10 ditë pas tër.metit, udhëtim gjatë një nate nëpër rrugët e qytetit


Udhëtim nëpër natë  në Durrës, dhjetë ditë pas tronditjes që i la pas tërmeti i 26 nëntorit. Udhëtim përmes kujtimeve të dy prej personazheve të qytetit, aktori Xhelal Tafaj dhe ingjinieri Gazmend Oketa.

Do të na flasin për netët e fëmijërisë dhe djalërisë së tyre nëpër Durrës por edhe netët e kohëve të vështira të qytetit. Edhe natën e Tërmetit, frikën e trishtimin që ndjenë kur panë qytetin tërësisht bosh.

Na tregojnë se si shënjat e qytetit janë zhdukur dhe mbi to ngrihen përbindësha deri në 25 kate. Çfarë ndodh gjatë natës nëpër rrugët e sheshet e Durrësit, dhjetë ditë pas tërmetit.

Ka rënë nata në Durrës dhe qyteti vazhdon ta ketë zhurmën e zakonshme të kësaj ore. Po afrohet ora 10 e darkës por ka lëvizje nëpër qytet, nëpër kafene e shëtitore.

Megjithatë shumica e qepenave janë të mbyllura. Në fakt nuk janë hapur prej datës 26 nëntor pas tërmetit. Zbrazëtia e rrugëve në këto kohë është e zakonshme për Durrësin e një ditë normale dhjetori.

Por siç duket ka njerëz më shumë se sa zakonisht. Ndoshta se vazhdojnë të qëndrojnë poshtë pallateve të ndikuar ende nga frika që shkaktoi ajo natë kur Durrësi u duk se po shkulej prej themeleve…

Do të përpiqemi të rrëfejmë një udhëtim nëpër natën e një qyteti, dhjetë ditë pas tronditjes që i la pas tërmeti I 26 nëntorit. Udhëtimi do të jetë përmes kujtimeve të dy prej personazheve të qytetit.

Është me ne në këtë udhëtim një figure e dashur për durrsakët, aktori Xhelal Tafaj. Do të na flasë për netët e fëmijërisë dhe djalërisë së tij nëpër Durrës por edhe netët e kohëve të vështira të qytetit.

Edhe natën e Tërmetit, frikën e trishtimin që ndjeu kur pa qytetin tërësisht bosh. Do të na tregojë se si shenjat e qytetit janë zhdukur dhe mbi to ngrihen përbindësha deri në 25 kate.

Ish-markata, është stacioni i parë.

“Erdhëm në këtë zonë ku ka qenë merkaot e qytetit. Mbetet në kujtesë…Për fat është bërë lulishte, ishalla nuk realizohet ajo që iu ka shkuar në mendje, sepse thonë që është dhëna leja për tu ndërtuar pallat“, thotë ai.

Një tjetër personazh që e do shumë Durrësin, Gazmend Oketa,  që kurrë nuk ka menduar ta braktisë, do të na rrëfejë çfarë i ka dhembur më shumë nga zhdukja e shenjave të dikurshme të qytetit.

“Më ka dhembur më shumë që rruga tregtare e durrësit nuk i ka më kalldrëmet që gjykoj që me një mendjelehtësi dhe me një injorancë ekstreme u hoqën e u bënë asfalt. Nëse përpara 5 vitesh, e kisha pothuajse të padiskutuar faktin, që nuk do të largohesha kurrë nga ky qytet, tashmë nuk e kam më me atë pasion. Fatkeqësisht vitet e fundit Durrësi e ka humbur fizionominë e tij”.

Na rrëfen brengat për shkatërrimin e qytetit. E nis te lulishte 1 maji, mbi të cilën është ndërtuar kjo godinë shumëkatëshe.

“Kjo është një nga pikat orientuese të qytetit, kjo quhej lulishte 1 maji. Është si pikë takimi për të gjithë durrsakët“, rrëfen Oketa.

Prej datës 26 nëntor menjëherë pas tërmetit, Oketa është në terren si ingjinier ndërtimi për të ndihmuar në konstatimin e dëmëve që i janë shkaktuar shtëpive durrsake e pallateve të vjetra e të aty shumëkatëshe. Ka inspektuar qindra ndërtesa.

“Presioni i jashtëzakonshëm, për ndërtime shumëkatëshe bëri që qyteti të mbipopullohej vend e pa vend. Sot për shkak të këtij presioni, për shkak të parave, që hyjnë nga të gjithë anët, qyteti i Durrësit vuan pasojat e tërmetit të 26 nëntorit”.

Në sheshin e qytetit, si kudo tjetër ka ndryshime drastike të cilat kanë qënë dhe janë kaq të padëshiruara për durrsakët.

“Më mungon ai Bulevard, ai shesh qendror i qytetit, që kishte dicka më të ngrohtë, e më intime, ka patur disa simbole të thjeshta, që lidhnin Durrësin me detin”.

Jemi përsëri në Shesh, atje ku nuk ka durrsak që nuk ka kujtime. Por kanë mbetur vetëm fotografitë, sepse sheshi është transformuar,  është zhdukur memoria historike e tij.

Mallin për fëmijërinë e rininë ai e shuan në këtë shëtitore, që është quajtur gjithmona rruga tregtare. Është ndër të paktat vënde që i kanë shpëtuar betonizimit.

Ecim nëpër shëtitore për të shkuar tek torja veneciane së cilës tani ia zë frymën Veliera e famshme… masivi i madh me beton.

Kur pa të boshatisej Durrësi, padyshim që ndjeu frikë e trishtim… i kishte ndodhur ta shihte kështu të boshatisur vetëm në një film që evokontë një kohë të hershme..

Si të gjtihë durrsakët, Xhelali është kaq i trishtuar për ndryshimet që ka pësuar qyteti bregdetar dhe po aq i pafuqishëm për ta ndalur dorën e shkatërrimit mbi qytet.

“Është një katrahurë edhe urbanistik. Ka pas qenë një rast, që ka ngecur një autobus me të huaj. Të krijon trishtim dhe të pikëllon”.

E vazhdojmë udhëtimin tonë natën nëpër Durrës për të parë çfarë ndodh nëpër rrugicat bosh të qytetit sepse ka kaluar mesnata dhe tani të gjithë i janë kthyer shtëpive të tyre.

Ndeshim nëpër rrugë makinat e punonjësit e pastrimit të qytetit. Njëri prej tyre afrohet për të na thënë se qyteti është i qetë dhe pa problem.

“Qetësi është, policia gjithë natën lëviz. Njerëzit vazhdojnë të flenë nëpër makina”.

Na tregon se si atë natë të tërmetit ishte duke pastruar në këtë rrugë dhe  vrapoi për tek banesa e tij ku kishte lënë në gjumë fëmijët.

“Ne ishim duke punuar te muzeu kur ra tërmeti i parë. Ikëm në shtëpi, mora fëmijët dhe i nxora jashtë”.

Ecim nëpër rrugica ku gjithçka hesht. Ka makina të parkuara poshtë pallateve nëpër të cilat shquan ndonjë dritë të ndezur.

I gjen shumë patrulla policie nëpër rrugica e sheshe.

Është ora 2 e 30 pas mesnate.  Duke lëvizur nëpër qytet sheh se nuk ka më shumë njerëz që flenë nëpër makina… Por ka ende  njerëz që flenë nëpër çadra.

Është njëra prej tyre ku po flenë dy të moshuar. Banesa e tyre ndodhet në pallatin përballë dhe duket e dëmtuar. Bashkia e ka shpallur të pabanueshme për momentin.

“Ku të shkojmë, kam punuar një jetë për atë shtëpi, si ta lë”.

Në spitalin e qytetit është gjithashtu qetësi… për rreth 30 minuta që qëndruam atje nuk pati asnjë urgjencë. Mjekët e spitalit na thonë se situate është normalizuar.

Ka megjithatë raste të pacientëve që vijnë në urgjencë me ankthe për shkak të tërmetit.  Në urgjencë nuk është fluksi i një natë të zakonshme. Ndoshta edhe sepse nuk janë kthyer të gjithë ata që u larguan për shkak të pani8kut të ditëve të para pas tërmetit.

Ndërkohë shfaqen nëpër rrugë punonjësit e bashkisë që kanë nisur të vendosin dritat e zbukurimet e festave  sepse qyteti do të festojë edhe pse me dhimbjen e pasojat që la pas tërmeti.

Po afrohet ora 3 e natës. Nëpër qytet nuk gjen bar apo restorant hapur. As lokale natë nuk. As në rrugën e plazhit atje ku përqendrohen zakonisht  të rinjtë që qëndrojnë deri natën vonë.

Ka mbetur vetëm një kafene që qëndron 24 orë hapur atje ku mësojmë se si ka ndryshuar jeta e natës në qytet.

Po afrohet ora 3 e 50, koha kur ndodhi tërmeti i 26 nëntorit. Papritur nisin të shfaqen njerëz nga rrugicat që i drejtohen shëtitores drejt portit. Një zonjë na thotë se përse është në këtë orë në rrugë…

“Dalim herët, dalim andej nga deti. Frikë kemi dhe na ka ngelur ende”.

Dalëngadalë nisin të lëvizin edhe makinat. Shtohen edhe njerëzit që dalin nga rrugica të ndryshme afër sheshit, kryesisht tek rruga tregtare. Nisin të hapen kafenetë e para. Po afrohet agimi i ditës së re. Bregut të detit po shtohet lëvizja.

Ka zbardhur drita dhe qyteti nis të gjallojë./abcnews.al

225 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 11. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 12. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 13. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 14. My partner and I stumbled over here different web page and thought I might as well check things out.
  I like what I see so now i’m following you. Look forward to checking out your web page repeatedly.

 15. Hi there, I found your website by way of Google even as searching for a comparable topic,
  your web site came up, it seems to be good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, simply was alert to your blog through Google,
  and found that it’s truly informative. I am gonna be
  careful for brussels. I will be grateful in the event you proceed this in future.

  A lot of other people will likely be benefited out of your writing.
  Cheers!

 16. Have you ever thought about publishing an e-book or guest authoring on other blogs?

  I have a blog based on the same topics you discuss and
  would love to have you share some stories/information. I know my
  viewers would appreciate your work. If you’re even remotely interested,
  feel free to send me an e-mail.

 17. Hello there, just became alert to your blog through Google,
  and found that it is really informative. I’m going to watch out for brussels.
  I’ll appreciate if you continue this in future. Lots of people will
  be benefited from your writing. Cheers!

 18. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I
  get several emails with the same comment. Is there
  any way you can remove people from that service?
  Cheers!

 19. Hi, I do think this is a great web site. I stumbledupon it 😉 I’m going to come back once again since I bookmarked it.

  Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich
  and continue to guide others.

 20. Yesterday, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to
  see if it can survive a twenty five foot drop, just so she
  can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views.
  I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 21. I blog often and I seriously appreciate your information. The article has really peaked my interest.

  I am going to bookmark your website and keep
  checking for new details about once per week. I subscribed to your RSS feed too.

 22. Have you ever considered publishing an ebook or guest
  authoring on other sites? I have a blog centered on the same ideas
  you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my subscribers would value your work.

  If you are even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.

 23. I like the valuable info you provide on your articles.
  I will bookmark your weblog and check once more here regularly.
  I am quite certain I’ll learn many new stuff right right here!
  Good luck for the following!

 24. It’s the best time to make some plans for the future and it is time to be
  happy. I have learn this publish and if I may I desire to counsel you some interesting things
  or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article.
  I wish to read even more issues about it!

 25. Yesterday, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a forty foot drop,
  just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views.
  I know this is totally off topic but I had to share it with someone!

 26. Have you ever thought about including a little bit
  more than just your articles? I mean, what you say is valuable and all.

  But imagine if you added some great graphics or videos to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with pics and
  videos, this website could definitely be one of
  the best in its field. Amazing blog!

 27. Hi there terrific website! Does running a blog like
  this take a massive amount work? I have no knowledge of computer programming but
  I had been hoping to start my own blog soon. Anyhow, if you have any recommendations or techniques for new
  blog owners please share. I understand this is off topic nevertheless I just
  had to ask. Kudos!

 28. I’m really loving the theme/design of your weblog.

  Do you ever run into any web browser compatibility issues?

  A number of my blog audience have complained about my
  website not operating correctly in Explorer but
  looks great in Chrome. Do you have any tips to help fix this problem?

 29. Definitely consider that which you stated. Your favorite justification appeared to
  be on the net the easiest factor to be mindful of. I say to you, I definitely get irked whilst folks
  think about issues that they plainly do not recognise about.

  You controlled to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , other people can take a
  signal. Will likely be again to get more. Thanks

 30. I’ve been surfing on-line greater than three hours nowadays, yet I by no means found any interesting
  article like yours. It’s beautiful value enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made just right content as you probably did, the internet will likely
  be much more helpful than ever before.

 31. Greetings I am so thrilled I found your blog, I really found you by accident, while I was looking
  on Yahoo for something else, Anyways I am here now and would just
  like to say thanks for a incredible post and a all round exciting
  blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the
  minute but I have saved it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up
  the superb work.

 32. You’re so cool! I do not suppose I’ve read anything like
  that before. So good to find someone with some original
  thoughts on this subject matter. Really.. thank you for starting this
  up. This site is one thing that is needed on the internet, someone with some originality!

 33. I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored material stylish.

  nonetheless, you command get bought an edginess over that you
  wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 34. Thanks for your personal marvelous posting! I certainly enjoyed reading
  it, you might be a great author. I will remember to
  bookmark your blog and will eventually come back
  someday. I want to encourage you to definitely continue your great job,
  have a nice afternoon!

 35. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a friend who had been conducting a little research on this.

  And he in fact ordered me lunch simply because I stumbled upon it for him…
  lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah,
  thanx for spending the time to discuss this issue here on your website.

 36. Please let me know if you’re looking for a article author
  for your weblog. You have some really great posts and
  I believe I would be a good asset. If you ever want to
  take some of the load off, I’d really like to write some content for your
  blog in exchange for a link back to mine. Please blast
  me an e-mail if interested. Many thanks!

 37. Hey there! I know this is kind of off topic but I was wondering which
  blog platform are you using for this website? I’m
  getting sick and tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and
  I’m looking at alternatives for another platform. I would be fantastic
  if you could point me in the direction of a good platform.

 38. Интернет-платформа Joy casino начала
  деятельность на просторах отечественного интернета в 2014 году.

  Клиентам сайта доступен сертифицированный софт от популярных разработчиков.
  В ассортимент цифровых развлечений вошли аппараты барабанного типа, карточные и
  настольные игры в режиме live и ставки
  на спорт и киберспортивные дисциплины.

 39. Does your blog have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d
  like to send you an email. I’ve got some creative ideas for
  your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog
  and I look forward to seeing it expand over time.

 40. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew
  of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest
  twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like
  this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 41. Hey there! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good
  success. If you know of any please share. Thank you!

 42. First off I want to say superb blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you don’t mind.
  I was interested to know how you center yourself and clear your mind before writing.

  I’ve had trouble clearing my mind in getting my thoughts out.
  I do take pleasure in writing however it just seems like
  the first 10 to 15 minutes are usually wasted just trying to figure out how
  to begin. Any recommendations or hints? Appreciate it!

 43. Hey There. I discovered your blog the usage of msn. This is an extremely
  neatly written article. I’ll be sure to bookmark it and come
  back to learn extra of your useful information. Thank you for the post.
  I will certainly return.

 44. When someone writes an article he/she maintains the thought of a user in his/her brain that how a user can know it.
  So that’s why this piece of writing is outstdanding. Thanks!

 45. Good day I am so delighted I found your weblog, I really found you by error,
  while I was looking on Bing for something else, Anyhow I am here now and would just like to say kudos for a incredible post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read
  through it all at the moment but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up
  the excellent jo.

 46. Great blog! Is your theme custom made or did you download
  it from somewhere? A theme like yours with a
  few simple adjustements would really make my blog stand out.
  Please let me know where you got your design. Appreciate it

 47. Unquestionably believe that which you stated. Your
  favorite justification appeared to be on the web the easiest thing to be aware of.
  I say to you, I definitely get annoyed while people
  consider worries that they plainly don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top and defined
  out the whole thing without having side effect , people can take a signal.
  Will probably be back to get more. Thanks

 48. Hey would you mind stating which blog platform you’re using?

  I’m going to start my own blog soon but I’m having a hard time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and
  I’m looking for something completely unique.

  P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

 49. Undeniably believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the internet the easiest thing to be aware of.

  I say to you, I certainly get irked while people think about
  worries that they plainly do not know about.
  You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole
  thing without having side-effects , people can take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

 50. Wonderful site. Lots of helpful information here.
  I am sending it to several pals ans additionally sharing in delicious.
  And obviously, thank you for your effort!

 51. My brother suggested I might like this web site. He was once entirely right.
  This submit truly made my day. You cann’t imagine just how a lot time I had
  spent for this info! Thank you!

 52. Great blog here! Also your web site loads up fast! What host are you using?
  Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my website loaded up as quickly as
  yours lol

 53. I think everything posted made a great deal of sense. However,
  what about this? what if you added a little information? I mean, I don’t wish to tell you how
  to run your blog, however what if you added a post title that makes people desire more?
  I mean 10 ditë pas tër.metit, udhëtim gjatë një nate
  nëpër rrugët e qytetit – EETIMESTV.COM is kinda plain. You might glance at
  Yahoo’s front page and watch how they create post headlines to grab
  people to open the links. You might add a related
  video or a pic or two to get people excited about what you’ve written. In my opinion, it
  might make your blog a little livelier.

 54. Thanks a bunch for sharing this with all of us you really know what you are speaking about!
  Bookmarked. Please also consult with my web site =).
  We will have a link exchange contract among us

 55. Howdy! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using
  for this site? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had issues
  with hackers and I’m looking at options for another platform.
  I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 56. Simply want to say your article is as surprising. The clarity in your post
  is just spectacular and i could assume you are an expert on this subject.
  Well with your permission allow me to grab your feed to keep
  updated with forthcoming post. Thanks a million and please
  keep up the enjoyable work.

 57. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any
  widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have
  some experience with something like this. Please let me know if you run into anything.

  I truly enjoy reading your blog and I look forward
  to your new updates.

 58. Have you ever thought about adding a little bit more than just your
  articles? I mean, what you say is valuable and all.
  However think about if you added some great graphics or video clips to
  give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and videos, this site could certainly be one of the very
  best in its niche. Excellent blog!

 59. You are so cool! I do not think I’ve read anything like that before.

  So great to discover another person with a few
  original thoughts on this issue. Really.. thank you for starting this up.
  This site is one thing that’s needed on the internet, someone with some originality!

 60. certainly like your web-site but you have to test the spelling on quite a
  few of your posts. Several of them are rife with spelling problems
  and I to find it very bothersome to tell the truth then again I’ll surely come again again.

 61. I think what you said was actually very logical. But, think
  on this, suppose you added a little information? I am not suggesting your content is not solid., but
  suppose you added a headline that makes people want more?

  I mean 10 ditë pas tër.metit, udhëtim gjatë një nate nëpër rrugët
  e qytetit – EETIMESTV.COM is kinda boring. You ought to glance at Yahoo’s home page and see
  how they create post titles to grab people to open the
  links. You might try adding a video or a related picture or
  two to get readers excited about what you’ve got to say. In my
  opinion, it could bring your posts a little livelier.

 62. It’s the best time to make a few plans for the longer term and it’s time to be happy.
  I’ve read this publish and if I could I wish to recommend you few fascinating things or advice.
  Perhaps you can write next articles regarding
  this article. I want to learn more things approximately it!

 63. certainly like your website but you need to
  take a look at the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the reality on the other
  hand I will definitely come back again.

 64. Hello just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of
  the pictures aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue.

  I’ve tried it in two different browsers and both show
  the same outcome.

 65. You actually make it seem really easy along with your presentation however
  I in finding this matter to be really one thing which
  I feel I’d never understand. It seems too complicated and extremely huge for me.

  I am taking a look ahead for your subsequent post, I’ll attempt to get the dangle
  of it!

 66. This is very fascinating, You are an excessively professional blogger.
  I have joined your feed and stay up for searching for more of your wonderful post.
  Additionally, I have shared your web site in my social networks

 67. My relatives every time say that I am wasting my time here at net, however I know I
  am getting experience daily by reading such good posts.

 68. Hi there, just became aware of your blog through Google,
  and found that it’s truly informative. I am going to watch out for brussels.

  I’ll be grateful if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing.

  Cheers!

 69. My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the
  less. I’ve been using Movable-type on a variety of websites for about a year
  and am nervous about switching to another platform.
  I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I
  can transfer all my wordpress content into it? Any help would be greatly appreciated!

 70. When some one searches for his vital thing, therefore he/she wants to be available that in detail, so that thing is maintained
  over here.

 71. An interesting discussion is definitely worth comment.

  I believe that you ought to publish more about this subject matter, it may
  not be a taboo subject but generally people do not discuss these
  topics. To the next! All the best!!

 72. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your site offered us with valuable info to work on. You have done a formidable job and our whole community will be grateful to you.

 73. I know this site provides quality depending articles and
  additional information, is there any other web site which presents these kinds of stuff in quality?

 74. I’ve been surfing online more than 2 hours today, yet I never found any
  interesting article like yours. It is pretty worth enough
  for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.

 75. I am not sure where you’re getting your information, but good topic.

  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for great info I was looking for this information for my mission.

 76. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of
  any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time
  and was hoping maybe you would have some experience
  with something like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 77. whoah this weblog is magnificent i really
  like reading your posts. Keep up the great work!
  You already know, a lot of people are searching round
  for this information, you can help them greatly.

 78. I was extremely pleased to uncover this web site.
  I want to to thank you for ones time for this fantastic read!!
  I definitely liked every bit of it and i also have you book
  marked to see new information on your web site.

 79. Hmm it seems like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll
  just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying
  your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m
  still new to everything. Do you have any suggestions for beginner blog writers?

  I’d certainly appreciate it.

 80. We absolutely love your blog and find the majority of your post’s to be just what I’m looking for.

  Would you offer guest writers to write content available for you?
  I wouldn’t mind writing a post or elaborating on most of the
  subjects you write concerning here. Again, awesome weblog!

 81. I have been looking for articles on these topics for a long time. baccarat online I don’t know how grateful you are for posting on this topic. Thank you for the numerous articles on this site, I will subscribe to those links in my bookmarks and visit them often. Have a nice day

 82. Of course, your article is good enough, baccaratsite but I thought it would be much better to see professional photos and videos together. There are articles and photos on these topics on my homepage, so please visit and share your opinions.

Leave a Reply

Your email address will not be published.