Letra prekëse e vogëlushes për heronjtë e heshtur të tërm.etit: Ju kam shumë xhan (VIDEO)

Në 107-vjetorin e krijimit të ushtrisë shqiptare ministrja e Mbrojtjes Olta Xhacka shkruan se forcat e armatosura janë heronjtë e heshtur që mbërrijnë të parët kudo që shqiptarët kanë nevojë përfshirë rastin e fundit tragjik. “107-vjetori i gjen Forcat e Armatosura më pranë komunitetit se ndoshta kurrë më parë! Ndihmën e pazëvendësueshme të Forcave të Armatosura ndaj komunitetit e ka ndjerë këto ditë edhe Klea e vogël, shtëpia e së cilës u prek nga tërmeti i mëngjesit të 26 Nëntorit. Një popull i tërë ju është mirënjohës sot e gjithmonë, ju heronjve të heshtur që mbërrini të parët kudo ku shqiptarët ndihen në vështirësi. 107 vjet Forcë e Armatosur, simbol i përkushtimit dhe sakrificës! 107Vjet” shkruan ministrja.

Ministrja ka publikuar në faqen e saj në Facebook edhe letrën e një vajze 9-vjeçe për heronjtë e heshtur, ushtarët që ishin nga momenti i parë në ndihmë të banorëve të prekur dhe që vijojnë akoma misionin. “Të dashur ushtarë, unë jam Klea dhe jam 9-vjeç, ditëlindjen e festova në ditën më të frikshme për cdo fëmijë. Fatmirësisht atë ditë ndodhesha të shtëpia e hallës në Tiranë sepse banojmë në katin e 10 në Durrës. Në mëngjes isha në gjumë dhe nuk e dija se cfarë ndodhi, dëgjova babin që bërtiste me të madhe dhe më mori në krah. Jashtë ishte shumë ftohtë dhe shikoja njerëzit që po dilnin, nuk e kuptoja se cfarë ndodhi. Më në fund u futëm në shtëpi dhe mësova se shumë shtëpi janë prishur dhe njerëzit janë lënduar.

Në ekran fillova të shikoj ushtarët që mbanin kapele me ngjyra dhe forma të ndryshme. Pyeta pak prindërit a kishte luftë? Se nuk kisha parë aq shumë ushtarë në qytet dhe ata më thanë atë që ju po bëni. U habita, se mendoja se ju vetëm luftoni, sipas historive që mësuesja na tregon në shkollë, por sot mësova se ju nuk jeni vetëm për atë qëllim. Pyes prindërit gjithë kohën për ju, madje këtë letër më ndihmoi mami ta shkruaj mirë, se sepse dua t’u tregoj sa xhan ju kam. Jam shumë e lumtur që mësova se tani ju do të na ndihmoi kur të kemi frikë dhe jemi në rrezik. Unë nuk i kuptoj të gjitha akoma, por e di që në vendin tonë ka shumë heroj. Jeni ju dhe të gjithë ata që ndihmuan” shkruan Klea e vogël.

80 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 11. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 12. mahperi sultan kimdir Seung Hun Baki mahperi sultan kervansarayı Gülser Bal mahperi seyhan instagram Yüksel Balcı mahperi sultan diriliş Ecren Baldo mahperi sözlük anlamı Muhammet Raşit Balı mahperi hatun sosyal tesisleri Sakıp Balıoğlu

 13. I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering
  the following. unwell unquestionably come more formerly
  again since exactly the same nearly very often inside case you
  shield this increase.

 14. Nice post. I learn something totally new and challenging on websites
  I stumbleupon on a daily basis. It’s always exciting to read content from other authors and practice a little
  something from other sites.

 15. Hey! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok.
  I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to new posts.

 16. An intriguing discussion is definitely worth comment.
  I do think that you ought to write more about this issue, it
  might not be a taboo subject but typically folks don’t talk about such
  subjects. To the next! Kind regards!!

 17. My spouse and I stumbled over here by a different website
  and thought I should check things out. I like what
  I see so i am just following you. Look forward to
  going over your web page yet again.

 18. I was suggested this website by my cousin. I am
  not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my problem.
  You are incredible! Thanks!

 19. Hi excellent blog! Does running a blog similar to this take a large amount of work?
  I’ve absolutely no knowledge of programming but I was hoping to start my own blog in the near future.
  Anyhow, if you have any ideas or techniques for new blog owners please share.
  I understand this is off topic however I simply needed to
  ask. Thanks!

 20. Howdy are using WordPress for your blog platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you require any html coding knowledge to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!

 21. I’m impressed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s equally educative and engaging,
  and let me tell you, you have hit the nail on the head.
  The issue is something not enough people are speaking intelligently about.

  I’m very happy I found this in my search for something concerning this.

 22. Hey are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world
  but I’m trying to get started and create my own. Do you need any html coding expertise to make your own blog?

  Any help would be greatly appreciated!

 23. Please let me know if you’re looking for a writer for your weblog.
  You have some really great posts and I believe I would be a good asset.

  If you ever want to take some of the load off,
  I’d really like to write some material for your blog in exchange
  for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested.
  Kudos!

 24. Fantastic beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how could
  i subscribe for a blog site? The account helped me a acceptable deal.
  I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 25. Let me give you a thumbs up man. Can I show back my secrets on amazing values and if you want to seriously
  get to hear and also share valuable info about how to make passive income yalla
  lready know follow me my fellow commenters!.

 26. Hi, I do believe this is an excellent website.
  I stumbledupon it 😉 I am going to return yet again since I book marked it.
  Money and freedom is the best way to change, may you be rich
  and continue to guide others.

 27. I was wondering if you ever thought of changing the structure of
  your blog? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it
  better. Youve got an awful lot of text for only having one or two pictures.
  Maybe you could space it out better?

 28. Wow, marvelous blog layout! How lengthy have you ever
  been blogging for? you made blogging look easy.

  The entire glance of your web site is magnificent, let alone the content!

 29. Have you ever considered about adding a little bit more than just your
  articles? I mean, what you say is important and everything.

  However think about if you added some great graphics or video clips to give
  your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and video clips, this website could definitely be
  one of the very best in its field. Terrific blog!

 30. I am really impressed with your writing talents as well as with the format to your blog.

  Is this a paid topic or did you customize it yourself? Anyway keep up the nice
  high quality writing, it’s rare to look a nice weblog like this
  one these days..

 31. You actually make it seem really easy along with your presentation but I in finding this matter to be actually one thing which I feel
  I might never understand. It kind of feels too complicated and extremely large for me.

  I am looking ahead in your subsequent post, I’ll try to
  get the cling of it!

 32. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this
  topic to be really something that I think I would never understand.

  It seems too complex and extremely broad for me.
  I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 33. Hi! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords
  but I’m not seeing very good results. If you
  know of any please share. Cheers!

 34. I do agree with all of the concepts you’ve offered in your post.
  They’re very convincing and can certainly work.
  Still, the posts are very brief for beginners. May just you please prolong them a bit from subsequent time?
  Thanks for the post.

 35. I really love your site.. Pleasant colors & theme.

  Did you develop this amazing site yourself? Please reply back as I’m hoping to create my very own website and would
  love to find out where you got this from or just what the theme is called.
  Appreciate it!

 36. It is perfect time to make some plans for the future and
  it’s time to be happy. I have read this post and if I could I desire
  to suggest you few interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this
  article. I desire to read even more things about it!

 37. Can I simply say what a comfort to discover someone who
  actually knows what they’re talking about on the internet.
  You actually know how to bring a problem to light and make it important.

  A lot more people should check this out and understand this side of your story.
  I was surprised that you are not more popular because you most
  certainly have the gift.

 38. When someone writes an paragraph he/she keeps the idea of a user in his/her mind that how a user can be aware of
  it. So that’s why this article is outstdanding. Thanks!

 39. What’s up i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read
  this paragraph i thought i could also create comment due to this brilliant post.

 40. You really make it seem so easy with your presentation but I
  find this matter to be really something which I think I would never
  understand. It seems too complex and very broad for me. I’m
  looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

Leave a Reply

Your email address will not be published.