Gruaja e Michael Schumacher dha një mesazh të rrallë shprese përpara përvjetorit të gjashtë të aksidentit të ikonës F1.

Kampioni i shtatë herë i botës nuk është parë që kur pësoi një dëmtim gati-fatal në tru kur goditi kokën mbi një shkëmb ndërsa bënte ski.

Gjendja e tij është mbajtur në fshehtësi që nga aksidenti në Alpet Franceze në 28 Dhjetor 2013.

Por ndërsa tifozët u përgatiten që të hapin një faqe në mediave sociale ‘KeepFightingMichael’ javën e ardhshme, gruaja e tij e devotshme Corinna lëshoi ​​një deklaratë.

Ajo thuhet se u tha fansave: «Gjërat e mëdha fillojnë me hapa të vegjël. Shumë grimca të vogla mund të formojnë një mozaik të madh.

“Së bashku ju jeni më të fortë, dhe kjo është saktësisht se si forcat e kombinuara të lëvizjes KeepFighting e bëjnë më të lehtë inkurajimin e të tjerëve.”

Reiner Ferling, kryetari i klubit tifoz, tha se ai ende mbetet “plot shpresë” se do ta shohë Schumacher përsëri në publik.

Ai tha: “Fatkeqësisht, ka ardhur koha përsëri, përvjetori i gjashtë i aksidentit të Michael po afron.

“Gjashtë vjet plot shpresë se Michael do të dalë një ditë përsëri në publik.”

Ajo i tha revistës She’s Mercedes: “Ai është në duart të sigurta tani dhe ne po bëjmë gjithçka mundemi për ta ndihmuar atë.

“Mundohuni të kuptoni se ne ndjekim dëshirën e Michael për të mbajtur sekret shëndetin e tij”