10-vjeçari hero u hodh nga kati i pestë dhe shpëtoi, Rama: Do të marr në shtëpinë time! 7-vjeçari i bën dhuratë, kryeministri përlotet (Historitë)

Në spitalin e Traumës në Tiranë mes personave që janë shtruar të lënduar si pasojë e tërmetit janë edhe dy fëmijë 7 dhe 10 -vjeç, Aurel Lala dhe Alesio Cakoni. Dy fëmijët sipas ministres së Shëndetësisë kishin kërkuar që t’i vizitonte kryeministri dhe Rama nuk nguroi që të shkonte për t’u lehtësuar dhimbjen nga trauma që përjetuan edhe pse ende nuk e dinë se kanë humbur njerëzit e tyre të afërt. Alesio Cakoni 10 vjeç ka humbur babanë dhe motrën.

10-vjeçari sipas dajës së tij, u hodh nga kati i pestë i pallatit për të shpëtuar në momentin që ra tërmeti dhe sot fatmirësisht është mirë. Ndërsa Aurel Lala ka humbur motrën nga tërmeti, nëna është lënduar lehtë, ndërsa babai ishte emigrant në Greqi dhe u kthye sapo mori vesh lajmin. Rama u shpreh se “Dy fëmijët do të vijnë në shtëpinë time nëse nuk kanë të shkojë. Brenda mesit të dhjetorit do ketë shtëpi për të gjithë“. Historitë kanë tronditur kryeministrin që u përlot në momentin që doli nga spitali

Biseda e kryeministrit Edi Rama me Aurel Lalën
Aurel Lala: Kam shembje te krahu dhe nofulla
Edi Rama: Ti më kërkoje mua, po përse me doje? 
Aurel Lala: Doja të shikoja nga afër
Edi Rama: Si të dukem nga afër? Si gogol?
Aurel Lala: Jo!
Edi Rama: Ku ka tërmet që të mposht ty, ti je si pallat. Loz basketboll ti?
Aurel Lala: Po! Basketbolli dhe futbolli, por për futbollin e kam topin
Edi Rama: Më thanë se është një cun që të kërkon, nuk del nga spitali po nuk erdhi Edi Rama, do të rrish edhe nesër në spital.
Babai: Ky është tifoz i Juventusit.
Aurel Lala i bën dhuratë kryeministrit një çokollatë
Edi Rama: Rrofsh, do ta takohemi sërish bashkë. Por Facebook-un do ta mbyll. Ti nuk duhet të merresh me Facebook se e bën njeriun budalla, ishalla shpëtoj unë. Ti duhet libra dhe sport. Këtë (cokollatën) do ta mbaj kujtim në kryeministri prej teje, kur të vish do ta shikosh.

Dhurata që Aurel Lala i dha kryeministrit Edi Rama

Biseda e kryeministri Edi Rama me Alesio Cakonin
Edi Rama: Cfarë ke?
Alesio Cakoni: Shpinën dhe shpatullën, 10 vjeç jam
Ogerta Manastirliu: Alesio kishte shumë dëshira. E para ishte se ka lënë librat në shtëpi
Edi Rama: Ti do të vish te shtëpia ime, do të prezantoj me Zahon dhe do të shohësh libra sa të duash. Librat i ke nga unë gjithë jetën. Kur të mos jem unë ke teta Ogertën. Unë do të jem për ty.
Ogerta Manastirliu: Donte edhe një ipad ia plotësuam dëshirën?
Daja: Po i shkarkojmë ca lojëra
Ogerta Manastirliu: Librin e ka te koka
Edi Rama: Facebook, lojëra në ipad po, libra, libra sportin.  Ai do të bëhet kolos. Sa i gjatë je ti? 145 kaq i vogël, sa Erjon Braçe. Kur të rritesh do të bëhesh sa unë. E njeh Braçen? Është njëri që bërtet, një shoku im që më mbyt, shyqyr që nuk e  kam me vete. Me kë je tifoz?
Edi Rama: Obobob më shkatërroi. Më thuaj bluzën e kujt lojtari të Milanit do? Do të sjell bluzën e Donarumës, për t’u Alesion. Ndërsa ty Aurelin do të sjell bluzën e Ronaldos. Por Facebook dhe ipad jo edhe Tv
Daja: Alesio është hero është hedhur  nga kati i pestë dhe sot është me këmbë e duar, është hero i vërtetë.
Edi Rama: Tjetër cfarë kërkese ke?
Daja: Kur të dalë nga spitali nuk ka ku të shkojë?
Edi Rama: Alesio kur të dalë nga spitali nëse nuk ka ku të shkojë do të vijë në shtëpinë time. Brenda mesit të dhjetorit do të kenë shtëpinë. Të hidhesh nga kati i pesë mos të kem unë shok të ngushtë ty. Zaho është më i vogël se ju por ka nevojë të marrë shembull nga ju.

Alesio Cakoni

348 Comments

 1. Can I simply just say what a relief to discover an individual who truly understands what they’re
  discussing on the internet. You certainly know how
  to bring a problem to light and make it important.
  More people really need to check this out and understand
  this side of your story. I was surprised you’re not more
  popular since you certainly possess the gift.
  0mniartist asmr

 2. I’m really loving the theme/design of your blog. Do you ever run into
  any browser compatibility problems? A handful of my blog audience have complained about my website not operating correctly in Explorer but
  looks great in Chrome. Do you have any recommendations to help fix this problem?
  asmr 0mniartist

 3. You actually make it appear really easy along with your presentation however I to find this topic to
  be actually something that I feel I would by no means understand.

  It kind of feels too complicated and extremely extensive for
  me. I am having a look forward to your next post, I’ll try to get
  the hang of it! asmr 0mniartist

 4. I’ve been surfing online more than three hours lately, but I never found any fascinating
  article like yours. It’s pretty worth enough for
  me. Personally, if all webmasters and bloggers made just
  right content as you probably did, the net can be much more useful than ever
  before. asmr 0mniartist

 5. Hello i am kavin, its my first occasion to commenting
  anyplace, when i read this article i thought i could
  also create comment due to this brilliant post.
  0mniartist asmr

 6. This is the perfect webpage for anybody who hopes to understand this topic.
  You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually would want to…HaHa).
  You definitely put a new spin on a topic which has been written about for ages.
  Great stuff, just wonderful!

 7. Hi there mates, how is the whole thing, and
  what you desire to say about this article,
  in my view its actually amazing in favor of me.

 8. I was wondering if you ever considered changing
  the structure of your website? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.

  Youve got an awful lot of text for only having one or two pictures.
  Maybe you could space it out better?

 9. Someone essentially help to make severely posts I might
  state. That is the first time I frequented your web page
  and so far? I amazed with the research you made to make this particular submit incredible.
  Wonderful process!

 10. Does your site have a contact page? I’m having problems locating it
  but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great blog and I look forward to seeing it develop over time.

 11. Hello there! This is kind of off topic but I need some advice from
  an established blog. Is it tough to set up your own blog?

  I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.

  I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to
  begin. Do you have any tips or suggestions? Thank you

 12. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 13. scoliosis
  I like the helpful info you provide in your articles.
  I will bookmark your blog and check again here frequently.
  I am quite sure I’ll learn plenty of new stuff right here!
  Good luck for the next! scoliosis

 14. scoliosis
  Have you ever thought about publishing an e-book or guest authoring on other websites?
  I have a blog based upon on the same information you discuss and would really like
  to have you share some stories/information. I know my audience would appreciate your work.
  If you’re even remotely interested, feel free to send me an e-mail.
  scoliosis

 15. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 16. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 17. free dating sites
  Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you so much, However I
  am having issues with your RSS. I don’t understand the reason why I am unable to subscribe
  to it. Is there anyone else getting identical RSS problems?
  Anybody who knows the answer will you kindly respond? Thanks!!
  dating sites

 18. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 19. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 20. Excellent article. Keep posting such kind
  of information on your site. Im really impressed by it.

  Hey there, You’ve performed an excellent job. I will definitely digg it and in my view recommend to my friends.

  I am confident they’ll be benefited from this website.

 21. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 22. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have really
  enjoyed surfing around your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 23. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 24. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 25. Link exchange is nothing else but it is just placing the other person’s
  weblog link on your page at appropriate place and other person will also do same
  in support of you.

 26. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 27. Hello, Neat post. There is an issue together with your site in web explorer, may check this?
  IE still is the market leader and a good section of
  other folks will miss your fantastic writing due to this problem.

 28. Normally I do not learn post on blogs, however I would like
  to say that this write-up very pressured me to try and do it!
  Your writing style has been amazed me. Thanks, very great article.

 29. Attractive element of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to
  assert that I acquire in fact loved account your blog posts.
  Any way I’ll be subscribing in your augment or even I fulfillment
  you get right of entry to persistently fast.

 30. Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look of your web site is fantastic, let alone the
  content!

 31. Thank you, I’ve just been searching for info approximately this subject
  for ages and yours is the best I have found out so far.

  But, what about the conclusion? Are you certain concerning the supply?

 32. I do not even understand how I finished up right here, but I assumed this post was good.
  I don’t recognise who you’re however definitely you are going to a famous blogger in the event you aren’t already.
  Cheers!

 33. Have you ever thought about publishing an e-book or guest authoring on other sites?
  I have a blog based upon on the same topics you discuss
  and would really like to have you share some stories/information. I know my viewers would enjoy your work.
  If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.

 34. Have you ever considered writing an ebook or guest authoring on other blogs?
  I have a blog centered on the same subjects you discuss and would really like to have
  you share some stories/information. I know my audience would value your work.
  If you are even remotely interested, feel free to shoot me
  an email. ps4 https://bit.ly/3nkdKIi ps4

 35. I just could not depart your website prior to suggesting that I really
  enjoyed the usual info a person provide for your
  visitors? Is going to be back often in order to check up on new posts

 36. Hello there! This post couldn’t be written any better!

  Reading this post reminds me of my old room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward this post to him.
  Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!

Leave a Reply

Your email address will not be published.