Përse nuk mbeta dhe unë brenda, gazetarja sjell dëshmitë rrëqethëse të komisar Ajetit: Diena më tha se vajzën e kishte në gjoks…

Nga Klodjana Lala 

Drama e Komisar Ajetit dhe përqafimi prej babai me zemër të plagosur!

30 sekonda….vetëm 30 sekonda fatale mjaftuan për ta shkatërruar vatrën e ngrohtë familjare të Ajet Meçjas.

Tërmeti i orëve të para të mëngjesit të 26 nëntorit e goditi fort oficerin e policisë. Ai humbi gruan, Rozën, vajzën e vetme Dienën (Diena Karanxha) dhe mbesën e mitur Esielën. Të hënën qw lamw pas, gjashtë ditë pas tragjedisë, që shkaktoi 51 viktima dhe 900 të plagosur, Ajet Meçjan e gjeta mes lotësh, përpara pallatit 6 katësh pranë kryqit të Kuq në Durrës, ku ai banonte me bashkëshorten, godinë, të cilën lëkundjet sizmike e shkatërruan tërësisht.

Prej andej ai mundi të dalë i gjallë, por fati i keq deshi që nën rrënoja të mbeteshin tri femrat më të shtrenjta të jetës së tij. “Përse nuk mbeta dhe unë brenda?” – thotë ai. Në bisedë Ajeti rrëfen se Diena pasi ndjeu lëkundjet e para të tërmetit, diku rreth orës 22.30 e telefonoi dhe i tha se do të shkonte të flinte tek prindërit.

Unë me gruan ishim në një darkë. Diena në mori dhe tha po vij te ju, sepse ndihem më e sigurt”, tregon Ajeti. Ai thotë se e bija Diena, që pas vdekjes së bashkëshortit, Dorit jetonte më të bijën. Dori ishte një njeri i jashtëzakonshëm. Piktor i talentuar. Një djalë që e plotësonte Dienen. Ishte dramë e madhe vdekja e tij për ne. Vajza e vuajti shumë humbjen e tij, por kishte nisur pak e nga pak ta merrte veten. Ne ishim gjithmone pranë saj. Unë kam një shtëpi në Kavajë dhe shkoj herë pas here atje. Atë natë pas darkës me Rozin u kthyem dhe u bëmë bashkë, kujton oficeri.

Ajetin e takova në Durrës para pallatit të shembur në orën 05.10 minuta të mëngjesit të 26 nëntorit. Ishte tërësisht i shokuar. I gjakosur tek gjunjët. Mbi të gjitha i traumatizuar. Ai vendosi të fliste përpara kameras. Kërkonte ndihmë. Donte të ndërhyhej, sa më parë për të shpëtuar të afërmit e tij, dhe çdo person që dergjej nën rrënoja.

Diena më foli. Më kërkoi ndihmë. E pyeta po vajza si është: më tha e kam në gjoks. Por mamin nuk e shoh, më tha, kujton mes lotësh Ajeti.

Ai bëri cmos t’iu vijë në ndihmë, por ishte e pamundur, sepse për këtë duheshin mjete, duheshin njerëz të specializuar.

Përse?, pyet Ajeti. Përse mua? Përse nuk munda ta ndihmoj Dienën, Esielën, Rozin?

Orët në vijim ishin fatale. Diena Karaxha u nxor me shenja jete, pas një operacioni kërkim shpëtimi që zgjati 14 orë. Zjarrfikësit shqiptarë e të huaj shpjeguan se ajo ishte bllokuar te këmbët nga një bllok betoni. Dy orë me parë u nxor e pajetë e bija, Esiela, fryt i dashurisë së saj me Dorin.

Diena nuk ia doli dot. Ajo ndërroi jetë në spital. Ishin momente tragjike për Ajetin. E takova po atë mbrëmje oficerin. Ishte rikthyer pranë pallatit të rrënuar, për të pritur lajme prej andej, se mos bashkëshortja e tij mund t’ia dilte. Ende nuk e dinte që Diena kishte ndërruar jetë. Vajtonte për mbesën. Lajmin e kobshëm do ta mësonte pak më vonë.

Të nesërmen, ai më tregon se kërkoi fustanet e nusërisë për t’i përcjellë të dyja me të bardha. Por, gjashtë ditë pas tragjedisë, Ajeti bën shumë pyetje, që një ditë e duan një përgjigje. Jo thjesht e vetëm për të qetësuar zemrën e trazuar të komisarit, por sepse nëse dikush ka një përgjegjësi, sado e vogël qoftë, duhet të japë llogari.

Sot të gjithë duan të dine; a u ndërhy në kohë për të shpëtuar Esielën, mbesën e 8-vjeçare, të oficerit, të bijën Dienën dhe bashkëshorten Roza? Po për Klement Çupin a erdhi në kohë ndihma? Po për Saimir Grekun? Po për Dionis e Dionisa Lalën, binjakët që u gjetën të pajetë në gjirin e nënës së tyre Marjeta? A mund të ishte shpëtuar Emilio Lala e motra Amelia, kushërira e tyre, Grisilda? A mund të ishte shpëtuar dhe Roled Vata apo Aderina Kabili? Po Stela dhe i fejuari i saj, Almir Cara? Lista është e gjatë. Për fat të keq, shumë lot, shumë dhimbje.

Por përtej humbjes së madhe të jetëve njerëzore, shkatërrimit të qindra banesave, lëkundjet sizmike nxorrën në pah shumë probleme. Probleme që ne i kemi patur përditë para syve, por kemi heshtur.

Askush nuk pyeti më parë, se si është e mundur që ushtria shqiptare s’ka as mjetet minimale për të ndërmarrë një operacion kërkim shpëtimi? Cilit ushtar mund ti kërkojmë sot llogari, kur i duhet të rrëmojë me thonj? Kur kërkon levë apo çekan nga banorët rreth e rrotull banesave të rrënuara? Cilit zjarrfikës ti hakërrehem, kur pashë sesi Nadir Kapaj luftoi orë të tëra për të shpëtuar Ramë Lalën, i vetmi i mbijetuar nga 9 pjesëtarët e familjes. Po me ndërtimet çfarë ndodhi në 29 vite? Kush i dha lejet? Përse nuk u zbatuan ato? Me çfarë cilësie u ndërtua?

Për të gjitha këto pyetje duhet një përgjigje nga drejtësia e reformuar. Se nëse kjo nuk ndodh atëherë, jo vetëm zemra e Ajetit, nuk do të gjejë qetësi, por vritet shpresa e të gjithëve.

Tërmeti, nuk parashikohet. Ai mund të vrasë sic ndodhi. Por pas tragjedisë, duhet të flasim dhe të pranojmë se zyrtarët e korruptuar dhe ndërtuesit e pangopur abuzuan. U ndërtua pa kriter. Në çdo centimetër tokë. Pa u pyetur specialistët e fushës. E inatosën Natyrën. Vetëm kur abuzuesit, kushdo qofshin ato, me apo pa pushtet, të mbajnë përgjegjësi para ligjit, atëhere zemrat e familjarëve, do të gjejnë qetësi. E nga rindërtimi mund të shohim një Shqipëri ndryshe.

Ajeti me tregon, se u rikthye tek pallati, sepse dhimbja po e mbyt e duke e parë nga afër atë vendrrënojë, i duket sikur i zgjohen kujtime. E ka krejt të pamundur të pranojë se ka humbur familjen. I biri Maroldi, që i qëndron pranë që prej momentit që mbërriti nga Italia, i ka kërkuar oficerit të udhëtojnë baahkë për të qëndruar përtej adriatikut. Por Ajetit, kjo i duhet tradhti, ndaj tri grave të zemrës. Thotë se nuk mundet t’iu kthejë shpinën Rozës, Dienës dhe Esielës.

Pranë pallatit të vdekjes, u rikthyen edhe familjarët e Eduart Reçit, i cili për fat të keq, nuk mundi t’i mbijetonte tragjedisë, bashkë me gruan Dolorën e dy fëmijët, Kristi studentja ekselente e mjekësisë e Klausi. Në përkujtim të tyre, u vunë në rrënoja tufa me lule dhe u ndezën qirinj. Ata nuk flasin. Por në sy, e shprehin dhimbjen e madhe.

Oficeri u përqafua me ta. Më përqafoi dhe mua. Me rodhën lotët, kur me falenderoi. Ai nuk harroi të falenderonte të gjithë kolegët e mi të terrenit. Ndjeva që ishte përqafimi i një babai me zemër të plagosur. Mua, asnjëherë s’më kanë munguar përqafimet atërore, por ai i KOMISAR Ajetit, ishte krejt ndryshe.

148 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 11. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 12. I truly love your blog.. Pleasant colors & theme. Did you create this
  website yourself? Please reply back as I’m wanting to create my very own site and would like to find
  out where you got this from or exactly what the theme is named.

  Appreciate it!

 13. Having read this I thought it was really informative. I appreciate you spending some time and effort to put this short article together.

  I once again find myself personally spending way too much time both reading and commenting.

  But so what, it was still worthwhile!

 14. Exceptional post but I was wanting to know if you could write a litte more on this topic?
  I’d be very thankful if you could elaborate
  a little bit further. Thanks!

 15. Simply desire to say your article is as astounding. The clarity
  to your publish is simply cool and that i can assume you are a professional
  in this subject. Fine together with your permission allow me to take hold of your feed to stay up to date
  with approaching post. Thanks a million and please keep up the rewarding work.

 16. Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading?

  I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any feed-back would be greatly appreciated.

 17. I savor, cause I found just what I used to be having a look for.

  You have ended my four day long hunt! God Bless you
  man. Have a nice day. Bye

 18. An intriguing discussion is definitely worth comment. There’s no doubt that that you ought to write more on this
  subject, it might not be a taboo subject but generally folks don’t
  speak about these topics. To the next! Kind regards!!

 19. whoah this weblog is wonderful i really like reading
  your articles. Keep up the good work! You recognize, a lot of people are searching around for this information, you can help them
  greatly.

 20. Fantastic beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for
  a blog web site? The account aided me a acceptable deal.
  I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 21. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website
  yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to design my
  own blog and would like to find out where u got this from.
  many thanks

 22. Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading?

  I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any feedback would be greatly appreciated.

 23. I will immediately take hold of your rss feed as I can’t to find your e-mail subscription link or newsletter
  service. Do you’ve any? Kindly allow me know so that I could
  subscribe. Thanks.

 24. I am really inspired together with your writing skills and also
  with the structure in your blog. Is this a paid subject or did you customize it yourself?
  Anyway keep up the excellent high quality writing, it is rare
  to see a nice weblog like this one today..

 25. Heya just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the
  images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think
  its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both show
  the same results.

 26. Does your site have a contact page? I’m having
  a tough time locating it but, I’d like to send you an e-mail.
  I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great website and I look forward to seeing it expand over time.

 27. Great post. I was checking constantly this blog and
  I am impressed! Very useful information particularly the last part
  🙂 I care for such info a lot. I was seeking this particular info for a very long time.
  Thank you and best of luck.

 28. I do not know if it’s just me or if perhaps everybody else encountering issues with your website.
  It seems like some of the written text in your posts are
  running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this
  is happening to them as well? This may be a problem with my internet browser because I’ve had this happen before.
  Kudos

 29. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and
  was wondering what all is required to get set up? I’m
  assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very internet smart so I’m not 100% certain. Any suggestions or advice
  would be greatly appreciated. Thanks

 30. First off I would like to say fantastic blog!

  I had a quick question which I’d like to ask if you do not mind.
  I was curious to find out how you center yourself and
  clear your mind prior to writing. I’ve had a difficult time
  clearing my mind in getting my thoughts out there. I do enjoy
  writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually wasted simply just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips?
  Thanks!

 31. Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?

  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Many thanks

 32. Generally I don’t learn article on blogs, but I wish to say that
  this write-up very forced me to try and do it! Your writing
  style has been amazed me. Thank you, quite nice article.

 33. I have to thank you for the efforts you’ve put in penning this blog.
  I’m hoping to view the same high-grade blog posts from you
  later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own site now 😉

 34. Fantastic items from you, man. I have bear in mind your stuff previous to and
  you are just extremely magnificent. I actually like what you have bought right here, certainly like what you’re stating and the way in which wherein you say it.
  You make it entertaining and you continue to care for to keep it wise.
  I can’t wait to learn far more from you. That is
  really a great website.

 35. Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to determine if its a problem on my end or
  if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

 36. Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It really
  useful & it helped me out a lot. I am hoping to offer something again and help others like you
  helped me.

 37. With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or
  copyright violation? My website has a lot of unique content I’ve either
  written myself or outsourced but it looks like
  a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any
  solutions to help prevent content from being stolen?
  I’d truly appreciate it.

 38. Hey! Would you mind if I share your blog with my twitter group?
  There’s a lot of people that I think would really enjoy
  your content. Please let me know. Thank you

 39. At this time it appears like BlogEngine is the best blogging platform available right now.
  (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 40. You really make it seem really easy with your presentation however I to find this topic to be actually
  one thing that I believe I’d by no means understand. It sort of feels too complex and very vast for me.
  I am having a look forward to your subsequent submit, I will attempt to get the hold of it!

 41. I blog quite often and I seriously appreciate
  your content. This great article has really peaked my interest.
  I am going to book mark your site and keep checking for new information about once per week.
  I subscribed to your Feed as well.

 42. Please let me know if you’re looking for a writer for your
  site. You have some really great articles and I feel I would be a good
  asset. If you ever want to take some of the load off, I’d
  love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine.

  Please shoot me an e-mail if interested. Kudos!

 43. Someone necessarily lend a hand to make critically posts
  I’d state. That is the very first time I frequented your
  web page and so far? I amazed with the research you made to
  create this actual publish amazing. Wonderful process!

 44. Greate pieces. Keep writing such kind of information on your blog.
  Im really impressed by your blog.
  Hey there, You have performed an incredible job.
  I will definitely digg it and for my part recommend to my friends.
  I’m confident they’ll be benefited from this website.

 45. I absolutely love your website.. Pleasant colors & theme. Did you build this site
  yourself? Please reply back as I’m wanting to create my
  very own website and would like to learn where you got this from or
  what the theme is called. Kudos!

 46. Hello, i think that i saw you visited my site so i came to return the desire?.I am attempting to
  in finding things to improve my web site!I suppose its ok to make use of a few of your concepts!!

 47. Just want to say your article is as astonishing.
  The clearness on your put up is simply cool and i can assume you are an expert on this subject.
  Well with your permission let me to clutch your RSS feed
  to keep up to date with coming near near post. Thank you a
  million and please continue the rewarding work.

 48. hello!,I love your writing very a lot! percentage we communicate more approximately your article on AOL?
  I require a specialist on this area to resolve my problem.

  May be that’s you! Taking a look forward to peer you.

 49. Nice post. I learn something new and challenging
  on sites I stumbleupon every day. It’s always useful to read through articles from other authors and use a little something from other websites.

 50. Currently it seems like Movable Type is the preferred
  blogging platform available right now. (from
  what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 51. It’s really a cool and helpful piece of info. I’m satisfied that you simply shared this useful information with us.
  Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 52. I’m not sure where you’re getting your information, but good
  topic. I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for magnificent information I was looking for this information for
  my mission.

 53. Its such as you read my thoughts! You seem to know so much about this, such as
  you wrote the e-book in it or something. I think that you just could do with some
  p.c. to force the message house a little bit, but other than that, that is excellent blog.

  An excellent read. I’ll definitely be back.

 54. Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It really useful & it helped me out a
  lot. I hope to give something back and aid others like you helped me.

 55. I’m not that much of a online reader to be honest but
  your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark
  your website to come back down the road. All the best

 56. Hi there, I simply couldn’t leave your website without saying that I appreciate the information you supply to your visitors about Document Management Systems. Here’s mine xrank.cyou and I cover the same topic you might want to get some insights from.

 57. My spouse and I stumbled over here different web page and thought I might as well check things out.
  I like what I see so now i am following you. Look forward
  to exploring your web page yet again.

 58. Can I show my graceful appreciation and show back my value
  on really good stuff and if you want to have a checkout?
  Let me tell you a quick info about how to find good hackers for good price you
  know where to follow right?

 59. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time
  a comment is added I get four e-mails with the same comment.
  Is there any way you can remove me from that service? Thank you!

 60. Hi there I am so delighted I found your website, I really
  found you by error, while I was researching on Google for something else,
  Anyhow I am here now and would just like to
  say kudos for a incredible post and a all round thrilling blog (I also love the
  theme/design), I don’t have time to go through it all at the minute but
  I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will
  be back to read more, Please do keep up the superb
  jo.

 61. A motivating discussion is definitely worth comment.
  I do believe that you need to publish more about this issue, it may
  not be a taboo matter but typically people do not talk about such subjects.
  To the next! Cheers!!

 62. Its like you learn my thoughts! You appear to grasp a lot approximately this,
  like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with a few p.c. to power the
  message house a bit, but other than that, that is magnificent blog.
  An excellent read. I’ll certainly be back.

 63. Thanks for finally talking about > Përse nuk mbeta dhe unë brenda,
  gazetarja sjell dëshmitë rrëqethëse të komisar Ajetit: Diena më tha se vajzën e kishte në gjoks… –
  EETIMESTV.COM < Liked it!

 64. Hiya! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site
  mobile friendly? My web site looks weird when browsing from my apple iphone.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this problem.
  If you have any suggestions, please share. With thanks!

 65. A motivating discussion is worth comment. I think that you ought to publish more about this subject matter, it may not be a taboo subject but generally people don’t talk about such topics.
  To the next! All the best!!

 66. Hey! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog post or vice-versa?
  My site discusses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each
  other. If you happen to be interested feel free to shoot me an e-mail.

  I look forward to hearing from you! Superb blog by the way!

 67. I have been exploring for a little for any high
  quality articles or blog posts on this sort of space .

  Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this web site.

  Studying this information So i’m glad to exhibit that I have
  a very good uncanny feeling I found out exactly what I needed.
  I so much without a doubt will make sure to do not disregard this website and provides it a glance on a relentless basis.

 68. My brother suggested I may like this blog.
  He was once totally right. This post actually made my day.
  You cann’t believe simply how a lot time I had spent for this information! Thank you!

 69. I just like the helpful info you provide to your articles.
  I’ll bookmark your blog and test again right
  here frequently. I’m relatively sure I will be informed plenty of new
  stuff proper here! Good luck for the next!

 70. I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either
  way keep up the excellent quality writing, it’s rare to
  see a great blog like this one these days.

 71. We are a bunch of volunteers and opening a brand new scheme
  in our community. Your site provided us with helpful information to work on.
  You have done a formidable task and our whole neighborhood can be thankful to you.

 72. Hi, I think your site might be having browser compatibility
  issues. When I look at your blog in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, awesome blog!

 73. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and
  was wondering what all is needed to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very internet savvy so I’m not 100% positive.

  Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Thanks

 74. My coder is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on several
  websites for about a year and am nervous about switching to another platform.

  I have heard great things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress content into it?
  Any kind of help would be really appreciated!

 75. I’ve been browsing online more than 3 hours as of late, but I never discovered any attention-grabbing article like yours.

  It is beautiful worth sufficient for me. In my view, if all web owners and bloggers
  made good content material as you did, the internet will likely be a lot more helpful than ever
  before.

 76. OMG! This is amazing. Ireally appreciate it~ May I show my
  inside to a secret only I KNOW and if you want to with no joke truthfully see You really have to believe mme and
  have faith and I will show how to make a fortune Once again I want to show my appreciation and may all the blessing goes to you now!.

 77. Greetings from California! I’m bored to tears at work
  so I decided to check out your blog on my iphone during lunch break.
  I really like the knowledge you provide here and can’t wait to take a look when I get home.

  I’m shocked at how quick your blog loaded on my mobile ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, superb blog!

Leave a Reply

Your email address will not be published.