Lajm i mire / Rikthehet transporti liqenor Shkodër- Mali i Zi

Fondi Shqiptar i Zhvillimit në kuadër të projektit Trilateral (IPA CBC) Itali-Shqipëri-Mali Zi, do të organizojë një event prezantues për projektin me akronimin ALMONIT. Synimi I këtij projekti është vendosja e një partnershipi afatgjatë midis palëve të interesuara, nëpërmjet lidhjeve multimodale liqenore dhe lidhjeve të transportit detar.

Përmirësimi i transportit ekzistues në rajon dhe ndërtimi i moleve të reja synon të zhvillojë një bashkëpunim të qëndrueshëm ndërkufitar në zonën e projektit.

Për Shqipërinë kjo është ndërhyrja e parë në transportin liqenor, pasi vendi ka vetëm eksperiencën e liqenit Fierza-Koman.

Fondi Shqiptar i Zhvillimit  është’ Lead Partner’ në këtë projekt dhe partnerët pjesëmarrës janë Regione Puglia (IT), Ministria e Transportit dhe Çështjeve Detare në Malin e Zi, Regione  Molise (IT) dhe partnerë të asociuar janë; bashkia e Bar (Mali i Zi) dhe bashkia Shkodër.

Projekti është i fragmentuar në të dy anët e detit Adriatik-Jonian midis Italisë, Shqipërise dhe Malit të Zi dhe në të dy anët e Liqenit të Shkodrës dhe Lumit Buna midis Shqipërisë dhe Malit të Zi.

Aktualisht kjo zonë ka aksesueshmëri të ulët dhe karakterizohet nga sisteme transporti me ndërveprim të ulët. Kjo gjë ndikon negativisht në lidhjet e brendshme dhe ato rajonale.

Në këtë kuadër projekti Trilateral synon të arrijë rezultatet si më poshtë:

Një transport multimodal liqenor, i cili do të lidhë Shqipërinë me Malin e Zi në Liqenin e Shkodrës, specifikisht Portin e Virpazar me molin përkatës në Shkodër.

Katër transporte multimodale detare që do të lidhin Italinë, Shqipërinë dhe Malin e Zi. Specifikisht kjo lidhje detare do të operojë midis Portit të Barit (IT) me Portin Bar  (Mal i Zi, Porti i Barit (IT) me Portin e Shëngjinit (AL), Portin e Bar (Mal i Zi) me Portin e Shëngjinit (AL) dhe Portin e Termolit (Molise, IT) me Portin e Bar (Mal i ZI).

Përfituesit direkt do të jenë komunitetet lokale dhe autoritetet publike lokale. Këta të fundit do të përfitojnë nga bashkëveprimi socio-ekonomik, si edhe rritje të aftësive dhe kapaciteteve në menaxhimin e aseteve” njofton FSHZH.Ky projekt parashikohet të zhvillohet në një afat kohor, 37 muaj.

SCAN

49 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 11. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 12. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 13. забронировать отель в санкт петербурге с завтраком отели ессентуки с бассейном и шведским столом
  подводное горизонтальное вытяжение позвоночника черная жемчужина аксай официальный сайт бутик отель на потапова самара
  морской рай кабардинка горячий ключ бассейны с термальной водой дома отдыха с детской анимацией

 14. гостиница космос байкальск пансионат золотые пески анапа цб рф
  гостиница междуреченск великовечное снять жилье цены сколько стоят путевки в анапу
  ваш отдых кисловодск официальный сайт санаторий виктория г ессентуки порто маре алушта

 15. лекарства при эмфиземе легких база отдыха ветреный пояс
  санаторий актер сочи официальный сайт кучугуры искра официальный сайт турагентство юч
  где находится санаторий сосны актер сочи отзывы 2021 таксимо гостиница

 16. крым отели с питанием шведский стол отдых минеральные воды
  тур выходного дня в башкирии азимут отель волга астрахань гостиница за околицей
  сеченова ессентуки звенигород отель турбаза все включено самара

 17. гостиница спорт кирово чепецк амира парк отель кисловодск официальный
  гостиница кузнецк пензенская область отель ямской село ям санаторий первомайский евпатория отзывы
  отель хаят сочи официальный сайт цены тур в крым в ноябре хостел ливадия санкт петербург

 18. оздоровительный санаторий в кисловодске санаторий для лечения аденоидов у детей
  абхазия путевки фея джемете официальный сайт цены реабилитация опорно двигательной системы
  самоцветы коктебель официальный сайт кошкин дом горячий ключ новый свет отзывы 2021

 19. саратов гостиница олимпия ареда 2
  аквалоо гостиничный комплекс отель турист в кузьминках санаторий мечта евпатория
  отель сиа бриз спа петергоф пансионат тверская область с бассейном

 20. пансионат в абхазии с питанием пансионат адлер
  навигатор хостел казань отель империал крым гостиница фортуна симферополь
  гостиница вена в симферополе яръ городец нарьян мар гостиница

 21. домашний санаторий судак форум отель
  отель золотые пески витязево официальный сайт пансионат союз кострово кабардинка отдых 2021 цены отели и гостиницы
  санаторий цвс кисловодск официальный сайт пансионат головинка спа центр тэс в евпатории

Leave a Reply

Your email address will not be published.