Gazetarët në protestë, Rama u përgjigjet në Kuvend: Ata që janë te dera janë shkelës të të drejtave të njeriut


Kryeministri Edi Rama nga Kuvendi foli për protestën e gazetarëve për paketën anti-shpifje, ndërsa e cilësoi atë si “temë të nxehur artificialisht”.Ai tha se për shkak të lajmeve agresive dhe të pavërteta të mediave kanë humbur edhe jetë njerëzish në tërmetin e 26 nëntorit. Sipas kryeministrit, gazetarët që po protestojnë para Kuvendit kundër miratimit të paketës “anti-shpifje” janë shkelës të të drejtave të njeriut.

“Po ndalem tek tema e nxehur artificialisht. Para se të hyj në aspektin e ligjit, po u jap kontekstin ndërkombëtar që të kuptojmë se çfarë themi ne dhe ku është bota sot. Së pari, këtu jemi përballë një turme që nuk lexon, dhe madje nuk denjon të lexojë. Sipas raportit te OSBE të 2017, thuhet se në ¾ e vende anëtare të OSBE, fyerja dhe shpifja janë vepër penale. Përgjegjësia civile për shpifjen e fyerjen rregullohet sipas modeleve që kanë një ligj të veçantë. Në SHBA Byroja Federale e Hetimit ndërhyn pa vendim gjykata fare dhe mbyllë me urdhër cdo lloj website dhe çdo përmbajtje, që konsiderohet cenuese në shumë aspekte. Në Gjermani është miratuar përmirësimi i zbatimit të ligjit. Ligji gjerman është përpjekja më e suksesshme për të shuar përmbajtjen potencialisht të dëmshme në internet. Tani vijmë te ne. Gjithë kjo punë e bërë, për të analizuar vendet e BE, i gjithë entuziazmi ynë, ndeshi që në fillim në pengesën nga përfaqësuesit e OSBE , BE dhe Këshillit të Evropës në formën e një fjalie, që mos iu referoheni këtyre vendeve se i kanë ligjet shumë të ashpra.

Ata që janë te dera janë shkelës të të drejtave të njeriut, që mos t’u cenohet në publik integriteti i tij, janë shkelës për të ndërtuar sipërmarrjen e tyre të lirë. Në 26 nëntor ka vdekur një njeri i pafajshëm si veprimtari e atyre që janë te dera. Dikush nga ato atje,kanë nxjerrë lajmin se Spitali i Durrësit po shembet. Kjo e ka kthyer spitali nga një vend pritës për të shpëtuar jetën në udhëkryqin e një kaosi, me mjekë dhe familjarë që donin të ikin një orë e më parë nga dera e spitalit. Deri këtu shkon, deri këtu mund të shkoj, sepse shkoi efekti negativ i fjalëve të lëshuara pa asnjë përgjegjësi. Liria e shtypit, e fjalës, është edhe përgjegjësi në të njëjtën kohë. Po ata që janë atje, kanë publikuar lajmin se qeveria fshehte 100 të vdekur në morgun e spitalit, duke krijuar një situatë kaotike atje.

Njerëzit u turrën te morgu. Nuk po iu flas as për veten time, familjen time, as për nënë time dhe as për vajzën tonë, as për djalin tonë, as për prindërit e Dimtimr Bushatit e as për familjarët e Taulant Ballës, por po flas për ata se ndryshe nga ne që nuk e kanë një mikrofon për të thënë fjalën e tyre.”-tha Rama.


17 Comments

  1. One important thing is that while you are searching for a education loan you may find that you will want a co-signer. There are many conditions where this is correct because you might discover that you do not have a past history of credit so the financial institution will require that you have someone cosign the loan for you. Great post.

  2. Attractive portion of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to claim that I get in fact enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing in your feeds and even I success you get admission to consistently quickly.

  3. What?s Happening i am new to this, I stumbled upon this I’ve found It positively useful and it has helped me out loads. I hope to contribute & assist other users like its aided me. Great job.

  4. It?s really a great and helpful piece of info. I?m satisfied that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

  5. I have realized some new items from your web-site about computer systems. Another thing I’ve always thought is that laptop computers have become a product that each family must have for some reasons. They offer convenient ways to organize homes, pay bills, search for information, study, pay attention to music and perhaps watch television shows. An innovative technique to complete many of these tasks is to use a laptop computer. These desktops are mobile, small, strong and convenient.

  6. That is really fascinating, You’re an excessively skilled blogger. I have joined your feed and look forward to looking for more of your excellent post. Additionally, I’ve shared your site in my social networks!

  7. One more thing. In my opinion that there are many travel insurance web pages of reputable companies that let you enter your holiday details and get you the prices. You can also purchase this international travel insurance policy on the web by using the credit card. All you have to do is to enter all your travel details and you can begin to see the plans side-by-side. Only find the package that suits your allowance and needs and after that use your credit card to buy the item. Travel insurance online is a good way to start looking for a trustworthy company for international travel cover. Thanks for revealing your ideas.

  8. One other issue is when you are in a problem where you will not have a cosigner then you may actually want to try to make use of all of your educational funding options. You could find many funds and other scholarships and grants that will ensure that you get funding to aid with institution expenses. Thanks alot : ) for the post.

  9. Great work! This is the type of information that should be shared around the internet. Shame on Google for not positioning this post higher! Come on over and visit my web site . Thanks =)

  10. I do agree with all the ideas you have presented to your post. They are really convincing and can certainly work. Still, the posts are too short for novices. Could you please prolong them a little from subsequent time? Thanks for the post.

Leave a Reply

Your email address will not be published.