Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mesditën e së premtes, ku një 11-vjeçar shqiptar nga Maqedonia e Veriut, është përplasur nga një kamion në Bazel të Zvicrës dhe ka ndërruar jetën nga plagët e marra.


Ky rast ka shokuar komunitetin shqiptare ne kantonin e Bazelit dhe mbarë Zvicrën duke shkaktuar dhimbje të madhe. Djali njëmbëdhjetë vjeçar ishte i vetmi fëmijë i prindërve Festime D. (34) dhe Ardian D. (35), njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve nga policia kantonale.

E rëndë në Zvicër, i mituri shqiptar përplaset për
djali dhe prinderit

Nxënësi i klasës së 4-të u përplas nga kamioni, në zonën e një vendkalimi për këmbësorë. Një ditë pas dramës së tmerrshme, Blick ishte në gjendje të fliste me prindërit e shumëvuajtur.

Festime D (34) dhe bashkëshorti i saj Ardian D. (35) janë ulur të pikëlluar në tarracën e tyre në Bazel. Sytë e saj vazhdojnë të shohin nga rruga. “Është më pak se 200 metra nga vendi i aksidentit”, thotë babai.

Ai e pa atë dhe gruan e tij duke bërtitur në rrugë. “Nuk e mbaj mend se si kam ecur më pak se 200 metra deri në vendin e aksidentit,” thotë Ardian D. “E pashë ende Eliorin pak nën kamion. Unë u largova plotësisht”. Festime D. thotë: « E kuptova herët se djali ynë kishte vdekur. »

Prindërit nuk lejohen më ta shohin djalin e tyre, ndërsa po marrin trajtim mjekësor në një ambulancë së bashku me vajzën e tyre. Në kulturën e tyre, familja shqiptare nga Maqedonia do të duhej ta dorëzonte trupin përsëri në tokë brenda 24 orëve. « Por fatkeqësisht kjo nuk do të jetë e mundur, » thotë babai. “Ne jemi bosh brenda. Por plot kujtime për të. Eliori ynë ishte një engjëll në këtë botë. »