Shqipëria e Enverit ishte burg, kjo e Piktorit të Rilindjes është cirk!


Nga Kim Mehmeti

Në Maqedoni zhvillohet perveristeti politik i radhës : BDI-ja dhe VMRO-DPMNE-ja e kanë vërshuar Parlamentin republikan me mijëra amendamente për ta pamundësuar propozimin që Maqedonia të jetë një njësi zgjedhore.

Dhe mbase nuk ndodh asgjë e papritur kur dihet se BDI-ja thuajse kurrë nuk ka qenë e interesuar për faktorizimin politik të shqiptarëve të këtushëm, por për interesin personal të drejtuesve të saj.

E në ndërkohë, drejtuesit e BDI-së ishin dhe mbetën pjesë e ‘koalicionit’ të fatkeqësisë së shqiptarëve të Maqedonisë dhe anëtarë të vëllazërisë së qarqeve policore e politike antishqiptare. Me çka shqiptarët e këtushëm ishin e mbeten në duart e njerëzve që nuk kanë frikë as popull as Zot.

Në Kosovë tani më thuajse është bërë traditë që pas përfundimit të zgjedhjeve parlamentare, të kalojnë muaj deri sa të ndahen postet ministrore mes partive që do përbëjnë koalicionin qeverisës. Dhe thuhet se kësaj radhe puna ka ngecur rreth marrëveshjes se cilës partie do i takojë posti i Presidentin të vendit. Pra, si gjithmonë, nuk ka mosmarrëveshje lidhur me atë si duhet çuar përpara shteti, por si të kënaqen ambiciet e sunduesve.

Sa u përket kandidatëve të mundshëm për president të Kosovës, përfolën kryesisht emra pleqsh. Mes të cilëve edhe ato të ‘baballarëve’ të vetëshpallur të popullit që gjatë luftës së vitit 1999 thanë se është tradhti ta braktisësh Kosovën, që pastaj, me mjekra të rruara e të veshur tebdil, të iknin nga atje. E të mbylleshin në vilat qeveritare të Tiranës nga do dilnin pasi do u rritej mjekra, që të deklaronin se gjithë ata intelektualë e politikanë që kishin mbetur në Prishtinë ishin të mbrojturit e Millosheviqit?! Me çka shpërfaqën se lëngonin nga një sëmundje e pashërueshme: xhelozia dhe urrejtja ndaj Presidentit Historik të Kosovës dhe ndaj LDK-së. Si dhe shpalosën egërsinë me të cilën i gjykonin gjithë ata të cilëve ua kishin zili si dhe, lehtësinë e turpshme me të cilin e shpallnin patriotike çdo veprimtari të veten.

Ndërkohë, në Shqipëri edhe dasmat edhe varrimet janë pjesë e të njëjtit spektakël që e drejton dhe që i shërben Piktorit të ‘Rilindjes’. Gjë që më së miri u pa pas tragjedisë që i ndodhi mëmëdheut, e kur populli tregoi se e dinte që fatkeqësitë kolektive janë matëse të sakta të boshtit të tij kurrizorë dhe kur burrështetasit e atjeshëm s’kishin si ta fshihnin të vërtetën se dinë si ta plaçkitin popullin, por jo edhe të ndërtojnë shtet.

Dhe tërmeti që e veshi shqiptarinë në të zeza, tregoi diçka që i barazon mes veti gjitha ‘Shqipëritë’ tona: ato më shumë varen nga organizatat bamirëse, se sa nga institucionet e shtetit. Pastaj ky tërmet na e rikujtoi se aty ku nuk u besohet institucioneve shtetërore, lulëzon një ‘biznes’ fitimprurës që ka të bëjë me menaxhimin e bamirësisë kolektive.

Po, tragjedia që i ndodhi mëmëdheut tonë shpërfaqi të vërtetën se Shqipëria ka qeveritarë që fotografohen e sillen si misionarë, e misionarë që aktrojnë burrështetas. Duke harruar se aty ku nuk merret vesh kush është politikan e kush misionar, shtohet numri i dallaveraxhinjtë dhe, aty nuk ka as politikë, as misionarizëm.

Sidoqoftë, vlen të mos harrohet se përpos dhembjes dhe lotëve, nga tragjeditë mund të vjelësh edhe urtësi dhe të vërteta për vetveten. Pra më mire se çdo gjë tjetër ato e shpërfaqin fytyrën e një populli dhe të shtetit që ai ka. E sa i përket fytyrës së Shqipërisë, shihet qartë se për dallim nga ajo e dikurshmja e Enverit që ishte burg, kjo e sotmja e Piktorit të ‘Rilindjes’ është cirk.

97 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 11. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 12. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 13. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 14. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 15. What i don’t realize is if truth be told how you are no longer actually much more neatly-favored than you may
  be now. You’re so intelligent. You realize thus
  considerably in terms of this topic, produced me individually believe it
  from a lot of varied angles. Its like men and women are not involved except it is
  one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs excellent.

  All the time care for it up!

 16. Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital
  to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts.
  Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 17. I have been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours.
  It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made
  good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.

 18. This is very interesting, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your wonderful post.
  Also, I’ve shared your web site in my social networks!

 19. Excellent beat ! I wish to apprentice even as
  you amend your website, how could i subscribe for a
  blog web site? The account helped me a appropriate deal. I were tiny bit familiar of this your
  broadcast offered brilliant clear idea

 20. I do not know if it’s just me or if everybody else encountering issues with your site.

  It appears like some of the written text on your posts are running
  off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too?
  This may be a issue with my internet browser because I’ve had
  this happen before. Kudos

 21. Attractive section of content. I just stumbled upon your
  site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts.
  Any way I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access
  consistently quickly.

 22. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get got an impatience
  over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a
  lot often inside case you shield this hike.

 23. A person essentially assist to make seriously articles I might
  state. That is the very first time I frequented your website page
  and so far? I surprised with the analysis you made to create
  this particular put up amazing. Magnificent job!

 24. My partner and I stumbled over here by a different web address and thought I should check things out.
  I like what I see so now i am following you. Look forward to
  looking over your web page for a second time.

 25. Today, I went to the beach front with my kids. I found a
  sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She
  placed the shell to her ear and screamed.
  There was a hermit crab inside and it pinched her
  ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally
  off topic but I had to tell someone!

 26. I have to thank you for the efforts you’ve put in penning this blog.
  I’m hoping to view the same high-grade blog posts
  by you in the future as well. In truth,
  your creative writing abilities has inspired me to get my own website now 😉

 27. wonderful post, very informative. I’m wondering why the other specialists of
  this sector don’t notice this. You must continue your writing.
  I am confident, you’ve a huge readers’ base already!

 28. It’s awesome to pay a visit this site and reading the views of
  all mates on the topic of this piece of writing,
  while I am also keen of getting familiarity.

 29. Someone necessarily lend a hand to make critically articles I might state.
  This is the first time I frequented your website page and thus far?
  I amazed with the research you made to create this actual put up incredible.
  Great process!

 30. May I just say what a relief to discover an individual who
  genuinely knows what they’re talking about on the web. You definitely understand
  how to bring an issue to light and make it important.
  A lot more people need to read this and understand this side of the story.
  It’s surprising you’re not more popular since you most certainly have the gift.

 31. I do not know if it’s just me or if perhaps everybody else experiencing issues with your website.
  It appears as if some of the written text in your content are running off the screen. Can someone
  else please comment and let me know if this is happening to them as well?
  This may be a problem with my browser because I’ve had this happen previously.
  Kudos

 32. Holymoly that’s crazy man! Thank you so much I really appreciate for this man. Can i show my value on change your life and if
  you want to have a checkout? I will definitly share info about how to find
  hot girls for free I will be the one showing values from now on.

 33. Hey there I am so grateful I found your website, I really found you by
  error, while I was researching on Yahoo for something
  else, Regardless I am here now and would just like to say many thanks for a tremendous post and a all round
  exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the moment
  but I have saved it and also included your RSS
  feeds, so when I have time I will be back to read more,
  Please do keep up the great jo.

 34. I have read some just right stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting.
  I surprise how much attempt you place to make any such great informative website.

 35. Hello would you mind letting me know which hosting company you’re using?
  I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a lot faster then most.
  Can you suggest a good hosting provider at a reasonable
  price? Cheers, I appreciate it!

 36. I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be
  delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 37. Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one
  and i was just wondering if you get a lot of spam feedback?
  If so how do you reduce it, any plugin or anything you can advise?

  I get so much lately it’s driving me crazy so any help is very much appreciated.

 38. Everything posted made a lot of sense. However, what about this?
  suppose you added a little information? I mean, I don’t wish to tell you how to run your website, but suppose you
  added a headline that makes people want more? I mean Shqipëria e Enverit ishte burg, kjo e Piktorit të Rilindjes është cirk!

  – EETIMESTV.COM is kinda boring. You could peek at Yahoo’s home page and watch how they create post titles to grab people to click.
  You might add a related video or a picture or two to get people excited about everything’ve
  written. Just my opinion, it could make your blog a little livelier.

 39. Thank you for some other informative site. Where else may I am getting
  that type of information written in such a perfect manner?
  I’ve a venture that I am simply now working on, and I’ve been on the
  glance out for such information.

 40. Thanks on your marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you will be a great author.I
  will remember to bookmark your blog and definitely will come back down the road.
  I want to encourage you continue your great job,
  have a nice afternoon!

 41. I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both equally educative and entertaining, and without a doubt, you have hit
  the nail on the head. The issue is something too
  few men and women are speaking intelligently about.
  Now i’m very happy that I came across this
  during my hunt for something relating to this.

 42. May I simply just say what a comfort to find someone that actually knows what they’re discussing over the internet.

  You certainly realize how to bring a problem to light and make it important.
  More people should check this out and understand this side of your story.
  It’s surprising you aren’t more popular because you certainly have the gift.

Leave a Reply

Your email address will not be published.