Krahët e lirisë dhe Rini Monajka

Nga Arlinda Causholli

Rini Monajka. E njeh kush. Pak nga qyteti im. Për më tepër Shkodra ka patur lëvizje sociale të sinkronizuar me vrullin e Drinit kur është i inatosur. Se mos vetëm Shkodra.


Në ditët e sotme do të ishte mbase një nga djemtë më të lakmuar të pjacës… Prejardhje austriake, i edukuar, dashurues i gjuhëve të huaja, futbollist i talentuar, i pashëm, inteligjent, kurajoz, idealist i lindur dhe i trashëguar. Ka qenë një nga organizatorët e demonstratës së parë antikomuniste në Shkodër në janarin e ftohtë të vitit 1990, atëherë kur sundimi komunist ishte ende shumë i fortë dhe hijet e frikës flinin në krevat bashkë me të gjithë ne. Nuk jeton më.

Kush i qëndroi në këmbë diktaturës që uli në gjunjë dy milionë shqiptarë duhet të ketë qenë hero. Heronjtë nderohen. Për më tepër kush ngriti kokën dhe pa drejt e në sy dorën që e vrau, duhet të ketë patur një zemër ndryshe nga e jona, dhe mendjen e ndritur, ndryshe nga errësira që ka mbërthyer sot mendjet e të gjithëve ne.

Monajka me shokë ishin organizuar me ganxha dhe litarë sepse në një demonstratë shkodranësh, të qytetit dhe rrethinave, do të hiqnin bustin e Stalinit atë janar. Kishin përgatitur dhe një orator. Nuk ia dolën dot. Informacioni ishte përhapur siç dimë ta bëjmë ne mirë, dhe në Shkodër kishin zbarkuar agjentët e sigurimit. Përbindshmëria e grahmave të fundit. Ka patur shumë arrestime atë ditë, ka patur shumë tortura çnjerëzore në ditët në vijim dhe vendime burgimesh. Monajka vetë u rrah dhe u dëmtua barbarisht, në mënyrë të pakthyeshme. Nuk e di a gjallon më ajo qënie që e bëri thuajse të vdekur.

U dërgua në dy burgje, përfshirë Burrelin. U lirua në vitin 1991, por fizikisht dhe mendërisht ishte transformuar. Më saktë, deformuar. Vdiq në Austri në 1997. Pranë nuk kishte asnjeri. Për kujtimin e zbehtë të tij flitet dhe shkruhet vetëm nga shokët e vet. Me copëza zemre. Siç dinë ta bëjnë vetëm shokët.

Përherë jam përhumbur për të vijëzuar në mendjen time një njeri që arrin të njohë shijen e lirisë. Nuk ia kam dalë dot. E kam të pamundur të përshkruaj idenë se si duhet të jetë njeriu që arrin ta dallojë, të sakrifikojë, të luftojë dhe të japë jetën për të, kur gjithë të tjerët bëjnë të kundërtën.

Nuk po shkruaj për heronjtë e mesjetës dhe rrëfimet kalorsiake që na i morën mendtë kur ishim fëmijë dhe zemrat kur u rritëm dhe ca. Po flas vetëm për 22 vjet më parë, kur një 37 vjeçar fliste me zë të lartë për lirinë dhe pëshpëriste me zë të shkujdesur për frikën.

Flijimet për liri nuk mund të harrohen. Njihen, mësohen, përcillen dhe gdhenden diku. Meqë jemi në valë heronjsh, të merituar apo jo, dhe festa është e lirisë, ata që e shkruan dhe janë pjesë e së shkuarës dhe të sotmes që po jetojmë, e meritojnë të përmenden.

Brezi i ri do ti dëgjonte gojëhapur bëmat e tyre dhe do ta kuptonte më mirë se cila është vlera e ditëve që po jetojmë, për meritë të kujt po i jetojmë, e kujt është taksa e lartë e gjakut që u pagua, dhe nëse ia ka vlejtur jeta e këtyre guximtarëve.

Rini Monajka. Meqë është feste dhe jemi përpjekur rrëmujshëm të zbukurohemi apo të ngjyrosemi ku me shije dhe ku pa shije të paktën të kujtojmë të pazënët në emra dhe të fortët në kujtime. Ata që i dhanë Shqipërisë shtysën drejt demokracisë dhe ua ndriçuan rrugën të tjerëve.

Para një pjese dekorimesh të pabukura të kryeqytetit dhe ca flamujsh prej cope të holluar dhe të dalë fijesh nga era e lirisë së vendit tim, duhet të ketë plot emra që duhen nderuar. Fundja, më mirë një kujtim i mirë se një flamur me çmim të lirë.

856 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 11. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 12. Howdy exceptional blog! Does running a blog similar to this take a large amount of work?
  I have no knowledge of computer programming however
  I was hoping to start my own blog in the near future.
  Anyhow, if you have any suggestions or tips for new blog owners please share.
  I understand this is off topic but I simply wanted to ask.
  Thanks!

  Feel free to visit my web-site … Essential Skin Anti Aging Cream

 13. Hey just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem to
  be running off the screen in Chrome. I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I
  thought I’d post to let you know. The layout look great though!
  Hope you get the problem resolved soon. Kudos

  Feel free to surf to my site; Muama Ryoko

 14. This is the right web site for anyone who hopes to find out about
  this topic. You know so much its almost hard to argue
  with you (not that I actually would want to?HaHa).
  You definitely put a fresh spin on a subject which has been discussed for ages.
  Great stuff, just wonderful!

  Take a look at my blog post … Fast Action Keto Reviews

 15. Thanks for your personal marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you might be a great author.
  I will ensure that I bookmark your blog and will come
  back in the future. I want to encourage you to ultimately continue your great job, have a nice
  day!

  Take a look at my web-site :: Uslim X Keto Review

 16. I simply wanted to thank you yet again for this amazing blog you have
  created here. Its full of useful tips for those who
  are really interested in this subject, specifically this
  very post. You really are all so sweet in addition to thoughtful of others and reading
  the blog posts is a great delight if you ask me.
  And such a generous present! Jeff and I really have enjoyment making use of your
  recommendations in what we need to do in the future.
  Our listing is a mile long and simply put tips will be put to excellent
  use.

  Also visit my site … Lion House Keto

 17. I liked as much as you’ll receive performed
  right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get got an impatience over that
  you would like be delivering the following. ill certainly come more in the past once more
  as exactly the same just about a lot steadily inside case you shield this hike.

  Here is my homepage :: Air Cooler Pro Air Conditioner

 18. Hello there! I could have sworn I?ve visited this blog before but after browsing through a few
  of the articles I realized it?s new to me. Anyways, I?m definitely
  pleased I discovered it and I?ll be bookmarking it and checking back
  frequently!

  Here is my web page – NZT 48

 19. I absolutely love your blog and find many of your post’s to be exactly
  I’m looking for. can you offer guest writers to write content available for you?
  I wouldn’t mind writing a post or elaborating on many of
  the subjects you write with regards to here. Again, awesome
  web log!

  My blog … Bellissi Cream

 20. Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article.
  I’ll be sure to bookmark it and return to read more of your
  useful info. Thanks for the post. I will certainly return.

  My page; Regan

 21. Hi there are using WordPress for your blog platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my
  own. Do you require any coding expertise to make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

  Feel free to surf to my web blog … http://lasix3.us/

 22. After exploring a few of the blog posts on your site, I really like your technique
  of writing a blog. I book marked it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Take a
  look at my web site too and let me know how you feel.

  Feel free to visit my page … Keto Lite Keto

 23. Please let me know if you’re looking for a article author for your blog.
  You have some really great articles and I feel I
  would be a good asset. If you ever want to take some of the load
  off, I’d love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine.

  Please shoot me an email if interested. Thanks!

 24. Have you ever considered writing an e-book or guest authoring on other blogs?

  I have a blog based upon on the same topics you discuss and
  would love to have you share some stories/information. I know my audience would appreciate your work.

  If you’re even remotely interested, feel free to send me an e mail.

  My blog: New Flow XL Review

 25. I’m honored to obtain a call from a friend as soon as he found the important
  recommendations shared on your site. Browsing your blog publication is a real
  amazing experience. Many thanks for taking into consideration readers much like me, and I want for you the best of achievements like a professional in this discipline.

  Here is my website … New Flow XL

 26. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Today bloggers publish
  just about gossips and net and this is actually annoying.
  A good website with exciting content, that is
  what I need. Thank you for keeping this website,
  I will be visiting it. Do you do newsletters? Can’t find it.

  Visit my webpage :: Eagle CBD Gummies Review

 27. Thank you for your whole hard work on this web page. My
  mum take interest in working on investigations and it’s obvious why.
  A lot of people learn all concerning the dynamic way you render helpful strategies
  via your blog and attract response from some other people about this point
  while our favorite daughter is truly learning a lot.
  Take advantage of the rest of the year. You have been conducting
  a remarkable job.

  Here is my web-site :: Sage Elixir CBD Oil

 28. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement?

  My website has a lot of completely unique content I’ve either created myself or
  outsourced but it appears a lot of it is popping it up all
  over the internet without my agreement. Do you know any solutions to help prevent content from being ripped off?
  I’d really appreciate it.

  Here is my blog post mpc-install.com

 29. F*ckin’ remarkable things here. I am very happy to see your post.
  Thanks so much and i’m looking ahead to contact you. Will you kindly drop me
  a e-mail?

  Also visit my homepage :: Boltz Pro

 30. An outstanding share! I have just forwarded
  this onto a coworker who has been doing a little homework on this.
  And he actually ordered me lunch due to the fact that I found it for him…
  lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!!

  But yeah, thanx for spending time to discuss this
  topic here on your blog.

  Check out my webpage http://www.meteoritegarden.com

 31. I absolutely love your website.. Pleasant colors & theme.
  Did you make this amazing site yourself? Please reply back as I?m wanting to create my very
  own blog and want to learn where you got this from or what the theme is
  named. Thank you!

  Also visit my web page :: Ikigai Weight Loss (librarius.main.jp)

 32. I’m more than happy to find this great site. I want to to thank you for your time just for
  this wonderful read!! I definitely liked every part of it and i also have you bookmarked to check out new stuff in your site.

  Here is my web page BreezeBox

 33. Can I simply say what a relief to discover a person that genuinely understands what they are
  talking about on the internet. You definitely realize how to bring a problem to light and make it important.
  More and more people must check this out and understand this side
  of your story. I was surprised you aren’t more popular
  since you certainly have the gift.

  my web page :: Dick Fuel Male Enhancement Reviews

 34. wonderful put up, very informative. I’m wondering why the opposite specialists of this
  sector do not understand this. You must proceed your writing.
  I am confident, you’ve a great readers’ base already!

  Take a look at my blog :: mpc-install.com

 35. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and
  sources back to your website? My blog site is in the very
  same niche as yours and my users would certainly benefit
  from some of the information you present here. Please let me know
  if this alright with you. Thanks!

  My website; Keto BHB Boost Review

 36. I precisely wanted to thank you so much all over again. I am
  not sure the things I could possibly have undertaken in the absence of
  the creative concepts shared by you about such a concern. It was actually a
  real frightening condition in my view, but taking a look at the skilled fashion you dealt with it made me to jump for happiness.
  Now i am happy for your information and thus believe you comprehend
  what a great job you are always doing teaching some other people via your web page.
  I am sure you have never encountered all of us.

  Here is my website – Muama Ryoko (http://www.hltkd.tw/)

 37. I simply needed to say thanks once again. I’m not certain the things I would’ve followed without these information shared by you regarding that topic.
  It seemed to be a daunting condition in my view,
  nevertheless observing the expert avenue you managed it forced me to leap for contentment.

  Now i’m happy for the assistance and in addition wish you find out
  what a great job that you are accomplishing instructing men and women all
  through your websites. I know that you haven’t encountered any of
  us.

  my web blog Performinax Male Enhancement

 38. Hello there, I found your web site by means of Google while searching for a
  related subject, your web site got here up, it seems to be great.
  I have bookmarked it in my google bookmarks.[X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]Hi
  there, just turned into alert to your weblog through Google, and located that it’s truly
  informative. I am gonna watch out for brussels.
  I’ll appreciate if you happen to continue this in future.
  Numerous other people will likely be benefited out of your writing.
  Cheers!

  Also visit my website http://www.fotosombra.com.br

 39. Excellent post. I was checking constantly this weblog and I’m impressed!

  Extremely helpful info specially the closing part 🙂 I deal with
  such information a lot. I used to be seeking this particular information for a
  very lengthy time. Thanks and best of luck.

  My website – Hydra Riche Skin Care

 40. Hi there! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?

  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few
  months of hard work due to no data backup. Do you have any
  methods to prevent hackers?

 41. Hi there, I found your site by way of Google at the same time as searching for a similar matter,
  your website got here up, it looks great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, simply became alert to your weblog thru Google, and located that it’s really informative.

  I’m gonna be careful for brussels. I will appreciate if you continue this in future.

  Lots of folks will probably be benefited out of your writing.
  Cheers!

 42. I do not even know the way I finished up here, but I thought this put up
  used to be good. I do not know who you might be but
  definitely you are going to a famous blogger if you happen to aren’t already.
  Cheers!

 43. Remarkable things here. I am very happy to see your
  article. Thank you a lot and I am taking a look ahead to contact you.
  Will you please drop me a e-mail?

 44. With havin so much content and articles do you ever run into
  any issues of plagorism or copyright infringement?
  My site has a lot of completely unique content I’ve either created myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the web without
  my permission. Do you know any methods to help protect against
  content from being stolen? I’d truly appreciate it.

  Feel free to visit my web-site :: http://www.comptine.biz

 45. I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts
  in this kind of house . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this site.
  Studying this info So i am glad to show that I have a very good uncanny feeling I came
  upon just what I needed. I most unquestionably
  will make certain to do not put out of your mind this web site and provides it a glance on a constant basis.
  quest bars https://www.iherb.com/search?kw=quest%20bars quest bars

 46. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve truly enjoyed browsing
  your blog posts. After all I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

  Feel free to surf to my blog post eat healthy

 47. I?m amazed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that?s both educative and
  interesting, and let me tell you, you have hit
  the nail on the head. The issue is something which not enough people are
  speaking intelligently about. Now i’m very happy
  I stumbled across this during my search for something regarding this.

  Feel free to visit my webpage … Pure Kana CBD Review

 48. naturally like your web site however you have to take a look at
  the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I to find it very troublesome to inform
  the reality then again I’ll certainly come back again.

  Here is my webpage :: 163.30.42.16

 49. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a friend who has been doing a little homework on this.

  And he in fact bought me lunch due to the fact that I found it for him…
  lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for
  the meal!! But yeah, thanx ways for sex spending some time to
  talk about this issue here on your site.

 50. Hi, Neat post. There is an issue together with your web site in web explorer, would test
  this? IE nonetheless is the market leader and a huge component to other folks will pass over your
  great writing due to this problem.

  Look at my page; skin greatly

 51. Howdy! This post could not be written much better! Looking at this article reminds me of my previous roommate!
  He always kept preaching about this. I’ll forward this article to
  him. Fairly certain he’ll have a very good read. Thank you for
  sharing!

  My web-site adequate sleep

 52. Please let me know if you’re looking for a article writer for your weblog.
  You have some really great articles and I believe I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d love to
  write some content for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please send me an email if interested. Regards!

  Here is my site; belly fat supplements

 53. Hiya very nice web site!! Guy .. Beautiful .. Superb .. I’ll bookmark your web site and
  take the feeds additionally…I am glad to seek out so many helpful info
  right here in the publish, we’d like work out more strategies on this
  regard, thanks for sharing.

  Also visit my blog healthy weight loss

 54. Hey! I know this is sort of off-topic however I needed to ask.

  Does managing a well-established blog such as yours take a lot of work?
  I’m completely new to operating a blog however I do write in my diary on a daily basis.
  I’d like to start a blog so I can share my personal experience and feelings online.
  Please let me know if you have any kind of suggestions or tips for new aspiring blog owners.
  Thankyou!

  Here is my blog post; low libido

 55. Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger, and I was
  wanting to know your situation; we have created some nice methods and
  we are looking to swap strategies with other folks, be sure to shoot me
  an e-mail if interested.

  Also visit my web blog simple skin care

 56. I am just writing to make you understand of the extraordinary discovery my cousin’s princess found reading the blog.
  She noticed a lot of pieces, not to mention how to perform oral sex it is like to have a very effective giving heart to let many others with ease understand specified
  complicated issues. You really did more than our desires.
  Many thanks for offering the necessary, healthy, explanatory
  and as well as cool thoughts on this topic to Kate.

 57. Hey I know this is off topic but I was wondering if
  you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter
  updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you
  would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

  my web-site … Werner

 58. Hey there! I could have sworn I’ve been to this website before but after checking through some of the post I realized it’s new to me.
  Anyhow, I’m definitely delighted I found it and I’ll
  be bookmarking and checking back often!

 59. Of course, your article is good enough, casinosite but I thought it would be much better to see professional photos and videos together. There are articles and photos on these topics on my homepage, so please visit and share your opinions.