Dosja hetimore: Si u akuzuan nga Arben Kraja dy të rinjtë shkodranë pse donin të hynin në ambasada

Dosja hetimore: Si u akuzuan nga Arben Kraja dy të rinjtë shkodranë pse donin të hynin në ambasada

Akt-akuza e publikuar nga Tufa mban firmën e Krajës dhe ndër të tjera të rinjtë akuzohen se “kishin shkelur moralin komunist” duke tentuar që të largoheshin nga vendi ndërkohë që “ishin kontaminuar nga ide armiqësore”.

Sëfundmi, vellai i Arben Luçit, Roland Luçi ka zbuluar përmbajtjen e dosjes dhe akuzës ndaj dy të rinjve duke hedhur dritë mbi atë ngjarje të 29 viteve më parë.

Përmes një postimi në Facebook, vëllai i Arben Luçit të arrestuar nga policia dhe të akuzuar nga Kraja shpjegon se si ndodhi gjithçka.

Sipas dosjes, dy të rinjtë nisen më datë 26 korrik 1990 nga Shkodra me qëllim futjen në ndonjë prej ambasadave perëndimore pas dyndjeve të 2 korrikut.

Luçi dhe Bizi nisen me trenin e orës 14:00 nga Shkodra për në Tiranë, por ndalen në Vorë pasi shohin se kishte shumë forca rendi që kontrolloni udhëtarët. Më pas, dy të rinjtë nisen në këmbë për në Tiranë, por kapen nga një patrullë policie dhe pas marrjes në pyetje nisen për në hetuesinë e Shkodrës.

Në lidhje me këtë, Roland Luçi, vëllai i Arben Luçit tregon përmes një postimi tjetër në Facebook se i riu ishte rrahur në hetuesi dhe e mbanin të lidhur në krevatin e spitalit me roje të armatosur në derë.

Postimi i Roland Luçit në Facebook referuar dosjes hetimore

Ne vazhden e urimeve per shefin e SPAK, Arben Kraja, zbardhja e nje aktakuze ndaj dy personave “te rene pre e propagandes se armiqve te brendshem e te jashtem”, e formuluar dhe nenshkruar nga ai, hetues Arben Kraja, ne vitin 1990.

Aktakuzë kundër të pandehurve,
Arben Hiqmet Luçi,
Beniamin Fahri Bizi

Akuzohen se: në bashkëpunim me njëri-tjetrin kanë shkuar me datën 26.07.1990 në qytetin e Tiranës për të hyrë në një ambasadë të huaj e për të kaluar kufirin në mënyrë të kundraligjshme, vepër penale kjo që parashikohet nga neni 127 e 11/1 e 13 të Kodit Penal.

Hetuesia e Rrethit Shkodër në datën 27.7.1990 ka filluar çështjen penale në ngarkim të të pandehurve Arben Luçi dhe Beniamin Bizi, për veprën penale të përgatitjes për kalim të paligjshëm të kufirit. Nga hetimet e kryera ka rezultuar dhe provuar se:

Dy të pandehurit janë banorë të qytetit të Shkodrës dhe kanë shoqëri me njëri-tjetrin. Duke qenë të paformuar dhe me karakter të dobët, ata janë bërë pre e propagandës së armiqve të brendshëm e të jashtëm.

Të ndikuar nga propaganda që bënte televizioni dhe stacionet e huaja të radios për shtetasit shqiptarë që u futën në ambasadat e huaja, në fillim të muajit korrik, ata të dy kanë vendosur që me datën 27.7.1990 të ishin në Tiranë dhe atje të futeshin në një ambasadë të huaj duke realizuar kështu qëllimin e tyre për të dalë jashtë shtetit në mënyrë të kundraligjshme.

Dy të pandehurit takohen ndërmjet tyre me datën 25.7.1990 në darkë dhe e vendosin që të nesërmen me trenin e orës 14.00 që niset nga Shkodra të shkonin në Tiranë dhe të prisnin që me datë 27.7.1990 të futeshin gjatë ditës në ndonjë ambasadë.

Të nesërmen, pra me datë 26.7.1990 janë nisur për në Tiranë me trenin e orës 14.00. Nga shtëpitë e tyre janë larguar pa lënë adresë fare se ku do të shkonin. Pasi kanë arritur në Vorë kanë parë se kishte shumë policë që po kontrollonin personat e dyshimtë që ishin aty.

Në këto kushte, i pandehuri Beniamin i ka thënë të pandehurit Arben që të ktheheshin për në Shkodër. Por ky i fundit i vendosur plotësisht për veprën që do të kryente, nuk ka dëgjuar dhe bile ka ndikuar fort tek i pandehuri tjetër për t’ia mbushur mendjen që të vazhdonin rrugën për ku ishin nisur. Dhe kështu të dy të pandehurit zbresin nga treni në Vorë dhe nisen në këmbë, nëpër fusha për të hyrë fshehurazi në Tiranë.

Por gjatë rrugës ata u kapën nga një patrullë policie dhe shoqërohen fillimisht për një rajon policie në Tiranë dhe pastaj sillen në Shkodër dhe ndalohen. I pandehuri Beniamin e pranon plotësisht akuzën që i bëhet dhe paraqitet shumë i penduar për veprën që ka kryer. Ndërsa i pandehuri Arbeni mban qëndrim shumë negative gjatë zhvillimit të hetimeve dhe nuk pranon fare që të jetë nisur për të hyrë në ambasadë.

Në këto kushte, dy të pandehurit kanë konsumuar plotësisht elementet e veprës penale të përgatitjes për kalim të paligjshëm të kufirit, nëpërmjet hyrjes në ambasadë të huaj. Vepra e kryer nga të pandehurit paraqet rrezik të theksuar shoqëror. Po kështu, rrezikshmëri të theksuar shoqërore paraqet edhe i pandehuri Arben Luçi, i cili nuk pranon fare akuzën dhe mban një qëndrim shumë negative gjatë hetimit të çështjes.

Duke i konsideruar hetimet e plota dhe akuzën të vërtetuar në bazë të nenit 105 të Kodit te Procedures Penale, ju paraqesim për gjykim të pandehurit:

1-Beniamin Bizi, i biri i Fahriut dhe i Ylfetes, i datëlindjes 1964, lindur dhe banues në Shkodër, me kombësi dhe shtetësi shqiptare me origjinë dhe gjendje shoqërore punëtore me arsim 8 klasë, i pamartuar, i padënuar, pa imunitet, i arrestuar.

2-Arben Luçi i biri i Hiqmetit dhe i Liries, i datëlindjes 1962 lindur dhe banues në Shkodër, me arsim të mesëm, i paorganizuar, pa imunitet, i padënuar, me kombësi dhe shtetësi shqiptare, me origjinë nëpunës dhe gjendje shoqërore punëtore, i pamartuar, i arrestuar.

Akuzohen se: në bashkëpunim me njëri-tjetrin kanë kryer veprën penale të përgatitjes për kalim të paligjshëm të kufirit, që parashikohet nga neni 127 e 11/1 e 13 të Kodit Penal.

Akt akuza së bashku me materialet e tjera të dosjes hetimore i kalon për gjykim Gjykatës së Rrethit Tiranë.

Kjo akt akuzë u përpilua sot më datë 4.8. 1990 nga unë hetuesi Arben Kraja.

Postimi i dytë i Roland Luçit, ku tregon se si e gjeti të vëllain në spital pasi ishte marrë në pyetje

Arben Kraja, nje nga speciet e kalçifikuara qe as me 1990 nuk e kuptonte se regjimi te cilit i sherbente kishte marr fund, sot eshte shefi i SPAK.

Sot ngjarja tingellon groteske, po dikur ai dergoi tim vella ne Spaç per tentative arratisjeje.
Eshte histori interesante, lexim te kendshem per ata qe kane deshiren dhe durimin te lexojne shkrimin ne linkun me poshte.
———————————————————
E tregoj per here te pare:
Nje polic qe kishte qene me sherbim ne Degen e Brendshme, nje njeri i mire nga Dajçi (Preng Z. te cilin kam rast ta pershendes nqs e lexon), te cilin e kisha pasur nxenes ne shkollen e mesme, del ne mengjes te autobusi qe na çonte ne shkolle dhe me thote se yt vella eshte demtuar ne koke gjate hetuesise ne biruce dhe jane duke e çuar ne spital.

U nisa bashke me te per ne spital dhe duhet te

ishte vertet atje se ne koridorin e kirurgjise, para deres se nje dhome ndeshem ne nje polic me automatik qe bente roje, per fat i njohur i mikut e nxenesit tim. Ruante tim vella!

Imagjinoni çfare shteti idiot, imagjinon

i çfare hetuesi kafshe, angazhonte police te armatosur me automatike me sherbim 24 oresh qe te ruanin ne spital nje djale te torturuar qe kishte tentuar te arratisej dhe ishte arrestuar ne…Tirane!

Nejse, jo te gjithe ishin ne nivelin e shtazerise se hetuesit tashme te famshem shef te SPAK-ut, rolin e te cilit do ta merrja mbas pak çastesh une!
Po, po, une,sepse polici roje hyri ne dhome dhe une i shoqeruar nga polici tjeter qe me pershperiti ne vesh “ben sikur je shefi” hyme mbas pak. Une nuk e kuptova ne fakt se çfare donte te thoshte, as ja vura fort mendjen fjaleve te tij. Dy policet po rrezikonin shume ne shkembim te nje gjesti human.

Sa hyme ne dhome, polici roje merr drejtqendrim dhe me pershendet me ze te larte “mirdita shef”. Aty e kuptova qe duhej qe te semuret e tjere ne dhome (ishin disa) te mos kuptonin se isha i vellai, te dukesha si hetuesi, mbasi im vella ishte ne hetuesi e nuk lejohej kurrfar kontakti me te.

Ngaqe ne Shkoder nuk isha krejt i panjohur, dikush nga te semuret ne dhome sigurisht qe me njohu se kush isha, por me mirkuptim dinjitoz sollen koken ne anen tjeter dhe une u ula per pak minuta prane tim vellai…i cili ishte i lidhur me pranga ne kembe dhe duar tek hekurat e shtratit!
Nje pamje kjo me makaber se sa plaga qe ai kishte ne koke.

Procesverbali i postuar nga Agron Tufa

406 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 11. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 12. I’m gone to inform my little brother, that he should also pay a quick visit this weblog on regular basis to get updated
  from newest news update.

 13. We’re a bunch of volunteers and opening a new scheme
  in our community. Your website provided us with valuable info
  to work on. You’ve done an impressive job and our entire community will likely be grateful to you.

 14. Great site you’ve got here.. It’s difficult to find high-quality writing like yours nowadays.
  I truly appreciate people like you! Take care!!

 15. It’s really very difficult in this active life
  to listen news on TV, thus I just use world wide web for that reason, and take the latest information.

 16. Aw, this was an extremely nice post. Taking a few minutes and actual effort to make a great article…
  but what can I say… I hesitate a lot and don’t manage
  to get nearly anything done.

 17. Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
  I’ll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful info.
  Thanks for the post. I will certainly comeback.

 18. Hi there, I found your site by way of Google whilst searching for a related subject, your site got here up, it
  appears good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, just was aware of your weblog through
  Google, and found that it’s truly informative. I’m gonna be careful for
  brussels. I’ll appreciate when you proceed this in future.

  Numerous people will probably be benefited out of your writing.
  Cheers!

 19. I know this if off topic but I’m looking into starting
  my own blog and was wondering what all is required to get setup?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?

  I’m not very internet savvy so I’m not 100% positive. Any tips or
  advice would be greatly appreciated. Many thanks

 20. I’m really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog
  like this one today.

 21. Greate pieces. Keep writing such kind of information on your blog.

  Im really impressed by it.
  Hey there, You’ve done an excellent job. I’ll certainly digg it and
  in my opinion recommend to my friends. I’m confident
  they’ll be benefited from this site.

 22. I used to be suggested this website through my cousin. I’m now not positive whether or not this submit is
  written by means of him as no one else know such targeted approximately my trouble.

  You’re incredible! Thank you!

 23. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my
  newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time
  and was hoping maybe you would have some experience with
  something like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 24. I’ve been exploring for a little bit for any high quality articles or weblog posts in this sort
  of space . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web
  site. Studying this information So i am glad to exhibit that I have an incredibly
  just right uncanny feeling I discovered exactly what I needed.
  I most indisputably will make sure to do not omit this web site and provides it a look regularly.

 25. Excellent web site you have got here.. It’s difficult to find
  excellent writing like yours these days. I truly appreciate people like you!
  Take care!!

 26. Great beat ! I wish to apprentice while you amend your site,
  how can i subscribe for a blog web site? The account helped me
  a appropriate deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered vibrant clear
  concept

 27. Hey There. I discovered your blog the usage of msn.
  This is a very smartly written article. I will be sure to bookmark it and return to learn extra of your useful information. Thank you
  for the post. I’ll definitely return.

 28. Hi there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok.

  I’m definitely enjoying your blog and look forward to new posts.

 29. Magnificent items from you, man. I have bear
  in mind your stuff previous to and you are simply too
  fantastic. I actually like what you have bought here, certainly
  like what you’re saying and the way in which by which you assert it.
  You’re making it entertaining and you still care for to keep it wise.
  I can’t wait to learn much more from you. This is really a terrific website.

 30. Wow, superb blog layout! How lengthy have
  you been running a blog for? you make blogging
  look easy. The overall look of your web site is wonderful, let alone the content material!

 31. Its such as you learn my thoughts! You appear to understand a lot about this, such as you wrote the
  guide in it or something. I think that you simply can do with a few % to power the message house a bit, however instead of that, that is excellent blog.
  An excellent read. I will certainly be back.

 32. No matter if some one searches for his vital thing, thus he/she needs to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.

 33. I have been browsing on-line more than 3 hours these days, but
  I by no means found any attention-grabbing article like yours.

  It is pretty value enough for me. In my opinion, if
  all web owners and bloggers made just right content as
  you probably did, the net might be a lot more useful than ever before.

 34. Aw, this was a really good post. Spending some time and actual effort to generate a really good article… but what can I say… I hesitate a
  lot and never manage to get anything done.

 35. Thanks for another magnificent article. Where else could anyone get that kind of information in such
  an ideal way of writing? I have a presentation next week, and I’m at the search for such information.

 36. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you
  so much, However I am having problems with your RSS.
  I don’t know the reason why I cannot subscribe to it. Is there anybody else having the same
  RSS problems? Anyone that knows the solution will you
  kindly respond? Thanx!!

 37. I do accept as true with all of the ideas you have introduced for your post.
  They are very convincing and can certainly work. Nonetheless,
  the posts are very quick for beginners. May just you please
  extend them a bit from next time? Thanks for the post.

 38. I pay a quick visit each day some web pages and sites
  to read articles or reviews, however this website gives quality based writing.

 39. Useful information. Fortunate me I discovered your web site accidentally, and I’m surprised why this
  twist of fate didn’t happened earlier! I bookmarked it.

 40. This design is spectacular! You most certainly know how to keep
  a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to
  start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 41. Thanks for ones marvelous posting! I actually enjoyed reading
  it, you will be a great author. I will be sure to bookmark your blog and may come back someday.
  I want to encourage you continue your great writing,
  have a nice weekend!

 42. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was
  wondering what all is required to get setup?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web smart so I’m not 100% positive.
  Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Many thanks

 43. My partner and I stumbled over here different web address and thought I may as well
  check things out. I like what I see so i am just following you.
  Look forward to going over your web page for a second time.

 44. Great blog you have here.. It’s hard to find high-quality writing like yours these days.

  I honestly appreciate individuals like you! Take care!!

 45. you’re in reality a good webmaster. The site loading pace is incredible.
  It seems that you are doing any unique trick.
  In addition, The contents are masterwork. you’ve performed a fantastic task in this topic!

 46. Hi there! This article could not be written much
  better! Looking through this article reminds me of my previous roommate!
  He always kept talking about this. I am going to forward this
  post to him. Pretty sure he will have a great read. Thanks for sharing!

 47. Helpful information. Fortunate me I discovered your web site accidentally,
  and I’m stunned why this coincidence did not took place in advance!

  I bookmarked it.

 48. Hi! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due
  to no backup. Do you have any solutions to prevent hackers?

 49. I do not know if it’s just me or if perhaps everyone else encountering issues with your blog.
  It seems like some of the written text on your posts are
  running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too?
  This could be a problem with my browser because I’ve
  had this happen previously. Many thanks

 50. Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to figure out if its a problem on my end
  or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

 51. Great post. I was checking continuously this blog and I am impressed!
  Extremely helpful info specially the last part 🙂 I care for such info much.
  I was looking for this certain info for a long time.
  Thank you and best of luck.

 52. Hello There. I found your blog using msn. This is a
  really well written article. I will be sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post.
  I’ll definitely return.

 53. You’ve made some really good points there. I looked on the internet for more information about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 54. I have been browsing on-line more than 3 hours lately, yet I never discovered any attention-grabbing article like
  yours. It is beautiful price sufficient for me. In my view, if all
  website owners and bloggers made good content material as you probably did, the net will probably be a lot more useful
  than ever before.

 55. OMG! This is amazing. Ireally appreciate it~ May
  I show my inside to a secret only I KNOW and if you want to really findout?

  You really have to believe mme and have faith and I will show how to learn SNS marketing Once again I want to show my appreciation and may all the blessing goes to you
  now!.

 56. What’s up to all, the contents existing at this web site are truly
  remarkable for people knowledge, well, keep up the
  good work fellows.

 57. Hello! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work
  due to no backup. Do you have any solutions to stop hackers?

 58. Good day I am so thrilled I found your site,
  I really found you by accident, while I was browsing on Askjeeve for something else,
  Anyways I am here now and would just like to say thank you for a incredible post and
  a all round exciting blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to read it all at the moment but I have bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great
  deal more, Please do keep up the awesome job.

 59. Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you
  have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Cheers

 60. certainly like your web-site but you need to test the spelling on several of
  your posts. Many of them are rife with spelling
  problems and I to find it very troublesome to tell the truth nevertheless I’ll definitely come back again.

 61. You really make it seem really easy with your presentation but I find this topic to be really one thing which I think I might never understand.

  It seems too complex and extremely wide for me. I’m taking a look ahead on your next
  put up, I will attempt to get the dangle of it!

 62. Hey there! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to give
  it a look. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!
  Exceptional blog and terrific style and design.

 63. That is a good tip particularly to those fresh to the blogosphere.

  Simple but very precise information… Thanks for sharing this one.
  A must read post!

 64. Just desire to say your article is as surprising.
  The clarity in your put up is just cool and that i can think you’re knowledgeable on this subject.
  Well together with your permission allow me to snatch your
  feed to stay up to date with forthcoming post. Thank you 1,000,
  000 and please keep up the gratifying work.

 65. Awesome blog! Do you have any tips for aspiring writers?
  I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything.
  Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go
  for a paid option? There are so many options out there that I’m totally
  overwhelmed .. Any suggestions? Cheers!

 66. Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and gave it to
  my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She
  placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside
  and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 67. We’re a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our
  community. Your web site offered us with helpful information to work on. You’ve done
  an impressive job and our entire community will probably be grateful to you.

 68. That is very interesting, You are a very professional
  blogger. I’ve joined your feed and look forward to
  looking for extra of your wonderful post. Also, I’ve shared your web site in my social networks

 69. I’m truly enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more
  enjoyable for me to come here and visit more often.
  Did you hire out a designer to create your theme? Outstanding
  work!

 70. Hey there excellent website! Does running a blog similar to this take a great deal of
  work? I have very little understanding of programming
  however I was hoping to start my own blog soon. Anyways, should you have any suggestions or techniques for new blog owners please
  share. I understand this is off subject however I just had
  to ask. Thanks!

 71. I like the valuable information you provide in your articles.
  I’ll bookmark your weblog and check again here frequently.
  I am quite sure I’ll learn many new stuff right here! Best of luck for
  the next!

 72. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how could
  we communicate?

 73. Helpful information. Fortunate me I found your website by accident, and I’m stunned
  why this twist of fate didn’t came about earlier!
  I bookmarked it.

 74. I’m now not positive where you are getting your information, however good topic.

  I must spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for great info I was on the lookout for this info
  for my mission.

 75. When someone writes an article he/she maintains the thought of a user in his/her mind that how
  a user can understand it. Thus that’s why this piece of writing is great.
  Thanks!

 76. I used to be recommended this web site by means of my cousin. I am
  no longer sure whether this put up is written via him as no one else know such specified approximately my problem.
  You are wonderful! Thank you!

 77. I got this web site from my pal who told me on the topic
  of this web page and at the moment this time I am visiting this website and reading very informative
  articles here.

 78. Spot on with this write-up, I seriously feel this amazing
  site needs far more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the
  advice!

 79. Hmm it looks like your site ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your
  blog. I too am an aspiring blog writer but I’m still new to
  the whole thing. Do you have any points for novice blog writers?
  I’d really appreciate it.

 80. Aw, this was an exceptionally good post. Taking the time and actual effort to produce a great article…
  but what can I say… I hesitate a whole lot and don’t manage to get anything done.

 81. Have you ever thought about writing an ebook or guest authoring on other
  blogs? I have a blog based upon on the same information you discuss and
  would really like to have you share some stories/information. I know my subscribers would value your work.
  If you are even remotely interested, feel free to send me an e mail.

 82. Howdy! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?
  I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.
  I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 83. I’m not sure where you are getting your info, but good topic.

  I needs to spend some time learning more or understanding
  more. Thanks for great information I was looking for this information for my mission.

 84. Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I
  was wondering your situation; many of us have developed
  some nice practices and we are looking to exchange methods with other folks, be sure to shoot me an email if interested.

 85. Hey! I realize this is somewhat off-topic but I needed to ask.
  Does operating a well-established blog such as yours require a large amount of work?
  I am brand new to writing a blog however I do write in my diary on a daily basis.
  I’d like to start a blog so I can easily share my personal
  experience and views online. Please let me know if you have
  any kind of ideas or tips for new aspiring bloggers. Thankyou!

 86. I am no longer certain where you are getting your information,
  however good topic. I must spend a while learning more or understanding more.

  Thanks for great information I used to be in search of this
  information for my mission.

 87. Magnificent items from you, man. I have take into account your stuff previous to
  and you’re simply too great. I really like what you have got here, really
  like what you are stating and the way by which you say
  it. You are making it enjoyable and you still take care of
  to keep it wise. I cant wait to read far more from
  you. That is actually a terrific web site.

 88. Hello, i think that i saw you visited my website thus
  i came to “return the favor”.I am attempting to
  find things to improve my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 89. Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital
  to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts.
  Anyway I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you
  access consistently rapidly.

 90. Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert
  that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.

 91. Hey! This is kind of off topic but I need some help
  from an established blog. Is it very hard to set up your
  own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.

  I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start.
  Do you have any ideas or suggestions? Many thanks

 92. I believe people who wrote this needs true loving because it’s a
  blessing. So let me give back and tell you my secret ways on change your life and if you want
  to have a checkout I will share info about how to find good hackers
  for good price Don’t forget.. I am always here for yall.
  Bless yall!

 93. An intriguing discussion is definitely worth comment.
  I think that you should write more about this topic, it might not be a taboo matter but
  typically people don’t talk about such subjects.

  To the next! Cheers!!

 94. Does your website have a contact page? I’m having problems locating it but,
  I’d like to shoot you an email. I’ve got some recommendations for your
  blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward
  to seeing it expand over time.

 95. Aw, this was a really nice post. Finding the time and actual effort to create a really good article… but what can I say… I put things off a whole lot and never seem to get nearly anything done.

 96. Hello, i believe that i noticed you visited my site thus i came to
  return the desire?.I am trying to in finding things to improve my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 97. I like the helpful info you provide in your articles. I’ll bookmark
  your blog and check again here frequently. I am
  somewhat certain I’ll be told many new stuff proper
  right here! Best of luck for the following!

 98. I got this website from my pal who told me regarding this website
  and now this time I am browsing this web page and reading very informative content at this place.

 99. Thanks for one’s marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you might be a
  great author. I will be sure to bookmark your blog and will
  eventually come back sometime soon. I want to encourage one to
  continue your great work, have a nice holiday weekend!

 100. Let me give you a thumbs up man. Can I show my
  inside to amazing values and if you want to with no joke truthfully see and also
  share valuable info about how to make a fortune yalla lready know follow me my fellow
  commenters!.

 101. I am curious to find out what blog system you have been utilizing?

  I’m experiencing some minor security issues with my latest blog and I would like to find something more secure.
  Do you have any recommendations?

 102. Unquestionably believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the web
  the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people
  think about worries that they just do not know about.
  You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side
  effect , people could take a signal. Will likely be back to get
  more. Thanks

 103. My brother recommended I would possibly like this web site.

  He used to be totally right. This put up truly
  made my day. You cann’t believe just how a lot time I had spent for this information! Thank you!

 104. I believe what you said was actually very reasonable.
  However, think on this, what if you composed a catchier title?

  I ain’t saying your information isn’t good, but suppose you
  added a headline that grabbed a person’s attention?
  I mean Dosja hetimore: Si u akuzuan nga Arben Kraja dy të rinjtë shkodranë pse donin të hynin në ambasada – EETIMESTV.COM is a little
  boring. You might peek at Yahoo’s front page and watch how they create post titles to grab people to open the links.
  You might add a video or a related picture or two to get readers interested about everything’ve got to say.
  Just my opinion, it would make your posts a little bit more interesting.

 105. When someone writes an article he/she maintains the thought of a user in his/her
  brain that how a user can be aware of it. Therefore that’s why this paragraph is outstdanding.
  Thanks!

 106. Hello there, just became alert to your blog through Google,
  and found that it is truly informative. I am going
  to watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future.
  Lots of people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 107. of course like your web site but you have to test
  the spelling on several of your posts. Several of them are
  rife with spelling problems and I to find it very troublesome to inform the reality however I’ll certainly come again again.

 108. I think this is among the most significant info for me.
  And i’m glad reading your article. But should remark on few general things, The website
  style is perfect, the articles is really excellent : D.
  Good job, cheers

 109. Howdy! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
  Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal
  but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to begin. Do you have any points or suggestions?
  Many thanks

 110. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have truly enjoyed browsing
  your blog posts. In any case I’ll be subscribing
  to your feed and I hope you write again soon!

 111. Excellent article. Keep writing such kind of information on your site.
  Im really impressed by your site.
  Hi there, You have done an incredible job.
  I will certainly digg it and in my view suggest
  to my friends. I’m confident they’ll be benefited from this website.

 112. May I simply just say what a comfort to uncover an individual who actually knows what they are talking about on the internet.

  You actually realize how to bring an issue to light and make it important.
  A lot more people must look at this and understand this side of the story.

  I was surprised that you aren’t more popular given that you surely have the gift.

 113. Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to and
  you’re just extremely magnificent. I actually like what you’ve acquired here, certainly like what
  you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and
  you still care for to keep it wise. I can not wait
  to read much more from you. This is actually a great
  site.

 114. You can definitely see your expertise in the article you
  write. The world hopes for more passionate writers like
  you who are not afraid to say how they believe.

  At all times follow your heart.

 115. Great post. I was checking continuously this blog and I am impressed!
  Very helpful info specifically the last part :
  ) I care for such information much. I was seeking this particular info for
  a very long time. Thank you and best of luck.

 116. This is very interesting, You are an overly professional blogger.
  I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more
  of your magnificent post. Also, I’ve shared your website in my social networks

 117. Hey there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?
  I’m getting fed up of WordPress because I’ve had issues
  with hackers and I’m looking at options for another platform.

  I would be great if you could point me in the direction of a good
  platform.

 118. I’m truly enjoying the design and layout of your site.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out
  a developer to create your theme? Excellent
  work!

 119. Admiring the dedication you put into your site and detailed information you present.
  It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed information. Fantastic read!
  I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS
  feeds to my Google account.

 120. I blog quite often and I genuinely appreciate your information. This great article has truly peaked my
  interest. I’m going to bookmark your site and keep checking
  for new details about once per week. I opted in for your Feed
  too.

 121. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However I am having issues with your RSS.
  I don’t know why I cannot join it. Is there anybody else having similar RSS problems?
  Anyone who knows the solution will you kindly respond?
  Thanx!!

 122. Hey! This post couldn’t be written any better! Reading
  this post reminds me of my previous room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward this page to him.
  Fairly certain he will have a good read. Many thanks
  for sharing!

 123. Howdy just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly.

  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried
  it in two different internet browsers and both show the same outcome.

 124. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious
  what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like
  yours would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m
  not 100% positive. Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Thanks

 125. Hi! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
  Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I
  can figure things out pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start.
  Do you have any points or suggestions? Many thanks

 126. This is really fascinating, You’re an overly skilled blogger.
  I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your
  wonderful post. Also, I’ve shared your site in my social networks

 127. you’re truly a just right webmaster. The website loading pace is
  amazing. It seems that you are doing any unique trick.
  Moreover, The contents are masterpiece. you’ve done a fantastic process in this
  matter!

 128. It is appropriate time to make a few plans for the future and it is time to be
  happy. I’ve learn this submit and if I may I want to recommend you few fascinating things or advice.
  Perhaps you can write subsequent articles relating to this article.

  I want to learn even more issues about it!

 129. This design is steller! You certainly know how
  to keep a reader entertained. Between your wit
  and your videos, I was almost moved to start my own blog (well,
  almost…HaHa!) Fantastic job. I really enjoyed what you had to say, and more than that,
  how you presented it. Too cool!

 130. I’d like to thank you for the efforts you have put in penning this blog.
  I’m hoping to see the same high-grade blog posts from you later on as well.
  In truth, your creative writing abilities has motivated me to
  get my very own blog now 😉

 131. Hi! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.
  Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.

  I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start.
  Do you have any points or suggestions? Cheers

 132. Excellent post. I was checking continuously this blog and I’m impressed!

  Extremely helpful info specifically the last part
  🙂 I care for such information a lot. I was looking for this particular info for a long time.
  Thank you and good luck.

 133. We stumbled over here by a different page and thought I might as well check
  things out. I like what I see so now i am following you.
  Look forward to looking at your web page repeatedly.

 134. Wow that was strange. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up.

  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to
  say excellent blog!

 135. Thanks for finally talking about > Dosja hetimore: Si u akuzuan nga Arben Kraja dy të rinjtë
  shkodranë pse donin të hynin në ambasada – EETIMESTV.COM < Liked it!

 136. Hey this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 137. Good day very nice web site!! Guy .. Beautiful ..

  Superb .. I’ll bookmark your blog and take the feeds additionally?
  I am satisfied to find a lot of useful information right here in the put up, we need work out extra techniques
  in this regard, thank you for sharing. . . . . .

 138. I am extremely impressed with your writing skills as well as with
  the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Either way keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice
  blog like this one today.

 139. Today, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and tested to see if it can survive a thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views.
  I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 140. Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News.

  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Thanks

 141. Hi there friends, how is everything, and what you desire
  to say about this paragraph, in my view its genuinely
  remarkable in support of me.

 142. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your web site provided us with valuable information to work on. You’ve done an impressive job and our whole community will be thankful to you.

 143. I absolutely love your website.. Very nice colors & theme.
  Did you create this amazing site yourself?
  Please reply back as I’m hoping to create my own blog
  and would love to find out where you got this from or what the theme is called.
  Thank you!

 144. Can I simply just say what a relief to find somebody who truly knows what they’re talking about
  on the net. You definitely understand how to bring an issue
  to light and make it important. More and more people must look at this
  and understand this side of the story. I can’t believe you are not
  more popular given that you certainly possess the gift.

 145. Do you have a spam problem on this website; I also am
  a blogger, and I was curious about your situation; many of us have developed some nice procedures and
  we are looking to swap strategies with other folks, please
  shoot me an email if interested.

 146. Terrific post however I was wanting to know if you could write a litte more on this topic?

  I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further.
  Kudos!

 147. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is truly informative.
  I’m gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future.
  A lot of people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 148. I was wondering if you ever thought of changing the page layout of your
  blog? Its very well written; I love what youve got to say.

  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect
  with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 images.
  Maybe you could space it out better?

 149. What i do not realize is if truth be told
  how you’re no longer actually a lot more well-favored than you might be right now.
  You are very intelligent. You know therefore significantly when it
  comes to this matter, made me in my view imagine it from a lot of varied angles.
  Its like women and men aren’t fascinated unless it’s one thing to accomplish with Woman gaga!
  Your personal stuffs excellent. At all times take care of it up!

 150. My spouse and I stumbled over here by a different page and thought I might as well
  check things out. I like what I see so now i am
  following you. Look forward to looking into your web page
  repeatedly.

 151. Everything is very open with a very clear explanation of the challenges.
  It was truly informative. Your site is extremely helpful.

  Many thanks for sharing!

 152. Thank you for every other informative blog. Where else may just I get that type
  of information written in such a perfect approach?

  I have a undertaking that I am just now operating on, and
  I’ve been at the glance out for such info.

 153. Thanks for a marvelous posting! I definitely enjoyed reading
  it, you can be a great author. I will make sure to bookmark your blog and
  may come back at some point. I want to encourage you to continue your great writing,
  have a nice day!

 154. With havin so much written content do you ever run into any issues
  of plagorism or copyright violation? My website has a lot of unique content I’ve either
  written myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it
  up all over the web without my agreement. Do you know
  any ways to help stop content from being ripped off? I’d
  definitely appreciate it.

 155. Hello I am so thrilled I found your blog, I really found you by accident, while I was looking on Askjeeve for something else, Anyways I
  am here now and would just like to say thanks for a tremendous post and a all round enjoyable blog (I also love the
  theme/design), I don’t have time to read it all at the
  moment but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do
  keep up the awesome b.

 156. whoah this weblog is great i like studying your articles.
  Stay up the great work! You already know, lots of
  people are looking around for this info, you can aid them greatly.

 157. Wow, amazing blog format! How lengthy have you been blogging for?

  you make running a blog glance easy. The overall look of your site is
  fantastic, as neatly as the content material!

 158. I’m amazed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s both
  equally educative and amusing, and let me tell you,
  you’ve hit the nail on the head. The issue is an issue that not enough folks are speaking intelligently about.

  Now i’m very happy I stumbled across this during my search for something regarding this.

 159. Hi there! I simply would like to offer you a huge thumbs up for your excellent info you
  have got here on this post. I’ll be coming back to your blog for more soon.

 160. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that
  I have really enjoyed browsing your blog posts.

  In any case I will be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 161. Hi, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious
  if you get a lot of spam responses? If so how do you reduce
  it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving
  me mad so any help is very much appreciated.

 162. I was curious if you ever considered changing the page layout
  of your blog? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.

  Youve got an awful lot of text for only having one or 2 pictures.
  Maybe you could space it out better?

 163. Hey there! I’ve been reading your web site for a while now and finally got
  the courage to go ahead and give you a shout out from Houston Texas!
  Just wanted to tell you keep up the great job!

 164. I am really loving the theme/design of your website.
  Do you ever run into any browser compatibility problems?
  A couple of my blog readers have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great in Opera.

  Do you have any solutions to help fix this issue?

 165. I’m very pleased to uncover this website. I need to to thank you for
  ones time due to this fantastic read!! I definitely loved every part of it and i also have
  you bookmarked to see new information in your site.

 166. First of all I would like to say wonderful blog!

  I had a quick question that I’d like to ask if you do not mind.
  I was curious to know how you center yourself and clear
  your mind before writing. I’ve had a hard time clearing my mind in getting my ideas out there.
  I do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are
  generally lost simply just trying to figure
  out how to begin. Any ideas or tips? Thank you!

 167. Hi there! Do you know if they make any plugins
  to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing
  everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 168. Everything is very open with a clear description of the challenges.
  It was truly informative. Your site is very useful.

  Thank you for sharing!

 169. We absolutely love your blog and find most of your post’s to be just what I’m looking
  for. Would you offer guest writers to write content available for you?
  I wouldn’t mind producing a post or elaborating on many of the
  subjects you write concerning here. Again, awesome
  web log!

 170. I’ve been exploring for a bit for any high quality articles
  or blog posts in this kind of space . Exploring in Yahoo I finally stumbled
  upon this web site. Studying this info So i am glad to
  express that I have a very good uncanny feeling I found out
  just what I needed. I so much undoubtedly
  will make sure to don?t put out of your mind this site and provides it a glance on a continuing basis.

 171. Thanks for a marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you might be
  a great author. I will remember to bookmark your blog and will often come back
  in the foreseeable future. I want to encourage that you
  continue your great work, have a nice day!

 172. Link exchange is nothing else however it is simply placing the other
  person’s webpage link on your page at proper place and other person will also do similar in favor of you.

 173. Hey would you mind sharing which blog platform you’re using?
  I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and
  Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

 174. I have been surfing online more than 4 hours today, yet I
  never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. Personally, if all website owners and
  bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.

 175. Aw, this was an incredibly nice post. Spending some time and actual effort to
  create a great article… but what can I say… I hesitate a whole lot and don’t
  seem to get nearly anything done.

 176. Excellent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just
  extremely fantastic. I really like what you have acquired here,
  certainly like what you are saying and the way in which you say it.
  You make it enjoyable and you still take care of to keep
  it wise. I cant wait to read much more from you. This
  is actually a terrific website.

 177. I’m not sure exactly why but this blog is loading incredibly slow for me.
  Is anyone else having this problem or is it a issue
  on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 178. What i do not understood is in reality how you
  are no longer really a lot more neatly-preferred than you
  might be now. You are very intelligent. You recognize thus significantly in the case
  of this subject, produced me individually consider it from a lot of numerous angles.
  Its like men and women aren’t involved unless it’s one thing to
  accomplish with Woman gaga! Your own stuffs excellent.
  At all times maintain it up!

 179. Heya i’m for the first time here. I came across
  this board and I find It truly useful & it helped me out a lot.
  I hope to give something back and aid others like you
  aided me.

 180. I have been exploring for a little for any high-quality articles or
  blog posts in this sort of area . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this web site.
  Studying this info So i’m glad to convey that I’ve an incredibly good uncanny feeling I came upon just what I
  needed. I so much surely will make certain to don?t disregard this site and provides it a glance regularly.

 181. Hi, i read your blog occasionally and i own a similar
  one and i was just curious if you get a lot of spam remarks?

  If so how do you protect against it, any plugin or anything you can suggest?
  I get so much lately it’s driving me crazy so any assistance is very much appreciated.

 182. Hi my family member! I want to say that this
  post is awesome, great written and come with almost all important infos.
  I would like to see extra posts like this .

 183. Heya exceptional blog! Does running a blog such as
  this require a great deal of work? I have virtually no
  knowledge of computer programming however I was
  hoping to start my own blog soon. Anyhow, if you
  have any suggestions or tips for new blog owners please share.

  I understand this is off topic nevertheless I just
  needed to ask. Kudos!

 184. Hi there, I found your site by the use of Google even as searching for a
  comparable matter, your website came up, it appears great.
  I have bookmarked it in my google bookmarks.
  Hi there, just was aware of your weblog through Google,
  and found that it’s really informative. I’m going to be careful for brussels.
  I’ll be grateful in case you continue this in future.
  Lots of other people will be benefited out of your writing.
  Cheers!

 185. Oh my goodness! Amazing article dude! Many thanks,
  However I am encountering troubles with your RSS.
  I don’t understand the reason why I am unable to subscribe to it.
  Is there anyone else having identical RSS issues? Anyone who knows the answer can you kindly respond?
  Thanks!!

 186. You really make it seem so easy with your presentation but I find this
  topic to be actually something which I think I would never understand.
  It seems too complicated and extremely broad for me.
  I am looking forward for your next post, I will try to
  get the hang of it!

 187. Magnificent beat ! I wish to apprentice at the same
  time as you amend your site, how could i subscribe for a weblog website?
  The account aided me a acceptable deal. I were a little bit acquainted of this your broadcast provided shiny clear idea

 188. Excellent blog here! Also your website loads up fast!
  What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?

  I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 189. magnificent publish, very informative. I ponder why the
  opposite experts of this sector do not understand this.
  You must proceed your writing. I’m confident, you have a great readers’ base
  already!

 190. Hey there! Do you know if they make any plugins
  to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything
  I’ve worked hard on. Any recommendations?

 191. Thanks for a marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you might
  be a great author.I will be sure to bookmark your blog
  and definitely will come back later on. I want to encourage you
  to continue your great work, have a nice afternoon!

 192. You could certainly see your expertise within the
  article you write. The arena hopes for more passionate writers such as
  you who are not afraid to say how they believe. At all times follow your heart.

 193. It is appropriate time to make some plans
  for the future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could
  I wish to suggest you few interesting things or advice.
  Perhaps you can write next articles referring to this article.
  I want to read even more things about it!

 194. Good day! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me
  of my previous room mate! He always kept talking about this.
  I will forward this page to him. Fairly certain he will have a
  good read. Thank you for sharing!

 195. Pretty great post. I just stumbled upon your blog and wished to mention that
  I have truly loved surfing around your blog posts.
  After all I will be subscribing for your rss feed and I am hoping you write again very soon!

 196. Nice post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon everyday.
  It will always be interesting to read articles from other authors and practice something from their
  sites.

 197. Greate article. Keep posting such kind of info on your page.
  Im really impressed by your blog.
  Hey there, You have performed a great job.
  I will certainly digg it and personally recommend to my friends.
  I’m confident they will be benefited from this web site.

 198. Thanks a lot for sharing this with all of us you actually realize what you’re speaking approximately!
  Bookmarked. Kindly additionally seek advice from my
  website =). We can have a link alternate agreement between us

 199. Right here is the perfect web site for anyone who wants to find out about this topic.
  You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that I
  actually would want to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a topic that’s been written about for decades.
  Excellent stuff, just great!

 200. Howdy just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly.

  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same outcome.

 201. We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your site offered us with valuable info to work on. You’ve done a formidable job and our
  whole community will be grateful to you.

 202. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to
  say that I have truly enjoyed surfing around your blog posts.
  In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 203. Thank you, I’ve recently been searching for information about this subject for a long time and yours is the greatest I’ve came upon so far.

  However, what about the conclusion? Are you positive in regards to the
  source?

 204. Right now it seems like Drupal is the top blogging platform
  available right now. (from what I’ve read) Is that what
  you’re using on your blog?

 205. First of all I want to say excellent blog! I had a quick question that I’d
  like to ask if you don’t mind. I was curious to know how you center yourself and clear your thoughts prior to writing.
  I have had a difficult time clearing my thoughts in getting
  my ideas out. I truly do enjoy writing however it
  just seems like the first 10 to 15 minutes are lost simply just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips?
  Appreciate it!

 206. Hello There. I found your blog the usage of msn. This is a really smartly written article.
  I’ll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful
  information. Thank you for the post. I’ll definitely comeback.

 207. I’m very happy to discover this web site.
  I wanted to thank you for ones time for this particularly wonderful read!!
  I definitely appreciated every bit of it and i also have you saved
  to fav to look at new things on your site.

 208. Hey there! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?

  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many
  months of hard work due to no backup. Do you have any solutions to protect against hackers?

 209. Greetings from Colorado! I’m bored to death at work so I decided to browse your site on my iphone during lunch break.

  I really like the information you provide here and can’t wait to take a look
  when I get home. I’m shocked at how quick your blog loaded on my mobile ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, very good site!

 210. It is appropriate time to make a few plans for the longer
  term and it’s time to be happy. I have learn this post and if
  I may I want to recommend you few attention-grabbing things or
  tips. Maybe you could write next articles relating to this article.
  I want to read more things about it!

 211. Hi there! This article could not be written much better!
  Going through this post reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept preaching about this. I most certainly
  will send this article to him. Fairly certain he’s going to have a very good read.
  I appreciate you for sharing!

 212. My brother suggested I might like this website.
  He was once entirely right. This post truly made
  my day. You cann’t believe just how so much time I had
  spent for this info! Thank you!

 213. Hello there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using
  for this website? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve
  had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.
  I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 214. Wonderful site you have here but I was wondering if you knew of any
  discussion boards that cover the same topics discussed in this article?
  I’d really love to be a part of online community where I
  can get responses from other experienced individuals that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let
  me know. Kudos!

 215. I’m not sure where you are getting your info, but great topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for great information I was looking
  for this information for my mission.

 216. Pretty nice post. I simply stumbled upon your weblog
  and wanted to mention that I have truly enjoyed surfing around
  your weblog posts. After all I’ll be subscribing to your feed and I’m
  hoping you write once more soon!

 217. I used to be recommended this blog via my cousin. I’m not sure
  whether or not this submit is written via him as nobody else know such exact about my problem.
  You’re wonderful! Thanks!

 218. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog
  and was wondering what all is required to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web savvy so I’m not 100% positive. Any suggestions or advice would be greatly appreciated.

  Thanks

 219. Simply wish to say your article is as astonishing.
  The clearness in your post is just cool and i can assume you are an expert
  on this subject. Well with your permission allow me to grab your feed to keep
  up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding work.

Leave a Reply

Your email address will not be published.