“Dënoi opozitën dhe i mbylli gojën medias”, Basha mesazh Ramës: Minove dy kolonat kryesore të demokracisë

“I ke bërë llogaritë gabim”. Ky ka qenë mesazhi që kryetari i PD-së Lulzim Basha i ka dërguar sot kryeministrit Edi Rama. Duke marrë shkas nga vendimi që dha sot gjykata, e cila dënoi me 1 vit burg Ervin Salianjin si dhe nga paketa ‘Anti-shpifje’, që pritet të kalojë sot në Kuvend, lideri i PD tha se Rama minoi dy kolonat kryesore të demokracisë.

Në një dalje publike nga selia e PD-së kryedemokrati sulmoi ashpër edhe gjyqtarin Artan Gjermeni, që dha sot vendimin për Salianjin, duke e cilësuar ushtar të bandës së Lushnjës.

“Edi Rama ka hedhur sot në erë dy prej kolonave kryesore të demokracisë në Shqipëri. Sot, ai dënoi me vendim gjykate, pa asnjë provë, opozitën dhe median që zbuluan dhe denoncuan përshirjen në trafikun e drogës të vëllait të Ministrit të brendshëm të Edi Ramës. Po sot, Edi Rama miraton ligjin që synon t’i mbyllë gojën medias online për të mos denoncuar aferat e rënda korruptive të tij dhe të familjes së tij, afera që fusin dorën në xhepat e shqiptarëve për t’i vjedhur ata, në mënyrë që të pasurojnë Edi Ramën. Të dy këto vendime, që minojnë demokracinë dhe shtetin e të drejtës në Shqipëri, Edi Rama i merr sot, i ndihmuar nga krimi i organizuar. Me krimin e organizuar ai vodhi dhe bleu votat e shqiptarëve për të sunduar në parlamentin ilegjitim. Me krimin e organizuar, Edi Rama sundon drejtësinë.

Gjyqtari Artan Gjermeni, i cili dënoi sot pa prova Ervin Salianjin dhe gazetarin Jetmir Olldashi është as më pak e as më shumë, anëtar i bandës së Lushnjës, e cila ka nisur të gjallërohet sërish nën pushtetin e Edi Ramës. Në këto 6 vjet ne jemi përballur me padrejtësinë dhe hakmarrjen politike të Edi Ramës sa herë kemi denoncuar lidhjet e tij me krimin e organizuar dhe me aferat korruptive. Për pothuajse të gjithë përfaqësuesit politikë të Partisë Demokratike, drejtësia e kapur ka vendosur sipas urdhërit dhe interesit politik të Edi Ramës, duke u bërë palë me këtë pushtet të kriminalizuar dhe të korruptuar.

A na e ka mbyllur gojën dot ne Edi Rama me të korruptuarit dhe kriminelët e tij në polici, prokurori dhe gjyqësor? Jo! Dhe nuk ka për t’ia dalë kurrë! Ne jemi Partia Demokratike! Ne jemi sot partia që gëzon besimin e shumicës dërrmuese të shqiptarëve. Bashkë me ta, do të bëjmë të mundur që, me zgjedhje të lira e të ndershme, të shpëtojmë vendin nga një kryeministër që sundon me një grusht kriminelësh dhe oligarkësh.

Partia Demokratike është dhe do të jetë në krahun e çdo gazetari, në krahun e çdo qytetari, që denoncon padrejtësinë, korrupsionin dhe lidhjet e Edi Ramës, familjes apo qeverisë së tij me krimin e organizuar. Mesazhi im për Edi Ramën është i thjeshtë dhe i qartë: I ke bërë llogaritë gabim!”, tha Basha.

198 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 11. Hello there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that
  would be okay. I’m absolutely enjoying your blog and look forward to new updates.

 12. Excellent beat ! I would like to apprentice at the same time as you
  amend your web site, how can i subscribe for a blog website?
  The account helped me a applicable deal. I were tiny bit familiar of this your broadcast provided brilliant transparent idea

 13. This is the right web site for anyone who would like to understand
  this topic. You understand a whole lot its almost
  hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa).
  You certainly put a fresh spin on a subject which has been written about for many years.
  Great stuff, just wonderful!

 14. I am extremely impressed with your writing
  skills as well as with the layout on your blog.
  Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Anyway keep up the excellent quality writing, it
  is rare to see a nice blog like this one these days.

 15. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that “perfect balance” between superb usability
  and appearance. I must say you’ve done a superb job with this.
  Additionally, the blog loads very quick for me on Opera.
  Outstanding Blog!

 16. you are really a good webmaster. The site loading
  speed is amazing. It seems that you are doing any unique trick.
  Moreover, The contents are masterwork. you have done a
  great task on this topic!

 17. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with a few pics to drive the message home a
  little bit, but other than that, this is wonderful blog.
  A fantastic read. I’ll definitely be back.

 18. It’s really a great and helpful piece of info. I’m glad that you shared this
  helpful info with us. Please stay us up to date like this.
  Thank you for sharing.

 19. Nice post. I learn something new and challenging on blogs
  I stumbleupon every day. It will always be helpful to read through content from other authors and use a little something
  from other web sites.

 20. I think this is one of the most significant information for me.
  And i am glad reading your article. But want to commentary on some basic
  issues, The web site taste is wonderful, the articles is in reality nice : D.
  Good job, cheers

 21. My relatives every time say that I am killing my time here at web, except I
  know I am getting familiarity everyday by reading
  such pleasant articles.

 22. Excellent site. Lots of helpful info here. I’m sending it to a
  few friends ans additionally sharing in delicious.

  And certainly, thank you in your effort!

 23. Hey! This is kind of off topic but I need
  some advice from an established blog. Is it difficult to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out pretty
  quick. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start.
  Do you have any ideas or suggestions? With thanks

 24. hello there and thank you for your information – I’ve definitely picked up something new from right here.
  I did however expertise some technical points
  using this website, since I experienced to reload the website lots of times previous to I could get it to load correctly.
  I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining,
  but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement
  in google and could damage your high quality score if ads and marketing with Adwords.
  Well I’m adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot more of your respective fascinating content.

  Make sure you update this again very soon.

 25. hello!,I really like your writing so a lot! share we keep in touch more approximately your article on AOL?
  I need an expert on this house to solve my problem.
  May be that’s you! Taking a look forward to
  see you.

 26. That is a really good tip particularly to those fresh to the blogosphere.
  Short but very accurate info… Appreciate your sharing
  this one. A must read post!

 27. you are really a excellent webmaster. The website loading speed is amazing.
  It kind of feels that you’re doing any unique trick.
  Moreover, The contents are masterwork. you’ve performed a magnificent job on this matter!

 28. Definitely believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the
  net the simplest thing to bear in mind of. I say to you, I definitely get irked even as people consider
  concerns that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail
  upon the highest as well as outlined out the whole thing with no need
  side-effects , other folks could take a signal. Will probably
  be again to get more. Thanks

 29. Write more, thats all I have to say. Literally, it
  seems as though you relied on the video to make your point.
  You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence
  on just posting videos to your blog when you could be
  giving us something enlightening to read?

 30. I absolutely love your site.. Excellent colors & theme.
  Did you make this website yourself? Please reply back as I’m looking to create my own personal website and want to find out where you got this from or what the theme is named.
  Appreciate it!

 31. magnificent post, very informative. I’m wondering why the opposite experts of this sector don’t notice this.

  You must proceed your writing. I am sure, you’ve a huge readers’ base already!

 32. whoah this weblog is magnificent i love reading your posts.
  Stay up the great work! You understand, many persons are
  looking around for this info, you could help them greatly.

 33. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and
  now each time a comment is added I get several e-mails with
  the same comment. Is there any way you can remove me from that service?
  Thank you!

 34. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found
  that it’s truly informative. I am gonna watch out for brussels.
  I’ll be grateful if you continue this in future. Many people
  will be benefited from your writing. Cheers!

 35. A motivating discussion is worth comment. There’s no doubt that that you should publish
  more on this subject, it might not be a taboo subject but usually people don’t speak about such topics.
  To the next! Best wishes!!

 36. Thanks for one’s marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you could be a great
  author.I will be sure to bookmark your blog and will eventually come back from now on. I want to encourage you continue your great posts, have a
  nice weekend!

 37. Hello, I do think your web site may be having browser compatibility problems.
  Whenever I look at your web site in Safari, it looks fine
  but when opening in I.E., it’s got some overlapping issues.
  I simply wanted to give you a quick heads up! Other than that, wonderful site!

 38. Howdy, I do think your website could be having web
  browser compatibility problems. Whenever I look at your
  website in Safari, it looks fine however, when opening
  in IE, it has some overlapping issues. I simply wanted to
  give you a quick heads up! Aside from that, great blog!

 39. magnificent points altogether, you just received a new reader.
  What could you suggest about your submit that you simply made a few
  days ago? Any sure?

 40. Hi there are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you need any coding knowledge to
  make your own blog? Any help would be really appreciated!

 41. Great post. I used to be checking constantly this weblog and I’m inspired!
  Extremely useful info particularly the closing section :
  ) I care for such information a lot. I used to be looking for this particular info for a very long
  time. Thank you and best of luck.

 42. My spouse and I absolutely love your blog and find nearly all of
  your post’s to be exactly what I’m looking for. can you offer guest writers to write content available for you?
  I wouldn’t mind composing a post or elaborating on a number of the subjects you write with regards to here.

  Again, awesome web site!

 43. Hello! I realize this is somewhat off-topic however I needed to ask.
  Does running a well-established website like yours require
  a large amount of work? I’m brand new to blogging
  however I do write in my journal daily. I’d like to start a blog so I can easily
  share my experience and views online. Please let me know if you have any suggestions or tips for new
  aspiring blog owners. Thankyou!

 44. Simply wish to say your article is as amazing. The clearness for your publish is just spectacular and that i could suppose you are
  knowledgeable on this subject. Well with your permission allow me to grasp your feed to keep up to date with drawing close post.

  Thank you one million and please continue the rewarding work.

 45. Hi there! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to check it out.
  I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this
  to my followers! Exceptional blog and outstanding style
  and design.

 46. I blog often and I really appreciate your content.
  The article has really peaked my interest. I am going to take
  a note of your website and keep checking for new information about once a week.
  I opted in for your Feed as well.

 47. Hey, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet
  Explorer, it has some overlapping. I just
  wanted to give you a quick heads up! Other then that, great
  blog!

 48. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew
  of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe
  you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to
  your new updates.

 49. Greetings from Ohio! I’m bored to tears at work so I decided to browse your
  site on my iphone during lunch break. I really like the info you provide here and can’t wait to take a look
  when I get home. I’m shocked at how fast your blog loaded on my phone
  .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, fantastic blog!

 50. Having read this I believed it was really enlightening.
  I appreciate you spending some time and effort to put this article together.
  I once again find myself personally spending a lot of time both reading and leaving comments.
  But so what, it was still worthwhile!

 51. I like the valuable info you provide in your articles.
  I’ll bookmark your weblog and check again here frequently.
  I am quite sure I will learn a lot of new stuff right here!

  Good luck for the next!

 52. I loved as much as you will receive carried out right
  here. The sketch is tasteful, your authored material
  stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you
  wish be delivering the following. unwell
  unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 53. My brother recommended I might like this blog. He was entirely right.
  This post truly made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for
  this information! Thanks!

 54. When I originally commented I appear to have clicked the -Notify
  me when new comments are added- checkbox and now each
  time a comment is added I get four emails with the exact same comment.

  Perhaps there is an easy method you are able to remove me from that service?
  Thank you!

 55. Good day! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.
  Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I
  can figure things out pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where
  to begin. Do you have any ideas or suggestions?
  With thanks

 56. Pretty nice post. I just stumbled upon your
  weblog and wished to say that I’ve truly enjoyed browsing your blog posts.
  After all I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 57. Hello! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward this page to him.
  Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 58. Wonderful beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your website, how could i subscribe for a weblog web site?
  The account aided me a applicable deal. I have been a little bit
  acquainted of this your broadcast offered vivid clear idea

 59. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was
  wondering what all is needed to get setup?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web smart so I’m not 100% positive.
  Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
  Cheers

 60. Hi there just wanted to give you a quick heads up. The text in your content seem
  to be running off the screen in Safari. I’m not sure if this is a format issue or something to do
  with browser compatibility but I figured I’d post to let you know.
  The design and style look great though! Hope you get the problem resolved soon. Cheers

 61. Hi, i believe that i noticed you visited my web site so i
  got here to go back the want?.I’m trying to to find
  things to improve my web site!I suppose its good enough to make use of a few of your ideas!!

 62. Attractive section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to
  assert that I get actually enjoyed account your blog posts.
  Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.

 63. Hey there! I know this is kind of off topic but I was wondering
  which blog platform are you using for this website?

  I’m getting fed up of WordPress because I’ve
  had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.
  I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 64. Hello There. I found your blog using msn.
  This is an extremely well written article. I will be sure
  to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post.

  I’ll certainly comeback.

 65. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most
  certainly donate to this brilliant blog! I suppose for now i’ll settle for
  book-marking and adding your RSS feed to my Google account.

  I look forward to brand new updates and will talk about this blog
  with my Facebook group. Talk soon!

 66. I’m extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog.
  Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the nice quality writing,
  it’s rare to see a great blog like this one these days.

 67. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious
  what all is required to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very internet savvy so I’m not 100% positive.
  Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
  Thank you

 68. I’m extremely impressed with your writing skills as well
  as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it
  yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice
  blog like this one these days.

 69. Hi I am so grateful I found your weblog, I really found you by mistake, while I was looking on Aol for something else, Regardless I am here now and would just like to say thanks for a fantastic post and a all round
  enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it
  all at the moment but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to
  read much more, Please do keep up the fantastic work.

 70. I was wondering if you ever thought of changing the structure of your site?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having one or two
  pictures. Maybe you could space it out better?

 71. Unquestionably consider that that you stated. Your favourite justification seemed to be
  at the web the easiest thing to take note of. I say to you, I certainly get irked while other folks think about concerns that they just don’t recognise about.
  You managed to hit the nail upon the top and outlined out the whole thing with no need side-effects , other people
  could take a signal. Will probably be again to get more.
  Thanks

 72. you are in reality a excellent webmaster. The website loading pace is amazing.
  It seems that you are doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterwork.
  you’ve done a great job on this subject!

 73. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a colleague who was conducting
  a little research on this. And he in fact bought me lunch
  simply because I stumbled upon it for him…
  lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanx for spending time to talk about this topic here on your website.

 74. Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just extremely magnificent.

  I actually like what you’ve acquired here,
  really like what you’re stating and the way in which you say
  it. You make it entertaining and you still care for to keep
  it wise. I can not wait to read much more from you. This is really
  a tremendous website.

 75. I’m really enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create
  your theme? Superb work!

 76. I’m really loving the theme/design of your website. Do
  you ever run into any internet browser compatibility
  problems? A number of my blog audience have complained about my blog not working correctly in Explorer but looks great
  in Opera. Do you have any advice to help fix this problem?

 77. Whats up this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 78. Hi there! I know this is sort of off-topic but I needed to ask.

  Does operating a well-established blog like yours take a large amount of work?

  I’m completely new to operating a blog but I do write in my journal daily.
  I’d like to start a blog so I can easily share my experience and feelings
  online. Please let me know if you have any kind of ideas or tips for brand new aspiring bloggers.
  Thankyou!

 79. It’s perfect time to make a few plans for the longer term and it’s time to be happy.
  I’ve read this submit and if I may just I want to counsel you some attention-grabbing issues or tips.
  Maybe you can write next articles referring to this article.
  I wish to read more things approximately it!

 80. Does your site have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like
  to send you an e-mail. I’ve got some creative ideas for your blog
  you might be interested in hearing. Either way, great blog and
  I look forward to seeing it develop over time.

 81. Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it
  to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.”
  She placed the shell to her ear and screamed. There was
  a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back!
  LoL I know this is entirely off topic but I had to
  tell someone!

 82. Currently it appears like WordPress is the best blogging platform available right now.
  (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 83. I have been surfing on-line greater than three hours these
  days, but I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty price sufficient for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made just right content
  material as you probably did, the internet can be a lot more helpful than ever before.

 84. Hi! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d
  ask. Would you be interested in exchanging
  links or maybe guest writing a blog post or vice-versa?
  My website goes over a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit
  from each other. If you’re interested feel free to shoot me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the way!

 85. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you could do with a few pics to drive the message home a
  little bit, but other than that, this is fantastic blog.
  A great read. I’ll certainly be back.

 86. Have you ever thought about adding a little bit more than just
  your articles? I mean, what you say is fundamental and all.

  However imagine if you added some great graphics or videos
  to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and video clips,
  this blog could certainly be one of the most beneficial in its niche.
  Terrific blog!

 87. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is needed to get setup?
  I’m assuming having a blog like yours would
  cost a pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100% positive.
  Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Thanks

 88. naturally like your web-site however you need to take a look at the spelling on several of your posts.
  Many of them are rife with spelling problems and I to find it very troublesome to tell the reality then again I’ll definitely come
  back again.

 89. Hello, Neat post. There is an issue along with your website in internet explorer,
  might test this? IE still is the market chief and a big section of
  people will pass over your great writing due to this problem.

 90. Hello There. I discovered your blog the use of msn. That is a
  really neatly written article. I will make sure to bookmark it and return to learn extra of your helpful
  information. Thanks for the post. I’ll certainly return.

 91. Hi terrific website! Does running a blog similar to this take a massive amount work?
  I have very little expertise in coding but I was hoping
  to start my own blog soon. Anyway, if you have any suggestions
  or techniques for new blog owners please share. I know this is off subject
  nevertheless I just had to ask. Thanks a lot!

 92. Can I just say what a comfort to find a person that genuinely
  understands what they’re discussing on the internet.
  You actually understand how to bring a problem to light and make it important.
  More and more people should look at this and understand
  this side of your story. I was surprised that you are not more popular since
  you certainly possess the gift.

 93. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a
  friend who has been conducting a little research on this.
  And he in fact bought me lunch due to the fact that
  I found it for him… lol. So allow me to reword this….
  Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to discuss this issue here on your web site.

 94. Thank you for another informative web site. The place else
  could I get that kind of information written in such an ideal way?
  I’ve a mission that I am simply now working on, and I have been on the look out for such
  info.

 95. Just want to say your article is as astounding. The clarity
  in your put up is simply nice and that i can suppose you’re an expert on this subject.
  Well with your permission allow me to clutch your RSS feed to keep up
  to date with imminent post. Thanks one million and
  please keep up the gratifying work.

 96. Thanks for ones marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you happen to be a great author.
  I will ensure that I bookmark your blog and definitely will come back later in life.
  I want to encourage one to continue your great work, have a nice morning!

 97. Hey would you mind letting me know which web host you’re utilizing?
  I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most.
  Can you recommend a good internet hosting provider at a fair price?
  Cheers, I appreciate it!

 98. Howdy just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading properly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet
  browsers and both show the same results.

 99. First of all I would like to say fantastic blog!

  I had a quick question that I’d like to ask if
  you do not mind. I was curious to know how you center yourself and clear your mind before writing.
  I have had a hard time clearing my mind in getting my ideas out there.
  I truly do enjoy writing however it just seems like the
  first 10 to 15 minutes are wasted just trying to figure out how to begin. Any ideas or hints?

  Cheers!

 100. I was curious if you ever considered changing the structure of your site?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect
  with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 images.
  Maybe you could space it out better?

 101. Wow, incredible blog format! How lengthy have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The total look of your web site is great, as well as
  the content material!

 102. I’ve been browsing online greater than three hours these days,
  yet I by no means found any attention-grabbing article like yours.
  It’s beautiful price enough for me. In my view, if all site owners and bloggers
  made just right content as you probably did, the internet might be much more useful than ever before.

 103. Hi there, I do think your blog may be having web browser compatibility issues.
  Whenever I take a look at your web site in Safari, it looks fine however when opening in IE,
  it’s got some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads
  up! Apart from that, excellent site!

 104. Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely magnificent.
  I really like what you’ve acquired here, really like what you are saying and
  the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it smart.
  I can’t wait to read much more from you. This is really a tremendous
  site.

 105. I really like your blog.. very nice colors & theme.

  Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for
  you? Plz respond as I’m looking to create my own blog and would like to find out where u got this from.

  thank you

 106. Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how
  to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Thank you

 107. I’m really loving the theme/design of your website.

  Do you ever run into any browser compatibility issues? A handful of my blog readers have complained about my blog
  not working correctly in Explorer but looks great in Firefox.
  Do you have any tips to help fix this problem?

 108. Hiya! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask.

  Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog
  article or vice-versa? My website discusses a lot of
  the same subjects as yours and I think we could greatly benefit from each other.

  If you are interested feel free to shoot me an email.
  I look forward to hearing from you! Superb blog by the
  way!

 109. What i don’t understood is actually how you are now not
  really much more smartly-appreciated than you might be now.
  You are very intelligent. You realize thus considerably in terms of this matter, produced me in my view consider it from numerous
  various angles. Its like men and women are not interested except it
  is one thing to do with Lady gaga! Your personal stuffs outstanding.

  Always deal with it up!

 110. Aw, this was an extremely nice post. Taking the time and actual effort to create a good article… but what can I say… I put things off a whole lot and never
  manage to get anything done.

 111. Have you ever thought about creating an e-book or guest
  authoring on other websites? I have a blog based
  upon on the same information you discuss and would really
  like to have you share some stories/information. I know my subscribers would enjoy your
  work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an email.

 112. Excellent blog here! Also your site loads up
  fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my website loaded up as fast as yours lol

 113. I was more than happy to discover this page. I want to to thank you for your time for
  this fantastic read!! I definitely enjoyed every bit of it
  and i also have you book marked to look at new stuff on your website.

 114. Hello, i think that i noticed you visited my weblog thus i came to return the want?.I’m trying to to find things to improve my website!I guess its good enough to use some of your ideas!!

 115. I absolutely love your blog and find the majority of your post’s to be precisely
  what I’m looking for. Would you offer guest writers to write content for you?

  I wouldn’t mind writing a post or elaborating on many
  of the subjects you write related to here. Again, awesome blog!

 116. Great goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too fantastic.
  I really like what you have acquired here, really like what you are saying and
  the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart.
  I cant wait to read far more from you. This is really
  a tremendous web site.

Leave a Reply

Your email address will not be published.