Rrëfehet shqiptarja e parë që ngjiti Everestin

Edhe pse bota e politikës vazhdon të mbetet e dominuar nga meshkujt, gratë kosovare, të reja, të talentuara e të guximshme vazhdojnë ta bëjnë Kosovën të njohur me arritjet e tyre mahnitëse, e jo me mosmarrëveshje politike.

Uta Ibrahimi është një prej këtyre grave të mahnitshme, e cila nuk ka frikë nga asnjë sfidë që i del përpara.

Në vitin 2017 ajo u bë një ndër femrat e para shqiptare që u ngjit në Everest, në majën më të lartë të rruzullit tokësor.

Që atëherë ajo ka arritur të ngjitet në katër maja të tjera, që, si Everesti, gjenden mbi 8 mijë metra mbi nivelin e detit dhe po përgatitet që të pushtojë edhe nëntë majat e tjera për të përmbyllur kështu projektin e saj, për të arritur në 14 majat më të larta të Himalajeve.

Jeta e saj është një histori vërtetë e veçantë.

“Kam punuar në marketing për gjithsej 12 vite, shtatë prej të cilave isha drejtoresha e një agjencie marketingu.

Në vitin 2015, pata ndjesinë e fortë që të ndiqja ëndrrat e mia, pra të bëja ç’më pëlqente më shumë se gjithçka tjetër” tregon Uta, pasi vendosi që ta linte pas punën që kishte dhe ti përkushtohej alpinizmit dhe turizmit, për të treguar bukuritë natyrore të Kosovës dhe rajonit sa më shumë njerëzve që ishte e mundur.

“Si fillim, u mora me disa projekte që kishin lidhje me Via Dinarikën dhe në vitin 2016 krijova agjencinë time të turizmit të aventurës, të cilën e quajta ‘Butterfly Outdoors’

Bëra trajnimet ATTA dhe tani drejtoj grupe për ngjitje, joga, çiklizëm dhe alpinizëm”, është shprehur Uta.

Uta përpiqet që të marrë në punë sa më shumë gra që të punojnë si guida, ndërsa ajo vetë i kushton një pjesë të kohës së saj fëmijëve me nevoja të veçanta.

“Kur fillova të merresha me alpinizëm, më thoshin që ky sport ishte për burrat e jo për gratë, kështu që unë punova shumë jo vetëm që tu tregoja që kjo gjë nuk është e vërtetë, por edhe që ta ndryshoja këtë lloj mendësie. Edhe ju mund të bëni të njëjtën gjë: dëgjojini gratë” është shprehur Uta.

Uta e di që numri i turistëve në rajonin e Ballkanit Perëndimor është rritur me më shumë se 10% në vit dhe se në vitin 2018 gjithsej 12 milionë turistë vizituan rajonin.

Të dhëna të tjera tregojnë se turizmi përbën 25% të të gjithë eksporteve nga rajoni dhe pothuajse një të pestën e PBB-së, ndërkohë që 20 për qind e të punësuarve në Ballkan punojnë në fushën e turizmit në mënyrë të drejtpërdrejtë ose të tërthortë.

“Alpinizmi është pasioni im i vërtetë. Ekspeditat e Himalajeve i kam përdorur për të promovuar Kosovën dhe për të rritur interesin tek Ballkani.
Këtë gjë bëra edhe me ekipin e ‘National Geographic’, edhe me alpinistët e tjerë, kur arritëm pikën 7.800 metra në anën jugore në Lhotse vjet. Këtë gjë do të vazhdoj të bëj edhe gjatë nëntë ekspeditave që më kanë mbetur” ka thënë ajo.

Uta është një nga heroinat e Ballkanit Perëndimor, ashtu si edhe Nada Markoviç dhe Aida Çorbaxhiç nga Bosnja-Hercegovina dhe Iris Gjinovci nga Shqipëria.

Fushata “WE” e Këshillit regjional për bashkëpunim (RCC) për Fuqizimin e Grave do të vazhdojë t’ju sjellë historitë e grave të mrekullueshme të Ballkanit Perëndimor, grave që janë burim frymëzimi për të tjerët që të arrijnë majat e tyre në jetë.

111 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 11. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 12. I know a lot of folks whom I think would really enjoy your content that covers Website Traffic in depth. I just hope you wouldn’t mind if I share your blog to our community. Thanks, and feel free to surf my website xrank.cyou

 13. Hi, Neat post. There is a problem together with your site in internet explorer, might
  test this? IE still is the marketplace chief and a good section of other people will leave
  out your excellent writing due to this problem.

 14. I think that everything published was actually very logical.
  However, consider this, suppose you added
  a little content? I mean, I don’t wish to tell you how to run your blog, but suppose you added a title to maybe
  grab a person’s attention? I mean Rrëfehet shqiptarja e
  parë që ngjiti Everestin – EETIMESTV.COM is a
  little boring. You might peek at Yahoo’s home
  page and note how they create article titles to grab people interested.
  You might add a video or a related pic or two to grab people
  excited about what you’ve got to say. Just my opinion, it could bring your blog a little bit more interesting.

 15. After I initially commented I appear to have
  clicked the -Notify me when new comments are added-
  checkbox and from now on every time a comment
  is added I get four emails with the same comment. Is there a way you are able to remove me from that service?
  Many thanks!

 16. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz reply as I’m looking to construct my own blog and would like to know where u got this from.
  appreciate it

 17. It’s truly very difficult in this full of activity life to listen news on Television, therefore I only use internet for that
  purpose, and take the most recent news.

 18. What’s Taking place i am new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It absolutely useful and it has
  aided me out loads. I am hoping to give a contribution & help different users like its helped me.
  Great job.

 19. It is the best time to make some plans for the long run and
  it’s time to be happy. I have learn this post
  and if I could I desire to recommend you few interesting things or advice.
  Maybe you can write subsequent articles relating to this
  article. I want to learn even more issues about it!

 20. For latest information you have to visit the web and on world-wide-web I found this web page as a most excellent web site for most recent updates.

 21. It is really a great and useful piece of information. I am happy that you shared this useful information with us.
  Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 22. Hi there! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a
  new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a marvellous job!

 23. Hey there! I realize this is sort of off-topic but
  I had to ask. Does running a well-established website like
  yours require a lot of work? I am brand new to running a blog however I do write
  in my journal on a daily basis. I’d like to start
  a blog so I can easily share my own experience and views online.
  Please let me know if you have any kind of suggestions or tips for new aspiring bloggers.
  Thankyou!

 24. First of all I want to say great blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you don’t mind.
  I was curious to know how you center yourself and clear your thoughts prior to writing.

  I’ve had difficulty clearing my mind in getting my
  ideas out there. I truly do enjoy writing however it
  just seems like the first 10 to 15 minutes are generally
  wasted simply just trying to figure out how to begin. Any recommendations or hints?
  Thank you!

 25. Hey there just wanted to give you a quick heads up. The text in your content seem to be running
  off the screen in Ie. I’m not sure if this is a formatting issue or something
  to do with browser compatibility but I figured I’d post to let you know.
  The layout look great though! Hope you get the issue solved soon.
  Kudos

 26. Have you ever thought about including a little bit more
  than just your articles? I mean, what you say is fundamental and everything.
  Nevertheless think of if you added some great images or videos to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with images and video clips, this site could
  undeniably be one of the very best in its niche.
  Amazing blog!

 27. Good day! I know this is kind of off topic but I was wondering if
  you knew where I could find a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one?
  Thanks a lot!

 28. I’m now not positive where you’re getting your information, however
  good topic. I needs to spend some time finding out much more or working out
  more. Thank you for fantastic info I used to be in search of
  this information for my mission.

 29. First off I would like to say fantastic blog! I had a quick question in which I’d like to ask
  if you do not mind. I was curious to find out how you center yourself and clear your head prior to writing.
  I have had a hard time clearing my mind in getting my ideas out there.

  I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15
  minutes are generally lost simply just trying
  to figure out how to begin. Any suggestions or tips?
  Appreciate it!

 30. Hey there! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe
  guest authoring a blog post or vice-versa? My site covers a lot
  of the same topics as yours and I think we could
  greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to
  shoot me an e-mail. I look forward to hearing from
  you! Excellent blog by the way!

 31. Howdy! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest
  authoring a blog article or vice-versa? My blog addresses a lot of the same topics as yours
  and I feel we could greatly benefit from each other. If you might be
  interested feel free to send me an email. I look forward to hearing from
  you! Wonderful blog by the way!

 32. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The words in your post seem to be
  running off the screen in Ie. I’m not sure if this is a formatting
  issue or something to do with web browser compatibility but I
  figured I’d post to let you know. The style and design look great
  though! Hope you get the problem resolved soon. Many thanks

 33. whoah this blog is excellent i like studying your posts.
  Stay up the great work! You recognize, lots of individuals are searching around for this information, you can help them greatly.

 34. Hello! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

 35. I’m not sure where you are getting your info, but good topic.
  I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for fantastic information I was looking for this information for my mission.

 36. Wow that was unusual. I just wrote an incredibly long comment but after I
  clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway,
  just wanted to say superb blog!

 37. I’m not sure why but this website is loading extremely slow for me.
  Is anyone else having this issue or is it a issue on my end?
  I’ll check back later and see if the problem still exists.

 38. Wonderful goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you
  are just extremely excellent. I actually like what you have acquired
  here, really like what you’re stating and the way in which you say
  it. You make it entertaining and you still take care of to keep it
  smart. I cant wait to read much more from you. This is actually a tremendous
  website.

 39. Yesterday, while I was at work, my cousin stole my
  apple ipad and tested to see if it can survive a forty foot drop, just so she
  can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views.
  I know this is completely off topic but I had to share
  it with someone!

 40. Very good blog you have here but I was curious about if you knew of any forums that cover the same topics talked
  about here? I’d really love to be a part of online community where I can get feedback from other knowledgeable
  individuals that share the same interest. If
  you have any recommendations, please let me know. Thanks!

 41. Great goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just
  too excellent. I actually like what you’ve acquired here, really
  like what you are stating and the way in which you
  say it. You make it entertaining and you still care for to keep it sensible.
  I can not wait to read far more from you. This is actually a tremendous web site.

 42. Thanks for the auspicious writeup. It in truth used to be a amusement account it.
  Look advanced to far brought agreeable from you!
  However, how could we be in contact?

 43. Hello there! I could have sworn I’ve visited this website before but after going through a few of the articles I realized it’s new to me.
  Anyways, I’m definitely delighted I discovered it and I’ll be bookmarking it
  and checking back frequently!

 44. hi!,I like your writing very much! share we keep in touch
  more approximately your article on AOL? I need a specialist in this area
  to resolve my problem. Maybe that is you! Having a look forward to look you.

 45. It is the best time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I have read this post and if I could I wish to suggest you
  some interesting things or tips. Perhaps you could write next articles referring to this article.
  I wish to read more things about it!

 46. Hi there are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started
  and create my own. Do you require any html coding expertise to make your own blog?

  Any help would be greatly appreciated!

 47. Woah! I’m really loving the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that
  “perfect balance” between superb usability and appearance.
  I must say you’ve done a superb job with this. Additionally, the blog loads very quick for me on Internet explorer.
  Superb Blog!

 48. This is very interesting, You are a very skilled blogger.
  I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your great post.
  Also, I have shared your web site in my social networks!

 49. Greetings from Ohio! I’m bored to tears at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break.
  I enjoy the information you provide here and can’t wait to take a
  look when I get home. I’m surprised at how fast your blog loaded on my mobile ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, awesome blog!

 50. naturally like your website but you have to test the spelling on quite a few of your posts.
  A number of them are rife with spelling issues
  and I to find it very bothersome to inform the reality on the other hand I’ll definitely come again again.

 51. Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just extremely fantastic.
  I really like what you have acquired here, certainly
  like what you are stating and the way in which you say it.
  You make it entertaining and you still care for to keep it smart.
  I cant wait to read much more from you. This is really a
  wonderful site.

 52. Hey! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick
  shout out and tell you I truly enjoy reading through your articles.
  Can you recommend any other blogs/websites/forums that
  go over the same subjects? Appreciate it!

 53. I’m gone to say to my little brother, that he should
  also go to see this blog on regular basis to take updated from most up-to-date news update.

 54. I’m truly enjoying the design and layout of your blog.

  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?
  Exceptional work!

 55. Hello there, I found your blog by way of Google even as looking
  for a related topic, your web site got here up, it appears to be
  like great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, simply was aware of your blog thru Google,
  and located that it is really informative. I am going to
  be careful for brussels. I will be grateful should
  you continue this in future. Lots of people might
  be benefited from your writing. Cheers!

 56. Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was wanting to
  know your situation; many of us have created
  some nice procedures and we are looking to swap methods with other folks, be sure to shoot me an e-mail if
  interested.

 57. This is very interesting, You are a very skilled blogger.
  I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your great post.
  Also, I’ve shared your site in my social networks!

 58. Aw, this was a really nice post. Finding the time and actual effort to produce
  a great article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and don’t manage
  to get nearly anything done.

 59. Holymoly that’s crazy man! Thank you so much I really appreciate for this man. Can i reach out
  change your life and if you want to know whats up?
  I will definitly share info about howto make money I
  will be the one showing values from now on.

 60. I believe people who wrote this needs true loving
  because it’s a blessing. So let me give back
  and tell you my secret ways on change your life and if you want to really findout?

  I will share info about how to find hot girls for free Don’t
  forget.. I am always here for yall. Bless yall!

Leave a Reply

Your email address will not be published.