Mali i Zi merr masën ‘ekstreme’, vendos ushtrinë në kufi ndaj emigrantëve


Përdorimi i territorit të tij për të kapërcyer drejt vendeve të Bashkimit Europin, ka detyruar Malin e Zi të marrë një masë gati ekstreme ndaj emigrantëve të paligjshëm duke vendosur përgjatë kufirit ushtrinë.

Mësohet se kjo masë vjen në kohën kur në raport me një vit më parë, numri i emigrantëve që vijnë nga vendet e Lindjes dhe që përdorin kufijtë malazezë për të hyrë në vendet e BE-së është dyfishuar.

Rreth 8,000 emigrantë nga Lindja e Mesme dhe Afrika e Veriut kanë kaluar tranzit Malin e Zi në vitin 2019 – gati dyfish më shumë se vitin paraprak, ka njoftuar më herët Organizata Ndërkombëtare për Migrimin.

“Ushtria do të angazhohet në mbrojtjen e kufijve të shtetit dhe do t’i ndihmojë agjencitë e sundimit të ligjit”, tha të premten Këshilli për Mbrojtje dhe Siguri i Malit të Zi.

Ndërkohë një masë e tillë do të vihet në zbatim në fund të këtij viti ku ushtria malazeze do të nisë monitorimin e kufirit.

Që nga fillimi i 2019-tës, policia ka arrestuar 51 persona të dyshuar si trafikantë të emigrantëve të cilët mendohet se marrin shuma të konsiderueshme parash për t’i çuar emigrantët në vendete BE.

24 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 11. Hello, I think your website might be having
  browser compatibility issues. When I look at your blog site in Safari,
  it looks fine but when opening in Internet
  Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick
  heads up! Other then that, wonderful blog!

 12. Amazing! This blog looks just like my old one! It’s on a totally different subject but it has pretty much the same page
  layout and design. Superb choice of colors!

 13. I got this website from my friend who told me about this web site and now this time I am visiting this
  site and reading very informative posts at this place.

 14. Excellent post however I was wanting to know if you could write a litte more on this subject?
  I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further.
  Bless you!

 15. I?m not sure where you are getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for fantastic information I was looking for this information for my mission.

 16. I do not even know how I ended up right here, however I assumed this post was once great. I do not understand who you might be but certainly you are going to a well-known blogger should you are not already 😉 Cheers!

Leave a Reply

Your email address will not be published.