Një shtetas maqedonas, banues në Tiranë ka pretenduar se është marrë peng nga dy persona dhe i kërkonin një shumë prej 25000 eurosh. OraNews ka publikuar video nga aksioni i policisë dhe forcave Shqiponja që është zhvilluar sot në Farkë për të kapur dy pengmarrësit.

Pas aksionit të zhvilluar mbi godinën e Kryegjyshatës është arritur të lirohet pengu dhe është kapur një nga personat të cilit i është gjetur një silenciator të gjetur në zonë.

Ndërsa personi tjetër ka arritur të largohet dhe po kërkohet nga policia.

Pas dëshmisë së marrë, maqedonasi ka treguar se udhëtonte me dy persona të tjerë në një makinë tip BMV me targa maqedonase kur i është vënë pistoleta në kokë duke i kërkuar shumën prej 25 mijë eurosh.

Sipas burimeve të policisë, njëri nga personat njihet si person me precedentë penal por zyrtarisht policia nuk ka dalë ende me një deklaratë zyrtare për ngjarjen.