Oli Pero: Ndihma që Kryqi i Kuq i Kanadasë i ofroi Shqipërisë

Zhvillimet e fundit në Shqipëri lidhur me tragjedinë e tërmetit, sigurisht që tërhoqën vëmendjen e mbarë Disporës shqiptare pa lënë mbrapa edhe opinionin ndërkombëtar. Kaosi, trishtimi dhe paniku mbërtheu gjithkënd duke sjellë nëpër mend çdo pjesëtar familjeje që jeton në Shqipëri. Pasojat që la pas tragjedia e 26 nëntorit, mobilizoi anekënd botës komunitetin shqiptar për t’u sensibilizuar me situatën në vendlindje. Ndihmat u mblodhën në forma nga më të ndryshmet për të treguar edhe përkrahjen ndaj të prekurve të tërmetit. Me ngrumbullimin e rrënojave, nxjerjen e viktimave apo të të plagosurve, nxorën krye edhe mjaft problematika të tjera të aktualitetit të cilat do të vënë në pikëpyetje ekonominë dhe stabilitetin atje.

Oli Pero

Bashkë më familjen e saj, Oli ka emigruar në Kanada pothuaj tre vite me parë duke realizuar një nga dëshirat saj të fëmijërisë. Me një karvan peripecish dhe sakrificash, për të nuk ka qenë fare e lehtë të kërkonte rrugën e integrimit në tregun kanadez apo edhe përshtatjen me jetën e re. Me ulje-ngritje të vazhdueshme, Oli ka pranuar ta përballojë fatin duke patur mjaft besim në forcat e saj. Natyrë e qeshur, mjaft e komunikueshme dhe e qartë në kërkesat ndaj vetes, vajza nga Shkodra i ka vënë disa afate edhe pritshmërisë së jetës në Kanada.

Vetem dy ditë pas ngjarjes së tërmetit në Shqipëri, Oli Pero bëri xhiron e rrjetit me një video sensibilizimi ndaj komunitetit shqiptar për t’iu bashkëngjitur thirrjes së institucionit ku ajo punon (Kryqi i Kuq Kanadez) në ndihmë të të prekurve nga tragjedia. E rritur me një jetë intensive, Oli na tregon se veç familjes, në vendlindjen e saj në Shkodër, ajo ka lënë pas edhe një qendër strehimi për kafshët endacakë. Me një dashuri të jashtëzakonshme ndaj tyre, Oli i ka kushtuar të gjithë kohën e saj të lirë prej 7 vitesh duke ngritur edhe kulturën e një pune më bazë vullnetare.
Në këtë intervistë për Albanian Montreal Press, ajo vjen për të na treguar më shumë për jetën e saj të re.

Oli, si ka ndryshuar jeta jote me ardhjen në Kanada?

Unë së bashku me familjen time jetoj në Montreal prej vitit 2017. Fillimet kanë qenë shumë të vështira (si gjithkush) dhe mendoj se ende jam në kërkim të mundësive të mia këtu. Të jesh nënë, të kërkosh veten, të duash të dish se ku po jeton e mjaft të tjera si këto, e bëjnë akoma më të komplikuar këtë fazë të jetës por besoj se pas kaq kohësh ketu, tashmë jam më e qartë në objektivat e mia. Me anë të një agjensie punësimi, fitova një pozicion pune tek Kryqi i Kuq i Kanadasë. Në një hark kohor pre dy vitesh ndryshova disa pozicione derisa arrita të fitoj statusin permanent në punë. Sot jam pjesë e Menaxhimit të Emergjencave nga ku kam mësuar edhe me tëpër të vlerësoj situatat e emergjencës.

Kush e inicioi idenë për të mbështetur shtetin shqiptar në rrethanat që u ndodh ?

Prej momentit kur mësuam se ndodhi tërmeti, besoj se ka qenë një natë e gjatë për të gjithë. Me kalimin e orëve kur edhe situata filloi të kuptohej se sa e rëndë ishte, tek ne paniku ishte më i madh. Mbaj mend që e kam ndarë më të gjithë kolegët e mi shqetësimin dhe më pas u krijua ideja për mbështetjen e situatës së emergjencës. Edhe kjo nuk ishte e kollajt pasi ka një hirearki për ta finalizuar. Zyra e filantropisë pranë Kryqit të Kuq të Kanadasë në bashkëpunim me Ambadasën shqiptare në Ottaëa projektuan nismën për mbledhjen e fondeve, paratë do t’i kalohen Federatës Ndërkombëtare të Kryqit të Kuq, e cila do bashkëpunojë me Kryqin e Kuq Shqiptar për kanalizimin e ndihmës sëmbledhur. Stafi dhe drejtuesit e institucioit e panë të arsyeshme që me anë të një videoje të ftoja qytetarët shqiptarë për t’iu bashkuar nismës.

Videoja u realizua në tri gjuhë (shqip, anglisht e frengjisht) dhe rezultoi me shikueshmëri të lartë. Do të doja të theksoja se nëse do të ishte e mundur, ai buxhet të shpenzohej për kulturën e munguar të mbrojtjes së sigurisë civile e cila duhet të jetë në fokus. Gjatë procesit të krijimit të fondit, meraku im nuk ishte se me çfarë duhet të ndihmohej vendi im, por ishte me rëndësi të njihej shkalla e krizës që po kalonte Shqipëria.

Cila është eksperienca juaj me emergjencat civile në Quebec?

Në këto dy vitë pune pranë Kryqit të Kuq të Kanadasë kam ndjekur nga afër disa operacione. Ka patur përmbytje në vitin 2017 pranë zonave të Gatineau, Rigaud, Pierrefonds,Laval, përfshirë këtu edhe tornado e vitit 2018 në Gatineau, ku kjo zonë vitet e fundit është goditur disa herë nga katastrofat. Këtë vit gjithashtu lamë pas përmbytjet pranverore në Montreal. Roli im me tëpër ka qenë këshilltare e programit « Partenaires dans l’action” që konsiston në rekrutimin, trajnimin dhe mobilizimin e punonjësve të kompanive të mëdhaja që bëhen vullnetarë për Kryqin e Kuq.

Çfarë të bën ta kthesh kokën pas në Shqipëri dhe në Shkodër?

Prej kur jam larguar nga Shkodra, me familjen time ka patur ngjarje të ndryshme që më kanë bërë të rikthehem herë pas here. Humbja e babait nuk ishte e lehtë, ndaj edhe takimet me nënën dhe miqtë atje i kam pas si një domosdoshmëri. Në Shkodër kam lënë ëndrrat e jetës sime, kontributin dhe gjithë pasionin që i kam kushtuar hapjes së një qendre për mbrotjejn e kafshëve të braktisura. Prej 7 vitesh, në Shkodër ekziston një stehë për kafshët endacake me një staf minimal vullnetarësh prej 10 vetash. Kam patur mbështetjen e herepashershme të Bashkisë së qytetit për konkludimin e disa projekteve për sterilizimin, adoptimin apo edhe strehimin e rreth 70 qenve. Nuk e di nëse ka patur diçka në jetën time që mund ta kem bërë me gjithë dëshirën dhe dashurinë time. Nuk do të doja kurrë t’i tradhëtoja ato kafshë të braktisura.

Nëse Kanadaja ka qenë një projekt për një përpjekje jetese më tëmirë dhe rritje profesionale, Shqipëria mbetet destinacioni final për të jetuar.

Albanian Montreal Press

51 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 11. I have been surfing online greater than three hours nowadays,
  yet I never discovered any interesting article like yours.
  It is pretty value enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made good content as
  you probably did, the web can be a lot more helpful than ever before.

 12. It’s appropriate time to make some plans for the longer term and it is time to
  be happy. I have read this publish and if I could I want to recommend you few attention-grabbing things or advice.
  Perhaps you can write next articles referring to this article.
  I want to read even more issues about it!

 13. I’m really impressed with your writing skills
  as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Either way keep up the nice quality writing, it is rare to see a great blog like this one today.

 14. Thank you a lot for sharing this with all folks you really realize what you’re talking approximately!
  Bookmarked. Kindly additionally visit my website =).

  We may have a link exchange arrangement between us

 15. Today, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a twenty five
  foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple
  ipad is now destroyed and she has 83 views. I know this
  is completely off topic but I had to share it with someone!

 16. Hello, i read your blog from time to time and i own a similar one
  and i was just wondering if you get a lot of spam responses?
  If so how do you reduce it, any plugin or anything you can recommend?

  I get so much lately it’s driving me mad so any support is very
  much appreciated.

 17. Great blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?
  I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything.
  Would you recommend starting with a free
  platform like WordPress or go for a paid option? There are so
  many options out there that I’m totally confused .. Any tips?
  Cheers!

 18. Good day I am so excited I found your webpage, I really found you by error, while I was searching on Askjeeve for something
  else, Nonetheless I am here now and would just like to say
  many thanks for a marvelous post and a all round enjoyable blog
  (I also love the theme/design), I don’t have time to look over
  it all at the moment but I have book-marked it and also
  added your RSS feeds, so when I have time I will
  be back to read a great deal more, Please do keep up the excellent work.

 19. Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell
  and gave it to my 4 year old daughter and said
  “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her
  ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I
  had to tell someone!

 20. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something.

  I think that you can do with some pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is
  magnificent blog. An excellent read. I will certainly be
  back.

 21. Holymoly that’s crazy man! Thank you so much I really appreciate for this man. Can i show my grace
  to change your life and if you want to have a checkout?
  I will definitly share info about how to learn SNS marketing I will be the one showing values from now on.

 22. This is really fascinating, You are a very skilled blogger.
  I’ve joined your feed and stay up for in the hunt for extra of your
  wonderful post. Also, I have shared your web site in my social
  networks

 23. Hey there, You have done an incredible job. I will certainly digg it and personally suggest to my friends.

  I am sure they will be benefited from this website.

 24. Excellent post. I was checking continuously this blog and I’m impressed!
  Very useful information particularly the last part 🙂 I care for such info
  much. I was looking for this certain info for a very long time.
  Thank you and good luck.

 25. Woah! I’m really digging the template/theme of this site.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get
  that “perfect balance” between usability and appearance.
  I must say you have done a superb job with this. Additionally, the blog loads super fast for me on Opera.

  Exceptional Blog!

 26. Write more, thats all I have to say. Literally,
  it seems as though you relied on the video to make your point.
  You definitely know what youre talking about, why waste your
  intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us
  something enlightening to read?

Leave a Reply

Your email address will not be published.