan të vijnë në Tiranë?

Dhe përveç kësaj më tha ka ambasadorë aktualë që janë ambasadorë, ose që janë në pozicione shumë të larta në ambasada të mëdha nëpër botë, që kanë qenë në Tiranë dhe duan të rikthehen në Tiranë. Po kush janë? i thash. Nuk të them dot më tha.

Dhe mora vesh njërin prej tyre që e njihja. Ishte sekretar në një nga ambasadat më të mëdha të botës. Dhe i nisa një email Është e vërtetë që ke aplikuar të kthehesh në Tiranë Më shkruajti Po është e vërtetë, sepse pasi ke qenë në Tiranë, nuk ka kontinent që ta mbush syrin.

E marr me mend se çfarë mund të jenë në këtë moment duke menduar dhe në cilat faqe të librit të shpisë janë duke më sharë, ata që po me ndjekin dhe thonë çdo ditë e çdo natë që këtu është ferr, këtu nuk jetohet, të mbyt betoni. Por e vërteta është që ky është një qytet që unë e kam provuar që në sytë e atyre që vijnë është një vend që duan të kthehen. Mase këta që vijnë nga BE-ja janë të lodhur me shumë rregull dhe me shumë disiplinë, standarde dhe monotoni. Ata që vijnë nga Amerika ndihen të lumtur sepse ndihen njësoj si Papa kur shkon në Argjentinë. Mbase të tjerët që vijnë mendojnë që vijnë në mes të Europës dhe papritur gjejnë gjëra që Evropa nuk i ka dhe ndihen si në vendin e tyre. u shpreh Rama.

25 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 4. Hello there, I do think your blog could be having web
  browser compatibility problems. Whenever I look at your site in Safari,
  it looks fine however when opening in IE, it has some overlapping issues.
  I simply wanted to provide you with a quick heads up!
  Aside from that, excellent blog!

 5. Amazing blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m completely overwhelmed .. Any suggestions? Cheers!

 6. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great. I don’t know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 7. It is in reality a great and helpful piece of information. I am satisfied that you shared this useful information with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 8. Does your website have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it expand over time.

 9. Thank you for another wonderful post. Where else could anybody get that type of info in such an ideal means of writing? I’ve a presentation next week, and I’m at the look for such information.

 10. Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to read content from other writers and practice a little something from their store. I’d prefer to use some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your web blog. Thanks for sharing.

 11. Thanks for finally talking about > Amerikanëve u duket vetja si Papa në Argjentinë, fjalimi i Ramës
  shkrin së qeshuri ambasadoren Yuri Kim – EETIMESTV.COM < Liked it!

Leave a Reply

Your email address will not be published.