Këshilli i Medias: Rama, s’mund të mbyllësh JOQ me ligjin aktual, bllokuat në FB editorialin kritik të gazetës Dita, mos u bëj si Erdogan!


 Këshilli Shqiptar i Mediave ka komentuar situatën e krijuar në vend me mediat pas deklaratave të kryeministrit Edi Rama, dhe mbylljes nga AKEP të faqes interaktive, JOQ. KMSH, në një reagim zyrtar bën me dije se në bazë të legjislacionit aktual, AKEP nuk ka tagër të mbyllë portale dhe faqe online.  KMSH sjell rastin e një editoriali të gazetës DITA, që u bllokua në Facebook sepse ishte kritik ndaj qeverisë.

Reagimi i KMSH:

Këshilli Shqiptar i Mediave po ndjek me shqetësim raportet e Qeverisë me median në situatën e rëndë të krijuar nga pasojat e tërmetit të 26 nëntorit.

Rasti i parë ka të bëjë me një qarkore të dërguar portaleve online ku AKEP shprehet: “kerkojme URGJENTISHT publikimin e informacionit bashkelidhur, sic kerkohet ne shkresen e Ministrise se Mbrojtjes…” “si nje detyrim nga Ligji 45/2019 “Për mbrojtjen civile””.

KShM i kujton qeverisë që kërkesa është e jashtëligjëshme, sepse ky ligj i referohet vetëm TV-ve dhe Radiove, (liçensat e të cilëve i shpërndan qeveria dhe frekuencat ku ato transmetojnë janë pronë e qeverisë), dhe nuk përfshin hapësirën globale, publike, falas të botës online.

KShM inkurajon portalet të botojnë të gjitha njoftimet që janë në funksion të ndihmesës së gjendjes, por, i kujton qeverisë që NUK mundet me ligjin në fjalë të urdhërojë asnjë portal që ta bëjë këtë aq më tepër përmes AKEP, një agjensi që nuk ka lidhje me ligjin në fjalë.

Rasti i dytë është bllokimi në FB i një editoriali të Gazetës Dita. Kritikat ndaj qeverisë nuk mund t’i dalojë askush, aq më tepër nën pretekstin e gjendjes së jashtëzakonshme, sidomos nëse janë të bazuara.

Rasti i tretë ka të bëjë me bllokimin e aksesit në portalin JOQ në Shqipëri, një akt që bëhet në mënyrë të paligjëshme. Qeveria nuk mund të ndalojë qytetarët e as portalet të denoncojnë keq-menaxhimin e situatës (aty ku ka) dhe për më tepër, nuk mund të bllokojë një portal të tërë për një publikim të vetëm. Rasti i JOQ reflekton qartë se çfarë do të ndodhë me mediat në të ardhmen nëse Qeveria kalon ligjin famëkeq të ashtuquajtur “kundër-shpifjes”. Qeveria ka të drejtën të dërgojë për ndjekje penale këdo që ka shkelur ligjet, qoftë dhe në kuadrin e gjendjhes së jashtëzakonshme, por, nuk mundet të mbyllë me anën e AKEP-it dhe instrumenteve të tjerë, pa një vendim gjyqësor, asnjë media.

Mediat, duhet të përmban nga përhapja e lajmeve të rreme. Media ka për detyrë që sidomos në këtë situatë të ruhet nga publikimi i lajmeve të paverifikuara që mund të përhapin panik. Çdo lajm, në këtë periudhë, para se të përcillet si i vërtetë duhet të verifikohet me shumë saktësi. Jo çdo citim, qoftë dhe nga sizmiologë, duhet publikuar, nëse fjalët e thëna përhapin panik. Gjithashtu, media duhet të evitojë të përdorë gjatë raportimit terminologji bombastike si “frikë”, “tmerr”, “apokaliptik”, etj, terma që nuk shprehin fakte por thjesht opinione të gazetarëve raportues.

Nga ana tjetër, Qeveria nuk duhet ta përkthejë gjendjen si një arsye për të ushtruar censurë mbi mediat, siç ishte rasti i Gazetës Dita dhe mbyllja e JOQ.

Së pari, Qeveria duhet të bëjë publike se cila është zyra dhe personat përgjegjës që në këtë situatë janë ngarkuar me monitorimin e medias, dhe, kryesorja, Qeveria duhet të bëjë të qartë se cilat janë pikat ku ajo u kërkon mediave të bëjnë kujdes. Në këtë mënyrë, evitohet që situata e gjendjes së jashtëzakonëshme nuk do të mund të përdoret në mënyrë selektive për të bllokuar shkrime apo goditur media.

Qeveria po ashtu, nuk mundet të arrestojë qytetarë vetëm se ripublikojnë lajme, siç ishte rasti i vajzës që ka ripublikuar një lajm nga një portal italian mbi depozitat e Porto Romanos. Mënyra më e mirë për të qetësuar publikun e përballuar situatën nuk është përmes mbylljes së mediave, por përmes transparencës së vet dhe informimimit serioz, rigoroz e të vazhdueshëm mbi gjendjen, përfshirë dhe atë të depozitave në Porto Romano.

Por, për sa kohë që Qeveria lejon vetëm kamerat e ERTV të raportojnë mbledhjet e Qeverisë, kjo do të thotë që ajo bllkon aksesin e të tërave mediave në raportimin e saktë e të vërtetë të gjendjes e të situatës. Bllokimi i informacionit dhe zëvendësimi i tij me propagandë nuk ndihmon as në qetësimin e publikut e as në menaxhimin e panikut. Ndaj, faji nuk duhet kërkuar te qytetarët që drejtojnë sytë kudo munden për t’u informuar, për sa kohë qeveria e tyre nuk ua mundëson këtë. Duke i bërë thirrje dhe një herë mediave të tregojnë seriozitet dhe përmbajtje maksimale në raportimin e lajmeve të paverifikuara, KSHM shpreson që Qeveria shqiptare do të bëjë kujdes në marrëdhëniet me mediat në kuadrin e kësaj gjendjeje të jashtëzakonëshme KËshilli Shqiptar i Medias, gazetarët e mediat që ajo përfaqëson, kërkojnë URGJENTISHT që Qeveria të mos kopjojë rastin famëkeq të Erdoganit që e përdori situatën e pas-Grushtit të Shtetit për të sulmuar, arrestuar, mbyllur e goditur mediat kritike; për të mbyllur gojën opinioneve të pavarura; dhe për të instaluar diktaturën e mendimit.

Që prej mbrëmjes së djeshme, AKEP ka vendosur që të mbyllë faqen interaktive JOQ. Dy ditë më parë Policia e Shtetit njoftoi se ishin proceduar Erland Dalliun dhe Gentian Çengelin, administratorë të faqes Jeta Osht Qef pasi kanë lejuar përhapjen e panikut me lajme destabilizuese, pas tërmetit që goditi vendin. Lajmi për të cilin u proceduan administratorët e JOQ, është një fotografi e shpërndarë në Instagram, ku në inbox-in e JOQ kishte shkuar një mesazh denoncim nga qytetarët se në morgun e Tiranës, kishte dhjetra trupa të vdekur.

(F.g/dosja.al)


47 Comments

 1. Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such great info being shared freely out there.

 2. Yet another thing I would like to convey is that instead of trying to match all your online degree lessons on days of the week that you complete work (since the majority of people are drained when they get back), try to find most of your lessons on the saturdays and sundays and only a couple of courses in weekdays, even if it means taking some time off your saturday and sunday. This is really good because on the saturdays and sundays, you will be more rested as well as concentrated for school work. Thx for the different tips I have learned from your website.

 3. Fantastic beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 4. Love your blog! If you are ever in Nebraska, check out Omaha’s best chef-driven catering & party rooms in the metro area for over 25 years. Restaurants Inc. is known for its delicious American, Italian & Southwest Mexican dishes and as a locally and family-owned business, we understand the importance of having meticulous detail with whatever event you’re planning.

 5. I like the valuable info you provide in your articles. I?ll bookmark your weblog and check again here regularly. I am quite sure I will learn a lot of new stuff right here! Best of luck for the next!

 6. Hi, Neat post. There’s an issue along with your web site in web explorer, would test this? IE nonetheless is the market leader and a large section of other people will pass over your wonderful writing because of this problem.

 7. I have noticed that repairing credit activity really needs to be conducted with techniques. If not, you are going to find yourself destroying your position. In order to succeed in fixing your credit rating you have to ensure that from this instant you pay your complete monthly costs promptly prior to their planned date. Really it is significant since by not accomplishing this, all other actions that you will decide on to improve your credit ranking will not be useful. Thanks for revealing your concepts.

 8. you are truly a excellent webmaster. The web site loading speed is amazing. It sort of feels that you are doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterwork. you’ve done a excellent task on this matter!

 9. Thanks for your posting. What I want to comment on is that when you are evaluating a good on the net electronics store, look for a web page with entire information on critical factors such as the personal privacy statement, basic safety details, payment guidelines, along with terms in addition to policies. Constantly take time to see the help in addition to FAQ pieces to get a much better idea of how the shop will work, what they can do for you, and in what way you can use the features.

 10. Thanks for this excellent article. One more thing to mention is that most digital cameras are available equipped with some sort of zoom lens that allows more or less of your scene for being included simply by ‘zooming’ in and out. Most of these changes in {focus|focusing|concentration|target|the a**** length usually are reflected inside the viewfinder and on huge display screen at the back of any camera.

 11. Thanks for your posting. Another element is that being photographer includes not only problem in recording award-winning photographs but in addition hardships in acquiring the best dslr camera suited to your needs and most especially situations in maintaining the grade of your camera. It is very correct and obvious for those professional photographers that are in capturing the particular nature’s eye-catching scenes : the mountains, the actual forests, the wild and the seas. Going to these adventurous places undoubtedly requires a dslr camera that can surpass the wild’s tough surroundings.

 12. Today, taking into consideration the fast way of life that everyone is having, credit cards have a huge demand in the economy. Persons from every arena are using the credit card and people who are not using the card have prepared to apply for just one. Thanks for discussing your ideas on credit cards.

 13. I have been exploring for a bit for any high quality articles or blog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Reading this info So i am happy to convey that I’ve a very good uncanny feeling I discovered just what I needed. I most certainly will make certain to don?t forget this website and give it a glance regularly.

 14. Here at Tamed Exotics, we offer sugar gliders for sale. The sugar gliders we offer for sale are of the very best quality. They have been socialized and domesticated to suit the needs of an ordinary family or individual. Sugar gliders are extremely social animals. In the wild, they live in large family groups, called colonies. The sugar gliders in pairs will be adopted as it is. Keep in mind that Sugar glider colors and markings may change as they grow. Breeding rights can be issued for additional fees.

 15. Thanks for this excellent article. One other thing is that the majority of digital cameras arrive equipped with a zoom lens that permits more or less of a scene being included by simply ‘zooming’ in and out. Most of these changes in {focus|focusing|concentration|target|the a**** length are reflected inside viewfinder and on substantial display screen on the back of the very camera.

 16. Wonderful website. Plenty of useful info here. I am sending it to a few friends ans also sharing in delicious. And of course, thanks for your effort!

 17. I have seen that currently, more and more people are attracted to digital cameras and the industry of digital photography. However, as a photographer, you should first commit so much time frame deciding which model of camera to buy in addition to moving store to store just so you can buy the least expensive camera of the brand you have decided to settle on. But it would not end there. You also have to contemplate whether you should buy a digital video camera extended warranty. Thanks a bunch for the good tips I accumulated from your web site.

 18. I simply could not leave your web site before suggesting that I extremely enjoyed the standard info a person provide to your visitors? Is going to be back incessantly in order to investigate cross-check new posts

 19. One other thing I would like to state is that rather than trying to match all your online degree training on days and nights that you finish off work (since the majority people are drained when they get home), try to arrange most of your lessons on the saturdays and sundays and only a couple courses for weekdays, even if it means taking some time away from your weekend. This is beneficial because on the saturdays and sundays, you will be a lot more rested and also concentrated with school work. Thanks alot : ) for the different recommendations I have mastered from your blog.

 20. Useful information. Fortunate me I discovered your website by chance, and I’m shocked why this twist of fate didn’t took place in advance! I bookmarked it.

 21. I believe that avoiding ready-made foods would be the first step for you to lose weight. They will taste excellent, but prepared foods have very little vitamins and minerals, making you take in more in order to have enough energy to get throughout the day. If you’re constantly consuming these foods, changing to whole grains and other complex carbohydrates will help you have more power while having less. Interesting blog post.

 22. Another issue is that video games can be serious in nature with the principal focus on understanding rather than amusement. Although, there is an entertainment part to keep your kids engaged, every single game will likely be designed to work with a specific set of skills or program, such as instructional math or scientific disciplines. Thanks for your write-up.

 23. hey there and thank you on your info ? I?ve certainly picked up anything new from right here. I did then again experience several technical points the usage of this website, as I skilled to reload the site lots of times prior to I may just get it to load correctly. I were brooding about in case your web hosting is OK? No longer that I’m complaining, however sluggish loading cases times will often affect your placement in google and could damage your quality score if ads and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Well I?m adding this RSS to my email and could look out for a lot extra of your respective exciting content. Ensure that you update this once more soon..

 24. Once I originally commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now every time a comment is added I get 4 emails with the identical comment. Is there any manner you possibly can remove me from that service? Thanks!

 25. I have noticed that online diploma is getting preferred because obtaining your college degree online has developed into popular choice for many people. A huge number of people have not really had a possible opportunity to attend a regular college or university nevertheless seek the raised earning potential and a better job that a Bachelor Degree grants. Still other folks might have a qualification in one field but wish to pursue another thing they now possess an interest in.

 26. Definitely believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the web the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 27. I?d need to verify with you here. Which is not one thing I normally do! I take pleasure in reading a publish that may make individuals think. Also, thanks for allowing me to remark!

 28. I’ve observed that in the world the present moment, video games include the latest craze with kids of all ages. Periodically it may be difficult to drag your kids away from the games. If you want the very best of both worlds, there are various educational games for kids. Interesting post.

 29. Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have developed some nice methods and we are looking to swap strategies with others, be sure to shoot me an email if interested.

 30. In line with my study, after a property foreclosure home is bought at a bidding, it is common to the borrower to still have a remaining unpaid debt on the loan. There are many lenders who attempt to have all costs and liens paid by the following buyer. On the other hand, depending on selected programs, rules, and state legislation there may be several loans which aren’t easily solved through the shift of loans. Therefore, the obligation still remains on the client that has obtained his or her property foreclosed on. Many thanks sharing your notions on this site.

Leave a Reply

Your email address will not be published.