“Universiteti është bërë për skrap” studentët rikthehen në protestë nesër: Jemi revoltuar, s’ka më kthim pas!


Studentët kanë paralajmëruar rikthimin në protestë ditën e nesërme. Teksa është mbushur një vit nga tubimi që bëri jehonë të madhe dhe ngjalli shpresën tek shqiptarët, studentët janë të pakënaqur nga përmbushja e tetë pikave të Paktit për Universitetin nga ana e qeverisë.

Sipas tyre, ky pakt nuk është respektuar dhe prandaj janë ftuar të gjithë të rinjtë të marrin pjesë nesër në një protestë që do të zhvillohet në orën 11:00 tek Korpusi Universitar.

“Pakti nuk u respektua! Universiteti është bërë për skrap. Studentët janë revoltuar. Nuk ka më kthim pas, revoltë studentore deri në realizimin e një arsimi të denjë”, thuhet në videon që kanë përgatitur studentët për të ftuar të rinjtë në tubim.

Kujtojmë që ata patën organizuar rikthimin në protestë që në datën 4 dhjetor të 2019, por plani mbeti pezull pas tërmetit shkatërrimtar që goditi vendin në datën 26 Nëntor.

Studentët pretendojnë se deri tani asgjë nuk ka ndryshuar, tarifat vijojnë të jenë të larta dhe kushtet në konvikte janë skandaloze.

Kujtojmë edhe një vit më parë ishin po të njëjtat arsye ato që ngritën studentët në protestë. Ata protestuan për ditë më radhë para Ministrisë së Arsimit duke kërkuar plotësimin e kushteve të tyre. Studentët nuk pranonin as të uleshin e të bisedonin me kryeministrin Edi Rama apo ish-ministren Lindita Nikolla, ftesa e të cilëve ishte e përsëritur.

Protesta masive u mbështet gjerësisht nga shqiptarët dhe u quajt si protestë shprese, duke u krahasuar me Lëvizjen e Dhjetorit. Protesta zgjati deri në fund të dhjetorit kur studentët dhe qeveria gjetën gjuhën e përbashkët për Paktin për Universitetin.

Qeveria u premtoi të rinjve kushte më të mira në konvikte, tarifa të përgjysmuara, karta studenti, pjesëmarrje në vendimmarrje dhe marrjen e masave për plagjiaturat. Por studentët janë të pakënaqur nga mbajtja e premtimeve dhe prandaj nesër do të dalin sërish në rrugë.

Te refuzojme marrezine!Te rezistojme se bashku per te drejtat tona!22 Janar, ora 11:00, takohemi tek Korpusi Universitar!#StudentetNeRevolte!

Posted by Rezistenca Rinore on Monday, January 13, 2020

21 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 10. ? BEO777 ?
  ?เว็บตรงไม่ผ่านเอเจ้นท์ ฝาก•ถอน ระบบ????
  ➡ ️ฝากขั้นต่ำ 1 บาท ?
  ➡ ️ถอนไม่จำกัดครั้ง ?
  ➡ ️ไม่ต้องโยกเงินให้เสียเวลา?
  ➡ ️รองรับทุกธนาคาร และ ทรูวอลเล็ต?
  ✅สมัครสมาชิกฟรี✅
  ❣️ https://beo777.com/

 11. ?เกมส์สล็อตออนไลน์ที่กำลังมาแรงด้วยตัวเกมส์
  ที่สวยงามหากคุณชอบเล่นสล็อตบาคาร่า??
  สมัครเล่นเลย? สล็อตได้เงินจริงมีทีมงานดูแลตลอด 24 ชม.
  https://BEO777.COM/

 12. Thanks for discussing your ideas with this blog. As well, a fable regarding the financial institutions intentions any time talking about property foreclosures is that the loan company will not have my installments. There is a degree of time in which the bank will need payments every now and then. If you are far too deep inside hole, they may commonly call that you pay that payment fully. However, i am not saying that they will not take any sort of installments at all. In case you and the lender can have the ability to work a thing out, this foreclosure process may end. However, should you continue to miss out on payments within the new program, the property foreclosures process can pick up exactly where it left off.

Leave a Reply

Your email address will not be published.